Jump to content

νεο "νησι"


Recommended Posts

100% πειραγμενη φενεται στην αμμο κσι στον αν8ρωπο που ειναι μπροστα απο το <νησι>

το καταλάβατε επιτέλους :)

δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αληθεια η ψεμα

αλλα νομιζω ειναι λιγο δυσκολο με την ποιοτητα της φωτο να εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι επεξεργασμενη.

440X330 δεν ειναι πολυ μικρη αναλυση για τετοια συμπερασματα;;;

Link to comment
Share on other sites

καλά που κατάλαβες ότι είναι ψεύτικη

Link to comment
Share on other sites

καλά που κατάλαβες ότι είναι ψεύτικη

τι εννοεις;;

δεν ειπα οτι ειναι ψευτικη...

Link to comment
Share on other sites

ναι μην λες οτι 8ελεις ..μιλα ωραια

Link to comment
Share on other sites

Η "άμμος" στις φωτό είναι κοινή, κοινότατη ελαφρόπετρα.

Σε μεγάλες συγκεντρώσεις και ήρεμη θάλασσα δίνει την ψευδαίσθηση στεριάς

Εδώ στη Σαντορίνη είναι ένα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο.

Να σου πω εγώ ιστορίες απο τουρίστες που νόμιζαν οτι ήταν στεριά και μπλούμ... μέσα... πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω πως τέτοια φαινόμενα είναι συνήθη στην Γη.

Δεν μου φαίνεται περίεργο να γεννήθηκε όντως ένα νέο νησί από υποθαλάσσια ηφαιστειακή δραστηριότητα.

Οι φωτογραφίες δεν δείχνουν εξωγήινους ή φαντάσματα οπότε να αμφισβητούμε την αυθεντικότητά τους...

Είναι ένα πάρα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο.

Άλλο αν δεν έχουμε τέτοια συχνά φαινόμενα στην Μεσόγειο και μας φαίνονται περίεργα...

Όσο για το εάν θα εξαφανιστεί το νησί που δημιουργήθηκε από το μάγμα, εάν αυτό γίνει, θα συμβεί σε πάαρα πολλα χρόνια, γιατί από ότι βλέπω έφτασε σε αρκετό ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω πως τέτοια φαινόμενα είναι συνήθη στην Γη.

Δεν μου φαίνεται περίεργο να γεννήθηκε όντως ένα νέο νησί από υποθαλάσσια ηφαιστειακή δραστηριότητα.

Οι φωτογραφίες δεν δείχνουν εξωγήινους ή φαντάσματα οπότε να αμφισβητούμε την αυθεντικότητά τους...

Είναι ένα πάρα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο.

Άλλο αν δεν έχουμε τέτοια συχνά φαινόμενα στην Μεσόγειο και μας φαίνονται περίεργα...

Όσο για το εάν θα εξαφανιστεί το νησί που δημιουργήθηκε από το μάγμα, εάν αυτό γίνει, θα συμβεί σε πάαρα πολλα χρόνια, γιατί από ότι βλέπω έφτασε σε αρκετό ύψος...

Δεν ξερεις που εδραζε τε αυτο...

Σε αμμο??

Σε προηγουμενο μαγμα??

Εαν εδραζεται σε αμμο.... τοτε θα γινει πολυ πιο συντομα απο οσο νομιζεις...

Υ.Γ. Καμια φωτο απο τους τουριστες με το μπλουμ δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις που εδραζε τε αυτο...

Σε αμμο??

Σε προηγουμενο μαγμα??

Εαν εδραζεται σε αμμο.... τοτε θα γινει πολυ πιο συντομα απο οσο νομιζεις...

Υ.Γ. Καμια φωτο απο τους τουριστες με το μπλουμ δεν εχεις?

Δεν εδράζεται κάπου...

Είναι έκρηξη μάγματος...που σημαίνει ότι από τον βυθο "γεννήθηκε" ηφαιστειακό νησί...

Δεν γίνεται να γεννηθεί νησί πάνω σε άμμο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εδράζεται κάπου...

Είναι έκρηξη μάγματος...που σημαίνει ότι από τον βυθο "γεννήθηκε" ηφαιστειακό νησί...

Δεν γίνεται να γεννηθεί νησί πάνω σε άμμο...

Δε με καταλαβες...

Λογω ρευματων και τα σχετικά.... ο βυθος αλαζει συνεχεια μορφη....

Οπότε αυτο που ειπα ειναι οτι δεν ξερεις πως ηταν πριν έκρηξη.....

Δλδ, εαν ειχε δημιουργηθει καποιο "βουναλακι" απο κάτω και εαν μετα δημιουργηθει "λακουβα" με αποτελεσμα να βυθιζεται σιγα-σιαγα....

Link to comment
Share on other sites

Δε με καταλαβες...

Λογω ρευματων και τα σχετικά.... ο βυθος αλαζει συνεχεια μορφη....

Οπότε αυτο που ειπα ειναι οτι δεν ξερεις πως ηταν πριν έκρηξη.....

Δλδ, εαν ειχε δημιουργηθει καποιο "βουναλακι" απο κάτω και εαν μετα δημιουργηθει "λακουβα" με αποτελεσμα να βυθιζεται σιγα-σιαγα....

Η δημιουργία τέτοιων νήσων είναι η εξής:

Αρχικά υπάρχει ο ωκεάνιος φλοιός πάνω στον οποίο είναι αποθετημένη η άμμος, η οποία είναι ιζήματα τα οποία έχουν μεταφερθεί μέσω των ρευμάτων από τις ηπειρωτικές πλάκες...

Στην συνέχεια, για κάποιο λόγο, έχουμε σπάσιμο του ωκεάνιου φλοιού με αποτέλεσμα την άνοδο καυτού υγρού μάγματος από τον μανδύα της γης στην επιφάνεια...

Επειδή υπάρχει μεταβολή της θερμοκρασίας δημιουργείται αυτό το νησί...(από την στερεοποίηση του μάγματος)

Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως το νέο νησί δεν πατάει κάπου...

Η "βάση" του, το "θεμέλιο" του, αν μπορούμε λαϊκίστικα να το πούμε έτσι είναι πλέον ο ωκεάνιος φλοιός, ο οποίος θα συνεχίσει να υπάρχει μέχρι να βυθιστεί κάτω από κάποιον ηπειρωτικό...

Όποτε και αν γίνει αυτό....

Τα ρεύματα που δημιουργεί το νερό δεν μπορεί να του κάνει απολύτως τίποτα.

Απλή γεωλογική εξέλιξη... :)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτη η φωτογραφια με εκανε να πιστω

Αυτη εδω:thumbup:

Δεν ξερω ποσα χρονια επαφης εχεις με τη θαλασσα, αλλα ειδικα απο αυτη τη φωτογραφια ...... ΔΕΝ επρεπε να .... πιστεις.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κ.Νικο αναφερομαι στην αεροφωτογραφια που μοιαζει πραγματικα αληθινη αλλα εχω παντα αμφιβολια για την ημερομηνια της αεροφωτογραφιας...

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::thumbup: Κερια και λιβανια!!!! :helpsmilie:

Ωρε ασε την αεροφωτογραφια ... σε αυτη τη σελιδα η πρωτη (στα δικα μου ματια) ειναι ... "μαιμου".- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για το χρώμα του νερού: τα ρηχά νερα ή αυτά με έντονα ρεύματα έτσι φαίνονται.

Για την απλωμένη αμμο: Παρε χαλαζιακό χαλίκι και ρίξ'το στο νερό λίγο λίγο. Το 50% των κόκκων θα μένουν πάνω. Φαντάσου τώρα αυτό σε μεγάλη κλίμακα.

Οσο για τις δικαιολογίες για το οτι είναι απίθανο του τύπου: "πολύ περιεργο μου φαίνεται".... Δείτε αυτό, και μετά πείτε μου για περίεργο! :thumbup:

Υ.Γ. μπορεί να ακούγονται λίγο υπεροπτικά έτσι οπως τα λέω, αλλα έτσι μου βγήκαν και βαριέμαι να τα ξαναγράφω. :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τι;

(Η αλήθεια είναι οτι το πόστ μου θα'ταν σχετικότερο μερικά ποστ πιο πρίν :):blush: )

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Οκ. επειδη δεν "το'πιασες" .... ποση μεγαλη ειναι η εμπειρια σου σε ταξιδια στη θαλασσα; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μεγαλη...

Απο 30 ημερων που εκανα το πρωτο μου ταξιδι με το σκαφος μας...

Αλλα δεν παιζει ρολο αυτο μιας και ποτε δεν εχω δει νησι να γεννιεται... :blush:

Link to comment
Share on other sites

:)Μαζεψου .... που θα μου πεις εμενα ... μεγαλη.- :blush:
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αληθεια ελπιζω να εβαλαν καμια σημαια ή κατι που να δειχνει οτι ειναι δικο τους....

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...