Jump to content

Τα Dwarf Puffer μου


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Μετά απο σχεδον τρια χρονια που τρεχει το ενυδρείο, ηρθε η ωρα να το δειτε και εσείς.

45 λιτρα μεικτα.

Κατοικοι: 2 dwarf puffer, 2 coolie loach, 1 oto

Το ενυδρειο μετα το σημερινο κλαδεμα:

Και 2 κουνημενες απο τα παφερ.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία τα ψαράκια σου

Link to comment
Share on other sites

απορία:γλυκού νερού είναι ή υφάλμυρου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τι συνηπάρχουν; Τι τρώνε; Π.χ. τα γκάπυ τα κάνουν κολατσίο;

Link to comment
Share on other sites

Oτι μπει με puffer....μαμ..... :)

Έχω δεί παφερ, απο τα μεγάλα, με μπόλικα αρσενικα γκάπυ. Ο τύπος έβαλε ένα χρυσόψαρο μέσα και έφαγε μόνο το χρυσόψαρο. Επίσης παφερ με πάφερ πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :)

οσο για την συγκατηκηση αλλων ψαριων με παφερ , πρεπει να ειναι πολυ κινητικα σε μεγαλο ενυδρειο και να ειναι πολυ πιο μικρα απο το παφερ , παφερ με παφερ στα παραπανω ειδη carinotetraodon (νανοι) με ενα βαρια φυτευμενο ενυδρειο δεν θα υπαρξει προβλημα , τωρα με μεγαλυτερα ειδη συνηθως υπαρχουν προβληματα εκτος αμα το ενυδρειο ειναι τεραστιο

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο γιατι κρατας το loach μονο του??? το εχεις βαλει για τα σαλιγκαρια η σου ξεμινε!?

2 coolie loach ειπε εχει.... νομιζω αυτα δεν τρωνε σαλιγκαρια....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...

Δεν μπηκαν για τα σαλιγκαρια. Μπήκαν επειδη ειναι βιοτοπικα και επειδη τα παφερ δεν τα πειραζουν.

Το ιδιο ισχυει και για τους οτο (ειχαν μπει 4 αρχικα).

Ακομα και η red cherry ειναι βιοτοπικη αλλα και πιθανον μεζες. Τη μια την εφαγαν τα πρωτα 20 λεπτα που την εβαλα καθως δεν ηξερε τα κατατοπια και βγηκε στα "ανοιχτα", η δευτερη εζησε 5-6 μηνες χωρις να την φανε.

Οσο αφορα την τροφη, τρωνε μονο κατεψυγμενη (δεν δεχονται τιποτα αλλο). Μια μερα δινω bloodworms και την επομενη αρτεμια (παντα κατεψυγμενα).

Οτι αλλο θελετε ρωτατε...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...

Δεν μπηκαν για τα σαλιγκαρια. Μπήκαν επειδη ειναι βιοτοπικα και επειδη τα παφερ δεν τα πειραζουν.

........

Sta8h......

http://www.loaches.com/species-index/pangio-kuhlii

Γιωργο:

Τα βλεπεις καθολου τα coolie?

Tα δικα μου (παλι 2) τα εβλεπα μονο οταν εκανα καταδρομικές το βρσδυ με φακό, αλλα τωρα τα βλεπω και μερα.

Μονο 2 ειναι καλο γιαυτα τα ψαρια?? (Επαναλαμβανω οτι κι εγω 2 εχω).

Link to comment
Share on other sites

Τα βλεπω ελαχιστα οταν βγαινουν για φαγητο. Αλλα οπως βλεπεις ειναι ζουγκλα και ετσι και αλλιως δεν φαινονται ιδιαιτερα.

Μονο τα παφερ βλεπω γιατι τα ταιζω στο στομα...

Αποτι βλεπουμε ολα τα loaches ειναι δειλα πλασματα και θεωρω οτι αν ειχα ενα κοπαδακι καμια 10αρια ατομα, θα τα εβλεπα περισσοτερο. Τα θεωρω πολυ ωραια ψαρια για ενα ασιατικο ενυδρειο οπου μπορουν να παιξουν εναν αντιστοιχο ρολο με τα κορυντορας στα νοτιοαμερικανικα...

Λογω χωρου ειχα αγορασει 3 αλλα το 1 το εχασα μετα απο κανενα εξαμηνο.

Ολα αυτα που λεμε εγιναν το Δεκεμβριο του 2006...

Link to comment
Share on other sites

...Δεν μπηκαν για τα σαλιγκαρια. Μπήκαν επειδη ειναι βιοτοπικα και επειδη τα παφερ δεν τα πειραζουν.

Το ιδιο ισχυει και για τους οτο (ειχαν μπει 4 αρχικα)...

Τι εννοεις βιοτοπικα?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...