Jump to content

μεταφορα ψαριων απο αθηνα στην δραμα....


Recommended Posts

λοιπον καλησπερα αρχιζω απο τα ψαρια που ειναι προς μεταφορα.

3σεβερουμ μεγεθος 7-10 εκατοστα

3σεβερουμ μεγεθος 3-5 εκατοστα

10 κορυδορας aeunus

1 πλακοστομος15 εκατοστα

2 μαχαιροψαρα albifrons

1 ζευγαρι apistograma agassizi

15-20red cherry

τα ψαρια φυσικα και βρισκοταν σε 4 διαφορετικα ενυδρεια

το μονο που εχω απο εξοπλισμο για την μεταφορα ειναι τα γνωστα κουτια -ψηγιακια απο φελιζολ που διατηρουν την θερμοκασια

περιπου 6-7 ωρες η διαρκεια μεταφορας

γνωριζω οτι δεν πρεπει να ταισω για 2-3 μερες

υπαρχουν καποιες ταμπλετες οξυγομου που ισως πρεπει να παρω για να βαλω στα σακουλακια μεταφορας???

καθε ψαρι χρειαζεται και ξεχωριστη σακουλα????

σας ευχαριστω καθε συμβουλη δεκτη και παρακαλω βοηθηστε με να μεταφερω με ασφαλεια τουσ αγαπημενους φιλους μου

Link to comment
Share on other sites

καποια βοηθεια ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καλησπερα αρχιζω απο τα ψαρια που ειναι προς μεταφορα.

3σεβερουμ μεγεθος 7-10 εκατοστα

3σεβερουμ μεγεθος 3-5 εκατοστα

10 κορυδορας aeunus

1 πλακοστομος15 εκατοστα

2 μαχαιροψαρα albifrons

1 ζευγαρι apistograma agassizi

15-20red cherry

τα ψαρια φυσικα και βρισκοταν σε 4 διαφορετικα ενυδρεια

το μονο που εχω απο εξοπλισμο για την μεταφορα ειναι τα γνωστα κουτια -ψηγιακια απο φελιζολ που διατηρουν την θερμοκασια

περιπου 6-7 ωρες η διαρκεια μεταφορας

Στο 3ωρο πανω ανοιξε τις σακουλες να παρουν αερα και αν ειναι δυνατον αναταραξε την επιφανεια με ενα καλαμακι.

Να γεμισεις την καθε σακουλα με 1/3 νερο και 2/3 αερα. Οχι περισσοτερο νερο παντως αποτι αερα

γνωριζω οτι δεν πρεπει να ταισω για 2-3 μερες

Αν τα ψαρια ειναι υγιεστατα μην ταισεις για περισσοτερες μερες

υπαρχουν καποιες ταμπλετες οξυγομου που ισως πρεπει να παρω για να βαλω στα σακουλακια μεταφορας???

Υπαρχουν αλλα δεν αρκουν για τις τοσες πολλες ωρες που θα ειναι τα ψαρια στην σακουλα, καλυτερα μην βαλεις.

καθε ψαρι χρειαζεται και ξεχωριστη σακουλα????

Αναλογα την σακουλα. Στα πετ εχουν κυριως 2 μεγεθη τις μικρες και τις μεγαλες.Αν παρεις τις μεγαλες και που στο προτεινω κοιτα να εχεις το πολυ 2 ψαρια απο τα μεγαλα και το πολυ 4-5 απο τα μικρα οπως τα corydoras. Τις γαριδες μοιρασε τες σε δεκαδες.

Οσο πιο πολυ μοιραζεις τα ψαρια τοσο πιο πολυ αυξανεις τις πιθανοτητες αν κατι παει στραβα με μια σακουλα να χασεις οσο το δυνατον λιγοτερα ψαρια.

σας ευχαριστω καθε συμβουλη δεκτη και παρακαλω βοηθηστε με να μεταφερω με ασφαλεια τουσ αγαπημενους φιλους μου

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μεταφορά πριν απο 4-5 μηνες και εγω απο αθηνα για δραμα κατι Endlers(10 ψαρακια).

Λοιπον πηγα στο praktiker και πηρα ενα δοχειο πλαστικο(που βαζεις παιχνιδια μεσα) περιπου στα 30 λιτρα το εβαλα μισο νερο και εκανα το καπακι πολλες μικρες τρυπες.

Εν το μεταξύ εκανα προετοιμασία νερο με αντιχλωριο και ενα σκεβασμα της JBL αντιστρες(aclimol νομιζω λεγετε) σε 3 2λιτρα μπουκαλια και τα εβαζα μεσα καθε 2 ωρες κατα την διαρκεια του ταξιδιου.

Βοηθησε και ο καιρος.Ταξιδευα με 26°C

Μπορώ να σου πω οτι δεν ειχα απολειες και τα ψαρακια ειναι ακομα μια χαρα.

Παλαιότερα εκανα μεταφορα σε σακουλες ειχα πολλες απολειες.

Δεν στο συνιστώ

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις συμβουλεσ αλλα λογου του αριθμου των ψαριων αλλα και την τωρινη θερμοκρασια δυσκολα το ενχειρημα με το πλαστικο δοχειο

μαλλλον προσανατολιζομε σε σακουλες μεσα σε κοθτια θερμικα απο φελιζολ με οτι συμβουλη μου εδωσε ο φιλος ανοιγμα τησ σακουλας και αναταραξη του νερου

αν καποιος εχει να συμβουλεψει-να προτεινει κατι ακομα περιμενω με αγωνια

ευχαριστω πολυ τους 2 φιλους που με προτειναν τισ δικες τους λυσεις και συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω φιλε μου με ενδιαφερον το θεμα σου για να δω τι λυσεις υπαρχουν...

Αλλα τελικα η μετακομηση απο αθηνα για δραμα αποδυκνυεται..... Δραμα!! :)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν το θεωρω τοσο δραμα να το προσπαθησεις.η δικη μου προταση.κουτι απο φελιζολ 1/3 νερο ωστε να χωρανε ολα τα ψαρια μαζι.γεμισμα κανα δυο τρια μπουκαλια με νερο του ενυδρειου μαζι σου.ξεκινας με το αυτοκινητο.καθε μιαμιση ωρα περιπου σταση.αδειασμα νερο και ξαναγεμισμα με το ενα απ τα μπουκαλια και ου το καθ εξης μεχρι να φτασεις.και φιλε μου πιστεψε με....εφτασες.μεγαλυτερο ταξιδι εκανα μεταφεροντας δισκους και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Παντος με οτι αποφασίσεις να τα μεταφέρεις πρεπει να εχεις μαζι σου φρέσκο νερακι σε μπουκαλια με αντιχλωριο κ.λ.π και να το ανανεώνεις καθε 1-2 ωρες ώστε να μην εχεις απώλειες λογου στρες.

Αν το κανεις αυτο με οποιο τροπο τα μεταφερεις δεν παίζει και πολύ ρόλο.

Το κυριότερο ειναι να τα προσφέρεις καθαρο νερο με οξυγόνο

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον θεμα!!

Εγω προτεινω για ποιο ζεστασια να ταξιδευεις με ανοικτο το καλοριφερ του αμαξιου.Παρε απο τα μεγαλα σακουλακια απο ενα πετ σοπ,μοιρασε τα ψαρια 2-3 σε καθε σακουλακι.Παρε μια μεγαλη κουτα π.χ. απο μια τηλεοραση βαλε μεσα λιγες εφημεριδες κομενες για μονοση και στριμωξε τα σακουλακια με τα ψαρια για να μην αναποδογηρισει κανενα σακουλακι.Παρε και μερικα ακομα σακουλακια για καβατζα,μερικα μπουκαλια νερο απο το ενυδρειο σου.Μοιρασε τα ψαρια περιπου σε 15 σακουλακια και τον πλακοστωμο εννοειτε πως θα τον βαλεις μονο του...Εγω ειχα παει πριν 7 χρονια σε ενα πετ σοπ,πηρα εναν συνοδωντη και επειδη αργησα να παω σπιτι τον ειχα 6 ωρες μεσα σε ενα σακουλακι,αυτος ο συνοδωντης επειδη μεγαλωσε παρα πολυ τον χαρισα (και να φανταστεις οταν ημουν 8 χρονων τοτε δεν ηξερα καν οτι πρεπει να κανω μετρησεις στο νερο κλπ εκανα αλλαγες νερου μια φορα στους 2 μηνες) αυτο το ψαρι τα νεον τετρα τα ειχε για πρωινο και γενικα σαλιγκαρια και αλλα ψαρια τα ετρωγε ολα και ζει ακομα και ειναι γυρω στα 18 εκατοστα τωρα και ειναι μονο του σε ενα ενυδρειο 300 λιτρα!!Αυτο σημενει οτι αν τα ψαρια σου ειναι υγυεις θα αντεξουν για πλακα αλλα δεν ξερω για το στρες απο το πολυ το κουνημα θα παθουν :) ...Οπως σου ειπαν να κανεις και αλλαγες νερου καθε 2 ωρες!

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

και παλι ευχαριστω για τισ λυσεισ που μου προτεiνετεjava script:emoticon(':)',%20'smid_10')

εχω προβληματιστει αρκετα οσον αφορα το ποια θα ηταν η καταληλλοτερη μεθοδος η ποιος ο συνδιασμοσ ολων αυτων που μου λετε για το καλυτερο αποτελεσμα.

μεχρι στιγμης εχω κατληξει

Α στο οτι τα ψαρια επειδη ειναι υγειεστατα δοξα το τηεο θα μεινουν τουλαχιστον 3 ισως και 4 μερες αταιστα

Β στο οτι θα εχω τουλαχιστον 15 λιτρα νερο απο τα διαφορα ενυδρεια με αρκετη ποσοτητα εξτρα αντιχλωριο και αλοη αβερα για τοο στρες[ακομα και εδω αντιμετοπιζω προβλημα γιατι τα ενυδρεια ειναι 4 οποτε και το νερο διαφορετικο στο καθενα οποτε ξεχωριστο νερακι για αλλαγη στην διαρκεια του ταξιδιου]

Γ παντα η φυση ειναι πιο μπροστα απ ολους τα ΑΓΓΑΣΣΙΖΙ ΜΟΥ ΓΕΝΗΣΑΝ ΑΥΓΑ υπαρχει περιπτωση να σωθει ο γονος και να μεταφερθει αν τελικα εκολαφθουν θα ειναι περιπου 10-15 ημερων κατα την μεταφορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...