Jump to content

Προβλημα με το Reef μου


golf4470

Recommended Posts

Ολα πηγαιναν καλα μεχρι πριν μια εβδομαδα που βαλθηκα να ανεβασω το kh.Οι μετρησεις μου μεχρι τοτε ηταν (salifert):

ΝΟ3:20

Mg:1170

Kh:5,6

Ca:425

Ph:7,6

Sr:4

Αλατ:1024

Το reef μου ειναι 110λτ, 25kg ζωντανο βραχο, 25kg ζωντανο αραγωνιτη και 50λτ sump με διαμερισμα refugium με αλγες και deep sand.Τρεχει περιπου 5 μηνες.

Τα ζωντανα μεγαλωναν κανονικα και γενικοτερα υπηρχε ζωη.

Discoma spp

Star polyps

Zoanthus

Sinularia sp

Ricordia

Elephant ear mushroom green

Green Striped Mushroom

Seriatopora hystix

Euphyllia Ancora

Button Polyp

2x occelaris

gobi

2x chromis

1x turbosnail

1x red hermit crabs

Scarlet Skunk Cleaner Shrimp

Διαβασα οτι με σοδα φαγητου ανεβαινει το kh και εκανα τη βλακεια να βαλω 3 κουταλακια.Μετα απο αυτο κλεισαν ολα τα κοραλια και αλλαξαν τα χρωματα τους.δηλαδη:

Star polyps ανοιγει πολυ λιγο τη μερα και εχει ασπρισει αρκετα

Zoanthus εκλεισε και δεν ανοιξε ξανα

Sinularia sp μαυρισε και τωρα ο κορμος της εχει λυγισει

Green Striped Mushroom στην αρχη ζαρωσαν και μαζεψαν.Τωρα αρχισαν να ερχονται στην αρχικη τους κατασταση

Ricordia εχει μαζεψει

Seriatopora hystix ασπρισε και δεν ξερω αν ζει

Euphyllia Ancora σκουρινε και μικρινε πολυ

Button Polyp κλεισαν και δεν ξανανοιξαν

1x turbosnail το βρηκα ψοφιο

1x red hermit crabs το εχασα

Η κοραλινη βλεπω σαν να ασπριζει (ή ιδεα μου ειναι)

μετα τη σοδα οι τιμες μου ηταν:

ΝΟ3:10

Mg:1050

Kh:11,7

Ca:385

Ph:7,8

Sr:4

Αλατ:1024

Εκανα 2 αλλαγες νερου και τωρα οι τιμες ειναι:

ΝΟ3:15

Mg:1110

Kh:8,6

Ca:410

Ph:7,8

Sr:10

Αλατ:1024

Τα κοραλια δεν εχουν ανοιξει ακομα και βλεπο πολλα Stomatella varia ( http://www.reefcorner.com/SpecimenSheets/s...tella_varia.htm ) ψοφια στην επιφανεια του αραγωνητη.Πιθανον ολο εγιναν απο το αποτομο ανεβασμα του kh (5,6-11,7).Το θεμα τωρα ειναι τι μπορω να κανω να σωσω οτι εχει μεινει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις πλέον είναι να περιμένεις λίγο να δεις πως θα πάνε τα πράγματα και να αφήσεις να ηρεμήσει το σύστημα σου λίγο.Το πρόβλημα προκλήθηκε από την απότομη αλλαγή γιατί μιλάμε για μεγάλη διαφορά.

Πλέον οι τιμές που έγραψες είναι καλές οπότε άσε να δούμε λίγο πως θα πάνε τα πράγματα σιγά σιγά θα επαναφέρετε η κατάσταση.Τέλος βγάλε ότι έχει ψοφήσει από μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις πλέον είναι να περιμένεις λίγο να δεις πως θα πάνε τα πράγματα και να αφήσεις να ηρεμήσει το σύστημα σου λίγο.Το πρόβλημα προκλήθηκε από την απότομη αλλαγή γιατί μιλάμε για μεγάλη διαφορά.

Πλέον οι τιμές που έγραψες είναι καλές οπότε άσε να δούμε λίγο πως θα πάνε τα πράγματα σιγά σιγά θα επαναφέρετε η κατάσταση.Τέλος βγάλε ότι έχει ψοφήσει από μέσα.

Seriatopora hystix,zoanthus,sinularia sp,ricordia,Button Polyp ποτε καταλαβαινεις το καθενα οτι εχει ψοφισει?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να την εριξες και αδιαλυτη να υποθεσω;

Link to comment
Share on other sites

Μην πειράζεις τίποτε...κακό θα κάνεις περισσότερο παρά καλό....θεωρώ ότι σε λίγες ημέρες θα φτειάξουν τα πράγματα.Πάντως το θέμα με την σόδα δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται....σου μιλώ και απο προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Κάποια δεν θα ανοίξουν και κάποια θα μαραθούν.Κάνε υπομονή όμως γιατί μπορεί να κάνουνε μέρες να ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι τωρα δεν ειχες προσθεσει κατι για το kh το mg και το ca σου?

Αυτο θα σε βοηθησει

Και το mg και το ca θελουν διορθωμα

Στροντιο δεν χρειαζεται να μετρας και να προσθετεις

Γενικα, η λογικη ειναι : μετραω,ξαναμετραω πχ μια βδομαδα μετα,βλεπω τι καταναλωση εχω και υπολογιζω απο καθε προσθετο τι πρεπει να προσθεσω.Ετοιμαζω τα διαλυματα (πχ σε μπουκαλακια 500ml) των προσθετων με τις ποσοτητες που χρειαζομαι και τις ριχνω σιγα σιγα στη διαρκεια της εβδομαδας ετσι ωστε να εχω οσο το δυνατον πιο σταθερες τιμες και πιο μικρες μεταβολες,ειδικα στο kh.Επειτα στο τελος της εβδομαδας ξαναμετραω και ξαναετοιμασω τα διαλυματα με μεγαλυτερη ή μικροτερη ποσοτητα σκονης αυτη τη φορα (αναλογα με τις μετρησεις που εχω).

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αδιαλυτη την προσθεσα και 3 κουταλακια ηταν αρκετα!

Κατι αλλο που ξεχασα να πω ειναι οτι την ιδια περιοδο που προσθεσα την σοδα αλλαξα και το skimmer απο το aqua medic miniflotor http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/839...c%20Miniflotor/

εβαλα το aqua medic turboflotor blue 1000 http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/839...%20Blue%201000/

υπαρχει περιπτωση να κανει overskimming kκαι να μην επαρκουν τα ιχνοστοιχια του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να διαβασεις οτι την σοδα πριν την ριξεις πρεπει να τη ψησεις πρωτα κιολας...κ εννοειται να την διαλυσεις κ να την ριξεις με σταγονομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι τωρα δεν ειχες προσθεσει κατι για το kh το mg και το ca σου?

Αυτο θα σε βοηθησει

Και το mg και το ca θελουν διορθωμα

Στροντιο δεν χρειαζεται να μετρας και να προσθετεις

Γενικα, η λογικη ειναι : μετραω,ξαναμετραω πχ μια βδομαδα μετα,βλεπω τι καταναλωση εχω και υπολογιζω απο καθε προσθετο τι πρεπει να προσθεσω.Ετοιμαζω τα διαλυματα (πχ σε μπουκαλακια 500ml) των προσθετων με τις ποσοτητες που χρειαζομαι και τις ριχνω σιγα σιγα στη διαρκεια της εβδομαδας ετσι ωστε να εχω οσο το δυνατον πιο σταθερες τιμες και πιο μικρες μεταβολες,ειδικα στο kh.Επειτα στο τελος της εβδομαδας ξαναμετραω και ξαναετοιμασω τα διαλυματα με μεγαλυτερη ή μικροτερη ποσοτητα σκονης αυτη τη φορα (αναλογα με τις μετρησεις που εχω).

Ως τωρα δεν εβαζα τιποτα για το kh.Προσθετα μονο tropic marin bio magnesium και bio calcium

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η κίνηση σου να βάλεις 3 κουταλιές, αδιάλυτες ήταν λάθος!!!

Να σαι λίγο πιο προσεκτηκός

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν χρειαζεται να προσθετεις ποτε τιποτα απλα να κανεις αλλαγες 1 φορα τον μηνα κ εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν χρειαζεται να προσθετεις ποτε τιποτα απλα να κανεις αλλαγες 1 φορα τον μηνα κ εισαι μια χαρα. :):glare:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν χρειαζεται να προσθετεις ποτε τιποτα απλα να κανεις αλλαγες 1 φορα τον μηνα κ εισαι μια χαρα.

Για εξηγησε το μου αυτο :)

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ενυδρειο με κοραλια και να καλυπτεσαι μονο απο τις αλλαγες.Ουτε και να εχεις σταθεροτητα στις τιμες.Εκτος αν κανεις αλλαγες καθε 2-3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε το μου αυτο :)

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ενυδρειο με κοραλια και να καλυπτεσαι μονο απο τις αλλαγες.Ουτε και να εχεις σταθεροτητα στις τιμες.Εκτος αν κανεις αλλαγες καθε 2-3 μερες.

+1 :glare:

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε το μου αυτο :glare:

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ενυδρειο με κοραλια και να καλυπτεσαι μονο απο τις αλλαγες.Ουτε και να εχεις σταθεροτητα στις τιμες.Εκτος αν κανεις αλλαγες καθε 2-3 μερες.

...ή αν έχεις ένα κοράλλι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε το μου αυτο :glare:

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ενυδρειο με κοραλια και να καλυπτεσαι μονο απο τις αλλαγες.Ουτε και να εχεις σταθεροτητα στις τιμες.Εκτος αν κανεις αλλαγες καθε 2-3 μερες.

Να στο εξηγησω, το δικο μου ενυδρειο ετρεχε στην αρχη με μ****α με μονο τις αλλαγες νερου καθε μηνα με αλατι TCM Pro Reef και οι τιμες ηταν σταθερες. Αργοτερα μπηκαν τα πρωτα σκληρα και παλι ηταν σταθερες οι τιμες, μετα απο μικρο χρονικο διαστημα εβαλα τον C/R και την μια μεγαλη αλλαγη του μηνα την εχω σπασει σε 2 δεκαπενθημερες.

Γενικα καλυτερα να μην προσθετουμε πραγματα που δεν ειναι μετρησιμα.

Εκτος βεβαια απο σκορδο & βιταμινες που μπαινουν στις τροφες.

:)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,ενα reef με κοραλια χαμηλων απαιτησεων μπορει να μην εχει καταναλωση ca,mg,kh τοσο μεγαλη.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν χρειαζομαστε διορθωτικες παραμβασεις (ποσο μαλλον οταν οι αλλαγες νερου ειναι μηνιαιες),ουτε οτι το αλατι μας παρεχει τις σωστες (σε σχεση με τη θαλασσα) τιμες.

Σε περιπτωση που χρησιμοποιουμε calsium reactor,ειναι σαν να ριχνουμε συνεχως προσθετα.Αλλα και εκει παλι θελει διορθωτικες παρεμβασεις κατα καιρους.

Στο να μην προσθετουμε πραγματα που δεν ειναι μετρησιμα ειμαι και εγω συμφωνος.

Αν θελετε ανοιγουμε ενα νεο θεμα για συζητηση,για να μην χαλασουμε αλλο το θεμα του φιλου μας

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,ενα reef με κοραλια χαμηλων απαιτησεων μπορει να μην εχει καταναλωση ca,mg,kh τοσο μεγαλη.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν χρειαζομαστε διορθωτικες παραμβασεις (ποσο μαλλον οταν οι αλλαγες νερου ειναι μηνιαιες),ουτε οτι το αλατι μας παρεχει τις σωστες (σε σχεση με τη θαλασσα) τιμες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ολα πηγαιναν καλα μεχρι πριν μια εβδομαδα που βαλθηκα να ανεβασω το kh.Οι μετρησεις μου μεχρι τοτε ηταν (salifert):

ΝΟ3:20

Mg:1170

Kh:5,6

Ca:425

Ph:7,6

Sr:4

Αλατ:1024

Το reef μου ειναι 110λτ, 25kg ζωντανο βραχο, 25kg ζωντανο αραγωνιτη και 50λτ sump με διαμερισμα refugium με αλγες και deep sand.Τρεχει περιπου 5 μηνες.

Τα ζωντανα μεγαλωναν κανονικα και γενικοτερα υπηρχε ζωη.

Discoma spp

Star polyps

Zoanthus

Sinularia sp

Ricordia

Elephant ear mushroom green

Green Striped Mushroom

Seriatopora hystix

Euphyllia Ancora

Button Polyp

2x occelaris

gobi

2x chromis

1x turbosnail

1x red hermit crabs

Scarlet Skunk Cleaner Shrimp

Διαβασα οτι με σοδα φαγητου ανεβαινει το kh και εκανα τη βλακεια να βαλω 3 κουταλακια.Μετα απο αυτο κλεισαν ολα τα κοραλια και αλλαξαν τα χρωματα τους.δηλαδη:

Star polyps ανοιγει πολυ λιγο τη μερα και εχει ασπρισει αρκετα

Zoanthus εκλεισε και δεν ανοιξε ξανα

Sinularia sp μαυρισε και τωρα ο κορμος της εχει λυγισει

Green Striped Mushroom στην αρχη ζαρωσαν και μαζεψαν.Τωρα αρχισαν να ερχονται στην αρχικη τους κατασταση

Ricordia εχει μαζεψει

Seriatopora hystix ασπρισε και δεν ξερω αν ζει

Euphyllia Ancora σκουρινε και μικρινε πολυ

Button Polyp κλεισαν και δεν ξανανοιξαν

1x turbosnail το βρηκα ψοφιο

1x red hermit crabs το εχασα

Η κοραλινη βλεπω σαν να ασπριζει (ή ιδεα μου ειναι)

μετα τη σοδα οι τιμες μου ηταν:

ΝΟ3:10

Mg:1050

Kh:11,7

Ca:385

Ph:7,8

Sr:4

Αλατ:1024

Εκανα 2 αλλαγες νερου και τωρα οι τιμες ειναι:

ΝΟ3:15

Mg:1110

Kh:8,6

Ca:410

Ph:7,8

Sr:10

Αλατ:1024

Τα κοραλια δεν εχουν ανοιξει ακομα και βλεπο πολλα Stomatella varia ( http://www.reefcorner.com/SpecimenSheets/s...tella_varia.htm ) ψοφια στην επιφανεια του αραγωνητη.Πιθανον ολο εγιναν απο το αποτομο ανεβασμα του kh (5,6-11,7).Το θεμα τωρα ειναι τι μπορω να κανω να σωσω οτι εχει μεινει....

Μεγαλο λαθος αυτο με τη σοδα.Δεν χριαζετε να εφαρμωζεις στο ενυδρειο σου οτι ακους.Στο εμποριο μπορεις να βρεις τα παντα.Παντως οι τιμες σου και πριν δεν ηταν και οι καλητερες ph7,6;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο λάθος είναι απλά η δοσολογία που χρησιμοποίησε.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αλλαγη χθες και οι καινουριες μου μετρησεις ειναι:

ca:390

po4:0,25

kh:9.9

mg:1000

no3:20

ph:7.6

alat:1024

Eχω βαλει καινουρια υλικα εδω και μια εβδομαδα ενεργο ανθρακα,αντιφωσφορο και αντινιτρικα της Seachem.

Τα κοραλια συνεχιζουν να αρνιουνται να ανοιξουν και ξαφνικα ειδα χθες οτι απλωθηκε ενα χρωμα πανω στο βραχο μπρουτζοχαλκινο.

Σημερα μετα τις μετρησεις προσθεσα ασβεστιο και μαγνησιο tropic marin.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά είχες και πριν?Αν όχι δες μήπως σου έχει ψοφήσει κάποιο ζωντανό μέσα που δεν το έχεις δει.Προσπάθησε να μην κάνεις αλλαγές μεγάλες σε τιμές .Ανέβασε το μαγνήσιο σου αλλά με αργούς ρυθμούς σταδιακά.Το ασβέστιο σου είναι καλά δεν χρειάζεται να το πειράζεις.

Link to comment
Share on other sites

από ψάρια δεν έχει πεθάνει κανένα.τώρα από κοραλία δεν ξέρω ακριβώς.το μόνο που τα βλέπω κλειστα.φωσφορικα δεν ξέρω αν είχα πριν γιατί πρώτη φορά έκανα τώρα.το χάλκινο χρώμα πάνω στο βράχο πως το εξηγείς;

Link to comment
Share on other sites

Το χάλκινο χρώμα δημιουργήθηκε μετά από το λάθος σου να αύξησης το κh σου απότομα? Δεν γνωρίζω τη σημαίνει απλά θεωρώ αδύνατο να προκλήθηκε από το kh σου αυτό το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...