Jump to content

ΕΧΩ ΣΩΣΤΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ???


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφου πρωτα τα καταλάβεις ολα αυτα που ειπαμε, πανε παρε τεστακια ΥΓΡΑ για nh3/nh4, no2 και no3. Εαν βρεις στριπς ΜΗΝ παρεις δεν ειναι αξιοπιστα.

Ολα αυτα τα λεμε για να μαθενουμε ολοι, και για να μπορεσεις εσυ να καταλάβεις πως μπορεις να συντηρείς ενα ενυδρείο χωρις δυσαρεστα, μαλλων καλύτερα, με οσο το δυνατόν λιγοτερα δυσαρεστα!

Οπως λενε και ξαναλένε οι θαλασσινοί, υπομονη! ΠΟΛΥ υπομονη! μην βιαζεσε! αν όλα ερθουν στην ώρα τους θα τα χαρείς πολυ περισοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.

Το ενυδρειο που εχει ειναι γυρω στα 4ο λιτρα μικτα και γυρω στα 30 καθαρα

Το μινιμουμ ενυδρειο για να βαλεις ψαριΑ ειναι 6ο λιτρα

Το ενυδρειο σου κανει για ενα μονομαχο ή αν ησουν πιο εμπειρος και ειχες και μεγαλυτερη ποσοτητα υλικων στο φιλτρο ισως εβαζες μερικα CPD (Celestial Pearl Danio)

Αν βιαζεσαι να βαλεις ψαρι πρεπει ή να μπολιασεις ή να βαλεις βακτηρια εμποριου και προσοχη αν θολωσει το νερο να κανεις μερικη αλλαγη (πχ 30%) με καθαρο σε σωστη θερμοκρασια και με αντιχλωριο

(αλλαγες τετοιες θα κανεις αργοτερα ετσι κι αλλιως καθε εβδομαδα)

Παρε πχ tetra safe start και ενα μονομαχο την επομενη μερα.

Ο μονομαχος ζει μονος του χωρις αλλα ψαρια σε τετοιο ενυδρειο μαζι του. Μπορει να βαλεις υπο παρακολουθηση μερικες γαριδες ή/και 1-2 applesnail.

Καλυτερα να βαλεις ενα ξυλο και ευκολα φυτα (πχ anubia, moss, java fern, ceratophyllum, polysperma, egeria densa, limnophila sessiliflora κλπ πολλα τα βρισκεις και απο κλαδεματα συνχομπιστων)

Βγαλε τις μπουρμπουληθρες δεν χρειαζονται.

Πλαστικα κλπ απεφυγε τα μπορει να ειναι και επικινδυνα για το νερο.

Το φιλτρο δεν το πειραζεις παρα μονο αν πεσει παρα πολυ η ροη του και αυτο το κανεις σε νερο που εχεις βγαλει σε δοχει απο το ενυδρειο και στιβοντας απαλα το σφουγγαρι γιατι αλλιως σκοτονωνται τα χρησιμα βακτηρια που κατοικουν πανω σε αυτο και αυτα καθαριζουν το νερο βιολογικα.

Αν το σφουγγαρι ειναι σφουγγαρι ενεργου ανθρακα να το αλλαξεις σε λιγες μερες, καθως ειναι χημικο υλικο μαζευει μεν τοξικα για 2-6 εβδομαδες αλλα μετα γινεται επικυνδυνο και δεν κανει και τη δουλεια που θα εκανε ενα απλο μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδες!!!τι μου προτεινετε να βαλω απο φυσικα φυτα?και πωσ τα <σπερνω> αυτα?θα παω το μεσημερι να παρω για αυτο θελω τη συμβουλη σασ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλωσήρθες :) Anubia nana, κερατοφυλλο και μερικες ρίζες ή κανένα ξυλαράκι να πάρεις για αρχή...Την anubia θα την καθαρίσεις πλένονται προσεκτικά τις ρίζες της και θα τη δέσεις πολυ χαλαρα με πετονιά πάνω σε ένα ξύλο ή ρίζα. Το κερατόφυλλο θα το αφήσεις στην επιφάνεια να επιπλέει ή μπορεις να το φυτέψεις... Και τα δύο φυτάκια είναι πολύ ευκολα και το μόνο που χρεάζεται είναι να έχεις το φως αναμένο 8 ώρες την ημέρα...Επίσης πρέπει να πάρεις αντιχλώριο και βακτήρια... Νομίζω ότι ο Delta66 στα έχει γράψει αναλυτικότατα και πολύ κατανοήτα :glare: Το ψαράκι (νομίζω ότι ένας μονομάχος θα είναι ευτυχισμένος- ασε που θα τον γλιτώσεις και απο το ποτηράκι) ακόμα πρέπει να περιμένει για να μπει στο σπίτι του :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω στην θεση σου θα επερνα τον κυριο απο εδω και θα φυτευα το ενυδρειο μου στο φουλ!

( http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=2548 )

( http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=2547 )

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πηγα τελεικα σε αλλο pet shop και μου εδωσε ενα αντιχλωριο να ριξω στο ενυδρειο και μετα απο λιγη ωρα μου ειπε οτι μπορω να βαλω ψαρακια χωρισ να εχω προβλημα.ετσι αποφασισα και πηρα δυο μικρα gabi ολο το απογευμα ηταν μια χαρα αλλα το βραδυ εκοβαν βολτεσ ολο στο πανω μεροσ του ενυδρειου και σημερα ηταν και τα δυο μαζεμενα κοντα στο θερμοστατη παλι στην επιφανεια του νερου.μηπωσ χρειαζετε να κανω κατι ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα.

Αρχικά γιατί βιάστηκες?

Το αντιχλώριο δεν έχει σχέση με τα βακτήρια που λένε οι φίλοι παραπάνω.

Το αντιχλώριο, όπως το λέει και η λέξη είναι για να δεσμεύει το χλώριο που περιέχει το νερό της βρύσης μας.

Από όοοοολα αυτά που σου έδειξαν οι υπόλοιποι φίλοι, γιατί δεν έκανες τίποτα?

Το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο, οπότε λογικό είναι να έχουν πρόβλημα τα ψαράκια σου.

Γνώμη μου είναι, να επιστρέψεις τα ψαράκια και να ξεκινήσεις το σωστό στρώσιμο που σου είπανε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να ακολουθείς τις συμβουλές που σου δώσαμε .. να μην ακους τα pet shop... και να επιστρεψεις τα guppy πριν πεθάνουν :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο, οπότε λογικό είναι να έχουν πρόβλημα τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

de mporeite na moy peite ligo gia pio logo pan kai strimoxnonte sti gonia terma pano sto nero dipla apo to 8ermostati?

Ενας λογος ειναι η δυνατη ροη του νερου και οι φυσαλιδες,βγαλε το σωλινακι που περνει αερα η εξοδο του φιλτρου ωστε να μην στρεσαρει τα ψαρια!Δευτερον μονο σε εκεινο το μερος ειναι ζεστο το νερο,βαλε τον θερμοστατη απεναντι απο την εξοδο του φιλτρου ωστε νε ζεστενεται ολο το νερο!!Και τελευταιο και βασικοτερο,μην βαλεις ψαρια αν δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου,αφου εκανες το λαθος και τα πηρες χαρισε τα ή πουλα τα ή μαλον δωστα πισω απο εκει που τα πηρες!

Link to comment
Share on other sites

ετσι αποφασισα και πηρα δυο μικρα gabi

μηπωσ χρειαζετε να κανω κατι ???

Να μας ακούς!!! :)Και ειδικά τους έμπειρους.

Τα μαγαζιά για να πουλήσουν θα πουν ότι θέλουν ( συνήθως, όχι όλα).

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μην εμπιστεύεσαι τα pet shop

ΔΕΝ μπορείς να πας αυριο να πάρεις ψάρια! ΟΧΙ και σε καμία απολυτος περίπτωση!

Στην θεση σου δεν θα ξαναπήγενα σε αυτό το πετ σοπ, η δεν θα ξαναάκουγα τις συμβουλές τους!!!!

αφου εσυ θελεις, ακου τα πετ σοπ!

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο θα ηταν να τα επιστρεψεις αλλα αν δε θες κανε αυτα με την ελπιδα οτι στο μελλον θα προλαβεις να τους αλλαξεις σπιτι :)

Παιρνεις βακτηριδια.Αφου πηρες τα ψαρακια σου συνιστω το sera bionitrivec.Ριξε την αναγραφομενη δοσολογια μεσα.Παιρνεις τεστακια για nh3/4 και no2 για αρχη.Ταιζεις ελαχιστα και μερα παρα μερα ωστε να μικρυνουν οι πιθανοτητες να ανεβει η αμμωνια που ειναι ΤΟΞΙΚΗ για τα ψαρια σου.Αν δεις οτι ανεβαινει κανεις αλλαγες νερου και δεν ταιζεις μεχρι η αμμωνια να παει παλι 0.

Ps.Αυτα που σου ειπα ισως να σου αρεσουν, αλλα να ξερεις οτι το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τα guppy.Ξαναλεω οτι θα ηταν καλυτερα να τα επεστρεφες αλλα αν τα κρατησεις στο αμεσο μελλον θα πρεπει να τους αλλαξεις ενυδρειο(να παρεις μεγαλυτερο).

Link to comment
Share on other sites

μηπωσ εχω καποιο προβλημα με τι θερμοκρασια?γιατι αυτο που κανουν τα ψαρακια ειναι να πηγενουν και να κολυμπανε ακριβωσ πανω απο το 8ερμοστατη εκει που ειναι βυθισνενοσ σε εκεινο το σημειο πανε οταν πανε στο πανω μεροσ του νερου (ακριβωσ πανω απο το θερμοστατη)το θερμομετρο που εχω οταν εχω το θερμοστατη σε θερμοκρασια δειχνει 26.αν βαλω το θερμοστατη στουσ 26 τοτε το θερμομετρο δειχνει 28.επισησ θα ηθελα να ρωτησω το φιλτρακι σε τι βαθοσ πρεπει να το εχω για να πεταει το μερο με τισ φυσαλιδες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πηγα τελεικα σε αλλο pet shop και μου εδωσε ενα αντιχλωριο να ριξω στο ενυδρειο και μετα απο λιγη ωρα μου ειπε οτι μπορω να βαλω ψαρακια χωρισ να εχω προβλημα.ετσι αποφασισα και πηρα δυο μικρα gabi ολο το απογευμα ηταν μια χαρα αλλα το βραδυ εκοβαν βολτεσ ολο στο πανω μεροσ του ενυδρειου και σημερα ηταν και τα δυο μαζεμενα κοντα στο θερμοστατη παλι στην επιφανεια του νερου.μηπωσ χρειαζετε να κανω κατι ???
Μπορεις να ρωτησεις το πετσοπ για οτι απορια εχεις ή προβληματα δημιουργουνται απο την μεθοδο που σου ειπαν να ακολουθησεις και την δεχτηκες.

Που δεν πιστευω να δημιουργουνται αφου στο ειπαν σιγουρα :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την ειρωνια σας τουλαχιστον πειτε καθαρα αφου δεν εκανεσ οτι καναμε και εμεις μη ξανακανεισ ερωτησεις.τελος παντων το καταλαβα μονος μου.ευχαριστω καποιους που πραγματικα με βοηθησανε και αυτουσ που ειρωνευοντε ευχομαι να μη τους τυχει ποτε να εχουν προβλημα και να τουσ κοροιδευουν αντι να τουσ βοηθαν

Link to comment
Share on other sites

βαγγο; εισαι ευχαριστημενος απο το νιτριβεκ; ΓΙΑΤΙ;

Ναι ειμαι :)

Και εχω ακουσει και αλλους να ειναι.

Και στα 2 μου ενυδρεια που το χρησιμοποιησα και τρεχουν πανω απο μηνα δεν εχω δει ακομα αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την ειρωνια σας τουλαχιστον πειτε καθαρα αφου δεν εκανεσ οτι καναμε και εμεις μη ξανακανεισ ερωτησεις.τελος παντων το καταλαβα μονος μου.ευχαριστω καποιους που πραγματικα με βοηθησανε και αυτουσ που ειρωνευοντε ευχομαι να μη τους τυχει ποτε να εχουν προβλημα και να τουσ κοροιδευουν αντι να τουσ βοηθαν

Σε βοήθησε στην αρχή δίνοντάς σου και λινκ να διαβάσεις. Αλλά μάλλον δεν τα διάβασες, όπως δεν διάβασες και τα τόσα ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΨΑΡΙΑ που σου είπαμε όλοι.

Δεν έχουμε κάτι μαζί σου, ούτε τους έξυπνους προσπαθούμε να σου κάνουμε. Να βοηθήσουμε προσπαθούμε και μάλιστα χωρίς όφελος, εν αντιθέση με τα περισσότερα πετ-σοπ.

Στο χέρι σου είναι να δεχτείς αυτήν την βοήθεια.

Πριν από ένα 3μηνο δεν γνώριζα κανέναν από εδώ ( έστω και διαδυκτιακά που μιλάμε). Κι όμως μέσα σε αυτούς τους λίγους μήνες μου έχουν συμπαρασταθεί πάρα πολύ και με έχουν βοηθήσει αφάνταστα και όχι μόνο σε ότι αφορά τα ενυδρεία.

Και τους ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για όσα έκαναν για εμένα.

Μήπως να σκεφτείς καλύτερα, τα όσα έγραψες και τα όσα σου είπαν εδώ μέσα; :)

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Ζητησες συμβουλες! τις πηρες; και οταν τις πηρες; εκανες το αντιθετο!

Εγω νιωθω οτι με κοροιδεβεις και βλακας που σου αφηερωσα τον χρονο μου!

Φτανει απο μένα, πολλα είπα! συγνώμη που ξεφυγα απο το θέμα!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι :)

Και εχω ακουσει και αλλους να ειναι.

Και στα 2 μου ενυδρεια που το χρησιμοποιησα και τρεχουν πανω απο μηνα δεν εχω δει ακομα αμμωνια.

εγω δυστιχώς οταν εκανα χρηση δεν είχα τεστ για αμμωνία, αλλα Νο2 είχα κατα την διαρκεια του στρωσίματος!

Εσυ;

Link to comment
Share on other sites

εγω δυστιχώς οταν εκανα χρηση δεν είχα τεστ για αμμωνία, αλλα Νο2 είχα κατα την διαρκεια του στρωσίματος!

Εσυ;

Τιποτα δεν εχω ανεβασει..........

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...