Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ!! Αρρωστο Oscar


Recommended Posts

Γειά σας!!! Μια φίλη μου πήρε καινουριο ενυδρείο και αφου το άφησε 5 μέρες για στρώσιμο χθες πήρε 2 μικρά oscar και μια κιχλιδα Tanganika!!! Τους έκανε προσαρμογη με κλειστά φώτα!!! Και ενώ χθες ήταν μια χαρά!! Σήμερα που άνοιξε και τα φώτα το 1 Oscar κάθεται στο βυθό και δυσκολέυεται να κολυμπήσει!!! Τα άλλα 2 είναι ζωηρά και τρώνε μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!! Μια φίλη μου πήρε καινουριο ενυδρείο και αφου το άφησε 5 μέρες για στρώσιμο χθες πήρε 2 μικρά oscar και μια κιχλιδα Tanganika!!! Τους έκανε προσαρμογη με κλειστά φώτα!!! Και ενώ χθες ήταν μια χαρά!! Σήμερα που άνοιξε και τα φώτα το 1 Oscar κάθεται στο βυθό και δυσκολέυεται να κολυμπήσει!!! Τα άλλα 2 είναι ζωηρά και τρώνε μια χαρά!!!

περαστικα.... :)

αταιριαστα ψαρια

λαθος στρωσιμο

φανταζομαι μικρο ενυδρειο

λαθος προσαρμογη

συντομα θα παιθανουν αν δεν τα δωσει καπου αλλου

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας τιμες του νερου διαδικασια στρωσιματος Λιτρα ενυδριου Φιλτρο και υλικα που πειριεχει......

Τα Astronotus ocellatus ζουν στην αμερικη και η Kιχλιδα Tanganyika προερχεται απο την αφρικη....

Ειναι φυσικο να υπαρχουν θανατοι με τετοιο συνδιασμο...

Επεισης το πιο πιθανο ειναι να ψηνονται τα ψαρια στην Αμμωνεια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νεότερα!!! To οσκαρ όταν δεν μας βλέπει είναι και πολύ ζωηρό μπορώ να σας πω!!! Όταν μας έβλεπε το έπαιζε ψόφιος κοριός!!! Στο ενυδρείο έχω δώσει απο το δικό μου φίλτρο σφουγγάρια!!! Είναι 130 λίτρα απλά η κοπέλα βιάστηκε να πάρει ψάρια και πήρε αυτά επειδη της άρεσαν και στο μαγαζί της είπαν πως ταιριάζουν αφού όλα άγρια είναι!!!!!! Τώρα της είπα ότι τα όσκαρ κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και θα πρέπει να τα δώσει!!!Αλλά προς το παρών με το άλλο της ταγκανίκας τα πάνε μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νεότερα!!! To οσκαρ όταν δεν μας βλέπει είναι και πολύ ζωηρό μπορώ να σας πω!!! Όταν μας έβλεπε το έπαιζε ψόφιος κοριός!!! Στο ενυδρείο έχω δώσει απο το δικό μου φίλτρο σφουγγάρια!!! Είναι 130 λίτρα απλά η κοπέλα βιάστηκε να πάρει ψάρια και πήρε αυτά επειδη της άρεσαν και στο μαγαζί της είπαν πως ταιριάζουν αφού όλα άγρια είναι!!!!!! Τώρα της είπα ότι τα όσκαρ κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και θα πρέπει να τα δώσει!!!Αλλά προς το παρών με το άλλο της ταγκανίκας τα πάνε μια χαρά!!!

Γεία σου φίλε μου, καλώς ήρθες. Το οτι είναι άγρια δεν σημαίνει ότι ταιριάζουν κιόλας, προέρχονται από τελείως διαφορετικούς βιότοπους με διαφορετικές συνθήκες νερού κλπ. Απ'οτι ξέρω τα oscar μεγαλώνουν πολύ οπότε τα λίτρα είναι λίγα, για την κιχλίδα δεν ξέρω, θα σου πουν οι Αφρικάνοι. Επίσης το ότι "φαίνονται" μια χαρά δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Τα Astronotus ocellatus οπωσδειποτε πισω στο μαγαζι.....

Φτανουν και ξεπερνουν τα 35 cm και θελουν 300 λιτρα μινιμουμ το καθε ψαρι....

Οσο για την Κιχλιδα απο την Τanganyika θα ηθελα να μας εδεινες μια φωτογραφια να την αναγνωρισουμε και εφοσον θελει η φιλη σου να φτιαξει ενα ομορφο ενυδριο να στησει ενα Tanganyika για να το χαρουν και τα ψαρια της(Αν επιλεξει τα Tanganyika).. :)

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον των σωστών παραπάνω παρατηρήσεων για τη σύνθεση των ψαριών και το μέγεθος του ενυδρείου για τα Oscar, πληροφόρησε τη φίλη σου για το θέμα της συμπεριφοράς των Oscar, ότι όταν είναι κυρίως μικρά και δεν έχουν εξοικιωθεί με το περιβάλλον τους, το "παίζουν" ψόφια κυρίως όταν στρεσσάρονται και τρομάζουν. Αυτό το κάνουν για να ξεγελάσουν τους θηρευτές τους, να τα αγνοήσουν και να γλυτώσουν.

Πάντως πρέπει να κάνει κάτι γιατί σε τέτοιο μέγεθος ενυδρείου θα έχει μόνο προβλήματα, όσο περνούν οι μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ξέρω και εγώ περίπου όλα αυτά!!! Απλά το θέμα είναι ότι ξέρετε οι μαγαζάτορες πως είναι!! Η βλακεία έγινε!!! Τα όσκαρ δεν θα τα δώσει προς το παρών τα έχει αγαπήσει αλλά θα δώσει την αφρικάνα!!! Νομίζω είναι τιλάπια εχει χρώμα μαύρο-άσπρο με κάθετες ρίγες!!!Αν ενδιαφέρεται κανείς είναι 4-5 εκατοστά!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...