Jump to content

Recommended Posts

Ο τίτλος του πόστ μπορεί να είναι και "Όταν σε πιάσει η προκοπή....." ;)

Μαζί λοιπόν με την βοήθεια του φίλου Νίκου (Ρέμπελου) κατασκευάσαμε κουτί με 3 ELIWELL IC902 για τον έλεγχο της θερμοκρασίας σε 3 από τα ενυδρεία μου που βρίσκονται στο ίδιο Stand.

Ειδού λοιπόν οι φωτό της κατασκευής που ελπίζω να σας αρέσει και να σας εμπνεύσει αντίστοιχα.Το δεξί μέρος του κουτιού έμεινε άδειο και αργότερα θα τοποθετηθεί PHμετρο.

Θα χαρώ να απαντήσω τις όποιες ερωτήσεις σχετικά με την κατασκευή. :(

1.Τα εργαλεία που χρησιμοποιήσαμε...

Eliwell_IC902_001.jpg

2.Οι controllers πάνω στο κουτί...

Eliwell_IC902_002.jpg

3.Dremmel μαζί με καλώδια...

Eliwell_IC902_003.jpg

4.Σχεδιάζοντας τις τρύπες...

Eliwell_IC902_004.jpg

5.Δίσκος διαμαντιού.....

Eliwell_IC902_005.jpg

6.Βάφοντας το κουτί μαύρο...

Eliwell_IC902_006.jpg

7.Καλωδιώσεις...

Eliwell_IC902_007.jpg

8.Ενώνοντας τους controller...

Eliwell_IC902_008.jpg

9.Τοποθετώντας τις πρίζες...3 για τα θερμαντικά σώματα καθώς και μία χωρίς παρεμβολή controller με συννεχή 220V για PHμετρο κ.α.

Eliwell_IC902_009.jpg

10."Έτοιμο προϊόν..."

Eliwell_IC902_010.jpg

:blink:

• Like 1

πολύ ωραία η κατασκευή σου :blink:

Δεν χρησιμοποιεις καλα υλικα παντως...Το Σπρεϊ ειναι φτηνο και μη καλης ποιοτητας :(

:blink:;)

Ειδες αμα βαριεσαι τι κανεις..??

Να σου φερω και τον δικο γιατι τα εχω ολα τα καλωδια χυμα :(

Δεν χρησιμοποιεις καλα υλικα παντως...Το Σπρεϊ ειναι φτηνο και μη καλης ποιοτητας
αυτό σε πείραξε :blink: Edited by chris99

Kαλο :blink:

Βραδυ το εφτιαξες ε;

Χμμμμ..Καλη φαση ;)

αυτό σε πείραξε

Για πλακα το ειπε ηρεμησε.................................

Βλέπω κάνεις πολύ καλή δουλειά ΑΜΑ θέλεις…

Τώρα ετοιμάσου για μαζικές παραγγελίες.. :blink:

Για πλακα το ειπε ηρεμησε.................................
και εγώ έκανα πλάκα αλλά ξέχασα να βάλω emoticon

είδες τώρα

Edited by chris99

και εγώ έκανα πλάκα αλλά ξέχασα να βάλω emoticon

είδες τώρα

δικό μου λάθος

πολύ καλό...μπράβο....

αν έβαζες πολύκλονό αγωγό θα ήταν πιο έυκολο για σένα καθώς είναι πιο εύκαμπτος....και πάλι μπράβο

Μητσαρα... ο 902 ειναι μονής εξόδου???

Δεν βλέπω ασφάλειες προστασία για τις πρίζες και τους ELIWELL.

Kαλο ;)

Βραδυ το εφτιαξες ε;

Χμμμμ..Καλη φαση :(

Απογευμα το αρχισαμε και βραδυ το τελειωσαμε :blink:

Μητσαρα... ο 902 ειναι μονής εξόδου???

Σωστα.

Ο eliwell που δεχεται και τα ανεμιστηρια ειναι ο ic915.

Σωστα.

Οπότε στην ουσια θα εχετε ρύθμηση μόνο για τους θερμαντηρες??

Αυτό όμως δεν ειναι λίγο φαουλ, αφου οι θερμντηρες έχουν και θερμοστατες?? :blink:

(οχι παντα ακριβης αλλα το πετυχαινουν)

Υ.Γ. Εχω ήδη 3 IC915 σε 3 ενυδρεια και θα βάλω και στ τεταρτο που στηνεται.... η διαφορα στην τιμη??

Edited by nikoloutso

Οπότε στην ουσια θα εχετε ρύθμηση μόνο για τους θερμαντηρες??

Αυτό όμως δεν ειναι λίγο φαουλ, αφου οι θερμντηρες έχουν και θερμοστατες?? :blink:

(οχι παντα ακριβης αλλα το πετυχαινουν)

Τους θερμοστατες τους εχουμε ρυθμισει λιγο πανω απο το οριο που θελουμε να ελεγχει ο eli.

Αυτο που μας ενδιεφερε ηταν μονο η διακοπη της θερμανσης στους 28 βαθμους και να ξεκινουν οταν πεσει στους 27,5.

Υ.Γ. Εχω ήδη 3 IC915 σε 3 ενυδρεια και θα βάλω και στ τεταρτο που στηνεται.... η διαφορα στην τιμη??

39 κανουν οι 902 και νομιζω κανα 60αρι ο 915. Παντα μαζι με τον αισθητηρα. Το θεμα ειναι οτι εμεις δεν χρειαζομασταν ψυξη γιαυτο και καταληξαμε στους 902 και οχι λογω χρηματων.

39 κανουν οι 902 και νομιζω κανα 60αρι ο 915. Παντα μαζι με τον αισθητηρα. Το θεμα ειναι οτι εμεις δεν χρειαζομασταν ψυξη γιαυτο και καταληξαμε στους 902 και οχι λογω χρηματων.

49 για την ακριβεια τους πηρα τον 1 μαζι με αισθητητρα.

Δεν σας ενδιαφερει καθόλου η ψύξη??

Ισως βγαινω off topic, αλλα προσπαθω να καταλάβω....

Σε τι θερμοκρασιες κοιμενεστε??

49 για την ακριβεια τους πηρα τον 1 μαζι με αισθητητρα.

Δεν σας ενδιαφερει καθόλου η ψύξη??

Ισως βγαινω off topic, αλλα προσπαθω να καταλάβω....

Σε τι θερμοκρασιες κοιμενεστε??

Εγω παιζω στους 29 και ο Δημητρης 27-28. Για μενα η ψυξη ειναι αχρηστη μιας και στο υπογειο που βρισκονται τα ενυδρεια εχω σταθερη θερμοκρασια η οποια κατεβαινει το χειμωνα το πολυ μεχρι 24 και το καλοκαιρι ανεβαινει το πολυ μεχρι 28.

Edited by ReBeLoS

..και μια προχειρη εικονα της συνδεσμολογιας που ακολουθησαμε .

post-64-1255381649_thumb.jpg

Πολυ καλη ουλεια... μπραβο παιδια

Σωστα.

Καλησπερα,

που μπορω να βρω εναν ic915 που γουσταρω να παιδευτω και γω λιγο?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By aka68
      Υπάρχει τετοιο Lego fish pond !

• By thedrowningman
      Καλησπέρα Παίδες ..

Είναι 1 χρόνος κ που γνώρισα την παρέα σας κ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παρουσιάσω τίποτα.. όλο κάτι γίνεται ..
       Στα ξεκινήματα μου με τα ενυδρεία χάλασε το ψυγείο μας . Στη φάση εκείνη όλα τα  έβλεπα σε σχέση με ενυδρείο ( ακόμα έτσι τα βλέπω- μήπως έχω πρόβλημα??) σκέφτηκα να το κάνω μια μίνι λιμνούλα στην αυλή μου.. Ξήλωσα τα περιττά  ( μοτέρ, πόρτες κτλ ), σιλικόνιασα τρύπες κ να το. Μετά από μερικούς μήνες το έντυσα με ξύλο. Το ψυγείο αυτό ήταν κ η αφορμή να γνωρίσω το ότι υπάρχουν φόρουμ με εκατοντάδες συμπαράλυτους- ψαροκαμένους έτοιμους  να βοηθήσουν (πχ Rastaman κ όχι μόνο) αλλά κ με τόσες γνώσεις κ εμπειρίες. Η θερμοκρασία έπεφτε κ φοβόμουνα μη πάθουν κάτι τα ψάρια μου, οπότε κ προσπαθούσα να σετάρω ένα STC.. Ούτε που είχα σκεφτεί ότι το ψυγείο έχει μόνωση κ ότι κρατάει αρκετά την θερμοκρασία του..

Αρχή φόρμας
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):125x60x50 +- 
      Συνολικά Λίτρα:380 + -
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Τηλέγραφος , Πόθος, Αυτί του Ελέφαντα ,Ζαχαροκάλαμο
      Ψάρια:5 Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Fantail , 1 Veiltail, 1 Oranda Red Cap, 1 Black
      Άλλα είδη: 5-6 Σαλιγκάρια Λαθρεπιβάτες
      Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: Κρύσταλλο- Ποταμιού Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x 50w Led
      Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  2 Εξωτερικά : 1 Aquanova  1200 + 1 Fluval 406
      Θέρμανση/ Ψύξη: -
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα

Παράμετροι
      pH:7,6
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):+- 10 τον χειμώνα -- +- 25 καλοκαίρι

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 30%  Κάθε 15μέρες+- 
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Τακτικές  Αναπληρώσεις Εξατμισμένου Νερού

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

• By adlib
      Είπα οτι θα αντέξω μέχρι να το ολοκληρώσω αλλά δυστυχώς λύγισα..
      Ακολουθεί ιστορία... Πάρ' τε ποπ κορν!
      Έχω μετακομίσει στο εξωτερικό εδώ και κάποιο διάστημα, οπότε η ασχολία μου με τα ενυδρεία έπρεπε να μπει για λίγο στην άκρη.
      Τον τελευταίο καιρό βέβαια άρχισα δειλά δειλά να ψάχνω για καμιά γυάλα να ψιλοαρχίσω να το "βρέχω"... 
      Πριν μερικές βδομάδες και ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω επιτέλους το ενυδρείο που ήθελα, οι φίλοι μου στα γενέθλια μου, μου κάναν δώρο(μαντέψτε)..... ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!
      Και ενώ σαν δώρο και σκέψη ήταν τέλειο, δυστυχώς το ενυδρείο φώναζε από μακρυά οτι δεν το διάλεξε κάποιος που "ξέρει" από ενυδρεία. 

60 λίτρα(αν και σκόπευα για μεγαλύτερο, δεν με χαλάει), με αερόφιλτρο(λέω θα φάει σούτι, το'χω) και διαστάσεις 47χ30χ60 με το 47 να είναι το ΠΛΑΤΟΣ και το 60 το ΥΨΟΣ!!!!Ο Θεός να μας φυλάει!!!Έξαλλος!!!!!!Φίλοι είστε εσείς?!?!?! Δεν κρατήσατε τίποτα από όοοοοοολα αυτά που έχω πει κατά καιρούς?????
      Τι να το κάνω το όρθιο αγγούρι?????? Αφρικάνος είμαι!! Σοβαρευτείτε λίγο!!  

Μετά από κανά 2-3 μέρες με σκέψεις και παίζοντάς το χαρούμενος μπροστά τους για το δώρο τους, το αποφάσησα!!
      Θα το δω ως challenge και το λιώσω! Θα πάρω αυτη την άχαρη μάζα από πλέξιγκλας και θα το μετατρέψω σε ενυδρείο!!
      Και για να με νοιώσετε καλύτερα, τόση ώρα μιλάω για το biorb life 60(εδώ μπορείτε να κλάψετε άφοβα...θρηνήστε μαζί μου..)

Και ενώ μου πέρασαν χιλιαδες σκέψεις από το μυαλό(μέχρι να το ξαναγυρίσω στα αλάτια σκέφτηκα Παναγία μου!!), λέω θα το κανω μια Tanganyikάρα να γουστάρουμε!!
      Σε αυτό το θέμα θα δούμε σιγά σιγά το "ταξίδι" μου στο να μετατρέψω αυτό τον έμετο, σε ένα proper ενυδρείο(αν τα καταφέρω ποτε).

• By Aquadominus
      Όπως λέει και ο τίτλος έφτιαξα μια 4απλή δοσομετρική με Magnetic Stirrers η οποία δουλέυει κατευθείαν με το Robotank ή με οποιοδήποτε άλλο Arduino based Controller.

Το κουτί το έφτιαξα απο MDF...

ανοίχτηκαν τρύπες...

στοκαρίστηκε περάστηκε αρκετά χέρια primer και στο τέλος βάφτηκε μαύρο με σπρέι...

μπήκαν και ενδεικτικά λαμπάκια LED...

και η σύνδεση με καλώδιο UTP...  

Στην συνέχεια άνοιξα τρύπες για να μπουν τα κουμπιά για τα Magnetic Stirrers...

συνδέθηκαν οι πλακέτες που μου έστειλε ο Rob με τα μοτέρ και τα κουμπιά μπήκε και ένα βύσμα για τροφοδοσία και σήμα... 

τοποθετήθηκαν οι πλακέτες και τα κουμπιά...

έκοψα γωνιές για να στηρίξω τα μοτέρ...

Και έτοιμο...

Επειδή όμως ο πάτος των μπουκαλιών δεν είναι επίπεδος και δεν κάθονται σωστά τα μαγνητάκια θα φτιάξω από πολυκαρβονικό μια δεξαμενή με 4 θέσεις ακριβώς στις διαστάσεις του κουτιού και θα μπεί μέσα...
    • By Ειρήνη Σκλαβούνου
      καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να φτιάξω βάση και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ξυλουργό η αν ασχολείται κάποιος από εδώ να μου πει τι πρέπει να προσέξω κλπ.Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και διαστάσεις 1 μήκος και 30 πλάτος και θελει "ἑιδικη" κατασκευή λόγω περιορισμένου χώρου.
    • By Antonis K
      Πριν δυο μέρες είχαμε μια μικρή διακοπή ρεύματος. Δυστυχώς μετά την επιστροφή της τάσης ο controller δεν επανήλθε, με αποτέλεσμα στην οθόνη να αναβοσβήνει συνέχεια η παρακάτω ένδειξη και τίποτα άλλο.

Μπήκε στη θέση του ένας εφεδρικός που είχα και αποφάσισα να μπω στη διαδικασία να τον φτιάξω, μιας και το αναβοσβημα αυτό υποδείκνυε οτι μάλλον κάποιος πυκνωτής είχε "χτυπήσει".
      Για την επισκευή δεν χρειάζονται ιδιαίτερα εργαλεία (Ένα κατσαβιδακι, ένα κοφτακι, ένα κολλητήρι και -προαιρετικά- τρόμπα αναρρόφησης της κόλλησης), ουτε ιδιαιτερες γνωσεις. 

Αρχικά πρέπει να εμφανίσουμε την πλακέτα. 

Ξεκολλάμε το αυτοκόλλητο μέχρι την ένωση (κόκκινο βέλος), με ένα ψιλό ίσιο κατσαβιδακι ανοίγουμε τα κλιπσακια ( πράσινο βέλος) και στις 2 πλευρές και τραβάμε προς τα έξω.  Η πλακέτα ελευθερωνεται μαζί με την οθόνη.

Στο κύκλωμα υπάρχουν 4 πυκνωτές. C1-C2-C3-C4. Οι κύριοι ύποπτοι ήταν οι C1 και C2 που είναι στην είσοδο του κυκλώματος.  Έτσι για αρχή θα αλλάζονταν αυτοί. 
      (C1-10μF/400V   C2-47μF/50V)

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Πριν ξεκολλήσουμε κοιτάμε που είναι συνδεδεμένα το + και - του πυκνωτή. Οι συγκεκριμενοι (ηλεκτρολυτικοί) πυκνωτές έχουν πολικότητα και οι καινούριοι θα πρέπει να μπουν ομοίως. Η πολικότητα φαίνεται πάνω στους πυκνωτές με ένα - στο ένα άκρο.

Προσεχτικά με το κολλητήρι ζεσταίνουμε μια μια τις επαφές και τραβάμε το εξάρτημα μέχρι να φύγει. Εδω θα βοηθούσε η τρόμπα αναρρόφησης άλλα δεν είναι 100% απαραίτητη.

Βάζουμε τον καινούριο πυκνωτή (αφού έχουμε διπλοτσεκαρει την πολικότητα) και κολλάμε. Στη συνέχεια κόβουμε τα ποδαράκια που περισσεύουν.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση έγινε δοκιμή αλλαζοντας τον C1 , χωρίς επιτυχία οπότε αλλάχτηκε και ο C2.    Και...........

Μία άλλη κλασική βλάβη στους συγκεκριμενους controllers, είναι να μην δίνουν εντολή σε θερμαντήρα η οτι άλλο είναι συνδεμενο πάνω τους ενώ δείχνουν να δουλεύουν καλά. Σε αυτή την περίπτωση το πιθανότερο είναι να φταίει κάποιο  ρελε (μπλε εξαρτήματα που φαίνονται σαν Κ1 και Κ2)
      Αλλάζοντας αυτό που έχει χαλάσει με ενα αντίστοιχο με τον ίδιο τρόπο, πιθανότατα το πρόβλημα να διορθωθεί. 

Τελος, η πιο συνηθισμένη βλάβη είναι να βλέπουμε τρέλες ενδείξεις στην οθόνη, με την θερμοκρασία να ανεβοκατεβαινει συνέχεια. Σε αυτή την περίπτωση αλλάζουμε το αισθητήριο. Για τους συγκεκριμενους controllers ζητάμε : Thermistor NTC 10KΩ PVC (και οχι INOX)

• By Dynamite
      Εχει δοκιμασει κανεις την κατασκευη DIY εξωτερικου φιλτρου ? Εχω δει ενα βιντεο το οποιο εχει ενα πολυ καλο φιλτρο που φτιαχνει ο τυπος μονος του και θα ηθελα να ηξερα αν εχει επιχειρησει κανεις αυτην την κατασκευη γιατι το πιο φθηνο εξωτερικο φιλτρο της προκοπης κανει 80-90 € .. Οποιος εχει κανει κατι παρομοιο αν μπορει να βοηθησει με τα υλικα πχ. τα seal , τις μουφες κλπ κλπ σας βαζω πιο κατω το λινκ . 

https://www.youtube.com/watch?v=hL271pKi_qY 
      https://www.youtube.com/watch?v=jzJ_QmplCFE 

νομιζω ειναι καλη ιδεα και σχετικα φθηνη !!
    • By Ειρήνη Σκλαβούνου
      Καλησπερα θα ηθελα τη βοηθεια σας!ψαχνω εδω και καιρο υλικα και τροπο που θα φτιαξω βαση τετοιου τυπου οπως στις φωτογραφιες.Αν το εχει επιχειρησει καποιος θα ηθελα να με κατευθυνει κυριως για το ξυλο το οποιο χρησιμοποιησε.Εχω το εξης θεμα:το ενυδρειο (120 λιτρα) ειναι κατω απο παραθυρο οποτε οι εργοστασιακες βασεις του εμποριου δε ταιριαζουν στο υψος.Σκεφτηκα να κανω αυτη τη κατασκευη ως κατι προτοτυπο και νομιζοντας οτι θα μ κοστισει λιγοτερο απο το να παω σε καποιο ξυλουργο να μου κανει καποια βαση με ντουλαπακι κλπ.Αν γνωριζει καποιος ατομα που φτιαχνουν βασεις ας μου στειλει ενα μηνυμα να επικοινωνησω με τους ιδιους να δω τι επιλογες εχω, γιατι με τη κατασκευη τα βρηκα λιγο σκουρα τελικα.Οποιαδηποτε αποψη και βοηθεια ευπροσδεκτη.(θελω να ειναι κατι ευπαρουσιαστο καθως το ενυδρειο ειναι στο δωματιο μου)Επισης γνωριζει καποιος ποσο πρεπει να ειναι η διαφορα υψους φιλτρου-ενυδρειου?

• By Aquadominus
      Καλησπέρα σε όλη την παρέα...

Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να φτιάξω ένα φωτιστικό με 3W LED, το οποίο θα συνδεθεί στο Robotank το οποίο σκέφτομαι να μου κάνω δώρο....
      Πρίν ξεκινήσω την παραγγελία σκέφτηκα να το συζητήσω λιγάκι εδώ μαζί σας να ανταλλάξουμε απόψεις και να καταλήξω... Το ενυδρείο μου είναι 150x50x60 και όπως το σκέφτομαι μιας και θα και θα το φτιάξω δεν θέλω να λάβω υπόψη μου μόνο το τωρινό setUp (Δίσκοι) αλλά να μπορώ αργότερα μιας και έχω τον εξοπλισμό να το κάνω και full φυτεμένο.... Το σχέδιο που έχω στο μυαλό είναι αυτό που φαίνεται στις φώτο όλες οι προτάσεις και γνώμες θα ληφθούν υπόψη θα ήθελα την γνώμη σας και για Drivers κλπ.

• By antonis t83
      καλησπερα παιδια ,

γνωριζει κανεις ποιος φτιαχνει ανακλαστηρες για τ5 λαμπες?
      καπου δυμαμαι οτι ειχα δει σε ενα θεμα.......
      θελω να φτιαξω  ενα ενιαιο για να πιανει και τις τεσσερις ΄λαμπες μου μαζι , δεν μου κανουν του εμποριου..