Jump to content

Εσωτερικο φίλτρο


tsoum

Recommended Posts

Πάνω κάτω αυτο που λέει ο τίτλος. Επειδή έχω πολυ κερατόφυλλο και άλλα φυτά μεσα, και φέυγουν συνεχώς κομματια οι σχισμές που έχει το φιλτράκι μου γεμίζουν με αυτά και μεσα σε 3-4 η ροή μειώνεται στο μισο. Είναι σπαστικό να πρέπει να το βγάζω καθε 4-5 μερες για να το καθαρίζω. Καμια λύση;

Επίσης όταν το βγάζω, προφανώς, το βγάζω απο την πριζα με αποτέλεσμα να μην ρουφάει και τα μισά φύλλα που έχει κολλημένα πάνω του να μένουν μεσα. Μισες δουλειές δηλαδή....

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

οταν λες εσωτερικο φιλτρο εννοεις του ενυδρειου ή κινεζικο που αγορασες χωριστα?

αν ειναι το δευτερο, το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι εξωτερικα και περιμετρικα στις σχισμες και να το δενεις. επισης μπορεις να βαλεις την αποχη σου και να "ψαρευεις" το φιλτρακι σου πριν το βγαλεις εκτος λειτουργιας, ωστε να μην πεφτει ξανα στο ενυδρειο η "σαβουρα". πιστευω γι αυτο δεν καθαριζει το ενυδρειο σου, εκτος αν εχεις μεσα ψαρια που τσιμπανε συνεχως τα φυτα.

αλλο δεν μπορω να σου πω εκτος απο το να αλλαξεις φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό φίλτρο που είχε το ενυδρείο που είναι κινέζικο :). Αυτό με την απόχη το σκέφτηκα τώρα κι εγω.

Τώρα για το ενυδρειακό βαμβάκι.... και πάλι δεν θα μειώνεται η ροή, απο το βαμβάκι αυτή τη φορα; Επίσης πόσο καλό θα είναι για τα ψάρια να το τσιμπολογάνε;

Link to comment
Share on other sites

Κομματακια. Ριζακια, φυλλαράκια απο το κερατόφυλλο...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως τα φυτεμενα ειναι "καταδικασμενα" να εχουν τετοια "σκουπιδια" στο φιλτρο τους.

Η λυση που βρηκα εγω ειναι οτι δεν πειραζω τιποτα, οταν στρωσει καλα το φιλτρο η βιολογια τα αναλαμβανει ολα μετα απο λιγο.

Φυσικα εξαρταταται και απο το μεγεθος του φιλτρου και την ποσοτητα του σκουπιδιου.

Τα εσωτερικα ειναι πολυ πιο ευαλλωτα στο βουλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...