Jump to content

Clam


Recommended Posts

καλημέρα σας θα ηθελα να μοιραστώ την παρακάτω εμπειρία (δυσάρεστη) μαζί σας...την παρασκευή το απόγευμα (παραμονή γενεθλίων) είπα να κάνω ενα δώρο στον εαυτό μου...ενα clam!το πήρα αφου το ενυδρείο τρέχει χωρίς προβλήματα και πανω απο χρονο είπα εντάξει....μετα απο καλη προσαρμογή το έβαλα μέσα και η χαρά μου απερίγραπτη!!!η μοίρα όμως παιζει τα δικα της παιχνιδια και ετσι μετα απο λιγο αρχισε να βγαζει βλενα ασπρη σαν σπερμα!!!λεω ενταξει προσαρμογη ειναι θα περασει...κατα την διαρκια της νυχτας κοιταζα και ειχε σταματησει λεω ενταξει....το μεσημερη θα ανοιγαν τα φωτα και λεω εως τωρα αφου ειναι μοισανοιχτο (ετσι το πηρα)θα ανοιξει....φευγω το μεσημερι για φαγητο με την οικογενεια μου(γιορταζα) και γυρισα με λαχταρα το απογευμα για να δω αν ανοιξε το clam!!!!!Το σπιτι ειχε αρχιζει να ΜΥΡΙΖΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μυδι.......αμασως το εβγαλα εκανα αλλαγη νερου 20 λιτρα εβαλα καινουργιο ανθρακα....και το ζωακι ΤΕΛΟΣ και οχι μονο και μια acropora την χανω δεν την χανω(οι πολυποδες μπηκαν μεσα).....ΤΙ μου ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ να κανω αφου ΝΟΜΙΖΩ δεν φταιω ΕΓΩ???????Να παω στο μαγαζι και να του εξηγησω οτι αυτο που μου εδωσε με Γ...ε?????ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Υ.Γ ΑΝ δεν υπηρχε SKIMMER το θεμα ΕΝΥΔΡΕΙΟ θα ειχε ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταις και εσυ που το πηρες με το που ηρθε.Χωρις να θελω να σε κατηγορησω,αφου νομιζω σχεδον ολοι το εχουμε κανει και το εχω κανει.Το στρειδι εκανε 2 προσαρμογες σε 1 μερα...καποια θα αντεξουν και καποια οχι.Διορθωσε με αν λεω κατι λαθος :)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δώσε τιμές από το ενυδρείο σου πριν το βάλεις.Αυτή η βλέννα που λες ότι έβγαλε είναι λογικό συμβάν.Σε τη κατάσταση ήταν όταν το πήρες?Αυτό που λέει ο Lemonikos είναι σωστό,αλλά αν ήταν σε καλή κατάσταση όταν το πήρες και μετά οι τιμές στο ενυδρείο σου ήταν καλές πιστεύω θα τα κατάφερνε.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αλατοτητα το ειχε το μαγαζι που το πηρες?Αν ηταν μεγαλη διαφορα (πχ απο 1020 στα 1026) οση ωρα προσαρμογη και να κανεις,ειναι δυσκολο να ανταπεξελθει το ζωντανο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταις και εσυ που το πηρες με το που ηρθε.Χωρις να θελω να σε κατηγορησω,αφου νομιζω σχεδον ολοι το εχουμε κανει και το εχω κανει.Το στρειδι εκανε 2 προσαρμογες σε 1 μερα...καποια θα αντεξουν και καποια οχι.Διορθωσε με αν λεω κατι λαθος :)

οκ!ναι φταίω αν είχαν ερθει την παρασκευή!αλλα δεν εχω μαγαζι εγω....που να ηξερα οτι ουτε προσαρμογη δεν τα ειχαν κανει....και εμπας περιπτωση αν δεν ηταν ενταξει ας μην τα πούλαγαν φιλε μου,τα ευρω μου πάντως ήταν κολλαριστά... σημειώνω οτι οι τιμές στο ενυδρείο είναι οκ και το τρέχω με acro εδώ και 6 μηνες με καλή ανάπτυξη....

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αλατοτητα το ειχε το μαγαζι που το πηρες?Αν ηταν μεγαλη διαφορα (πχ απο 1020 στα 1026) οση ωρα προσαρμογη και να κανεις,ειναι δυσκολο να ανταπεξελθει το ζωντανο. :)

1025 μου ειπαν οτι ηταν και εγω κραταω στο συστημα μου 1026 εξ αρχης..(εδω και 2 χρονια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν ηταν ενταξει το ζωντανο και στο εδωσαν.Ειναι λογικο οτι δεν γινεται ολα τα ζωντανα σε μια εισαγωγη να ειναι οκ και συνηθως δεν μπορεις να το ξερεις,αρα πρεπει να επεσες σε ετοιμοθανατο.Η μονη λυση για εμενα ειναι να περνουμε ζωντανα που ειναι καιρο στο μαγαζι αλλα και παλι αυτο ειναι δυσκολο γιατι αν δουμε κατι καλο το παιρνουμε για να μην το χασουμε...Ετσι απλα πρεπει να δεχτουμε οτι παιζουμε με τις πιθανοτητες και με την τυχη μας οταν αγοραζουμε ''φρεσκα'' :) ζωντανα.Α, και σιγουρα ηταν εισαγωγη Παρασκευης.Εφεραν σχεδον ολα τα μαγαζια μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν ηταν ενταξει το ζωντανο και στο εδωσαν.Ειναι λογικο οτι δεν γινεται ολα τα ζωντανα σε μια εισαγωγη να ειναι οκ και συνηθως δεν μπορεις να το ξερεις,αρα πρεπει να επεσες σε ετοιμοθανατο.Η μονη λυση για εμενα ειναι να περνουμε ζωντανα που ειναι καιρο στο μαγαζι αλλα και παλι αυτο ειναι δυσκολο γιατι αν δουμε κατι καλο το παιρνουμε για να μην το χασουμε...Ετσι απλα πρεπει να δεχτουμε οτι παιζουμε με τις πιθανοτητες και με την τυχη μας οταν αγοραζουμε ''φρεσκα'' :) ζωντανα.Α, και σιγουρα ηταν εισαγωγη Παρασκευης.Εφεραν σχεδον ολα τα μαγαζια μαζι.

Ο επαγγελματισμός στο έπακρον πάντως...αύριο θα δείξει όταν θα πάω........

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ακυρο το ολα για να μην παρεξηγηθω.Καποια που ειδα και εμαθα οτι εφεραν.Και λογικα το πηρες σε ενα απο αυτα.Τι χρωμα ηταν το κλαμ;Και για τί ειδος το αγορασες; Προλαβες να το βγαλεις φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ακυρο το ολα για να μην παρεξηγηθω.Καποια που ειδα και εμαθα οτι εφεραν.Και λογικα το πηρες σε ενα απο αυτα.Τι χρωμα ηταν το κλαμ;Και για τί ειδος το αγορασες; Προλαβες να το βγαλεις φωτο;

Tridacna squamosa υποτιθέμενε αν δεν έκανε λαθος...φωτο τι να βγαλω σε ουτε 24ωρες παρεδωσε πνευμα.....παραλιγο το ενυδρειο να ερθει τουμπα....παντως τα ευρω μου ηταν κολαριστα....αυριο θα παω φιλε μου οταν εχεις μαγαζι οφειλεις να εισαι εππαγελματιας,συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Κostas disc εγω παντως ειμαι μαζι σου. :glare: Οπως μαλιστα και το μαγαζι οφειλει να μην τα διαθετει την ιδια μερα που κανει εισαγωγη. :D:)

Link to comment
Share on other sites

1025 μου ειπαν οτι ηταν και εγω κραταω στο συστημα μου 1026 εξ αρχης..(εδω και 2 χρονια)

Δεν νομιζω να τειθεται θεμα ποιοτητας νερου σε εσενα :)

Και εδω Θεσσαλονικη που εκαναν παρασκευη καποια μαγαζια εισαγωγη clam,την επομενη που πηγα να παρω (και κακως εκανα.επρεπε 2-3 μερες μετα να παω,αλλα ετσι δεν θα προαβαινα τιποτα) τα 2/3 ήταν σχεδον πεθαμενα.

Καλο παντως ειναι παντα να μετρας την αλατοτητα της σακουλας του μαγαζιου πριν ξεκινησεις την προσαρμογη :glare:

Ευτυχως δεν επαθες μεγαλη ζημια,γιατι οταν χανεις ετσι ξαφνικα clam τα πραγματα ειναι επικινδυνα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως περα απο οτιδήποτε άλλο ,θα πρέπει να πούμε ότι το θέμα Clums στο ενυδρείο δεν είναι εύκολη υπόθεση.Απαιτεί πολύ γνώση ,και συνεχή παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε μου!!!

Και για το ζωντανό σου αλλά και για την ταλαιπορία σου!

Και εμεις οφείλουμε να προσέχουμε τι αγοράζουμε και σε τι κατάσταση ειναι...

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια της υποθεσης πηγα στο μαγαζι και ειπα τι ειχε συμβει και αφου στην αρχη μου ειπε οτι τα ζωντανα δεν εχουν εγγυηση ψωνησα με τα χρηματα που ειχα δωσει αλατι...αυτα και σας ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλο παντως ειναι παντα να μετρας την αλατοτητα της σακουλας του μαγαζιου πριν ξεκινησεις την προσαρμογη :blush:!

Αυτό είναι σωστο, έχω μετρησει σε σακούλα με ψάρια 1012 αλατότητα :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...