Jump to content

Ανεμονη δεν τρωει


ssmr

Recommended Posts

Καλημερα σας,

θα ηθελα τη γνωμη σας για την παρακατω ανεμονη , η οποια τωρα τελευταια δεν τρωει αυτο που της δινω , μεχρι τωρα εχω δοκιμασει γαριδα και σαρδελα κομενο σε μικρο κομματι η πλακτων το οποιο ψεκαζω επανο της, παρατηρω οτι το μαζευει και το καταπινει γρηγορα αλλα μετα απο 10 λεπτα το φτυνει παλι,

εν το μεταξι οταν κλεινω τα φωτα μετα απο καποια ωρα μαζευετε και και γινετε μικρο και ασχημο σαν μαραμενο και οταν ανοιγουν τα φωτα παλι ανοιγετε , ειναι φυσιολογικο αυτο ?

επισης μια φορα την εβδομαδα βγαζει ενα πικτο καφε καπνο αμα δειτε το παρακτω video στο youtube θα καταλαβετε τι εννοω

καντε click εδω να δειτε την ανεμονη

σας ευχαριστω,,

Στεφανος

το ενυδρειο ειναι 80χ60χ55 γυρω στα 260λ

επισης αλατοτητα ειναι 1024

ph 8,3

ammonia 0

nitrite 0

ολα ειναι κανονικα τα τεστ και ειναι της εταιρειας salifert

post-15253-1255418238_thumb.jpg

post-15253-1255418290_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ssmr
Link to comment
Share on other sites

τι φωτα εχεις στο ενυδρειο σου....?

εχει μηπως αρχισει να βολταρει..?

Link to comment
Share on other sites

τι φωτα εχεις στο ενυδρειο σου....? 4χ24w , 3 Power-GLO in a T5 HO format delivers an 18000K bulb και μια ακτινικη Marine-GLO in a T5 HO

εχει μηπως αρχισει να βολταρει..? οχι εχει κατσει εκει κατω βασικα απο μονη της την ειχα βαλει ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη είναι καιρό στο ενυδρείο και τώρα άρχισε να τα κάνει αυτά?Αν ναι έχεις κάνει κάποια απότομη αλλαγή συνθηκών ? έχεις βάλει κάτι καινούργιο μήπως μέσα και την ενοχλεί?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το φως σου δεν ειναι αρκετο για την ανεμωνη,στις φωτογραφιες και το βιντεο φαινεται να θελει να ειναι κρυμενη απο το φως.Αυτο υποδηλωνει στρες.

Ποσο καιρο την εχεις?Απο την αρχη συμπεριφεροταν ετσι,ή ξαφνικα αλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη είναι καιρό στο ενυδρείο και τώρα άρχισε να τα κάνει αυτά? ειναι κανα μηνα

Αν ναι έχεις κάνει κάποια απότομη αλλαγή συνθηκών ? οχι καμια αλλαγη

έχεις βάλει κάτι καινούργιο μήπως μέσα και την ενοχλεί? οχι τιποτα καινούργιο

Αν και το φως σου δεν ειναι αρκετο για την ανεμωνη,

στις φωτογραφιες και το βιντεο φαινεται να θελει να ειναι κρυμενη απο το φως.

Αυτο υποδηλωνει στρες.

Ποσο καιρο την εχεις?Απο την αρχη συμπεριφεροταν ετσι,ή ξαφνικα αλλαξε? τι να πω ειναι μια μιση εδβομαδα που τα κανει αυτα

βασικα την πρωτη εβδομαδα που την πηρα πηγε μονη της εκει και την μετακομισα και μετα κσανα πηγε και κατεληξε εκει παλι και δεν την ξανα πειραξα

Link to comment
Share on other sites

Τις ανεμωνες δεν τις μετακινουμε,παρα μονο αν υπαρχει λογος (πχ την εχει αραξει πανω σε κυκλοφοριτη).

Αρχικα δηλαδη η ανεμωνη σου ηταν στο φως και ετρωγε και τις τελευταιες 3-4 μερες κρυβεται?

Μετρα και NO3 και po4 και πες μας.

Μια αλλαγη νερου (normal,οχι τεραστια) και ανθρακα δεν βλαπτει σαν προληπτικο μετρο μεχρι να βρεις τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Τις ανεμωνες δεν τις μετακινουμε,παρα μονο αν υπαρχει λογος (πχ την εχει αραξει πανω σε κυκλοφοριτη).

Αρχικα δηλαδη η ανεμωνη σου ηταν στο φως και ετρωγε και τις τελευταιες 3-4 μερες κρυβεται? μεσα στην πρωτη εβδομαδα καθετε εκει που ειναι στα φωτο

Μετρα και NO3 και po4 και πες μας. NO3 απο το τεστ της salifert einai λευκο (0) , το po4 θα παω να παρω και θα το γραψω μετα

Μια αλλαγη νερου (normal,οχι τεραστια) και ανθρακα δεν βλαπτει σαν προληπτικο μετρο μεχρι να βρεις τι φταιει.

ανθρακα εχω αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο και το θέμα της αλατότητητας, επειδή έχεις μικρό ενυδρείο και η όποια εξάτμιση θα την άλλαζε.

Οι ανεμώνες τα ψιλοπαίζουν με τις αλλαγές στην αλατότητα.

Ελπίζω να μετράς με ρεφρακτόμετρο (εννοείται καλιμπραρισμένο).

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο και το θέμα της αλατότητητας, επειδή έχεις μικρό ενυδρείο και η όποια εξάτμιση θα την άλλαζε.

Οι ανεμώνες τα ψιλοπαίζουν με τις αλλαγές στην αλατότητα.

Ελπίζω να μετράς με ρεφρακτόμετρο (εννοείται καλιμπραρισμένο).

με ρεφρακτόμετρο ειναι 1024-1025 καλιμπραρισμένο με νερο απο ΑΟ,

για την εξατμιση εχω top it off που συμπληρωνει νερο απο ΑΟ

Έγινε επεξεργασία - ssmr
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια ολου του ενυδρειου ειναι ευκολο?

Link to comment
Share on other sites

το Po4 μολις το πηρα και απο οτι φαινετε ειναι 0-0.03

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας

εβαλα και 2 φωτογραφιες ενα απο μπροστα και ενα απο το πλαι

post-15253-1255453441_thumb.jpg

post-15253-1255453457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε ολα αυτα τα ψαρια και εχεις νιτρικα 0?Αν ειναι ετσι μπραβο.Αλλα τσεκαρε το και με κανενα τεστακι φιλου για καλο και για κακο.

Καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να φταιει,μεχρι στιγμης δεν μου ερχεται.Κανεις αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Mε ολα αυτα τα ψαρια και εχεις νιτρικα 0?Αν ειναι ετσι μπραβο.Αλλα τσεκαρε το και με κανενα τεστακι φιλου για καλο και για κακο.

Καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να φταιει,μεχρι στιγμης δεν μου ερχεται.Κανεις αλλος?

το ξανα εκανα τεστ

NO2 0.1 to νερο καθολου ροζ η μοβ

NH3+NH4 <0.25 το χρωμα ειναι λευκο

post-15253-1255455496_thumb.jpg

post-15253-1255455507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ξανα εκανα τεστ

NO2 0.1 to νερο καθολου ροζ η μοβ

NH3+NH4 <0.25 το χρωμα ειναι λευκο

Αυτα τα τσετακια ειναι αμμωνια και NO2.No3 test εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα τσετακια ειναι αμμωνια και NO2.No3 test εχεις κανει?

οχι δεν εχω ΝΟ3 TEST

εχω μονο nitrite NO2 , Ammonia NH3+NH4, PH και PO4

αφου τα παραπανω ειναι οκ, να παω να παρω και το nitrate ΝΟ3, λες να εχω nitrate.

Link to comment
Share on other sites

Eνδειξη του οτι εχει στρωσει το ενυδρειο σου ειναι να εχεις αμμωνια και no2 συνεχως 0.

Το ΝΟ3 ειναι παρον απο την στιγμη που θα πρωτοολοκληρωθει ο κυκλος.

Απο εδω και περα δηλαδη δεν θα χρειαζεται πια να μετρας τα πρωτα 2 αλλα μονο no3 (νιτρικα).

Γιαυτο σου ειπα "Mε ολα αυτα τα ψαρια και εχεις νιτρικα 0?"

Αν ειναι αυξημενα,ισως ειναι και ενας καλος λογος για τη συμπεριφορα της ανεμωνης.

Μεχρι να παρεις το τεστακι κανε καλου καλου μια καλη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Eνδειξη του οτι εχει στρωσει το ενυδρειο σου ειναι να εχεις αμμωνια και no2 συνεχως 0.

Το ΝΟ3 ειναι παρον απο την στιγμη που θα πρωτοολοκληρωθει ο κυκλος.

Απο εδω και περα δηλαδη δεν θα χρειαζεται πια να μετρας τα πρωτα 2 αλλα μονο no3 (νιτρικα).

Γιαυτο σου ειπα "Mε ολα αυτα τα ψαρια και εχεις νιτρικα 0?"

Αν ειναι αυξημενα,ισως ειναι και ενας καλος λογος για τη συμπεριφορα της ανεμωνης.

Μεχρι να παρεις το τεστακι κανε καλου καλου μια καλη αλλαγη νερου.

ok , σε ευχαριστω πολυ,

θα παρω ενα και θα το τσεκαρω

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος, και απο παρομοιο παριστατικο που μου ειχε τυχη με μια καρπετ στο παρελθον, νομιζω οτι εχει βαρυστομαχιασει.

Οι ανεμωνες εχουν μια οδο για εισαγωγη και για εξαγωγη.

Οποτε αν την πολυ ταιζεις και δεν προλαβενει να χωνεψει το προηγουμενο γευμα, θα εχεις αυτο το φαινομενο του "καπνου" απο το στομα της που ταυτοχρονος ειναι και κ@λ@ς.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος, και απο παρομοιο παριστατικο που μου ειχε τυχη με μια καρπετ στο παρελθον, νομιζω οτι εχει βαρυστομαχιασει.

Οι ανεμωνες εχουν μια οδο για εισαγωγη και για εξαγωγη.

Οποτε αν την πολυ ταιζεις και δεν προλαβενει να χωνεψει το προηγουμενο γευμα, θα εχεις αυτο το φαινομενο του "καπνου" απο το στομα της που ταυτοχρονος ειναι και κ@λ@ς. ------>>> :):glare:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος, και απο παρομοιο παριστατικο που μου ειχε τυχη με μια καρπετ στο παρελθον, νομιζω οτι εχει βαρυστομαχιασει.

Οι ανεμωνες εχουν μια οδο για εισαγωγη και για εξαγωγη.

Οποτε αν την πολυ ταιζεις και δεν προλαβενει να χωνεψει το προηγουμενο γευμα, θα εχεις αυτο το φαινομενο του "καπνου" απο το στομα της που ταυτοχρονος ειναι και κ@λ@ς.

Εμενα παντως δεν μου κανει για κατι τετοιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν μου κανει για κατι τετοιο. :)

και εμένα το ίδιο :glare:

Πάντως μην τη μπουκώνεις ειδικά τώρα γιατί περισσότερο βρομίζεις παρά ταΐζεις.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα το ίδιο :)

Πάντως μην τη μπουκώνεις ειδικά τώρα γιατί περισσότερο βρομίζεις παρά ταΐζεις.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας,

θα κοιταξω το ΝΟ3 σημερα το απογευμα και μαλλον θα κανω καμια μερικη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...