Jump to content

Υπόστρωμα για φυτά χωρίς άμμο από πάνω


Alpha

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω την εξής ερώτηση: γίνεται να βάλω υπόστρωμα για φυτά χωρίς όμως να βάλω άμμο, χαλίκι ή οτιδήποτε από πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τα θρεπτικά θα διαλυθούν στο νερό και εκτός από το οτι θα εξαντληθούν γρήγορα με τις αλλαγές νερού θα έχεις και σοβαρό πρόβλημα με άλγη, αν θες πες πως το σκέφτεσαι να δούμε ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Τα θρεπτικά θα διαλυθούν στο νερό και εκτός από το οτι θα εξαντληθούν γρήγορα με τις αλλαγές νερού θα έχεις και σοβαρό πρόβλημα με άλγη, αν θες πες πως το σκέφτεσαι να δούμε ιδέες.

Επειδή μου βγήκε μεγάλη η ποσότητα του υποστρώματος για το ενυδρείο, είπα να το αφήσω και να μη βάλω άμμο από πάνω γιατί θα μειωθεί κι άλλο το ύψος του ενυδρείου, εκτός αυτού δεν μπόρεσα να βρω και σκουρόχρωμη άμμο για να βάλω και αν βάλω άσπρη θα φαίνεται κάπως. Δηλαδή θα έχω σίγουρα πρόβλημα αν το αφήσω έτσι? Πάντως αν υπάρχει πρόβλημα το βγάζω εύκολα γιατί δεν έχω βάλει νερό ακόμα στο ενυδρείο. Θα βάλω φυτά μικρών απαιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι πως απο την στιγμη που δεν σε ενδιαφερουν τα φυτα υψηλων απαιτησεων να μην χρησιμοποιησεις υποστρωμα για διαφορους λογους...

Ενας απο τους πιο σημαντικους για εμενα ειναι πως χρειαζεται καθε 6-12 μηνες αλλαγμα το υποστρωμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι πως απο την στιγμη που δεν σε ενδιαφερουν τα φυτα υψηλων απαιτησεων να μην χρησιμοποιησεις υποστρωμα για διαφορους λογους...

Ενας απο τους πιο σημαντικους για εμενα ειναι πως χρειαζεται καθε 6-12 μηνες αλλαγμα το υποστρωμα... :)

Αν το αφήσω πάνω από 12 μήνες τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα θα δώσει μια καλή ώθηση στα φυτά μειώνοντας τον κίνδυνο έξαρσης αλγών και ενισχύοντας την ανάπτυξη πλούσιων ριζών, μετά τους 6 μήνες (διάστημα σχετικό με την ανάπτυξη και ποσότητα των φυτών) τα φυτά θα τρέφονται μέσω των ριζών από τα ιζήματα που σχηματίζονται στον βυθό από υπολείμματα τροφών, περιττώματα ψαριών και υπολείμματα φυτών και αν χρειαστεί προσθέτουμε λίπασμα με ταμπλέτες βυθού κοντά στις ρίζες, επίσης θα τρέφονται και διαφυλλικά με τα υγρά λιπάσματα.

Πάνω απ' όλα η γνώση και η παρατήρηση για ένα επιτυχημένο φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι να κάνω, να το αφήσω έτσι, να το βγάλω τελείως ή να το αφήσω και να βάλω και άμμο από πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Η το βγάζεις και βάζεις άμμο ώστε να έχεις το ύψος που θες, ή συμπληρώνεις άμμο για να το προστατεύσεις,

Πάντως αν χρησιμοποιήσεις άμμο και "εύκολα φυτά", θα τα καταφέρεις και μόνο με υγρά λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αφού το αγόρασα, θα βγάλω στο περίπου το μισό και θα συμπληρώσω με άμμο από πάνω. Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ σωστό να αλλάζετε το υπόστρωμα κάθε 6 μήνες ή ένα χρόνο. Αν γίνετε κάτι τέτοιο το ενυδρείο δεν θα στρώσει πραγματικά ΠΟΤΕ γιατί κάθε φορά που το κάνουμε είναι σαν να ξεστήνουμε και να ξαναστήνουμε το ενυδρείο. Το υπόστρωμα δεν αχρηστεύετε στους έξη μήνες ούτε .......... Το μόνο που χρειάζεται είναι κατά διαστήματα να μπαίνουν μερικές παστίλιες λίπανσης.

Στο δικό μου ενυδρείο το υπόστρωμα είναι πέντε ετών και φυσικά τα φυτά που έχω δεν είναι καθόλου εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

...Το μόνο που χρειάζεται είναι κατά διαστήματα να μπαίνουν μερικές παστίλιες λίπανσης.

Στο δικό μου ενυδρείο το υπόστρωμα είναι πέντε ετών και φυσικά τα φυτά που έχω δεν είναι καθόλου εύκολα.

Αν εβαζες αυτες τις παστιλιες πλεον σε ενα βυθο χωρις υποστρωμα παρα μονο χαλικι, πιστευεις δεν θα πηγαιναν το ιδιο καλα τα ιδια φυτα?
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει αλλά και από τα πειράματα που έχω κάνει στο ενυδρείο δοκιμών, δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα. Το υπόστρωμα συγκρατεί διάφορες ουσίες που μόνο το χαλίκι δεν μπορεί να συγκρατήσει. Η ανάπτυξη στα φυτά ιδίως αυτά που τρέφονται κυρίως από τις ρίζες είναι τελείως διαφορετική με υπόστρωμα και χωρίς υπόστρωμα.

Ασε που κάποια φυτά όπως το Crinum calamistratum τα παίξανε σε χρόνο dt χωρίς υπόστρωμα.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Αρα το συμπερασμα ειναι να χρησιμοποιουμε Υποστρωμα και απλα να μην το αλλαξουμε ποτε και απλα να τοποθετουμε λιπασματα σε ταμπλετες στο μελον..??

Πολη καλη συζητηση παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μπορώ να βάλω 5kg υπόστρωμα και 5kg άμμο ή χρειάζομαι περισσότερη ποσότητα άμμου για να προστατευτεί το υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σχετικό καθώς σε ενδιαφέρει το πάχος της άμμου, πιστεύω 2-3 εκατοστά θα είναι οκ αρκεί να μην σκάβει κάποιο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει αλλά και από τα πειράματα που έχω κάνει στο ενυδρείο δοκιμών, δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα. Το υπόστρωμα συγκρατεί διάφορες ουσίες που μόνο το χαλίκι δεν μπορεί να συγκρατήσει. Η ανάπτυξη στα φυτά ιδίως αυτά που τρέφονται κυρίως από τις ρίζες είναι τελείως διαφορετική με υπόστρωμα και χωρίς υπόστρωμα.

Ασε που κάποια φυτά όπως το Crinum calamistratum τα παίξανε σε χρόνο dt χωρίς υπόστρωμα.

-Διατηρω φυτεμενα εδω και τεσσερα χρονια αλλοτε με απλα-ευκολα κι αλλοτε με δυσκολα φυτα.Καποια στιγμη χρησιμοποιησα και υποστρωμα σε ενα ενυδρειο μου.Οντως τα φυτα "τουρμπίσανε" για ενα 8μηνο περιπου,μετα ομως, η seachem να'ναι καλα και οι ταμπλετες της...

Με ιδια φυτα σε αλλο ενυδρειο αλλα χωρις υποστρωμα, τα φυτα ηταν μια χαρα χωρις εξαρσεις και προβληματα ταυτοχρονα.

Και κατι ακομη εχω Crinum calamistratum αυτη τη στιγμη σε δυο ενυδρεια ενα 240λιτρο με χρυσοψαρα(ph-7,8 kh-11 gh-13) και σε ενα 300λιτρο με δισκους(ph-6,00 kh-1 gh-2) και τα δυο χωρις υποστρωμα παρα μονο ταμπλετες βυθου seachem κι αυτες οποτε θυμαμαι.Και τα δυο φυτα ειναι μια χαρα, για να μην υπερβαλω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα μόνο στο πίσω μέρος υπόστρωμα γιατί σκέφτηκα να φυτέψω μόνο το πίσω μέρος όπου σκέφτομαι να βάλω cuba. Μπροστά και μέχρι τη μέση του ενυδρείου έβαλα ψιλό χαλίκι 1mm, επίσης επειδή θέλω να βάλω και ένα κοπαδάκι Corydoras Sterbai λέτε να έχουν πρόβλημα με το χαλικάκι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το ψιλό χαλίκι δεν ισχύει, θα τα δυσκολέψει λίγο στο σκάψιμο αλλά δεν θα πεθάνουν κιόλας, αυτό συμβαίνει όταν υπάρχουν αιχμηρά πετρώματα, εννοείται οτι η άμμος σαν πούδρα είναι ιδανική αλλά με 1 χιλιοστό θα μπορούν και να σκάψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν γίνετε και χωρίς υπόστρωμα. Ιδίως αν το χαλίκι είναι μερικούς πόντους.

Αλλά πάντως δεν θα έχουμε την ίδια ποιότητα ανάπτυξής που θα είχαμε με υπόστρωμα. Κυρίως για τα φυτά που τρέφονται πρωτίστως από τις ρίζες.

Επιπλέον αν το χαλίκι το έχουμε αρκετά χρόνια αυτό μαζεύει ίζημα πράγμα που βελτιώνει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...