Jump to content

Πασουσίαση 60lt κοινωνικό Ν.Αμερικής


faze

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Διαστάσεις: 50x30x40cm

Όγκος: 60 litres

Φίλτρανση: 1) JBL Εσωτερικό Βιολογικό για 100l 2) Eheim Aquaball με υαλοβάμβακα και τύρφη.

Θερμοστάτης: Jager για μέχρι 100l

Φωτισμός: 1) Τ5 απλή λευκή (την είχε πάνω το ενυδρείο) 2) Τ5 Arcadia ροζ (για φυτά) (12ωρη λειτουργία)

Υπόστωμα: λεπτόκοκκη λευκή άμμος

Διακόσμηση: κλαδιά και πέτρες από παραλία της Λήμνου

PH: 7

GH: 10

KH: 8

NO2: 0

NO3: 12.5 mg

NH3: 0

Συντήρηση: Κάθε 2 βδομάδες: Αλλαγή 30% του νερού, Test τιμών, Καθαρισμός φίλτρων, κλάδεμα και περιποίηση των φυτών αν χρειάζεται.

Τάισμα: μία φορά τη μέρα, μεγάλη ποικιλία ξηράς τροφής σε flakes, pellets, ταμπλέτες κ.ά

Φυτά:

- Κερατόφυλλο

- Hygrophyla Polysperma

- Valisneria Nana

- Anubia nana

- Anubia Heterophylla

- Pistia

Ψάρια:

- 1 Pleco Ancistrus sp3

- 15 Rummy Nose

- 2 Apistogramma Agasizzi

Σταύρος Κυπραίος

post-6805-1255799878_thumb.jpg

post-6805-1255799897_thumb.jpg

post-6805-1255799915_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πέτρες από παραλία της Λήμνου

εχω σπασει εγω πετρες στη θητεια μου εκει περα.....!!! :)

ωραιο ειναι! :glare:

υ.γ.κανε 30% αλλαγη καθε βδομαδα,ειναι μικρο το ενυδρειο και το χρειαζεται

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

Πολυ καλο φιλε μου, αλλα.... τα απιστογραμμα δεν εχουν καβγαδες???

Γραφεις 2... m-f να υποθεσω.... αλλα και παλι δεν το κινηγαει συνεχεια ο αρσενιός??

Link to comment
Share on other sites

Είχα 1m-2f. και δεν είχα καυγάδες.

Αλλά έχασα τον αρσενικό και μου μείνανε οι 2 θηλυκιές.

Link to comment
Share on other sites

Είχα 1m-2f. και δεν είχα καυγάδες.

Αλλά έχασα τον αρσενικό και μου μείνανε οι 2 θηλυκιές.

Τοτε εισαι οκ... :)

Link to comment
Share on other sites

κανε 30% αλλαγη καθε βδομαδα,ειναι μικρο το ενυδρειο και το χρειαζεται

Kαλα εισαι στις αλλαγες..

Εχεις και πολυ φυτο μεσα.

Μια χαρα το κοβω το ενυδρειο, βαλε και καμια αλλη φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το οπτικό αποτέλεσμα Σταύρο :)

Η μόνη μου σκέψη είναι πως με τόσες πέτρες χάνεις ζωτικό όγκο νερού και χώρο κολύμβησης για το κοπαδάκι σου και η γυάλα σου δεν είναι και καμιά τεράστια :glare:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το οπτικό αποτέλεσμα Σταύρο :)

Η μόνη μου σκέψη είναι πως με τόσες πέτρες χάνεις ζωτικό όγκο νερού και χώρο κολύμβησης για το κοπαδάκι σου και η γυάλα σου δεν είναι και καμιά τεράστια :glare:

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λές.

Αρχικά σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να υπάρχουν αρκετες κρυψώνες για τα apistogramma και τον Pleco. Μετά είδα ότι δεν χρειαζόντουσαν τόσες πολλές αλλά μου άρεσε πολύ το οπτικό αποτέλεσμα και έτσι τις άφησα :D

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι μου άρεσε!.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το στήσιμο του ενυδρείου σου Σταύρο! Επανέρχεσαι δυναμικά! Μπορώ να πω πολύ πιο όμορφο από το προηγούμενο!

Όπως σου είπαν και παραπάνω τσέκαρε τις πέτρες (να μην είναι ασβεστολιθικές), κάνε αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και βγάλε καμιά καλύτερη φώτο να απολαύσουμε :glare:

Όμως έχω και μια σημαντική ένσταση :) . Θεωρώ ότι τα Rummy Nose που διάλεξες δεν ήταν η καλύτερη επιλογή. Δεν είναι μόνο το λίγα λίτρα ( 60 μεικτά) αλλά και οι περιορισμένες διαστάσεις του ενυδρείου σου. Τα ψάρια αυτά είναι γρήγοροι κολυμβητές και θέλουν αρκετό μήκος ενυδρείου για να μπορέσουν να κάνουν κοπαδάκι και να κινηθούν άνετα. Εγώ έχω μερικούς σε 120 λίτρα μεικτά και με μηκος ενυδρείου 80 εκατοστά και πάλι δεν τα βλέπω να κινούνται άνετα. Μέχρι να ξεκινήσουν από την μία πλευρά για να κοπαδιάσουν και να κολυμπήσουν έχουν φτάσει στην άλλη πλευρά :D . Σίγουρα θέλουν πάνω από ένα μέτρο μήκος ενυδρείου. Έτσι δεν μπορώ να χαρώ την πραγματική ομορφιά αυτού του ψαριού που εκτός από το όμορφο χρώμα τους είναι και η κίνηση τους.

Όλα αυτά τα λέω φιλικά, καθώς βλέπω ότι έχεις και μεράκι και "χέρι" στο στήσιμο. Ίσως και να φανούν ψιλά γράμματα αλλά αυτή είναι η γνώμη μου!

Α! Δες και ένα βιντεάκι με Rummy Nose να πάθεις πλάκα! Έγω όταν το είδα πήρα υπογλώσσιο χάπι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Άψογος αισθητικά! :bowdown:

Οι πέτρες τσεκαρισμένες για ασβέστιο?

Yeap! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το στήσιμο του ενυδρείου σου Σταύρο! Επανέρχεσαι δυναμικά! Μπορώ να πω πολύ πιο όμορφο από το προηγούμενο!

Όπως σου είπαν και παραπάνω τσέκαρε τις πέτρες (να μην είναι ασβεστολιθικές), κάνε αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και βγάλε καμιά καλύτερη φώτο να απολαύσουμε :bowdown:

Όμως έχω και μια σημαντική ένσταση :thumbup: . Θεωρώ ότι τα Rummy Nose που διάλεξες δεν ήταν η καλύτερη επιλογή. Δεν είναι μόνο το λίγα λίτρα ( 60 μεικτά) αλλά και οι περιορισμένες διαστάσεις του ενυδρείου σου. Τα ψάρια αυτά είναι γρήγοροι κολυμβητές και θέλουν αρκετό μήκος ενυδρείου για να μπορέσουν να κάνουν κοπαδάκι και να κινηθούν άνετα. Εγώ έχω μερικούς σε 120 λίτρα μεικτά και με μηκος ενυδρείου 80 εκατοστά και πάλι δεν τα βλέπω να κινούνται άνετα. Μέχρι να ξεκινήσουν από την μία πλευρά για να κοπαδιάσουν και να κολυμπήσουν έχουν φτάσει στην άλλη πλευρά :helpsmilie: . Σίγουρα θέλουν πάνω από ένα μέτρο μήκος ενυδρείου. Έτσι δεν μπορώ να χαρώ την πραγματική ομορφιά αυτού του ψαριού που εκτός από το όμορφο χρώμα τους είναι και η κίνηση τους.

Όλα αυτά τα λέω φιλικά, καθώς βλέπω ότι έχεις και μεράκι και "χέρι" στο στήσιμο. Ίσως και να φανούν ψιλά γράμματα αλλά αυτή είναι η γνώμη μου!

Α! Δες και ένα βιντεάκι με Rummy Nose να πάθεις πλάκα! Έγω όταν το είδα πήρα υπογλώσσιο χάπι :thumbup::helpsmilie:

Συμφωνώ μαζί σου και όντως δειχνουν εντυπωσιακά στο βίντεο που έστειλες.

Δυστυχώς δεν έχω χώρο για μεγαλύτερο ενυδρείο όμως.

Πάντως σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο το ενυδρειάκι σου μια χαρούλα,μια φωτόγραφία καλύτερη θα έδειχνε ακόμα περρίσοτερα απο τα θετικά πράγματα του ενυδρείου σου..Νομίζω οτι με low budget δημιούργησες ενα ενυδρειάκι πολύ όμορφο και σε βάθος χρόνου μόλις τα φυτά πάρουν τα πάνω τους..θα γίνει ακόμα ομορφότερο!!Ωραία ποιότητα ροδόστομων,αλήθεια απο που τους πήρες?? :thumbup::bowdown::thumbup: Καλός πολίτης και οτι βοήθεια θέλεις οι απανταχού ενυδρειάδες είμαστε εδω!!

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο το ενυδρειάκι σου μια χαρούλα,μια φωτόγραφία καλύτερη θα έδειχνε ακόμα περρίσοτερα απο τα θετικά πράγματα του ενυδρείου σου..Νομίζω οτι με low budget δημιούργησες ενα ενυδρειάκι πολύ όμορφο και σε βάθος χρόνου μόλις τα φυτά πάρουν τα πάνω τους..θα γίνει ακόμα ομορφότερο!!Ωραία ποιότητα ροδόστομων,αλήθεια απο που τους πήρες?? :bowdown::thumbup::helpsmilie: Καλός πολίτης και οτι βοήθεια θέλεις οι απανταχού ενυδρειάδες είμαστε εδω!!

Φιλικά Νίκος

Σ'ευχαριστώ για όλα Νίκο, να σαι καλά για τη βοήθεια.

Οι ροδόστομοι είναι από δική μου αναπαραγωγή :helpsmilie::thumbup:

Θα βγάλω και καμια φωτογραφία σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...