Jump to content

Χρειάζομαι βοήθεια!


charm_quark

Recommended Posts

Εχω ένα ενυδρείο 60λίτρων, κάπου 7 χρόνια. Το είχα αγοράσει στη Θεσσαλονίκη.

Παρατήρησα εδώ και κανα μήνα ότι απο κάπου χάνει νερό, καθώς έβρισκα άλατα στη βάση-τραπεζάκι που το έχω.

Σήμερα ανακάλυψα ότι η διαρροή είναι στην κατακόρυφη γωνιακή ένωση του πλαινού και του μπροστινού τζαμιού.

Σα να έχει χαλαρώσει η σιλικόνη που τα κραταεί ενωμένα. πιέζοντας ελαφρά το μπροστινό τζάμι, ακούγεται ήχος τριξίματος και βγαίνουν σταγονίδια νερού απο το πλάι. Φαίνεται ότι υπάρχει υγρασία στην ένωση.

Εχω ένα εφεδρικό μικρό ενυδρείο 15 λίτρων, που μπορεί προσωρινά να φιλοξενήσει τα λίγα ψαράκια που έχω, αλλα δεν ξέρω που να το πάω να το φτιάξω!

Ξέρει κανεις στην Πάτρα ή στα περίχωρα Αχαίας κατάστημα που να επισκευάζει ενυδρεία;

Σκεφτόμουν πως μία λύση που θα μπορούσα να φτιάξω μόνη μου (αλλα δεν θα ήταν ιδιαίτερα εμφανίσημη, μιας και μιλάμε για το μπροστινό τζαμι, να ενισχύσω εσωτερικά με σιλικόνη την γωνία.

Πάλι όμως σε δύο τρία καταστήματα που έχω ρωτήσει δεν μπορώ να βρω μη-τοξική σιλικόνη.

Φοβάμαι επίσης ότι αυτό δεν θα ενισχύσει το κράτημα του τζαμιού και καμμια μέρα θα γυρίσω σπίτι και θα το βρω "σκασμεμο" με 60 λίτρα νερό πλυμμηρισμένο το σπίτι και τη γάτα μου να έχει κάνει πάρτυ με τα ψάρια μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω ένα ενυδρείο 60λίτρων, κάπου 7 χρόνια. Το είχα αγοράσει στη Θεσσαλονίκη.

Παρατήρησα εδώ και κανα μήνα ότι απο κάπου χάνει νερό, καθώς έβρισκα άλατα στη βάση-τραπεζάκι που το έχω.

Σήμερα ανακάλυψα ότι η διαρροή είναι στην κατακόρυφη γωνιακή ένωση του πλαινού και του μπροστινού τζαμιού.

Σα να έχει χαλαρώσει η σιλικόνη που τα κραταεί ενωμένα. πιέζοντας ελαφρά το μπροστινό τζάμι, ακούγεται ήχος τριξίματος και βγαίνουν σταγονίδια νερού απο το πλάι. Φαίνεται ότι υπάρχει υγρασία στην ένωση.

Εχω ένα εφεδρικό μικρό ενυδρείο 15 λίτρων, που μπορεί προσωρινά να φιλοξενήσει τα λίγα ψαράκια που έχω, αλλα δεν ξέρω που να το πάω να το φτιάξω!

Ξέρει κανεις στην Πάτρα ή στα περίχωρα Αχαίας κατάστημα που να επισκευάζει ενυδρεία;

Σκεφτόμουν πως μία λύση που θα μπορούσα να φτιάξω μόνη μου (αλλα δεν θα ήταν ιδιαίτερα εμφανίσημη, μιας και μιλάμε για το μπροστινό τζαμι, να ενισχύσω εσωτερικά με σιλικόνη την γωνία.

Πάλι όμως σε δύο τρία καταστήματα που έχω ρωτήσει δεν μπορώ να βρω μη-τοξική σιλικόνη.

Φοβάμαι επίσης ότι αυτό δεν θα ενισχύσει το κράτημα του τζαμιού και καμμια μέρα θα γυρίσω σπίτι και θα το βρω "σκασμεμο" με 60 λίτρα νερό πλυμμηρισμένο το σπίτι και τη γάτα μου να έχει κάνει πάρτυ με τα ψάρια μου....

καλησπερα φιλε.....θα σου προτεινα να το αδειασεισ το συντομοτερο δυνατο

σκουπισε το καλα απο την εσωτερικη του μερια μηπωσ δεισ καλυτερα που χανει μπορει να ειναι ελαχιστο το ανοιγμα σου....σε καποιο καταστημα με χρωματα στην πατρα σιγουρα θα εχει σιλικονη ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ Η 100% ΣΙΛΙΚΟΝΗ(να το γραφει εεεε..... :thumbup: )περασε μια καλη στρωση στην γωνια σου αστο να στεγνωση καλα-καλα και γεμισετο ισωσ γλιτωσεισ να το ξεκολλησεισ τελιωσ....αν δν γινει τπτ,ασ σου προτεινουν κατι αλλο και πιο σιγουρο οι πιο εμπειροι στο φορουμ ελπιζω να βοηθησα καπωσ.....ευχαριστω :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Πάλι όμως σε δύο τρία καταστήματα που έχω ρωτήσει δεν μπορώ να βρω μη-τοξική σιλικόνη.

από το Practiker πέρασες μια βόλτα?

εκεί έχει ενυδρειακής χρήσης (να ανφέρεται στη συσκευασία) σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

από το Practiker πέρασες μια βόλτα?

εκεί έχει ενυδρειακής χρήσης (να ανφέρεται στη συσκευασία) σιλικόνη.

και ούτε εκεί καμιά φορά έχουν αλλά δες όπως είπε ο φίλος... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος ζηταγε πληροφοριες για να επισκευασει το ενυδρειο στην Πατρα οπου κατοικει.

Δεν ηξερε καποιος να του δωσει πληροφοριες και απο τον Οκτωβριο του 2009 που εκανε την ερωτηση, κατι θα εχει αποφασισει και θα εχει κανει πιστευω.

Ας μας πει τι εγινε και μετα τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος ζηταγε πληροφοριες για να επισκευασει το ενυδρειο στην Πατρα οπου κατοικει.

Δεν ηξερε καποιος να του δωσει πληροφοριες και απο τον Οκτωβριο του 2009 που εκανε την ερωτηση, κατι θα εχει αποφασισει και θα εχει κανει πιστευω.

Ας μας πει τι εγινε και μετα τα ξαναλεμε.

ΣΩΣΤΟΣ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος ζηταγε πληροφοριες για να επισκευασει το ενυδρειο στην Πατρα οπου κατοικει.

Δεν ηξερε καποιος να του δωσει πληροφοριες και απο τον Οκτωβριο του 2009 που εκανε την ερωτηση, κατι θα εχει αποφασισει και θα εχει κανει πιστευω.

Ας μας πει τι εγινε και μετα τα ξαναλεμε.

Εγω θα πω ενα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ,ειναι φιλη :thumbup::thumbup::D:blink::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...