Jump to content

Νέο Reef


mhristos

Recommended Posts

Μετά από πολύ καιρό που παρακολουθώ το forum και μετά από πολλές προσωπικές αλλαγές (πόλης, ενυδρείου) νιώθω την ανάγκη να συστήσω και το ενυδρείο μου και να σας ευχαριστήσω όλους που με τις συμβουλές σας στους άλλους έμμεσα μου δίνατε πολύτιμες συμβουλές και σε μένα. Και τώρα στο ψητό.

Η απόφαση ήταν, κυρίως tank 103x65x60 και sub 100x30x40 δηλ. 400lit + 120lit. Επίσης το εγχείρημα ήταν να γίνει με το μικρότερο δυνατό κόστος. Κι έχουμε και λέμε:

Κυρίως ενυδρείο : 120 e

Το sub υπήρχε

Το έπιπλο να είναι καλά ο κουμπάρος

Υπερχείλιση Durso : 50 e

Αναπλήρωση DIY : 15 e

Φωτισμός 2 HQI x150W 14.000Kelvin και 2 ακτινικές x39 W Τ5 20.000kelvin: 200 e

Skimmer tunze 9010: 200 e ( μεταχειρισμένο)

A/O 5 σταδίων : 120 e

Aντλία επιστροφής eheim 5000/lt: 150 e

Ψύξη chiler resun cl 650: 450 e

Κυκλοφορία αντλίες 2 χ5000, 2 χ3000 με 2 κοντρόλερ ανά ζεύγος (κινέζος sun-sun): 120 e

Σύνολο : 1500 περίπου ευρώ.

Βράχος 28 κιλά νεκρός από aquarictik και 11 κιλά από το sub της Rain.

Αραγωνίτης 18 κιλά νεκρός και 20 κιλά από το sub της Rain με δεκάδες nassarius.

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 5 μήνες με όποια προβλήματα δημιούργησε

Οι μετρήσεις μου είναι

kh 7

αμμονία 0

nitrate 0

calcium 460

magnisium 1390

salinit 1025

Επίσης ξεκίνησα εδω και 2 εβδομάδες τη χρήση βότκα + ξύδι + ζάχαρι

Το φωτογραφικό ιστορικό μέχρι σήμερα είναι αυτό

post-6364-1255898708_thumb.jpg

post-6364-1255899114_thumb.jpg

post-6364-1255899213_thumb.jpg

post-6364-1255899351_thumb.jpg

post-6364-1255899428_thumb.jpg

post-6364-1255899530_thumb.jpg

post-6364-1255900316_thumb.jpg

post-6364-1255900329_thumb.jpg

post-6364-1255900346_thumb.jpg

post-6364-1255900365_thumb.jpg

post-6364-1255900378_thumb.jpg

post-6364-1255900388_thumb.jpg

post-6364-1255900405_thumb.jpg

post-6364-1255900418_thumb.jpg

post-6364-1255900433_thumb.jpg

post-6364-1255900445_thumb.jpg

post-6364-1255900463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε κολλησε ο ''αλλος'' με τις βοτκες εεε....? :glare:

καλη συνεχεια φιλε μου στα αλατια... :)

Link to comment
Share on other sites

σε κολλησε ο ''αλλος'' με τις βοτκες εεε....? :D

καλη συνεχεια φιλε μου στα αλατια... :glare:

Να δούμε που θα βγει :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη δουλειά...

Συγχαρητήρια!

Το φωτιστηκό τη μάρκα ειναι?

Το φωτιστικό είναι κατασκευή δικιά μου με 2 φωτιστικά από ηλεκτρολογικό μαγαζί, λάμπες από τον a...res

ιταλικές και οι ακτινικές arcadia.

To αποτέλεσμα........Θα δείξει.....

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες στό αλάτι και καλή συνέχεια.. :glare:

η γνώμη μου είναι να σταματήσεις να κερνάς σφηνάκια με βότκα τα ζωντανά του ενυδρείου για να μείνει και για μας καμμιά γουλιά..... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραί απράγματ βλέπω και χαίρομαι....καλώς ήρθες κοντά μας και καλή συνέχεια τόσο σε εσένα εδω όσο και στον θαλάσσιο κόσμο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Χρήστο! :)

Για ποιό λόγο ξεκίνησες τα "βαριά" τόσο νωρίς? :glare: (vodka, κλπ.)

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό είναι κατασκευή δικιά μου με 2 φωτιστικά από ηλεκτρολογικό μαγαζί, λάμπες από τον a...res

ιταλικές και οι ακτινικές arcadia.

To αποτέλεσμα........Θα δείξει.....

Αποστόλη, να σε ευχαριστήσω για τα φραγκάκια :) , σκόρδα στον ύφαλό σου, όσο για τα ξύδια η γνώμη σου και οι συμβουλές σου είναι πάντα αξιοσέβαστες. Το θέμα είναι προς έρευνα.....................

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες στό αλάτι και καλή συνέχεια.. :D

η γνώμη μου είναι να σταματήσεις να κερνάς σφηνάκια με βότκα τα ζωντανά του ενυδρείου για να μείνει και για μας καμμιά γουλιά..... :)

Αποστόλη, να σε ευχαριστήσω για τα φραγκάκια :glare: , σκόρδα στον ύφαλό σου, όσο για τα ξύδια η γνώμη σου και οι συμβουλές σου είναι πάντα αξιοσέβαστες. Το θέμα είναι προς έρευνα.....................

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραί απράγματ βλέπω και χαίρομαι....καλώς ήρθες κοντά μας και καλή συνέχεια τόσο σε εσένα εδω όσο και στον θαλάσσιο κόσμο σου!!!

Καλός σας βρήκα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Χρήστο! :)

Για ποιό λόγο ξεκίνησες τα "βαριά" τόσο νωρίς? :glare: (vodka, κλπ.)

Καλος σας βρήκα. Νομίζω ότι το μεγαλείο του χόμπυ είναι η έρευνα και η τελική φόρμουλα που θα ακολουθήσεις. Μαγική συνταγή δεν υπάρχει. Στα 2 χρόνια που μελετάω απόψεις τόσο των ελληνικών όσο και των ξένων forum, έχω δει διάφορες τεχνοτροπίες ( σε εξοπλισμό, συντήρηση, τάισμα, κ.τ.λ.).

Σκοπός μου τις χρήσης βότκας, είναι να σταματήσω τον αντιφόσφωρο, να αποφύγω chaeto ή απονιτροποιητή και να μπορώ να ταίζω ελέυθερα. Δεν ξέρω αν θα πιάσει, αλλά βλέποντας και κάνοντας.......

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ των φυσικών συστημάτων και όπως θα φανταζεσαι, στη φύση δεν υπάρχει βοτκα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ των φυσικών συστημάτων και όπως θα φανταζεσαι, στη φύση δεν υπάρχει βοτκα... :)

Χρήστο κάτι μου θυμίζουν αυτά τα λόγια.... :glare:

Link to comment
Share on other sites

Καλος σας βρήκα. Νομίζω ότι το μεγαλείο του χόμπυ είναι η έρευνα και η τελική φόρμουλα που θα ακολουθήσεις. Μαγική συνταγή δεν υπάρχει. Στα 2 χρόνια που μελετάω απόψεις τόσο των ελληνικών όσο και των ξένων forum, έχω δει διάφορες τεχνοτροπίες ( σε εξοπλισμό, συντήρηση, τάισμα, κ.τ.λ.).

Σκοπός μου τις χρήσης βότκας, είναι να σταματήσω τον αντιφόσφωρο, να αποφύγω chaeto ή απονιτροποιητή και να μπορώ να ταίζω ελέυθερα. Δεν ξέρω αν θα πιάσει, αλλά βλέποντας και κάνοντας.......

Ενδιαφέρουσα η άποψη σου αλλά και το εγχείρημα σου. Εύχομαι να ευοδωθεί η προσπάθεια σου! :glare:

Θέλεις να μας πείς τη ρουτίνα συντήρησης που ακολουθείς? Δεν είναι, κάπως απαιτητική η διαδικασία αυτή? Δε χρειάζεται πολύ προσοχή? Πώς γίνονται αντιληπτά τα αποτελέσματα της? (όπως θα κατάλαβες, είμαι άσχετος με τη μέθοδο αυτή στη πρακτική της εφαρμογή... :))

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Καλος σας βρήκα. Νομίζω ότι το μεγαλείο του χόμπυ είναι η έρευνα και η τελική φόρμουλα που θα ακολουθήσεις. Μαγική συνταγή δεν υπάρχει. Στα 2 χρόνια που μελετάω απόψεις τόσο των ελληνικών όσο και των ξένων forum, έχω δει διάφορες τεχνοτροπίες ( σε εξοπλισμό, συντήρηση, τάισμα, κ.τ.λ.).

Σκοπός μου τις χρήσης βότκας, είναι να σταματήσω τον αντιφόσφωρο, να αποφύγω chaeto ή απονιτροποιητή και να μπορώ να ταίζω ελέυθερα. Δεν ξέρω αν θα πιάσει, αλλά βλέποντας και κάνοντας.......

Το να ταΐζω ελεύθερα μην το δένεις κόμπο θα δεις ότι δεν ισχύει και τόσο.Τα κοράλια που θα δεις διαφορές είναι τα sps σε ανάπτυξη αλλά κυρίως σε χρώμα.Επίσης αν υπάρχουν νιτρικά θα δεις την μείωση τους σιγά σιγά.Αν αρχίσεις να έχεις άλγη κυρίως cyano(επειδή βλέπω σε κάποιες φωτό) μείωσε την δόση που χρησιμοποιείς για τη συγκεκριμένη βδομάδα.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ των φυσικών συστημάτων και όπως θα φανταζεσαι, στη φύση δεν υπάρχει βοτκα... :)

Δεν υπερασπίζομαι την μέθοδο αλλά νομίζω ότι η ανάγκη να δώσουμε στον ύφαλο πολλές φορές αυτό που χρειάζεται χρησιμοποιούμε διάφορα. Π.Χ αμινωξέα, βιταμίνες και άλλα που δεν ξέρουμε πόσο φυσικά είναι. Άλλωστε η βότκα το ξύδι και η ζάχαρη είναι τροφούλα για τα βακτήρια. Χωρις πάντα να υπερασπίζομαι το απόλυτο της άποψης......

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο κάτι μου θυμίζουν αυτά τα λόγια.... :glare:

Καλά ντε μη βαράτε :) μια δοκιμή κάνω :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η άποψη σου αλλά και το εγχείρημα σου. Εύχομαι να ευοδωθεί η προσπάθεια σου! :glare:

Θέλεις να μας πείς τη ρουτίνα συντήρησης που ακολουθείς? Δεν είναι, κάπως απαιτητική η διαδικασία αυτή? Δε χρειάζεται πολύ προσοχή? Πώς γίνονται αντιληπτά τα αποτελέσματα της? (όπως θα κατάλαβες, είμαι άσχετος με τη μέθοδο αυτή στη πρακτική της εφαρμογή... :))

Είμαι ακόμα στην αρχή. Δεύτερη εβδομάδα και είμαι στα 0,2 ml την ημέρα. Την 3 εβδομάδα θα πάω στα 0,4 ml και την 4 στα 0,8. Μετα 0,1 ml ανα εβδομάδα μέχρι να δω τα όρια του συστήματος (ανάγκες). Η ρουτίνα είναι καθημερινή στη πλήρη φωτοπερίοδο. Τα αποτελέσματα θα φανούν με τη εξαφάνηση όλης της άλγης, τότε σταθεροποιείς την δόση.

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα ψάρια που είναι στις κοντινές φωτογραφίες είναι : pholidichthys leucotaenia, nemateleotris magnifika και gobiodon okinawae ?

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Το να ταΐζω ελεύθερα μην το δένεις κόμπο θα δεις ότι δεν ισχύει και τόσο.Τα κοράλια που θα δεις διαφορές είναι τα sps σε ανάπτυξη αλλά κυρίως σε χρώμα.Επίσης αν υπάρχουν νιτρικά θα δεις την μείωση τους σιγά σιγά.Αν αρχίσεις να έχεις άλγη κυρίως cyano(επειδή βλέπω σε κάποιες φωτό) μείωσε την δόση που χρησιμοποιείς για τη συγκεκριμένη βδομάδα.

Είχα και καφέ άλγη και λίγο κυάνο αλλά πριν αρχίσω την μέθοδο πριν κανα 2 μηνο. Απλά εβαλα την φοτο για την ιστορία.

Νιτρικά δεν έχω. Και το παρακολουθώ γιατί πράγματι το κυάνο έρχεται εύκολα με τη μέθοδο αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σπας σε 2 τη κάθε σου δώσει.Όντος έρχεται γρήγορα και εύκολα, και φεύγει δύσκολα γι αυτό και πρόσεχε μη το παρακάνεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα ψάρια που είναι στις κοντινές φωτογραφίες είναι : pholidichthys leucotaenia, nemateleotris magnifika και gobiodon okinawae ?

Nemateleotris magnifica)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σπας σε 2 τη κάθε σου δώσει.Όντος έρχεται γρήγορα και εύκολα, και φεύγει δύσκολα γι αυτό και πρόσεχε μη το παρακάνεις.

Οταν λες σε δύο τι ενοείς 0,1ml πρωί και 0,1 ml βράδυ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...