Jump to content

Seachem Reef Buffer


Aiolos

Recommended Posts

SEACHEM Reef Buffer

Αν κάποιος το χρησιμοποιεί θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις για τη χρήση του.

Η συσκευασία αναφέρει στις οδηγίες ότι μια (1) μεζούρα για κάθε 8 λίτρα νερό θα αυξήσει το pH κατά 0,1 μονάδα και το ΚΗ κατά 0,5 meq/L.

Και απ ότι λέει, διαλύουμε αυτή τη ποσότητα (1 μεζούρα) σε 50 ml νερό (Α/Ο), και εν συνεχεία το προσθέτουμε στο ενυδρείο.

Εάν ο όγκος του νερού στο ενυδρείο είναι 250 λίτρα, αλλά για να επιτευχθούν οι τιμές που αναφέρει, προφανώς αυξάνεται και η δόση από το Reef Buffer.

Δηλαδή σε αυτά τα λίτρα πόσες μεζούρες αντιστοιχούν?

Με έναν υπολογισμό που έκανα μου βγαίνουν 31 μεζούρες και μου φάνηκαν κάπως πολλές….... μη κάνω καμιά πατάτα !!!

Και ένα δεύτερο… κάποιο σκεύασμα κατά προτίμηση σε υγρή μορφή για αύξηση της ανθρακικής σκληρότητας (ΚΗ) έχετε να μου προτείνεται?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Oτι και να κανεις να γινει με αργους ρυθμους ωστε να μην εχεις αποτομες μεταβολες,οποτε μικρες δοσολογιες καθημερινα ισως να ηταν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το ξέρω.. ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις οδηγειες 8,3 gr στα 250 λιτρα θα αυξησουν το KH κατα 1.5 περιπου.

1γρ θα αυξησει το KH kata 0.18

και για να εχεις 1dkh αυξηση στα λιτρα σου θελεις 5.5γρ περιπου

Δες και εδω

Σε ποσο νερο το διαλυεις εξαρταται απο την ποσοτητα που θα βαλεις.Προσωπικα χρησιμοποιω ενα μπουκαλι 1 λιτρου με νερο ΑΟ,για να διαλυθει καλα,και το προσθετω σιγα-σιγα κατα τη διαρκεια της ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και γιά αυτό δεν μπορώ να σου πω κάτι απο προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...