Jump to content

Πασουσίαση 60lt κοινωνικό Ν.Αμερικής


faze

Recommended Posts

Update!

Φύγανε τα Apistogramma και τώρα έχω μέσα:

15 ροδόστομους

1 Ancistrus sp3

2 Geophagus Steidndachneri (πρέπει να είναι ζευγάρι, είναι μικροί ακόμα και δεν φαίνεται)

Και νέες φωτογραφίες...

post-6805-1257006427_thumb.jpgpost-6805-1257006453_thumb.jpgpost-6805-1257006487_thumb.jpgpost-6805-1257006510_thumb.jpgpost-6805-1257006548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου...

Μου αρεσει πολυ ο συνδιασμος των ξυλων και των πετρων :thumbup:

+1 Σταυρό άψογο το ενυδρείο,όσο πάει και ομορφαίνει....μην αφήνεις το μεγάλο στην αποθήκη.... :blush::)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα Rummy Nose που διάλεξες δεν ήταν η καλύτερη επιλογή. Δεν είναι μόνο το λίγα λίτρα ( 60 μεικτά) αλλά και οι περιορισμένες διαστάσεις του ενυδρείου σου. Τα ψάρια αυτά είναι γρήγοροι κολυμβητές και θέλουν αρκετό μήκος ενυδρείου για να μπορέσουν να κάνουν κοπαδάκι και να κινηθούν άνετα.....
Συμφωνω :blush:

Ποιο αλλο κοπαδοψαρο πιστευεις οτι εχει πιο ηρεμη και αργη κινηση ετσι ωστε να κανει σε πιο μικρο ενυδρειο?

Επισης νομιζω οτι η αφαιρεση του κερατοφυλλου απο την επιφανεια θα δωσει περισσοτερο χωρο και θα ξεμπουκωσει λιγο το ενυδρειο, παραλληλα θα αφησει θρεπτικα και για τα αλλα φυτα.

Ισως καποιο αλλο φυτο επιφανειας να ειναι πιο καταλληλο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

+1 Σταυρό άψογο το ενυδρείο,όσο πάει και ομορφαίνει....μην αφήνεις το μεγάλο στην αποθήκη.... :blush::)

Τhanx ρε Νίκο...

Γιατί μου ρίχνεις αλάτι στις πληγές? Επειδή κάνεις θαλασσινο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω :blush:

Ποιο αλλο κοπαδοψαρο πιστευεις οτι εχει πιο ηρεμη και αργη κινηση ετσι ωστε να κανει σε πιο μικρο ενυδρειο?

Επισης νομιζω οτι η αφαιρεση του κερατοφυλλου απο την επιφανεια θα δωσει περισσοτερο χωρο και θα ξεμπουκωσει λιγο το ενυδρειο, παραλληλα θα αφησει θρεπτικα και για τα αλλα φυτα.

Ισως καποιο αλλο φυτο επιφανειας να ειναι πιο καταλληλο.

Πολύ σωστός Σπύρο.

Ήδη το έκανα!

Σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Update!

Φύγανε τα Apistogramma και τώρα έχω μέσα:

15 ροδόστομους

1 Ancistrus sp3

2 Geophagus Steidndachneri (πρέπει να είναι ζευγάρι, είναι μικροί ακόμα και δεν φαίνεται)

Και νέες φωτογραφίες...

post-6805-1257006427_thumb.jpgpost-6805-1257006453_thumb.jpgpost-6805-1257006487_thumb.jpgpost-6805-1257006510_thumb.jpgpost-6805-1257006548_thumb.jpg

Οι γεωφαγοι πρεπει να ειναι surinamensis (γινονται 25-30 εκ.) ... οσο για το θεμα ζευγαρι ... σε αυτο το μεγεθος ... αυτος που το ειπε ..... διαθετει αρκετη φαντασια.- :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αντε για βαλε φωτο να το δουμε :blush:

Καλα .. αοματος ειμαι ?

Δεν ειδα οτι ανεβασες νεες φωτο.

Πολυ καλυτερο.

Το κερατοφυλλο αν το παισεις με μια βαντουζα πανω απο την ανουμπια θα την προστατεψεις και απο αλγη.

Οι γεωφαγοι μπορει να ειναι και Steindachneri αφου ειναι μικρη ηληκιας και δεν φαινονται ξεκαθαρα οι διαφορες με τους Surinamensis. Αλλα και αυτοι γινονται μεγαλα ψαρια 15-20 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Και που πήγαν τα agasezzi??

:blush:

Παντως απο τα κοπαδοψαρα που έχω εγώ.... τα μονα που εχω δει να κινουνται σαν κοπάδι ειναι οι αρλεκινοι και οι ροδοστομοι.... δε σπανε, πανε ολα μαζι... και με όμορφη κινηση.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά? Εγώ για Steindachneri τα αγόρασα.

Όντως γίνονται πολύ μεγάλα!

Δεν το ήξερα πριν να τα αγοράσω (δεν λέω βλακεία, πρέπει να διαβάζουμε πριν να αποφασίσουμε να πάρουμε ψάρια).

Αν αρχίσω να βλέπω ανυσησυχητικά πράγματα θα πάνε στο 240αρι ενός θείου μου δισκά!

Όσο για το κερατόφυλλο το έβγαλα όλο.

Το φύλο τους το ψιλομάντεψα κατα προσέγγιση από το ραχιαίο πτερύγιο αλλά και πάλι χωρίς σιγουριά το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...