Jump to content

New Tanganyika 120lt


Nick S3

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο Carrefour 120lt που τρέχει περίπου 2 μήνες και λέω να βάλω μέσα ένα χαρεμάκι labido 1αρσενικό 4 θηλυκά τι λέτε? Είναι μικρό?

Το απόγευμα θα βάλω φώτο από το στήσιμο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Τα Λαμπιδο τα ξεχνας σε κατω απο 160 - 180 λιτρα.... υπαρχουν αλλα πολυ ομορφα ηδη για τα λιτρα σου.....

Φιλε Νικο ...γιατι δεν δοκιμαζεις κατι σε ταγκανικα...τα νερα της Θεσσαλονικης ειναι καταληλα....

ps αν θελεις παμε μαζι να διαλεξουμε ψαρια.... :blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαράκια προτείνετε για Τανγκανίκα?Θα ήθελα κανένα με πολύ χρώμα και σχετικά εύκολο σε γέννες. Δεν έχω ιδέα γι΄αυτά γιατί τόσο καιρό ψαχνόμουν για Μαλαουί.

Στάθη όταν θα πάω για ψάρια θα σου πω να πάμε μαζί :blink:

Το βραδάκι θα βάλω φώτο από το ενυδρείο για να μου πείτε τι πρέπει να αλλάξω!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο ειναι μικρο για Malawi...

Kοιτα καλυτερα στην Tanganyika.... :blink:

Θα συμφωνησω με τον κωστη... όχι επειδη γνωριζω πολλα για αφρικη, αλλα επειδη εχω το ιδιο ακριβως ενυδρειο...

Ναι ειναι 1μετρο... αλλα ειναι κοντο και στενο!!! (1.00*0.30*0.40)

Κανει για φυτεμενο όμως.... λόγω ύψους δε θα χρειαζεσαι πολύ φως.... η επιλογη δικη σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βαγκο στον αερα καλα τα λεμε..... που θα τα βρει στην Θεσσαλονικη?????

εγω εψαχνα μηνες να βρω..... ας δει αυτα π του ειπα και υπαρχουν σιγουρα....

Link to comment
Share on other sites

Βαγκο στον αερα καλα τα λεμε..... που θα τα βρει στην Θεσσαλονικη?????

εγω εψαχνα μηνες να βρω..... ας δει αυτα π του ειπα και υπαρχουν σιγουρα....

Οι λύσεις είναι δύο

1.Να του στείλει κάποιο κατάστημα απο Αθήνα

2.και το πιο έυκολο να παραγγείλει σε κάποιο κατάστημα της Θεσσαλονίκης να του φέρει οτι θέλει.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις είναι δύο

1.Να του στείλει κάποιο κατάστημα απο Αθήνα

2.και το πιο έυκολο να παραγγείλει σε κάποιο κατάστημα της Θεσσαλονίκης να του φέρει οτι θέλει.

:blink:

Σωκρατη ρωτησα τα περισοτερα "μεγαλα" μαγαζια στην Θεσσαλονικη δεν εχουν και δεν φερνουν τετοια ψαρια....

και στην αθηνα που ειχα ρωτησει λιγα μαγαζια εχουν (αν εχουν)... θελει παρα πολυ ψαξημο.... εγω για να βρω τα brichardi (που δεν ηταν και η πρωτη μου επιλογη) εψαχνα 3 μηνες...

και για να γινω πιο συγκεκριμενος η πρωτη μου επιλογη ηταν τα neolamprologus caudopunctatus....

σε ενα πολυ μεγαλο πετσοπ π ρωτησα πηρα την απαντηση.... "αααα κατι μικρα με κιτρινο πτεριγιο, ναι ναι, τωρα καταλαβα ποια λες.. αυτα τα ειχαμε πριν 3 χρονια απο τοτε δεν ξανα ειδα. αν βρεις πες και σε εμας..."

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο ..συγνομη το πισω μερος ειναι φοντο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο Νικο... αλλα χρειαζετε βελτιωση.... αρκετα μαλιστα.... πρεπει το στησημο των πετρων να γινει καλυτερο...και να βαλεις και απο την αριστερη πλευρα...

Αν θελεις ερχομαι να βαλω ενα χερακι.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

όχι diy background

φανταστικο μου αρεσει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο Νικο... αλλα χρειαζετε βελτιωση.... αρκετα μαλιστα.... πρεπει το στησημο των πετρων να γινει καλυτερο...και να βαλεις και απο την αριστερη πλευρα...

Αν θελεις ερχομαι να βαλω ενα χερακι.... :blink:

Στάθη από την άλλη μεριά δεν έβαλα γιατί είναι η είσοδος του φίλτρου και φοβάμαι μην την βουλώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο..

Το DIY Background ειναι πολυ καλο ;)

Με λιγες ακομα ιδιες πετρες θα γινει πολυ καλο αλλα μονο στην περιπτωση που βαλεις Πετροκιχλιδες...

@Σταθη στα 120 λιτρα δεν μπορει να βαλει 2 ειδη αρα ειναι περιτο κατα την γνωμη μου να βαλει και απο τις 2 πλευρες πετρες...

Στην περιπτωση που βαλεις και Κοχυλοκλιχλιδες και Πετροκιχλιδες θα χρειαστεις αρκετα κελυφη απο σαλιγκαρια....

Οσο για το φιλτρο μην σε ανχωνει αν εχεις μεγαλη κυκλοφορεια και πισω απο τις πετρες να βαλεις την εισοδο-εξοδο θα δουλεψει...

Καλη συνεχεια :blink:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα site με πετροκιχλίδες και κοχιλοκιχλίδες για να γνωρίσω όλα τα είδει και να διαλέξω ποιο μου ταιριάζει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα site με πετροκιχλίδες και κοχιλοκιχλίδες για να γνωρίσω όλα τα είδει και να διαλέξω ποιο μου ταιριάζει?

Μπορείς να δέις και εδώ στο θεματικό των αφρικάνων και επίσης εδώ http://www.cichlid-forum.com/profiles/

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο..

Το DIY Background ειναι πολυ καλο ;)

Με λιγες ακομα ιδιες πετρες θα γινει πολυ καλο αλλα μονο στην περιπτωση που βαλεις Πετροκιχλιδες...

@Σταθη στα 120 λιτρα δεν μπορει να βαλει 2 ειδη αρα ειναι περιτο κατα την γνωμη μου να βαλει και απο τις 2 πλευρες πετρες...

Στην περιπτωση που βαλεις και Κοχυλοκλιχλιδες και Πετροκιχλιδες θα χρειαστεις αρκετα κελυφη απο σαλιγκαρια....

Οσο για το φιλτρο μην σε ανχωνει αν εχεις μεγαλη κυκλοφορεια και πισω απο τις πετρες να βαλεις την εισοδο-εξοδο θα δουλεψει...

Καλη συνεχεια :blink:

Ειπα πουθενα εγω για 2 ειδη???? Μη βγαζεις συμπερασματα απο το μιαλο σου..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα site με πετροκιχλίδες και κοχιλοκιχλίδες για να γνωρίσω όλα τα είδει και να διαλέξω ποιο μου ταιριάζει?

το σιτε που σου εδωσαν τα παιδια αλλα κατα την γνωμη μου μη το πολυ κοιτας θα απογοητευτεις ευκολα απο την εληψη ψαριων που εχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Μην τσαντιζεσαι...

Δεν ειπα πως ειπες 2 ειδη.....Απλα βαζουμε και απο τις 2 πλευρες πετρες συνηθως οταν θελουμε να ξεχωρισουμε χαρεμια-ζευγαρια...Οταν εχουμε ενα ζευγαρι-χαρεμι μεσα στο ενυδριο ειναι περιτο να εχουμε και στις 2 πλευρες πετρες μιας και η μια δεν θα"κατοικιται"...

Link to comment
Share on other sites

Μην τσαντιζεσαι...

Δεν ειπα πως ειπες 2 ειδη.....Απλα βαζουμε και απο τις 2 πλευρες πετρες συνηθως οταν θελουμε να ξεχωρισουμε χαρεμια-ζευγαρια...Οταν εχουμε ενα ζευγαρι-χαρεμι μεσα στο ενυδριο ειναι περιτο να εχουμε και στις 2 πλευρες πετρες μιας και η μια δεν θα"κατοικιται"...

Nαι, γιαυτο φαγωθηκες να βαλω στο δικο μου π εχω ΜΟΝΟ ενα ζευγαρι και απο τις 2 μεριες πετρες...

τελος παντων...

το ενυδρειο εχει μηκος οποτε θα μπορουσε να βαλει κ απο τις 2 πετρες. απλα εκει π ειναι το φιλτρο (εξοδος) ισως μπουκοσει....

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσαν αυτά τα 3 είδη...είναι εύκολο να τα βρω?

Julidochromis marlieri- Julidochromis ornatus- neolamprologus buescheri

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...