Jump to content

Nεκρο Neon, Αρρωστο Rummynose


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): fluval 205

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Τρεχει 4 περιπου μηνες.

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

Αρλεκινοι, Νεον Tetra, Rummynose, Corry aeneus, ansistrus, applesnail, bolivian ram, red cherry

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

Ταισμα καθε μερα τροφη με βιταμηνες, αλλαγη καθε 14 μερες, προετοιμασια σε βαρελι με stress coat, σε καθε αλλαγη strees zyme.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,0

- KH: 3

- GH: 4

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 25

- Θερμοκρασία: 26,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: τροπικ μαριν

-Strips: Jbl

-Ηλεκτρονικά: hanna, eliwel

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Rummynose

- Ιστορικό Ψαριού:

Ειναι στο ενυδρειο απο την αρχη και ειναι το μεγαλυτερο απο το κοπαδι σε μεγεθος

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Κοκκινη κοιλια σαν εσωτερικα αιματωμα, δεν ακολουθει το κοπαδι, κολυμπαει με γωνια 45 μοιρων με μυτη προς τα πανω.... κρυβεται στις ριζες της πιστια, τρωει, αναπνεει οπως και τα υπολοιπα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Σημερα βρήκα ένα νεκρο Νεον και τον rummynose στην παραπανω κατασταση.

Η μοναδικη αλλαγη που εγινε... τοποθετηθηκε εχθες μετα τη συναντηση πιστια σε ολο το ενυδρειο... κάλυψε όλη την επιφανεια. Επισης πριν 20 μερες αφαιρεθηκε ενα κοπαδι zebra danio και προστεθηκα ίσου αριθμοου αρλεκινοι-rummy-νεον για να μεγαλωσουν τα κοπαδια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) ΔΕΝ εγινε τπτ ακομα

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

Δεν εινα καθαρες... δε μπορω να βγαλω καθαρες....

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναλάβω ευθύνη για διάγνωση, απλά νομίζω ότι έχεις πολλά ψάρια και κοπάδια για τα λίτρα σου (120 μεικτά). Έχεις και τα apple να πολλαπλασιάζονται...

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα: "Ταισμα καθε μερα τροφη με βιταμηνες". Κάθε μέρα, ισχύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναλάβω ευθύνη για διάγνωση, απλά νομίζω ότι έχεις πολλά ψάρια και κοπάδια για τα λίτρα σου (120 μεικτά). Έχεις και τα apple να πολλαπλασιάζονται...

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα: "Ταισμα καθε μερα τροφη με βιταμηνες". Κάθε μέρα, ισχύει;;;

Κάθε μερα ταιζω.

Οι τροφες συμπεριλαμβανουν τις βιταμινες. δε ριχνω εξτρα.

Τα κοπαδια ειναι των 8 εκτος απο τα ancistruσ που ειναι 2 και τα ψορρυ 5.

Ξεχασα να πω οτι ριχνω και flourish της seachem

Λες να φταινε τα σαλιγκαρια που πολαπλασιαστηκαν??

Οι τροφες που ταιζω είναι:

1. ocean nutrition community

2. TetraPro Colour

3. sera vipachips

a1fe117f36e788e56ed1ff0b126d79c3.jpg

tetra_procolour.jpg.w180h368.jpg

673_0515_vipachips_250.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικά είναι λίγο οριακά ψηλά, έχεις και φυτεμένο (αφού ρίχνεις flourish) που σημαίνει ότι ρουφάνε ρουφάνε τα ψάρια τα νιτρικά και πάλι ψηλά είναι. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα ισως ειναι εκει λόγω του θανατου τοπυ νεον....

Επισης... δεν μπορω προς το παρον να δω εαν υπαρχει αλλη απολεια, λόγω φυτων και ξυλων ισως καποια κριβονται.

Προς το παρον μιλαμε για 1 ψαρι νεκρο και 1 αρρωστο.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η πίστα που κάλυψε ολη την επιφανεια??

Link to comment
Share on other sites

τώρα με την pistia υπάρχει καλή ανατάραξη;

Αν και φαντάζομαι ότι αν δεν υπήρχε αρκετό οξυγόνο θα έβλεπες τα ψάρια και θα το καταλάβαινες.

εδώ έψαξες; http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Μήπως είναι ασθενεια των neon tetras ή κάποιο άλλο είδος βακτηρίου; Με μια ματιά σε αυτές έχουν κόκκινα σημάδια.

ουφ τι να πω; Δεν είμαι πολύ έμπειρος στις ασθένειες.. :blink:

Ας περιμένουμε κάποιον παλιότερο..

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα ισως ειναι εκει λόγω του θανατου τοπυ νεον....

Επισης... δεν μπορω προς το παρον να δω εαν υπαρχει αλλη απολεια, λόγω φυτων και ξυλων ισως καποια κριβονται.

Προς το παρον μιλαμε για 1 ψαρι νεκρο και 1 αρρωστο.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η πίστα που κάλυψε ολη την επιφανεια??

Προσωπικα δεν το θεωρω σωστο αυτο.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν το θεωρω σωστο αυτο.- :blink:

Υπαρχει ένα κενο περιπου 15*30cm εκει που ειναι το σπρειμπαρ λόγω της ροης.

Τι λετε να φταιει??

Τι νακανω??

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα μεχρι νεωτερας.

Κρατα το νερο σε καλη κατασταση, και προσεχε οτι βαζεις μεσα στο ενυδρειο να μην κουβαλαει τπιοτα.

Τσεκαρε την ιχθυοφορτωση.

Τα σαλιγγαρια θεωρουνται κι αυτα μετρησιμα σαν ψαρια αφου κι αυτα τρωνε, αναπνεουν και χ..ουν, μαλιστα στο σαιτ με τα apllesnail λεει ποσα λιτρα θελει το καθενα κλπ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχθες μετα την αμακαληψη της ασθενειας αφαιρεσα αρκετη pistia.... και δημιουργηθηκε κενο 30*30cm λόγω spraybar και το εβαλα να δημιουργει μεγαλυτερη αναταραξη αρα και οξυγόνωση..... ήδη το ψαρακι το ειδα καλυτερα.... απο κοκκινη κοιλια έγινε ροζ... ήταν αρκετα κινητικό και το ειδα ακολουθουσε με ανεση το κοπάδι!!!

θεωρω πως μεγαλο μου ΛΑΘΟΣ ειανι όχι οτι ειχε τπτ η pistia του σταματη... αλλα εγω μπουκωσα το ενυδρείο με όλο αυτό το πράσινο με αποτελεσμα να μην έχει καλη οξυγονοση το νερο ουτε απο το spreybar ουτε από το αερα, αφου κυκλοφορουσε σε ολη την επιφανεια η πιστια!!!!

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως μεγαλο μου ΛΑΘΟΣ ειανι όχι οτι ειχε τπτ η pistia του σταματη... αλλα εγω μπουκωσα το ενυδρείο με όλο αυτό το πράσινο με αποτελεσμα να μην έχει καλη οξυγονοση το νερο ουτε απο το spreybar ουτε από το αερα, αφου κυκλοφορουσε σε ολη την επιφανεια η πιστια!!!!

Φαγωθηκες με την pistia να την παρεις ολη :blink:

Link to comment
Share on other sites

προφανώς ήταν κάπως καταπονημένο το ψαράκι και εμφάνισε πρώτο συμπτώματα.

Τα παιδιά από το συνέδριο έδωσαν κάποιες από τις απαντήσεις του κύριου Undergasser, κάποιες αφορούν και τις βιταμίνες, ρίξε μια ματιά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κοιταω...

Πλεον δεν μπορω να διακρινωτο τον αριθμο των ψαριων σε κάθε κοπαδι...

Στο αδειασμα για τη μετακόμηση που επεικοιτε.... θα κανω κκαταετρηση... σαν τους τσοπανιδες που μετρουν καθε μερα τα πρόβατα!! :blink:

Υ.Γ.Για το νεον το ίδιο λες να ισχυε??

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως μεγαλο μου ΛΑΘΟΣ ειανι όχι οτι ειχε τπτ η pistia του σταματη... αλλα εγω μπουκωσα το ενυδρείο με όλο αυτό το πράσινο με αποτελεσμα να μην έχει καλη οξυγονοση το νερο ουτε απο το spreybar ουτε από το αερα, αφου κυκλοφορουσε σε ολη την επιφανεια η πιστια!!!!

αυτο θα ισχυει μονο αν η φωτοπεριοδος σου ειναι μικρη, οποτε και η αναπνοη των φυτων εχει μεγαλη διαρκεια. επισης θα εβλεπες τα ψαρια στην επιφανεια. κατι αλλο φταιει και οχι τα φυτα σου.

καπου αναφερεις καποιο φλουρις. λιπασμα ειναι? αν ειναι λιπασμα μηπως εχεις συσταστικα στο νερο που βλαπτουν τα ψαρια και δεν προλαβαινουν να απορροφηθουν απο τα φυτα. εχεις καθολου αλγη?

τα νιτρικα δεν νομιζω να φταινε.

τις τροφες ποσο καιρο τις εχεις ανοιξει?

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα ισχυει μονο αν η φωτοπεριοδος σου ειναι μικρη, οποτε και η αναπνοη των φυτων εχει μεγαλη διαρκεια. επισης θα εβλεπες τα ψαρια στην επιφανεια. κατι αλλο φταιει και οχι τα φυτα σου.

καπου αναφερεις καποιο φλουρις. λιπασμα ειναι? αν ειναι λιπασμα μηπως εχεις συσταστικα στο νερο που βλαπτουν τα ψαρια και δεν προλαβαινουν να απορροφηθουν απο τα φυτα. εχεις καθολου αλγη?

τα νιτρικα δεν νομιζω να φταινε.

τις τροφες ποσο καιρο τις εχεις ανοιξει?

Τα ψαρια δε μπορουσαν να πανε στην επιφανεια αφου τα κάλυπτε η πιστια.... και όως ειπα το άρρωστο συνηθως αραζε στις ρίζες της πίστια.

Το φλουρισ ειναι λίπασμα και έχω 8 μερες να ρίξω... κανονικα πρέπει 2,5ml ανα 100λτρ καθε εβδομαδα. Όμως ειναι απλα συμπλρωματα ιχνοστοιχιων, ηλεκτρολητων, καλιου κλπ....

Τις τροφες εχει 1μηνα περιπου που τις ανοιξα, αφου οι προηγουμενες τελειωσαν....

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια δε μπορουσαν να πανε στην επιφανεια αφου τα κάλυπτε η πιστια.... και όως ειπα το άρρωστο συνηθως αραζε στις ρίζες της πίστια.

Το φλουρισ ειναι λίπασμα και έχω 8 μερες να ρίξω... κανονικα πρέπει 2,5ml ανα 100λτρ καθε εβδομαδα. Όμως ειναι απλα συμπλρωματα ιχνοστοιχιων, ηλεκτρολητων, καλιου κλπ.... δεν ξερω τι ειναι, αλλα βαση δικης μου λογικης συμπερενω οτι η δοσολογια που προτεινεται ειναι ενδεικτικη. δεν ειναι μονο τα λιτρα που παιζουν ρολο, αλλα η ιχθυοφορτιση, τα φυτα (ειδος και αριθμος), η φωτοπεριοδος, το CO2 και τελος παιζει σημαντικο ρολο αν εχουν προσαρμοστει τα φυτα σου. εγω αν δεν προσαρμοστουν πρωτα να δω πως πανε δεν ριχνω σταγονα ή χαπακι. αν κατι παει στραβα τα συστατικα κυκοοφορουν ελευθερα και δηλητηριαζουν τα ψαρια

Τις τροφες εχει 1μηνα περιπου που τις ανοιξα, αφου οι προηγουμενες τελειωσαν... στο σεμιναριο μας ειπαν οτι μια τροφη πρεπει να καταναλωνεται, απο τη στιγμη που θα ανοιχτει, μεσα σε 3 μηνες, αλλιως χανονται οι βιταμινες της. επισης οι συσκευασμενες βιταμινες σε 6 μηνες αν ειναι σε δωματιο και 12 αν ειναι σε ψυγειο. γι αυτο σε ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους.. συνεχιζω και παρακολουθω και ενημερωνω... :blink:

Να σε ρωτήσω κάτι τώρα που το θυμήθηκα...Στον ανεπίσημο ψαροκαφέ είπες πως ρίχνεις καθημερινά λίπασμα στο ενυδρείο σου.Συνεχίζεις ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι τώρα που το θυμήθηκα...Στον ανεπίσημο ψαροκαφέ είπες πως ρίχνεις καθημερινά λίπασμα στο ενυδρείο σου.Συνεχίζεις ακόμα?

Έριχνα 0,5ml ύστερα απο παροτρινση του vicious.

Όμως επειδη δε στεριονε η πίστια, σταμάτησα... και όπως λέω ρίχνω 2,5ml καθε εβδομαδα, αλλα τωρα έχω 9 μέρες να ρίξω, 8 ηταν χθες που ειδα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω ότι παντού (εκτός από το site της seachem) προτιμώμενη δόση για τα ενυδρεία μας είναι το 1/3 της δόσης που προτείνει η seachem. Δηλαδή το 1/3 αυτού που γράφει στο μπουκαλάκι!

Link to comment
Share on other sites

To flourish ειναι ιχνοστοιχεια τα οποια ειναι χρησιμα και σε φυτα και σε ψαρια.

Το χειροτερο που μπορει να παθει ειναι να γεμισει αλγες.

Το νερο της βρυσης εχει ιχνοστοιχεια αλλα καταναλωνονται με το περασμα των ημερων γιαυτο χρειαζονται εξτρα.

Η δοσολογια της Seachem ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια, για απαιτητικα φυτα κλπ.

Δεν ειναι υποχρωτικο να την ακολουθησει καποιος, εξαλλου ολοι λενε οτι τα λιπασματα τα ρυθμιζουμε εμεις αναλογα τα φυτομαζα, τις απαιτησεις της, το φωτισμο το διοξειδιο κλπ

Κανενας μας δεν μπορει (ουτε η seachem) να πει για το ενυδρειο του αλλου τι δοσολογια να ακολουθησει.

Ενδεικτικα ξεκιναει καποιος στο περιπου με μαντεψια και με γνωμονα το οτι η δοσολογια της Seachem ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια και στην πορεια αναλογα την εικονα των φυτων, ρυθμιζει αναλογα.

Απ'οτι θυμαμαι το Flourish εχει δοσολογια 1-2 φορες την εβδομαδα, αν ακουλουθησουμε ομως τα λεγομενα του ιχθυοπαθολογου οτι "τα ιχνοστοιχεια αποσυντιθενται καθημερινα" καλο θα ηταν να προσθετουμε καθημερινα.

Οποτε η συμβουλη του vicious για σπασιμο της δοσολογιας σε ημερισιες δοσεις δεν ηταν κακη.

Αυτα ομως χρειζονται liquid doser κλπ, ποιος μπορει καθημερινα να το κανει.

Μονο καποιος καμενος σαν και μενα :blink: (καποτε το εκανα, ξυπναγα και το πρωτο πραγμα που εκανα με την τσιμπλα στο ματι, ηταν λιπανση ;) )

Οσο για τις βιταμινες, το διευκρινησε οτι δεν βαζει εξτρα οπως φανηκε στο πρωτο ποστ, εννοουσε τις βιταμινες των τροφων που ταιζει, οποτε δεν παιζει υπερβιταμινωση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οκ άκυρο για βιταμίνες, μου διέφυγε!

offtopic:

liquidoser έχω και εγώ, γιατί δεν πήγαινε άλλο κάθε μέρα 2 ώρες πριν ανάψουν τα φώτα να παίζω με τις σύριγγες!

Link to comment
Share on other sites

To flourish ειναι ιχνοστοιχεια τα οποια ειναι χρησιμα και σε φυτα και σε ψαρια.

Το χειροτερο που μπορει να παθει ειναι να γεμισει αλγες.

Το νερο της βρυσης εχει ιχνοστοιχεια αλλα καταναλωνονται με το περασμα των ημερων γιαυτο χρειαζονται εξτρα.

Η δοσολογια της Seachem ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια, για απαιτητικα φυτα κλπ.

Δεν ειναι υποχρωτικο να την ακολουθησει καποιος, εξαλλου ολοι λενε οτι τα λιπασματα τα ρυθμιζουμε εμεις αναλογα τα φυτομαζα, τις απαιτησεις της, το φωτισμο το διοξειδιο κλπ

Κανενας μας δεν μπορει (ουτε η seachem) να πει για το ενυδρειο του αλλου τι δοσολογια να ακολουθησει.

Ενδεικτικα ξεκιναει καποιος στο περιπου με μαντεψια και με γνωμονα το οτι η δοσολογια της Seachem ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια και στην πορεια αναλογα την εικονα των φυτων, ρυθμιζει αναλογα.

Απ'οτι θυμαμαι το Flourish εχει δοσολογια 1-2 φορες την εβδομαδα, αν ακουλουθησουμε ομως τα λεγομενα του ιχθυοπαθολογου οτι "τα ιχνοστοιχεια αποσυντιθενται καθημερινα" καλο θα ηταν να προσθετουμε καθημερινα.

Οποτε η συμβουλη του vicious για σπασιμο της δοσολογιας σε ημερισιες δοσεις δεν ηταν κακη.

Αυτα ομως χρειζονται liquid doser κλπ, ποιος μπορει καθημερινα να το κανει.

Μονο καποιος καμενος σαν και μενα :blink: (καποτε το εκανα, ξυπναγα και το πρωτο πραγμα που εκανα με την τσιμπλα στο ματι, ηταν λιπανση :( )

Οσο για τις βιταμινες, το διευκρινησε οτι δεν βαζει εξτρα οπως φανηκε στο πρωτο ποστ, εννοουσε τις βιταμινες των τροφων που ταιζει, οποτε δεν παιζει υπερβιταμινωση.

Σιγουρα δεν ηταν κακή, αφου εκεινος ειναι μαστρ στο ειδος... αλλωστε το σπουδαζει το αθλημα!! ;)

Το θέμα είναι πως θα καταφερεις να ρίξεις τοσο μικρη δοσολογια που αντιστοιχει στη μερα??

Εγω το οταν εριχνα καθημερινα... το έκανα το πρωι στις 8. Ο χωρος ποη ειναι το ενηδρείο ειναι σκοτεινό μεχρι τις 10 που ανοιγαν τα ρολα.... και πάλι το ενυδρειο ήταν σκοτεινο...

Τα φωτα του ενυδρειου ανοιγουν στις 16:00 αρχιζοντας με moonlight...

Σπύρο... τελικα που πιστευεις οτι οφειλεται το πρόβλημα??

Στην κακή οξυγόνωση?

Στην κάλυψη της επιφανειας ολόκληρης??

Στο υγρό που εκρυγνουν τα φυτα??? (παρατηρω στη επιφανεια γύρω απο την πίστα καποιο ειδος.... γλιτσας να το πω... καπως ετσι αλλα όχι γλιτσα ακριβως)

Λίπασμα έχω να ρίξω 10 μερες....

Αλλωστε τα φυτα που λεχω μέσα είναι.

Πίστια, Ανουβια, γρασιδάκι, τα αλλο γρασιδακι (σπυρο ξερεις), φτερη, βαλισνερια, καμπομπα, και κατι αλλα που δεν ξερω τι ειναι αλλα δεν ειναι απαιτητηκα...

Link to comment
Share on other sites

Στο υγρό που εκρυγνουν τα φυτα??? (παρατηρω στη επιφανεια γύρω απο την πίστα καποιο ειδος.... γλιτσας να το πω... καπως ετσι αλλα όχι γλιτσα ακριβως)

το φιλμ πρωτεινων λες? δεν νομιζω να φταιει αυτο...

πως ειναι σημερα η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

το φιλμ πρωτεινων λες? δεν νομιζω να φταιει αυτο...

πως ειναι σημερα η κατασταση?

Το πρωι που εφυγα απο το σπιτι ηταν σβηστα τα φωτα..... μολις γυρισω σπιτι θα δω και θα ενημερωσω!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...