Jump to content

Διαρροή ρεύματος;


costas21

Recommended Posts

Καλή σας μέρα

πρίν λίγο που σηκώθηκα είδα στο ενυδρείο λίγο φώς...πάω πρός τα εκεί και βλέπω ότι 2 απο τις 4 λάμπες χαζοανάβαν απο την αριστερή πλευρά, οι λάμπες είναι απο ξεχωριστά φωτιστικά δηλ. η μία είναι σε ένα φωτιστικό και η άλλη σε άλλο ,το κουφό τώρα...μόλις απομακρύνω το φωτιστικό απο το νερό σβήνει και όταν το πηγαίνω κοντά ξαναανάβει...τί γίνετε; :glare: μήν πάθουμε και τίποτα:)

Link to comment
Share on other sites

Απο κάτω απο τις λάμπες έχω τον ένα κυκλοφορητή σε απόσταση περίπου 20 πόντους που βαράει στην επιφάνεια για ανατάραξη μπορεί να προκαλούντε υδρατμοί και να βραχηκυκλώνει; αλλά γιατί δεν το έκανε τις υπόλοιπες μέρες;

Link to comment
Share on other sites

εχεις απο καπου διαρροη και καλο θα ειναι να το δεις πιο σοβαρα το θεμα.δεν παιζουν με τετοια πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

1. πόσο καιρό τις έχεις με τον κυκλοφορητή από κάτω να δουλεύει;

2. οι 2 που ανάβουν είναι από τα 2 ξεχωριστά φωτιστικά;

3. δεν έχουν στεγανά ακροφύσια;

Link to comment
Share on other sites

εχεις απο καπου διαρροη και καλο θα ειναι να το δεις πιο σοβαρα το θεμα.δεν παιζουν με τετοια πραγματα....

Εχει δικιο ο κλαζ... προσεχε!!

Πρέπει να έχεις διαροή ή να εχει παει νερο σε μερος που δεν επρεπε....

Οταν κανουμε κατι DIY και ιδιατερα οτι εχει να κανει με το ρευμα....ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ διπλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

εχεις απο καπου διαρροη και καλο θα ειναι να το δεις πιο σοβαρα το θεμα.δεν παιζουν με τετοια πραγματα....

το ξέρω

1. πόσο καιρό τις έχεις με τον κυκλοφορητή από κάτω να δουλεύει;

2. οι 2 που ανάβουν είναι από τα 2 ξεχωριστά φωτιστικά;

3. δεν έχουν στεγανά ακροφύσια;

1) 1/5 μήνα όσο και τις λάμπες

2)ναι

3)έχουν είναι το φωτιστικό της μάνας του

Εχει δικιο ο κλαζ... προσεχε!!

Πρέπει να έχεις διαροή ή να εχει παει νερο σε μερος που δεν επρεπε....

Οταν κανουμε κατι DIY και ιδιατερα οτι εχει να κανει με το ρευμα....ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ διπλα!!!

Δέν έχω κάνει κάτι diy...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως όταν τις απομακρείνω απο το ενυδρείο 5 εκατοστά σβήνουν;

ότι είναι σε επαφή με το νερό παραμένει και μετα την απομάκρυνση

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως όταν τις απομακρείνω απο το ενυδρείο 5 εκατοστά σβήνουν;

ότι είναι σε επαφή με το νερό παραμένει και μετα την απομάκρυνση

Μηπως η επαφη στο φωτιστικο με το καλωδιο ρευματος δεν παταει καλα??

Δες οταν το μετακινεις τι κουνιεται..... κουνισε το λιγο και δες τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Όλα όπως πρίν...

με το πολύμετρο που μέτρησα μέσα στο νερό δέν υπάρχει φορτίο...

φίλος που ασχολειτε μου είπε πως συχνά οι φθορίου φορτίζονται είτε λόγο ιοντισμού είτε στατικού ηλεκτρισμού

οτι κάτι το φωρτίζει αυτό είναι σίγουρο όμως τί;

Θα δοκιμάσω να καθαρίσω λίγο τα ακροφύσια...

Link to comment
Share on other sites

κάτι με επαγωγή ρεύματος γίνεται..

βγάλε τον κυκλοφορητή από την πρίζα να δεις τι γίνεται όταν δεν λειτουργεί.

και κάνε ένα πειραματάκι, βάλτον στην ίδια περίπου μεριά, αλλά απέναντι, δηλαδή στην άλλη άκρη των λαμπών, παρατηρείς το ίδιο;

γενικά να ξέρεις ότι αυτό το flickering μειώνει τη διάρκεια των λαμπών σου!

Νομίζω ότι άπαξ και δεν μετράς φορτίο στο νερό μάλλον δεν έχεις διαρροή, ίσως να είναι κάποιο απλό φυσικό μεταβατικό φαινόμενο. Για κάνε το πείραμα να δούμε τι γίνεται και με την άλλη πλευρά. Έτσι θα βεβαιωθούμε ότι είναι κάποιο φαινόμενο επαγωγικό και όχι απευθείας σύνδεσης, δηλαδή βραχυκύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

εάν βγάλω των κυκλοφορητή οι λάμπες παραμένουν ανοιχτές...

όσο για την απέναντι μεριά στο ίδιο ακριβώς σημείο έχω άλλον κυκλοφορητή.

Τί να πω.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να βγάζεις ενα ενα τα εξαρτήματα απο το ρευμα για να δεις πιο ειναι αυτο που δημηουργεί το προβλημα και οταν αποκλισεις τα περισσοτερα τότε ασχολήσε με αυτά που έμειναν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αντέστρεψε την πολικότητα στο φις (πρίζα) που τροφοδοτεί το φωτιστικό.

Αν σβήσει μπορεί να έχεις μια μικρή διαρροή στην ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού στην γείωση, καθ όσον στην Ελλάδα μας σκίζουμε από προδιαγραφές σχεδόν κανένας ηλεκτρολόγος δεν δοκιμάζει ή μετράει τα κυκλώματα μετά την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να βγάζεις ενα ενα τα εξαρτήματα απο το ρευμα για να δεις πιο ειναι αυτο που δημηουργεί το προβλημα και οταν αποκλισεις τα περισσοτερα τότε ασχολήσε με αυτά που έμειναν

Όλα τα έχω βγάλει αλλά παραμένουν αναμένες... :glare:

Καλημέρα,

Αντέστρεψε την πολικότητα στο φις (πρίζα) που τροφοδοτεί το φωτιστικό.

Αν σβήσει μπορεί να έχεις μια μικρή διαρροή στην ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού στην γείωση, καθ όσον στην Ελλάδα μας σκίζουμε από προδιαγραφές σχεδόν κανένας ηλεκτρολόγος δεν δοκιμάζει ή μετράει τα κυκλώματα μετά την εγκατάσταση.

Σωστός :) δεν το είχα σκεφτεί καθόλου το απόγευμα που θα πάω στο σπίτι θα το δοκιμάσω... :D

Link to comment
Share on other sites

ποπο έλεος!

αυτό με τη γείωση μπορεί να ισχύει! Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα?? :glare:

Σόρι που άργησα να απαντήσω αλλά ένα έκτακτο αλλά όχι πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας με έκανε να απέχω για λίγο...

Ο φίλος Σωτήρης είχε απόλυτο δίκιο μόλις γύρισα (ανέστρεψα) τους πόλους της πρίζας ώς δια μαγείας το φορτίο χάθηκε και οι λάμπες σβήσαν τελείως... :)

Link to comment
Share on other sites

Σόρι που άργησα να απαντήσω αλλά ένα έκτακτο αλλά όχι πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας με έκανε να απέχω για λίγο...

Ο φίλος Σωτήρης είχε απόλυτο δίκιο μόλις γύρισα (ανέστρεψα) τους πόλους της πρίζας ώς δια μαγείας το φορτίο χάθηκε και οι λάμπες σβήσαν τελείως... :)

Τελος καλο... ολα καλα...

Περαστικα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...