Jump to content

Εξοφθαλμια Δισκου


Recommended Posts

Δες και το λινκ που σου έδωσα. Αναφέρει συμπτώματα και τρόποι χρήσης θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατσε κατσε ο δισκος ειναι ετσι 5 μερες και μου λες οτι η εξξοφθαλμια ειναι προχωρημενη dropsy?? Δηλαδη να προβω σε πιο βαρια αντιβιωση αντι χρησης melafix που αρχισα θεραπεια χθες? Σε ρωταω γιατι με τοση σιγουρια απαντηση δεν πηρα και δεν θελω να χανω καιρο!! :)

Αυτό ακριβώς σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

6η Μερα με αλλαγη 60 λιτρων και melafix.Eχουν παρει οι συσκευες και τα συστηματα φωτια!!!

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

H εξωφθαλμία είναι το τελικό στάδιο της dropsy. Αλλα ψάρια πρήζονται και τα λέπια τους διογκώνονται και άλλα εμφανίζουν μόνο πρησμένα μάτια. Εχω χάσει αρκετά από dropsy και μόνο ένα coalisia θεραπεύτηκε. Δυστυχώς το dropsy μπορεί να κρατήσει και μερικές εβδομάδες βασανίζοντας το άτυχο ζωντανό...

Ο δίσκος σου πρέπει να μπεί σε καραντίνα άμεσα (και ένας κουβάς με θερμοστάτη και οξυγόνο είναι μια λύση). Μην τον ταίσεις άλλο. To dropsy επιβαρύνεται από τροφές. Καλή επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

To malafix έχει άμεσα αποτελέσματα, εφ΄οσον δεν είδες τις πρώτες μέρες βελτίωση μάλλον πρόκειται για κάτι πιο σοβαρό, υποθέτω dropsy.

Μπορείς να δοκιμάσεις την τροφή για καταπολέμηση αλλά και πρόληψη χωρίς να μπεις στην διαδικασία με φάρμακα εφ΄όσον το άρωστο ψαράκι σου τρώει ακόμα και με την ευκαιρία θα επωφεληθούν και τα υπόλοιπα ψαράκια.

Αποφασίζεις και πράτεις

Link to comment
Share on other sites

To malafix έχει άμεσα αποτελέσματα, εφ΄οσον δεν είδες τις πρώτες μέρες βελτίωση μάλλον πρόκειται για κάτι πιο σοβαρό, υποθέτω dropsy.

Μπορείς να δοκιμάσεις την τροφή για καταπολέμηση αλλά και πρόληψη χωρίς να μπεις στην διαδικασία με φάρμακα εφ΄όσον το άρωστο ψαράκι σου τρώει ακόμα και με την ευκαιρία θα επωφεληθούν και τα υπόλοιπα ψαράκια.

Αποφασίζεις και πράτεις

2η μερα ειναι η χρηση melafix σε συνδυασμο οι μεγαλες αλλαγες...και θα τελειωσω την εβδομαδα παρακολουθωντας. Μετα θα δουμε . Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον όσα ψάρια έχουν Dropsy ΔΕΝ τρώνε.

Δεύτερον αν ταίσεις ένα ψάρι που έχει κάποια συμπτώματα από dropsy (πρησμένα μάτια και κοιλιά) τόσο πιό γρήγορα το ζωντανό θα αρχίσει να κρύβεται μέσα στα φυτά και χαμηλά στον πυθμένα, καθώς η συγκεκριμένη αρρώστια δημιουργεί παρακράτηση υγρών που σημαίνει ότι το ζωντανό δεν αποβάλλει ότι καταναλώνει με αποτέλεσμα το πρήξιμο και τελικά το θάνατο (ο οποίος είναι και οδυνηρός). Βάλε τον άρρωστο δίσκο σου σε καραντίνα (έστω σε ένα κουβά) για να το σώσεις και να μην προξενήσεις ζημιά και στα υπόλοιπα ζωντανά (εκτοζον, μελαφίξ, εκτοπουρ μια χημική βόμβα δηλαδή σε υγιή ψάρια χωρίς λόγο)

Πάντα φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον όσα ψάρια έχουν Dropsy ΔΕΝ τρώνε.

Δεύτερον αν ταίσεις ένα ψάρι που έχει κάποια συμπτώματα από dropsy (πρησμένα μάτια και κοιλιά) τόσο πιό γρήγορα το ζωντανό θα αρχίσει να κρύβεται μέσα στα φυτά και χαμηλά στον πυθμένα, καθώς η συγκεκριμένη αρρώστια δημιουργεί παρακράτηση υγρών που σημαίνει ότι το ζωντανό δεν αποβάλλει ότι καταναλώνει με αποτέλεσμα το πρήξιμο και τελικά το θάνατο (ο οποίος είναι και οδυνηρός). Βάλε τον άρρωστο δίσκο σου σε καραντίνα (έστω σε ένα κουβά) για να το σώσεις και να μην προξενήσεις ζημιά και στα υπόλοιπα ζωντανά (εκτοζον, μελαφίξ, εκτοπουρ μια χημική βόμβα δηλαδή σε υγιή ψάρια χωρίς λόγο)

Πάντα φιλικά...

Δεν τα ταιζουμε εννοεις? Γιατι κατα τα αλλα τρωει μεχρι σκασμου, ριχνει πολυ ξυλο, δεν κρυβεται,δεν εχει χασει τα χρωματα του. Τωρα οσον αφορα για παρακρατηση δεν εχω παρατηρησει κοπρανα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον όσα ψάρια έχουν Dropsy ΔΕΝ τρώνε.

Δεύτερον αν ταίσεις ένα ψάρι που έχει κάποια συμπτώματα από dropsy (πρησμένα μάτια και κοιλιά) τόσο πιό γρήγορα το ζωντανό θα αρχίσει να κρύβεται μέσα στα φυτά και χαμηλά στον πυθμένα, καθώς η συγκεκριμένη αρρώστια δημιουργεί παρακράτηση υγρών που σημαίνει ότι το ζωντανό δεν αποβάλλει ότι καταναλώνει με αποτέλεσμα το πρήξιμο και τελικά το θάνατο (ο οποίος είναι και οδυνηρός). Βάλε τον άρρωστο δίσκο σου σε καραντίνα (έστω σε ένα κουβά) για να το σώσεις και να μην προξενήσεις ζημιά και στα υπόλοιπα ζωντανά (εκτοζον, μελαφίξ, εκτοπουρ μια χημική βόμβα δηλαδή σε υγιή ψάρια χωρίς λόγο)

Πάντα φιλικά...

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω...

Πρώτον: Στο τελικό στάδιο σταματάνε να τρώνε

Δεύτερον: Ταίζεις την ειδική τροφή για καταπολέμηση dropsy και δεν βλάπτει τα υγιη ψάρια, μάλιστα το προτήνουν και σαν πρόληψη να δίνεται αυτή η τροφή μια φορά το μήνα

Εφόσον λοιπόν το ψάρι μας τρώει ακόμα και δεν έφτασε στο τελικό στάδιο μπορούμε να αποφύγουμε τα φάρμακα και να δώσουμε τη συγκεκριμένη τροφή

Πηγή: Dieter Undergasser ιχθυοπαθολόγος από το σεμηνάριο, τουλάχιστον αυτά κατάλαβα εγώ, αν κάποιος άλλος κατάλαβε κάτι άλλο και αν συζητήθηκε το θέμα και στην Αθήνα ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Ασε το ψάρι όπως είναι μόνο με μελαφιξ . Φάρμακα από Τρίτη αν δεις ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του λη αν έχουν φουσκώσει περισσότερο τα μάτια του .

Dropsy έχουμε συνήθως όταν κτυπηθούν τα εσωτερικά όργανα και ειδικά τα νεφρά και για αυτό και δεν ανταλάσει το ψάρι υγρά με το περιβάλλον του .

Πως πάει το ψάρι το βλέπεις να έχουν φουσκώσει τα μάτια του περισσότερο ?

Αν μπορείς βάλε μια φωτό

Link to comment
Share on other sites

Σαν συμπτωματα παντως η εξωφθαλμια και στα δυο ματια αναφερεται ως αρχικο συμπτωμα Abdominal Dropsy (κοιλιακη υδρωπικια) που στην ουσια και αυτη οφειλεται σε βακτηριακη μολυνση ή tuberculosis (φυματιωση απο μυκοβακτηρίδιο).

Το ασπρο φιλμ πιο συγκεκριμενα αναφερεται ως συμπτωμα απο gram-negative βακτηριακη λοιμωξη που χρηζει θεραπειας με αντιβιωση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ασε το ψάρι όπως είναι μόνο με μελαφιξ . Φάρμακα από Τρίτη αν δεις ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του λη αν έχουν φουσκώσει περισσότερο τα μάτια του .

Dropsy έχουμε συνήθως όταν κτυπηθούν τα εσωτερικά όργανα και ειδικά τα νεφρά και για αυτό και δεν ανταλάσει το ψάρι υγρά με το περιβάλλον του .

Πως πάει το ψάρι το βλέπεις να έχουν φουσκώσει τα μάτια του περισσότερο ?

Αν μπορείς βάλε μια φωτό

Φωτογραφιες του λεπτου.. :)post-10635-1255882021_thumb.jpg Σε αυτο το ματι που ηταν κατα το ημιση γαλακτοποιημενο ειναι εμφανεις η διαφορα απ τις προηγουμενες μερες αλλα βεβαια η εξοφθαλμια παραμενει.post-10635-1255882046_thumb.jpgpost-10635-1255882074_thumb.jpgpost-10635-1255882094_thumb.jpgpost-10635-1255882123_thumb.jpgpost-10635-1255882143_thumb.jpgpost-10635-1255882174_thumb.jpgpost-10635-1255882195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν συμπτωματα παντως η εξωφθαλμια και στα δυο ματια αναφερεται ως αρχικο συμπτωμα Abdominal Dropsy (κοιλιακη υδρωπικια) που στην ουσια και αυτη οφειλεται σε βακτηριακη μολυνση ή tuberculosis (φυματιωση απο μυκοβακτηρίδιο).

Το ασπρο φιλμ πιο συγκεκριμενα αναφερεται ως συμπτωμα απο gram-negative βακτηριακη λοιμωξη που χρηζει θεραπειας με αντιβιωση.

Σπυρο επειδη το σπρο φιλμ εφυγε σημερα τελειως και εχει μεινει μια θαμπαδα τι λες να συνεχισω με το melafix η χανω χρονο?? Αντιστρεφεται η κατασταση με την χρηση του μελαφιξ η μονο με την αντιβιωση θα βοηθησω αποτελεσματικα τον ψαρη μου?

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Τα κόπρανα του είναι λευκά(διαφανή) ή σκούρα;

Απ το πρωι κοιταω και δεν εχω δει ακομα......πρεπει να βαλω καμερα :)

Link to comment
Share on other sites

αν το ψάρι είχε κάτι σοβαρό από βακτήριο θα είχε χειροτερέψει σε αυτές τις μέρες .Συμφωνώ με τον Σπύρο να μην αλλάξεις προς το παρόν την θεραπεία .

Αφού πάει καλύτερα συνέχισε για μερικές μέρες ακόμα . Εμένα το ψάρι μου φαίνεται ότι ταίζεται λίγο.

Πάντως με dropsy δεν θα έτρωγε ΙΜΟ και δεν εμφανίζεται παντα pop eye σε dropsy

Σπύρο θολό μάτι μπορεί να είναι και από σκουλήκι ( worm lavrae) -Worm cataract αλλά ακόμα και από την μεταφορά με λάθος χειρισμό από κακή απόχη κτλ

Link to comment
Share on other sites

αν το ψάρι είχε κάτι σοβαρό από βακτήριο θα είχε χειροτερέψει σε αυτές τις μέρες .Συμφωνώ με τον Σπύρο να μην αλλάξεις προς το παρόν την θεραπεία .

Αφού πάει καλύτερα συνέχισε για μερικές μέρες ακόμα . Εμένα το ψάρι μου φαίνεται ότι ταίζεται λίγο.

Πάντως με dropsy δεν θα έτρωγε ΙΜΟ και δεν εμφανίζεται παντα pop eye σε dropsy

Σπύρο θολό μάτι μπορεί να είναι και από σκουλήκι ( worm lavrae) -Worm cataract αλλά ακόμα και από την μεταφορά με λάθος χειρισμό από κακή απόχη κτλ

Tαιζω γενικως 3 φορες την μερα με διαφορες τροφες ποτισμενες με σκορδο και βιταμινες ανα μερα εναλλαξ και βοσκαει πρωτος και ολη την ωρα και στη μαχη ανυποχωρητος. Και δεν του εγινε καμια μεταφορα, δεν ειναι νεος στο ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

Alex_Skg, σόρυ δεν αντιλήφθηκα ότι η τροφή είναι ειδική. Είχα την εντύπωση ότι το τάισμα ήταν κανονικό.

Πάντως ο δίσκος δεν είναι καθόλου πρησμένος και ούτε έχει διογκωμένα λέπια. Αυτό είναι ευχάριστο. Απλά παρατήρησε τα κόπρανα του όπως λένε και οι υπόλοιποι συνχομπίστες. Πρέπει να τον δεις να τα "κάνει" κάποια στιγμή μόνο έτσι θα καταλάβεις τι συμβαίνει αν και δεν νομίζω και εγώ να είναι μια σοβαρή βακτηριδιακή μόλυνση. Σε γενικές γραμμές τα συμπτώματα ποικίλουν από ψάρι σε ψάρι όπως και η ταχύτητα επιδείνωσης της ασθένειας.

Καλή ανάρρωση στο δίσκο σου...

Link to comment
Share on other sites

Η ολη συζητηση ειναι σαν να λεμε "Εχω πονοκεφαλο, αρα καρκινο στο κεφαλι"............

Απο τη στιγμη που υπαρχει εμφανης βελτιωση, γιατι να δωσουμε ισχυροτερα φαρμακα?

Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για dropsy??? Η θολουρα στο ματι και η ελαφρα εξοφθαλμια, μπορει να οφειλεται σε 1000 λογους. Ας παμε πιο light και βλεπουμε...........

Προσωπικα λοιπον προτεινω συνεχεια του melafix και μετα το 7ημερο τα ξαναλεμε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Tαιζω γενικως 3 φορες την μερα με διαφορες τροφες ποτισμενες με σκορδο και βιταμινες ανα μερα εναλλαξ και βοσκαει πρωτος και ολη την ωρα και στη μαχη ανυποχωρητος. Και δεν του εγινε καμια μεταφορα, δεν ειναι νεος στο ενυδρειο. :)

Αυτο ειναι καλο; :glare:

Link to comment
Share on other sites

Η ολη συζητηση ειναι σαν να λεμε "Εχω πονοκεφαλο, αρα καρκινο στο κεφαλι"............

Απο τη στιγμη που υπαρχει εμφανης βελτιωση, γιατι να δωσουμε ισχυροτερα φαρμακα?

Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για dropsy??? Η θολουρα στο ματι και η ελαφρα εξοφθαλμια, μπορει να οφειλεται σε 1000 λογους. Ας παμε πιο light και βλεπουμε...........

Προσωπικα λοιπον προτεινω συνεχεια του melafix και μετα το 7ημερο τα ξαναλεμε.... :)

:glare:

Link to comment
Share on other sites

Η ολη συζητηση ειναι σαν να λεμε "Εχω πονοκεφαλο, αρα καρκινο στο κεφαλι"............

Απο τη στιγμη που υπαρχει εμφανης βελτιωση, γιατι να δωσουμε ισχυροτερα φαρμακα?

Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για dropsy??? Η θολουρα στο ματι και η ελαφρα εξοφθαλμια, μπορει να οφειλεται σε 1000 λογους. Ας παμε πιο light και βλεπουμε...........

Προσωπικα λοιπον προτεινω συνεχεια του melafix και μετα το 7ημερο τα ξαναλεμε.... :)

Α γεια σου :glare:

Μερικοί ακόμα λόγοι , πολύ υψηλά νιτρικά , απότομη πτώση του ph χαμηλή θερμοκρασία κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...