Jump to content

Αρχαριος....


harmem

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα λοιπον και σιγουρα θα σας χρειαστω.. :) Mε λενε Xαρη και ειμαι 33 ετων.

Ειμαι εντελως αρχαριος και ειμαι στο ψαξιμο/ αγορα για να συγκεντρωσω τα απαραιτητα υλικα και να ξεκινησω.. Τωρα στην αρχη διαβαζω εδω αλλα μου φαινονται "βουνο"!! Μου εχουν πει καποια πραγματα και κανα 2 φιλοι μου που ασχολουνται αρκετα χρονια. Θελω να στησω ενα ενυδρειο που θα βαλω "αγρια" ψαρια.. (Αν και για να πω την αληθεια το σκεφτομαι.. δεν εχω αποφασισει 100% αν θελω αγρια ή πιο κοινωνικα..) Θα ηθελα να σας πως το εχω στο μυαλο μου και να μου πειτε αν κατι δεν ειναι σωστο...

Καταρχας εχω αγορασει ενα juwel rio 180 lt, 25 kg καφε ψιλο χαλικι/αμμο (granucol brown αναγραφεται στην ταμπελιτσα του) και ενα εξωτερικο φιλτρο της rena για 600lt. Θα ηθελα να εχω μεσα στο ενυδρειο μου λιγα ζωντανα φυτα αραια μεταξυ τους(οχι δασος), σιγουρα καποιο φυσικο ξυλο και καποιες μεγαλες πετρες. Γενικα θελω να ειναι ψιλο λιτο και οχι με παρα πολλα συμπραγκαλα.. (να ειναι καπως πιο φυσικο).

Θελω τωρα να εκφρασω καποιες αποριες μου αλλα δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος...

1.Επειδη εχω 2 αγορακια (2ετων το ενα και 10 μηνων το αλλο) μηπως ειναι καλυτερα το ενυδρειο να τοποθετηθει σε σημειο που θα το βλεπουν μονο χωρις να το φτανουν ή αν το βαλω χαμηλα λετε να μην εχω προβλημα. Παντως στο ενα απο τα 2 πιθανα σημεια που θελω να το βαλω (πασο κουζινας ή ενα επιπλο) εχω διπλα μια Tv 55'' και εχει επιβιωσει εως σημερα!!!

2.Αφου πηρα εξωτερικο λεω να αφαιρεσω το εσωτερικο φιλτρο που πιανει και χωρο.. Μηπως ομως ειναι καλυτερα να το αφησω για εξτρα φιλτραρισμα ή για backup σε περιπτωση που παθει κατι το rena?

3.Οταν λεμε οτι φυτευουμαι φυτα στο ενυδρειο εκτος απο τα φυτα φυσικα χρειαζομαστε χωμα και λιπασμα? Αυτο ειναι το υποστρωμα για φυτα ή και κατι αλλο? Εγω δηλαδη εχω το χαλικι και πρεπει να παρω χωμα? Πως το ζηταω αυτο και τι ποσοτητα πρεπει να παρω? (ρωταω γιατι καποιος φιλος μου ειχε πει καποτε πως για να ειναι υγιες ενα ενυδρειο αναμεσα στα αλλα πρεπει να εχει και καλο υποστρωμα και για το δικο μου ενυδρειο πρεπει να ειναι κατα την αποψη του περιπου 10cm. αν αυτη η αποψη ειναι σωστη, οταν λεμε 10cm εννοουμε χωμα για φυτα μαζι με το χαλικι ή μονο το χωμα?)

Εχω και αλλες αποριες αλλα δεν τις γραφω γιατι υποπτευομαι οτι εδω ειναι μονο για καλωσοριμα... (sorry για το μεγαλο Post)

Έγινε επεξεργασία - harmem
Link to comment
Share on other sites

1.Αφου πηρα εξωτερικο λεω να αφαιρεσω το εσωτερικο φιλτρο που πιανει και χωρο.. Μηπως ομως ειναι καλυτερα να το αφησω για εξτρα φιλτραρισμα ή για backup σε περιπτωση που παθει κατι το rena?

2.Οταν λεμε οτι φυτευουμαι φυτα στο ενυδρειο εκτος απο τα φυτα φυσικα χρειαζομαστε χωμα και λιπασμα? Αυτο ειναι το υποστρωμα για φυτα ή και κατι αλλο? Εγω δηλαδη εχω το χαλικι και πρεπει να παρω χωμα? Πως το ζηταω αυτο και τι ποσοτητα πρεπει να παρω? (ρωταω γιατι καποιος φιλος μου ειχε πει καποτε πως για να ειναι υγιες ενα ενυδρειο αναμεσα στα αλλα πρεπει να εχει και καλο υποστρωμα και για το δικο μου ενυδρειο πρεπει να ειναι κατα την αποψη του περιπου 10cm. αν αυτη η αποψη ειναι σωστη, οταν λεμε 10cm εννοουμε χωμα για φυτα μαζι με το χαλικι ή μονο το χωμα?

καλύτερα βγάλε το εσωτερικό φίλτρο

δεν χρειάζεται υπόστρωμα για τα φυτά άμα είναι χαμηλών απαιτήσεων 10cm είναι πάρα πολλά βάλε 5cm

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα βγάλε το εσωτερικό φίλτρο

δεν χρειάζεται υπόστρωμα για τα φυτά άμα είναι χαμηλών απαιτήσεων 10cm είναι πάρα πολλά βάλε 5cm

ευχαριστω για την απαντηση αλλα για να καταλαβω.. οταν λες 5cm εννοεις μονο το υποστρωμα των φυτων χωρις να υπολογιζω το χαλικι μου ετσι? το υποστρωμα των φυτων ειναι χωμα? εγω θα ηθελα τα φυτα μου να φτανουν περιπου τα 30cm, να μη χρειαζονται κλαδεματα κτλ.. για αρχη τουλαχιστον. Αν εννοεις 5cm χωμα ποσο πρεπει να παρω δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

ναι

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ βγαλεις το εΣωτερικο φιλτρο :D:D

Μην το σνομπαρεις καθολου.

Τα φιλτρα της juwel ειναι πολυ καλα δομημενα.Θα σου ελεγα να το αφησεις ετσι οπως ειναι και να το δουλευεις μαζι με το αλλο.Ασε που θα δυσκολευτεις και παρα πολυ να το βγαλεις αλλα αλλο καπελο αυτο :glare: Το εξωτερικο γεμισε το με βιολογικο υλικο απλα:D

:)

edit.

Μονο καλο θα σου κανει αν το αφησεις.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

με προλαβε ο vag0ς, CHRIS99 ΑΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙς ΜΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙς ΝΕΟΥς ΧΟΜΠΙΣΤΕς ΚΑΙ ΤΟΥς ΠΑΡΕΙς ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΟΥ.

Τελος παντον....

θα ηταν καλο να ξεκινησεις διαβασμα για το στησημο ενος ενυδρειο , θα βρεις οτι χρειαζεσε στα αρθρα του aquazone :)

οταν λες αγρια ψαρια εννοεις κατι σε στυλ θυρευτη η κιχλιδες κτλ?

καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ βγαλεις το εΣωτερικο φιλτρο :D:D

Μην το σνομπαρεις καθολου.

Τα φιλτρα της juwel ειναι πολυ καλα δομημενα.Θα σου ελεγα να το αφησεις ετσι οπως ειναι και να το δουλευεις μαζι με το αλλο.Ασε που θα δυσκολευτεις και παρα πολυ να το βγαλεις αλλα αλλο καπελο αυτο :glare: Το εξωτερικο γεμισε το με βιολογικο υλικο απλα:D

:)

κανεις λαθος , εγω με ενα λεπτο μαχαιρι εβγαλα το δικο μου αλλα αυτο το εβγαλα για αλλους λογους τεχνικους :D

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος , εγω με ενα λεπτο μαχαιρι εβγαλα το δικο μου αλλα αυτο το εβγαλα για αλλους λογους τεχνικους :)

Kι εγω με λεπτο μαχαιρι το εβγαλα αλλα μου πηρε πανω απο 2 ωρες :D

Αλλα για αλλο λογο το εβγαλα :glare:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...