Jump to content

Παγίδα για καβούρια και λύση για απτεσια...


Recommended Posts

Καλησπέρα θαλασσινοί...

Εδώ και καιρό κυνηγάω ενα μαύρο καβούρι με πολύ θράσος και μεγάλες δάγκανες.....αλά φυλάει καλά τα νότα του, δεν το έχω πετύχει βραδύ έξω........καμιά καλή ηδέα για παγίδα?????

ααααα.....τι γίνεται με την απτεσια ρε παιδιά όλο ρίχνω πρέζες από τροπικ μαριν ελιμινατε απτεσια και αυτές σε 3 ήμερες αναστενοντε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θαλασσινοί...

Εδώ και καιρό κυνηγάω ενα μαύρο καβούρι με πολύ θράσος και μεγάλες δάγκανες.....αλά φυλάει καλά τα νότα του, δεν το έχω πετύχει βραδύ έξω........καμιά καλή ηδέα για παγίδα?????

ααααα.....τι γίνεται με την απτεσια ρε παιδιά όλο ρίχνω πρέζες από τροπικ μαριν ελιμινατε απτεσια και αυτές σε 3 ήμερες αναστενοντε!!!

Με τις κυρίες Απτέζιες δεν πρόκειται να κάνεις σπουδαία πράγματα με τα διάφορα ζουμιά...

Οι περισσότερο δραστικές λύσεις είναι τέσσερις...

1) Γαρίδες Pepermind

2) Ψάρια Chelmon Rostratus

3) Ξυδάκι με σύριγγα όπου βρίσκεις αυτές τις κυρίες

4) Αφαίρεση των βράχων που κατοικούν οι απτέζιες

Ομως...και οι τέσσερις περιπτώσεις, έχουν τις δυσκολίες τους...η πρώτη ότι σπάνια βρίσκεις εδω αυτές τις γαρίδες, η δεύτερη ότι δύσκολα θα μπορέσεις να κρατήσεις γιά πολύ στην ζωή τα συγεκρινμένα ψάρια....η τρίτη ότι δεν θα είσαι ποτέ σίγουρος ότι θα τις εξολοθρεύσεις πλήρως σύν το γεγονός ότι μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα νιτρικών στο νερό σου, και η τέταρτη ότι θα πετάξεις τον βράχο σου και πάς πάλι απο την αρχή...

Προσωπικά αντιμετώπισα παρόμοι πρόβληαμ που είχα σο παρελθόν ,αρχικά με Rostratus, και στην συνέχεια με Pepermind.

To τι θα κάνεις εσυ, είναι καθαρά δική σου απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

Άκου πως έπιασα εγώ τον δικό μου μαυροδάγκανο.

Παίρνεις ένα ποτήρι με ψηλό λαιμό (πχ μπίρας).

Βάζεις μέσα ένα κομμάτι γαρίδα. Προσοχή!! Εάν έχεις πραγματικές γαρίδες μέσα στο ενυδρείο σου, τότε βάλε την ψόφια γαρίδα πρώτα μέσα σε ένα τούλι.

Βάζεις το ποτήρι με την γαρίδα βράδυ κάτω στην άμμο με μια μικρή κλίση προς τον βράχο.

Το πρωί ο μάγκας θα είναι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις απταίζιες εγώ τις καθάρισα με ζεστό ξύδι.

Προσοχή κλείνεις κυκλοφορία και μετά κανε ότι κάνεις.

Και όχι όλες μαζί.Αν σου ανέβουν πολύ τα νιτρικά,

κάνε και μια αλλαγή νερού.

Καλη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από πόλους πειραματισμούς....έχω βρει την εξής λύση....

1.κλείνεις τους κυκλοφοριτες

2. ρίχνεις με τη σύριγγα στο άνθος της απτεσιας -τροπικ μαριν ελιμινατε απτεσια- μέχρι να την καλύψεις (θα δημιουργηθεί ένα παχύρρευστο περίβλημα)

3. κλειστοί οι κυκλοφοριτες για 1 ώρα.

Δεν εχουν εμφανιστει ακομα στα σιμια που εχω ριξει

Δεν έχω ανεβάσει νιτρικά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι....

Θέλω να μοιραστώ κάτι μαζί σας...

όπως έχω αναφέρει παραπάνω έχω μεγάλο πρόβλημα με την απτεσια....

Εδώ και 10μερες περίπου έχω βάλει μέσα στο ενυδρείο μου μια pepermint 3-4cm (μικρή),

μετά την δεύτερη μέρα δεν την ξανά είδα για έξι μέρες -νόμιζα ότι είχε πεθάνει

μέχρι τότε- αγνοούσε την απτεσια και ζούσε κριμένη...

Την Παρασκευή 23/10 τάισα το βράδυ και έφυγα για 3μερο, όταν γύρισα την Δευτέρα η άπτεσαι είχε εξαφανισθεί από παντού!!!!!

Παιδία μιλάμε για ένα πολύ μεγάλο κομμάτι όσο μια παλάμη ( πολύ πυκνό) και διάφορα σημεία ξέμπαρκα.....

Όσο για την 'ευλογημένη' γαρίδα, εμφανίζεται πολύ σπάνια και θέλει ψάξιμο για να την εντοπίσεις μέχρι και σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φίλε μου να είναιι τόσο καλά τα πράγματα και να σου έκανε τόσο καλό η "ευλογημένη".Γιατί αρκετοί παιδεύονται καιρό και καιρό για να απαλλαγούν.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...