Jump to content

παρουσιαση ΄΄adis Nest΄΄


babinio

Recommended Posts

οπως λεει και ο τιτλος ,παρουσιαση της ΄΄φωλιας του αδη΄΄

ενυδρειο: juwel rio 125

διαστασεις: 81 χ 36 χ 50

λιτρα: 125 μικτα

φιλτρανση:εσωτερικο juvel box 600lt/h. υλικα (ενυδρειακο βαμβακι-τυρφη-μπλε σφουγγαρι-15 bioballs-siporax)

εσωτερικο:hydor crystal duo 900lt/h. υλικα(μπλε σφουγγαρι-siporax)

εσωτερικο:aquael 750lt/h με ενσωματομενη UV 8,5W. υλικα(μπλε σφουγγαρι - siporax)

φωτισμος: 1τ5 24w nature πισω (η μπροστινη εκτος λειτουργιας)

εξτρα φωτισμος moonlight hydor aria blue

εγκατασταση οξυγονου υπαρχει αλλα ειναι εκτος λειτουργιας.

υποστρωμα: seachem

βυθος: λευκη ψιλλοκοκη αμμος μη ασβεστολιθικη

φυτα: 2 χ echinodorus blecheri - 1 x anubia nana

διακοσμηση: 5 ριζες mopani

κατοικοι: 1 serrasalmus sanchezi(αδης) - 1 golden apple snail

τιμες νερου

ph: 6,5

kh: 3

gh: 5

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 10

ΝΗ3/4:0

συντηρηση: εβδομαδιαιες αλλαγες 30lt νερου.(28lt οσμωση - 2lt βρυση) σε βαρελι προετοιμασιας με τυρφη - ιχνοστοιχεια - cettapang sleaves.

δυστηχως οι φωτο δεν ειναι και οι καλυτερες.

επισης ο αδης ειναι τριτη μερα σημερα στο ενυδρειο οποτε δεν εχει και πολυ ορεξη για

φωτογραφιση.περιμενω τα σχολια σας.

post-6579-1255894551_thumb.jpg

post-6579-1255894568_thumb.jpg

post-6579-1255894586_thumb.jpg

post-6579-1255894602_thumb.jpg

post-6579-1255894619_thumb.jpg

post-6579-1255894636_thumb.jpg

post-6579-1255894653_thumb.jpg

post-6579-1255894671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε :)

αυτο που του λειπη νομιζω ειναι μακρια φυτα που να φτανουν μεχρι την επιφανεια, και τα μοπανι πρεπει να ειναι απο τα χειροτερα ξυλα για διακοσμηση

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!! ο αδης που ειναι και δεν τον βλεπω?

χωρις να ξερω κανουν τα λιτρα σου για το ψαρι αυτο?

την ανουμπια θα την εδενα στο ψηλοτερο ξυλο.

τελος, επειδη ειμαι αντιθετος στη χρηση υποστρωματος για λιπανση θεωρω οτι κακως το εβαλες.

επισης εχεις πολυ δυνατη φιλτρανση. γιατι? ειναι απαραιτητη? η τυρφη δεν πρεπει να ειναι μεσα στο ενυδρειο αλλα στο δοχειο προετοιμασιας(γνωμη μου)

αυτα. κατα τα αλλα ειναι πανεμορφο!!! :)

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!! ο αδης που ειναι και δεν τον βλεπω?

χωρις να ξερω κανουν τα λιτρα σου για το ψαρι αυτο?

την ανουμπια θα την εδενα στο ψηλοτερο ξυλο.

τελος, επειδη ειμαι αντιθετος στη χρηση υποστρωματος για λιπανση θεωρω οτι κακως το εβαλες.

επισης εχεις πολυ δυνατη φιλτρανση. γιατι? ειναι απαραιτητη? η τυρφη δεν πρεπει να ειναι μεσα στο ενυδρειο αλλα στο δοχειο προετοιμασιας(γνωμη μου)

αυτα. κατα τα αλλα ειναι πανεμορφο!!! :)

ο αδης ειναι κρυμενος.δεν ξερω γιατι δεν μπορουν να μεγαλωσουν οι εικονες.σε καποιες φαινεται.

τα λιτρα ναι.φτανουν γι αυτον μονο.η τυρφη δεν βρισκω λογο να μην ειναι και μεσα στο ενυδρειο.

επισης η παραπανω φιλτρανση δεν εκανε ποτε κακο.μονο καλο κανει

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!! ο αδης που ειναι και δεν τον βλεπω?

χωρις να ξερω κανουν τα λιτρα σου για το ψαρι αυτο?......Ναι αυτο το ψαρι θεωρητικα απο 80 λιτρα και πανω ειναι οκ

την ανουμπια θα την εδενα στο ψηλοτερο ξυλο.

τελος, επειδη ειμαι αντιθετος στη χρηση υποστρωματος για λιπανση θεωρω οτι κακως το εβαλες.

επισης εχεις πολυ δυνατη φιλτρανση. γιατι?...για τους παραπανω θυρευτες συνιστατε γιατι ειναι αρκετα "βρωμικα ψαρια " λογω της διατροφης τους , να φανταστεις με τα παφερ ειχα εξωτερικο φιλτρο για παρταπανω λιτρα φουλ βιολογικο υλικο και εβδομαδιεα 50% αλλαγη νερου ειναι απαραιτητη? η τυρφη δεν πρεπει να ειναι μεσα στο ενυδρειο αλλα στο δοχειο προετοιμασιας(γνωμη μου)

αυτα. κατα τα αλλα ειναι πανεμορφο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε :)

αυτο που του λειπη νομιζω ειναι μακρια φυτα που να φτανουν μεχρι την επιφανεια, και τα μοπανι πρεπει να ειναι απο τα χειροτερα ξυλα για διακοσμηση

απο που το συμπεραινεις αυτο για τα μοπανι;γουστα ειναι.εμενα προσωπικα δεν μ αρεσουν οι ανω κατω και οπως να ναι ριζες.

Link to comment
Share on other sites

απο που το συμπεραινεις αυτο για τα μοπανι;γουστα ειναι.εμενα προσωπικα δεν μ αρεσουν οι ανω κατω και οπως να ναι ριζες.

δεν λεω πως ειναι το ενυδρειο αυτο ασχημο , λεω πως μου φαινετε εμενα τουλαχιστον δυσκολο να κανω κατι με ριζες μοπανι , αλλα οπως πολυ σωστα ειπες γουστα ειναι αυτα

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω πως ειναι το ενυδρειο αυτο ασχημο , λεω πως μου φαινετε εμενα τουλαχιστον δυσκολο να κανω κατι με ριζες μοπανι , αλλα οπως πολυ σωστα ειπες γουστα ειναι αυτα

:):glare::D

Link to comment
Share on other sites

:):glare:
Link to comment
Share on other sites

για την φιλτρανση εχεις πολυ ρευμα και δεν ξερω αν αρεσει στο ψαρι.

για τη τυρφη που εχεις μεσα στο ενυδρειο: οταν βαλεις νερο βρυσης η σκληροτητα και το ΡΗ θα ανεβουν και επειτα θα πεσουν παλι. αυτο δεν ειναι καλο για τα ψαρια. καλο θα ειναι να φιλτραρεις το νερο με τυρφη σε δοχειο προετοιμασιας (και να το ζεστενεις εκει) ωστε το φρεσκο νερο να πιασει τις τιμες του ενυδρειου και επειτα να το ριχνεις στο ενυδρειο ωστε να μην εχεις αυτες τις μεταβολες. αν το κανεις αυτο η τυρφη στο ενυδρειο δεν χρειαζεται και εχεις περισσοτερο χωρο για βιολογια. και δεν χρειαζεσαι δευτερο φιλτρο.

οικονομια στην ενεργεια (λεω εγω τωρα!) και λιγοτερο ρευμα νερου,

Link to comment
Share on other sites

πασο για το δευτερο φιλτρο.

το μοπανι ειναι ενα ξυλο που δεν δειχνει (γεμιζει το ενυδρειο) αλλα ειναι οτι πρεπει για παραπανω βιολογια και απελευθερωνει πολυ χρωμα και καλες ουσιες στο νερο.

καλο θα ειναι να βαλεις και σε μια ακρη λιγα ξυλα "οπως να ναι"(οπως λες!). αν δεν σου αρεσουν καθολου παλι πασο!!! :)

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

για την φιλτρανση εχεις πολυ ρευμα και δεν ξερω αν αρεσει στο ψαρι.

για τη τυρφη που εχεις μεσα στο ενυδρειο: οταν βαλεις νερο βρυσης η σκληροτητα και το ΡΗ θα ανεβουν και επειτα θα πεσουν παλι. αυτο δεν ειναι καλο για τα ψαρια. καλο θα ειναι να φιλτραρεις το νερο με τυρφη σε δοχειο προετοιμασιας (και να το ζεστενεις εκει) ωστε το φρεσκο νερο να πιασει τις τιμες του ενυδρειου και επειτα να το ριχνεις στο ενυδρειο ωστε να μην εχεις αυτες τις μεταβολες. αν το κανεις αυτο η τυρφη στο ενυδρειο δεν χρειαζεται και εχεις περισσοτερο χωρο για βιολογια. και δεν χρειαζεσαι δευτερο φιλτρο.

οικονομια στην ενεργεια (λεω εγω τωρα!) και λιγοτερο ρευμα νερου,

μην το λες , εξαρτατε απο ποια περιοχη του αμαζονιου ερχετε το ειδος αυτο , γιατι σε διαφορετικες περιοχες εχουν διαφορετικο ρευμα , τα ειδη που ερχοντε απο τετοια μερη χρειαζοντε την κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

για την φιλτρανση εχεις πολυ ρευμα και δεν ξερω αν αρεσει στο ψαρι.

για τη τυρφη που εχεις μεσα στο ενυδρειο: οταν βαλεις νερο βρυσης η σκληροτητα και το ΡΗ θα ανεβουν και επειτα θα πεσουν παλι. αυτο δεν ειναι καλο για τα ψαρια. καλο θα ειναι να φιλτραρεις το νερο με τυρφη σε δοχειο προετοιμασιας (και να το ζεστενεις εκει) ωστε το φρεσκο νερο να πιασει τις τιμες του ενυδρειου και επειτα να το ριχνεις στο ενυδρειο ωστε να μην εχεις αυτες τις μεταβολες. αν το κανεις αυτο η τυρφη στο ενυδρειο δεν χρειαζεται και εχεις περισσοτερο χωρο για βιολογια. και δεν χρειαζεσαι δευτερο φιλτρο.

οικονομια στην ενεργεια (λεω εγω τωρα!) και λιγοτερο ρευμα νερου,

στην παρουσιαση γραφω πως η προετοιμασια νερου γινεται σε αλλο δοχειο.δεν πεφτει το νερο ετσι στο ενυδρειο,μονο με αντιχλωριο.η τυρφη μεσα ειναι περισσοτερο για το χρωμα και τις τανινες που θελω να δινει διαρκως στο νερο μου.

οι εξοδοι των φιλτρων ειναι σε διαφορετικα μερη και προς την επιφανεια και δεν εχει καθολου πολυ ρευμα.ισα ισα εχει κυκλοφορια σχεδον παντου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο φιλε μου....

Εχω και εγω ακριβως το ιδιο ενυδρειο.... και προσεχως θα μεταφερθουν τα ψαρακια σε μεγαλυτερο...

Νομιζω μου εδωσες μια ιδεα για το τι θα το κανω μετα!! :)

Link to comment
Share on other sites

διαβαστε λιγο.... http://www.piranha-info.com/default.php?la...p;id=s_sanchezi :):glare:

Μπραβο Μπαμπη!!! Πολυ καλο.... δεσε την ανουμπια σε ενα κλαδι και εισαι μια χαρα... :D:D

ps καλο θα ηταν τα φυτα να ηταν φτερες...νομιζω δινουν ενα πιο εντονο στυλ αμαζονιου... :D

Link to comment
Share on other sites

διαβαστε λιγο.... http://www.piranha-info.com/default.php?la...p;id=s_sanchezi :D:D

Μπραβο Μπαμπη!!! Πολυ καλο.... δεσε την ανουμπια σε ενα κλαδι και εισαι μια χαρα... :D:blink:

ps καλο θα ηταν τα φυτα να ηταν φτερες...νομιζω δινουν ενα πιο εντονο στυλ αμαζονιου... :hysterical:

:):glare::D ευχαριστω σταθης.οπως ειπαμε ποτε ενα ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο.οι φτερες φιλε μου δεν μ αρεσουν γι αυτο επελεξα εχινοδορους.δεν ξερω γιατι οταν πατας μεγεθυνση δεν βγαζει τις φωτο. θα φαινοταν πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Μπαμπη!

ιδανικο για αυτο το ειδος ψαριου θα ελεγα!

αν με φερει ο δρομος θα ερθω να το δω κ απο κοντα :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Μπαμπη!

ιδανικο για αυτο το ειδος ψαριου θα ελεγα!

αν με φερει ο δρομος θα ερθω να το δω κ απο κοντα :thumbup:

αντωνακη ευχαριστω φιλε μου.δεν ειχα internnet δυο μερες.μολις μπηκα.σε περιμενω οποτε θελεις

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μπάμπη πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε :thumbup:

νικολακη σ ευχαριστω κι εσενα φιλε.απο βδομαδα αν θες θα τα πουμε.και να ξερετε κατι.απο κοντα ειναι πιο καλο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ωραιος ο αδης αν και το παιζει λιγο δυσκολος με τις καμερες..αντε γειτονα γερα και εγω απο σταυρουπολη ειμαι...ΟΙ ΔΥΤΙΚΕΣ ΣΥΝΗΚΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ PIRANHA NEST.... :):wub::) πολυ καλη δουλεια .... :o

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο αδης αν και το παιζει λιγο δυσκολος με τις καμερες..αντε γειτονα γερα και εγω απο σταυρουπολη ειμαι...ΟΙ ΔΥΤΙΚΕΣ ΣΥΝΗΚΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ PIRANHA NEST.... :P:rasp::helpsmilie: πολυ καλη δουλεια .... :helpsmilie:

σε λιγες μερες γειτονα καινουρια παρουσιαση

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μερες γειτονα καινουρια παρουσιαση

αντε με το καλο...αναμενουμε με ανυπομονησια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...