Jump to content

Recommended Posts

post-12036-1255865975_thumb.jpgΚαλησπερα σας, θα ηθελα την βοηθεια σας, ενα dwarf gourami μου εδω και καποιες μερες εχει μια τρυπα στην κοιλια, στην αρχη νομιζα οτι θα μαλωσε με καποια αλλο ψαρι και το παρακολουθουσα. μετα απο καποιες μερες ειδα οτι μεγαλωνε. αποφασισα να το βαλω στην καραντινα μου 20 λτ. και να του βαζω baktopur.

εκανα τα εξης γεμισα την καραντινα νερο απο το ενυδρειο δεν εχω φιλτρο μεσα, μονο αεραπετρα και θερμοστατη, εβαλα 22 σταγονεςοπως γρασφει, την 2η μερα εκανα αλλαγη 50 % στο νερο , την 3η μερα εβαλα παλι 22 σταγονες. η τρυπα δεν εδειξε να αλλαζει. την 4η μερα αλλαζω ολο το νερο και ξανααρχιζω την ιδια διαδικασια. με τα πολλα πριν λιγο ξαναδειασα ολα το νερο και ξεκιναω για 3η φορα την ιδια θεραπεια. χτες φαινοταν η τρυπα του καλητερη δηλ να αρχιζει να ασπριζει, αλλα πριν οταν τον εβαζα παλι στην καραντινα και τον εβγαλα φωτο απογοητευτικα. ξερει κανεις τι αλλο να κανω;;; ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

post-12036-1255865975_thumb.jpgΚαλησπερα σας, θα ηθελα την βοηθεια σας, ενα dwarf gourami μου εδω και καποιες μερες εχει μια τρυπα στην κοιλια, στην αρχη νομιζα οτι θα μαλωσε με καποια αλλο ψαρι και το παρακολουθουσα. μετα απο καποιες μερες ειδα οτι μεγαλωνε. αποφασισα να το βαλω στην καραντινα μου 20 λτ. και να του βαζω baktopur.

εκανα τα εξης γεμισα την καραντινα νερο απο το ενυδρειο δεν εχω φιλτρο μεσα, μονο αεραπετρα και θερμοστατη, εβαλα 22 σταγονεςοπως γρασφει, την 2η μερα εκανα αλλαγη 50 % στο νερο , την 3η μερα εβαλα παλι 22 σταγονες. η τρυπα δεν εδειξε να αλλαζει. την 4η μερα αλλαζω ολο το νερο και ξανααρχιζω την ιδια διαδικασια. με τα πολλα πριν λιγο ξαναδειασα ολα το νερο και ξεκιναω για 3η φορα την ιδια θεραπεια. χτες φαινοταν η τρυπα του καλητερη δηλ να αρχιζει να ασπριζει, αλλα πριν οταν τον εβαζα παλι στην καραντινα και τον εβγαλα φωτο απογοητευτικα. ξερει κανεις τι αλλο να κανω;;; ευχαριστω πολυ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 190

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικo: εσωτερικο juwel bioflow

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6 μηνες περιπου

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 dwarf gourami εκτος του αρρωστου, 3 ancistrus, 1 sae 3 apple snail, 2 ballon molly ,5 amano,30 red cherr

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):μια φορα την εβδομαδα 30% αλλαγη νερου με αντιχλωριο, ταισμα με διαφορες τροφες τησ terta

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5

- KH:7

- GH:13

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0.025

- ΝΟ3 (νιτρικά):5

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: JBL, API SERA

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:dwarf gourami

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):σε αυτες τις 9 μερες που ειναι καραντινα του εβαλα 2φορες παρα πολυ λιγο γαι, την πρωτη φορα το εφαγε σημερα οχι.κινητε κανονικα,

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:baktopur, sera

-Δοσολογία: 1η μερα 22σταγονες , 2η παυση, 3η 22σταγονες, μετα αλλαγη 100%του νερου και ξανααπο την αρχη

-Χρόνος Χρήσης: σημερα η 9η μερα

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

--------------------

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

post-12036-1255872415_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανεις βρε παιδια;;;;

Μην απελπιζεσαι...

Θα παρεις απαντηση μονο απο οσους γνωριζουν και μπορουν να σε βοηθησουν.....

Κανε λίγο υπομονη...... ισως ειναι κακο αυτο βεβαια για το ψαρακι σου... αλλα ειναι καλυτερο απο το να σου εδιναν λυσεις που θα το σκοτωσει... :)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον θα σταθω σε αυτα ....

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5

- KH:7

- GH:13

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0.025

- ΝΟ3 (νιτρικά):5

Υποψιαζομαι αστρωτο ενυδρειο ....... ισως η χρηση του Bactopur εκανε τη "ζημια" της.

Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 dwarf gourami εκτος του αρρωστου, 3 ancistrus, 1 sae 3 apple snail, 2 ballon molly ,5 amano,30 red cherr

Ασυμβατα ψαρια με τιμες νερου που μονο στα μπαλλουν (πειτε επιτελους ΟΧΙ στα μπαλλουν) αρεσουν ... αρα κατ' επεκταση και συνολικα ..... λογικο οποιδηποτε προβλημα και τωρα αλλα και στο μελλον.- :)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27825

Θα σε βοηθήσει αυτό. Furan ή Baktopur Direct(είναι διαφορετικό από το σκέτο Baktopur)

Link to comment
Share on other sites

Ερυθροδερματίτιδα .

Ουσιαστικά δεν υπάρχει θεραπεία μπορεί όμως ο οργανισμός με πολύ καλές συνθήκες να το ξεπεράσει .

Link to comment
Share on other sites

Ερυθροδερματίτιδα .

Ουσιαστικά δεν υπάρχει θεραπεία μπορεί όμως ο οργανισμός με πολύ καλές συνθήκες να το ξεπεράσει .

Και τι να κανω τωρα;;; να το αφισω στην καραντινα;; να σταματησω το bactopur;;;; να τον ξαναβαλω στο ενυδρειο;;;

οταν λες πολυ καλες συνθηκες τι εννοεις;;; ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κανω τωρα;;; να το αφισω στην καραντινα;; να σταματησω το bactopur;;;; να τον ξαναβαλω στο ενυδρειο;;;

οταν λες πολυ καλες συνθηκες τι εννοεις;;; ευχαριστω για το χρονο σας

Πιο πανω σου εχω κοκκινησει στο κειμενο σου αυτα που εγραψες ... εχεις δει τι συνθηκες νερου θελουν τα ψαρια σου; :glare: Φροντιζεις και την ποιοτητα του νερου σου και .... εχεις πολυ καλες συνθηκες.- :)

Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω σου εχω κοκκινησει στο κειμενο σου αυτα που εγραψες ... εχεις δει τι συνθηκες νερου θελουν τα ψαρια σου; :blink: Φροντιζεις και την ποιοτητα του νερου σου και .... εχεις πολυ καλες συνθηκες.- :D

[/quote

καλησπερα, με ρωτας αν εχω δει τις συνθηκες μου και οτι ειναι αταιριαστα τα ψαρια μου. εχω κοιταξει πριν τα παρω στο fish and plant index του aquazone, οπου λεεει για dwarf gourami: 25-28 βαθμ, ph:6-8, gh:5-19.

για τα sae λεει: ph:5,5-8, gh:5-15, θερμ. 24-27. για τους οτοκυκλους: ph:6-8, gh:5-19 και θερμ 20-26. για τα μολυ μπαλλουν δεν βρηκα αλλα μου ειπαν απο το pet shop οτι ταιριαζουν. δεν ξερω που κανω λαθος, δεν θελω να κανω τον εξυπνο απλα θελω να μου πειτε εσεις που ξερετε το λαθος μου. απο τις μετρησεις μου το μονο που σιγουρα θελει να το προσεξω και να το διορθωσω ειναι το No2 που ειναι 0,025. και δεν ξερω τι μπορω να κανω για να το μηδενισω. :):glare::D

οσο που λες που μου εχει κοκκινισει καποια απο αυτα που ρωτουσα στον ΣΤΑΜΑΤΗ, εκεινος μπυ ελεγε οτι θελει πολυ καλες συνθηκες το ψαρι για να το ξεπερασει. και εγω τον ρωτουσα τι ακρβος εννοει λεγοντας''πολυ καλες συνθηκες΄΄. αυτα :hysterical::hysterical::D

ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας. το ψαρακι ειναι ακομη στην καραντινα , παει καλητερα αλλα... :D

Link to comment
Share on other sites

Μονος σου τα εγραψες (ευτυχως) εχεις ΡΗ 7,5 .... εχει καμμια σχεση με αυτα που θελουν τα ψαρια (που επισης μονος σου) εγραψες.- :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "παει καλητερα αλλα... " τι εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...