Jump to content

ποιο ψάρι είναι αυτό?


bluetzin

Recommended Posts

φίλοι χομπίστες καλησπέρα,

δεν θα σας ζαλίσω πολύ...είμαι σαφής σε αυτό που θέλω να μάθω κι όποιος ξέρει να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα.

Είμαι αρχάριος αλλα νομίζω για αρχή τα καταφέρνω μια χαρά,αφου μετα τη πρώτη θλιβερή μου προσπάθεια να συντηρήσω δυό χρυσόψαρα...διάβασα πολύ για να κάνω μια νέα αρχή με νέες προοπτικές και ως τώρα τα ψιλοκαταφέρνω...το πρώτο ψαράκι που έβαλα στο ενυδρείο, μου το κάνανε δώρο αλλα δεν γνωρίζω τι είναι...απο τα λιγοστά που ξέρω μαντεύω πως είναι κιχλίδα.Μήπως ξέρει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το ποιό είδος είναι το συγκεκριμένο...το βγαλα μια φωτογραφία...ευχαριστω για όσους απαντήσουν.

post-15781-1255374357_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι κιχλίδα Αμερικής zebra chiclid σαν τις δικές μου δεν είμαι σίγουρος

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

φίλοι χομπίστες καλησπέρα,

δεν θα σας ζαλίσω πολύ...είμαι σαφής σε αυτό που θέλω να μάθω κι όποιος ξέρει να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα.

Είμαι αρχάριος αλλα νομίζω για αρχή τα καταφέρνω μια χαρά,αφου μετα τη πρώτη θλιβερή μου προσπάθεια να συντηρήσω δυό χρυσόψαρα...διάβασα πολύ για να κάνω μια νέα αρχή με νέες προοπτικές και ως τώρα τα ψιλοκαταφέρνω...το πρώτο ψαράκι που έβαλα στο ενυδρείο, μου το κάνανε δώρο αλλα δεν γνωρίζω τι είναι...απο τα λιγοστά που ξέρω μαντεύω πως είναι κιχλίδα.Μήπως ξέρει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το ποιό είδος είναι το συγκεκριμένο...το βγαλα μια φωτογραφία...ευχαριστω για όσους απαντήσουν.

Αδερφε αυτο ειναι Ταγκανικα ψαρακι.....η φροντοζα μικρη ή ενασ νεολαμπρολογος δεν ειμαι σιγουρος....το θεμα ειναι οτι θελει σκληρο νερο ph πανω απο 8 και σετ απ με σπηλιες....κ αν ειναι φροντοζα θελει πολλααααα λιτρα κ διατηρειτε σε κοπαδι.....τα εχεις αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε αυτο ειναι Ταγκανικα ψαρακι.....η φροντοζα μικρη ή ενασ νεολαμπρολογος δεν ειμαι σιγουρος....το θεμα ειναι οτι θελει σκληρο νερο ph πανω απο 8 και σετ απ με σπηλιες....κ αν ειναι φροντοζα θελει πολλααααα λιτρα κ διατηρειτε σε κοπαδι.....τα εχεις αυτα??

:blink:;)

Ετσι.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι φορνοζα οι φορνοζες από μικρές έχουν ένα εξόγκωμα στο κεφαλή τούς

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα , εχω και γω 2 απο αυτα , μου τα εδωσε ο πετσοπας οταν του εδωσα ενα οσκαρ.

Ενω του ειπα οτι κανω Μαλαουι ,τεσπα , μπορειτε να βαλετε και ενα link για να το επιβεβαιωσουμε και γω και ο φιλος .

Και κατι ακομα , επειδη θα κανω αργοτερα ενα τανγκανικα , το ψαρι κανει με neolambrologus ???

Eυχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι πρέπει να είναι είτε Neolamprologus tretocephalus, είτε Fontoza (ας με διορθώσουν οι αφρικάνοι μόντ)

Οι φροντόζες ΔΕΝ έχουν καρούμπαλο από μικρές.Το ψάρι είναι σίγουρο από Ταγκανίκα άρα όπως αναφέρθηκε θέλει και τις αντίστοιχες συνθήκες διαβίωσης.

Επίσης θα παρακαλούσα μέλη που δέν γνωρίζουν να μήν απαντούν μιάς και δίνουν λανθασμένες πληροφορίες στα νέα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι φορνοζα οι φορνοζες από μικρές έχουν ένα εξόγκωμα στο κεφαλή τούς

Το ψαρι ειναι frontoza.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου εχουν ενα κοκκιναδι στα πλαγια

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα να μην απανταμε αν δεν ειμαστε σιγουροι,παρα να ειμαστε ανακριβεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρω οτι θα με κράξετε αλλα δεν πειράζει...

το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρα με πολλές κρυψώνες και δυο κατασκευές σαν σπηλιά...κι απ'οτι φαίνεται έχετε δίκιο όντως του αρέσουν οι σπηλιές και μπαινοβγαίνει όλη μέρα ενώ είναι πολή δραστήριο και φιλικό προς εμένα.. καλά ως εδώ ε?Αυτο που δεν θα σας αρέσει είναι οτι μη ξέροντας τι ψάρι είναι και καθώς μ'άρεσε πάρα πολύ το κράτησα και του πρόσθεσα λίγο αργότερα ενα κίτρινο gourami.Αν και υποθέτω οτι δεν πάνε μαζί αυτα τα δύο,έχω να σας πώ οτι μετα απο 2 μήνες συνήπαρξης οι δυό τους τα πάνε υπέροχα και όχι μονο δεν κυνηγιούνται αλλα κόβουν βόλτες δίπλα δίπλα...φυσικα άν δω κάποια στιγμή κάτι ύποπτο θα τα χωρίσω(έχω πάντα και το πρώτο μου ενυδρείο σαν καραντίνα το οποίο είναι 40 λίτρα..)

post-15781-1255375667_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bluetzin
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι frontoza.

Το επιβεβαιωνω κι εγω!!!

Και όπως ειπε ο τζιμ... δεν έχουν μικρα καρουμπαλο.... μεγαλωνωντας ειναι ο διαχωρισμος του φυλλου απο το καρουμπλαλο.

60λτρ ειναι παρα πολυ λίγα για ένα ψαρι που γινεται ογκωδες και είναι και κυριαρχο!!!

Εαν περιοριστει σε τοσα λίτρα... δεν ξερεις οτε πως θα καταλήξει!!

Βλεπω και σκαλαρι μεσα??

Εχεις ειπες και γκουραμι??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι φορνοζα οι φορνοζες από μικρές έχουν ένα εξόγκωμα στο κεφαλή τούς

Παιδιά ξέρω οτι θα με κράξετε αλλα δεν πειράζει...

το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρα με πολλές κρυψώνες και δυο κατασκευές σαν σπηλιά...κι απ'οτι φαίνεται έχετε δίκιο όντως του αρέσουν οι σπηλιές και μπαινοβγαίνει όλη μέρα ενώ είναι πολή δραστήριο και φιλικό προς εμένα.. καλά ως εδώ ε?Αυτο που δεν θα σας αρέσει είναι οτι μη ξέροντας τι ψάρι είναι και καθώς μ'άρεσε πάρα πολύ το κράτησα και του πρόσθεσα λίγο αργότερα ενα κίτρινο gourami.Αν και υποθέτω οτι δεν πάνε μαζί αυτα τα δύο,έχω να σας πώ οτι μετα απο 2 μήνες συνήπαρξης οι δυό τους τα πάνε υπέροχα και όχι μονο δεν κυνηγιούνται αλλα κόβουν βόλτες δίπλα δίπλα...φυσικα άν δω κάποια στιγμή κάτι ύποπτο θα τα χωρίσω(έχω πάντα και το πρώτο μου ενυδρείο σαν καραντίνα το οποίο είναι 40 λίτρα..)

Βλεπω και ενα σκαλαρι :blink:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν είναι πολύ μικρο για αυτά τα ψάρια

συγνώμη παιδιά έκανα λάθος για το ψάρι

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν είναι πολύ μικρο για αυτά τα ψάρια ;

συγνώμη παιδιά έκανα λάθος για το ψάρι

Ερωτηση κανεις;

Ελπιζω πως ναι..............................

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

ναι ερώτηση κάνω ξέχασα το ερωτηματικό

Link to comment
Share on other sites

Το skaliari (γνωστό και ως αγγελόψαρο...σας εντυπωσίασα με τις γνώσεις μου?χεχεχε)το 'χω δίπλα στο πρώτο μου ενυδρείο το 40άρι...δεν με έχει ενθουσιάσει πολύ όμως είναι πολύ στατικό ψάρι και θα το επιστρέψω μάλλον στο pet shop..

Δηλάδη αυτό το frontoza πόσο μεγαλώνει?Δηλάδη μου λέτε οτι δεν κάνει για το 60άρι μου ούτε κάν αν το αφήσω μόνο του αργότερα..βγάζοντας το gourami?

post-15781-1255376337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως έχω πολύ μεράκι για αυτό και θέλω πολύ να συνεχίσω και πολύ σύντομα ίσως πάρω και μεγαλύτερο ενυδρείο και τα βολέψω και τα δύο..προς το παρων όσο είναι μικρά το gourami και το frontoza(το βρήκαμε λοιπόν το όνομα) φαντάζομαι μπορώ να τα συνδυασω για λίγο καιρό έτσι?.Δείχνουν ευτυχισμένα πάντως ως τώρα ειλικρινά...

τη θερμοκρασία τη διατηρώ στούς 27 βαθμούς ενώ το ph μου είναι στο 7,5

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

Έγινε επεξεργασία - bluetzin
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορεις να τα διατηρησεις μαζι...... ;)

Δυστηχως σε λίγο καιρο θα αρχισουν τα προβληματα... :(

Ελπιζω να παρεις σύντομα 2 μεγαλα ενυδρεια για να ζησουν ευυχισμενα τα ψαρακια σου ή να τα δώσεις.... (σκαλαρι-φροντοζα) :blink:

Υ.Γ. Μην παρεις της συμβουλες ως επιθεση.... απλα και φιλικα σε ενημερωνουμε... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να τα διατηρησεις μαζι :blink:;)

Σκεψου μονο οτι το ενα θελει ph 8,5+ και το αλλο 7 το πολυ :(:(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως έχω πολύ μεράκι για αυτό και θέλω πολύ να συνεχίσω και πολύ σύντομα ίσως πάρω και μεγαλύτερο ενυδρείο και τα βολέψω και τα δύο..προς το παρων όσο είναι μικρά το gourami και το frontoza(το βρήκαμε λοιπόν το όνομα) φαντάζομαι μπορώ να τα συνδυασω για λίγο καιρό έτσι?.Δείχνουν ευτυχισμένα πάντως ως τώρα ειλικρινά...

τη θερμοκρασία τη διατηρώ στούς 27 βαθμούς ενώ το ph μου είναι στο 7,5

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

Καλώς τον ,ήδη γράφτηκαν αρκετά πράγματα - ευχαριστούμε και τον Admin για την παρέμβαση του - και βέβαια αυτό που θα περιμένουμε είναι το ΜΕΓΑΛΟ ενυδρείο.Αν θέλεις να μείνεις στη Αφρική και ειδικά στις φροντόζες δηλαδή λίμνη Ταγκανίκα είναι καλά να ετοιμάζεσαι για ενα ενυδρείο τουλάχιστον 500λτ. και λίγα είναι και βέβαια το μεγάλο ενυδρείο δεν μας δίνει το δικαίωμα εφόσον έχεις φροντόζες να βάλεις και το γκουράμι μόνο και μόνο επειδή το ενυδρείο είναι μεγάλο.

Καλώς ήλθες ,καλή διαμονή και καλό διάβασμα.Υπάρχουν πολλά θέματα στο αφρικάνικο θεματικό και μπορείς να δείς και εδώ http://www.cichlid-forum.com/

Φιλικά Σωκράτης :blink:

Link to comment
Share on other sites

οχι προς θέου αν και πάντα η γνώση είναι επιθετική σε κάποιον που έχει άγνοια σε κάποιο θέμα,παρ'όλα αυτα δεν παρεξηγούμε,αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό το χόμπυ και με ενδιαφέρει κάθε γνώμη σας.Το αγγελόψαρο θα το δώσω έτσι κι αλλιώς αλλα το gourami και το frontoza θέλω να τα κρατήσω..ίσως και να ξέρω ήδη τι θα κάνω το δώρο των χριστουγέννων μου απο τη δουλεία.

το gourami το κρατάω στο 60άρι

και το frontoza το βάζω σε ένα 100+ δεκτόν?

μην αποκλείεται πάντως μια φιλική σχέση των δυό τους..γενικά είμαι της άποψης πως ο άνθρωπος γίνεται και δεν γεννιέται...γιατι όχι και τα ψάρια?

μπορεί να γίνουν κολλητοί :blink:

take care friends!!!

Υ.Γ. εξάλλου μέσα στο τόσο διάβασμα που χω ρίξει κάπου διάβασα πως τα gourami ανήκουν στην ίδια κατηγορία με τους μονομάχους και κάθε ψάρι έχει τη δική του προσωπικότητα που ξεφεύγει απο κανόνες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...