Jump to content

μολυνση πτερyγιων?


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 450 καθαρα (φυτεμενο ελαφρα, αμαζονιος)

- Φίλτρανση: ΕΗΕΙΜ 2080, sybstrat, κτλ

- Ιστορικό: εκκινηση 5/2009, πρωτη εισαγωγη ψαριων (σκαλαρια) 7/2009. pleco 9/2009. φυλλα πλατανου 9/2009, ξυλα, ενυδρειακα κουκουναρια 6/2009. φυτα προστεθηκαν απο την αρχη και σταδιακα μεχρι σημερα

- Ψάρια: Peruvian Pterophyllum Altums (8), Pterygoplichthys pardalis (1)

- Ρουτίνες:

------Ταισμα:1-2 φορες ανα ημερα με tetra discus ή TetraRubin Granules ή και τα δυο αναμεικτα. μια φορα με δυο ανα εβδομαδα εμποτισμα της τροφης με βιταμινες JBL Atvitol και μια ημερα ανα εβδομαδα νηστεια.

------προετοιμασια νερου: σε δεξαμενη με τυρφη 20 λιτρα νερο βρυσης με αντιχλωριο και 65 λιτρα νερο απο ΑΟ .

------αλλαγες: 85 λιτρα ανα 15-20 ημερες.

παροχη DIY CO2

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,6-7,1

- KH:3

- GH:4

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):12,5

- Θερμοκρασία: 26,5-27 χειμωνα (τωρα) - 28,5-29 καλοκαιρι

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ΡΗ, GH, KH, NO2, NO3 με TETRA, NH3/NH4 με SERA

-Ηλεκτρονικά: ΡΗ, TDS (84)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Peruvian Pterophyllum Altum

- Ιστορικό Ψαριού: φυσιολογικο ιστορικο μεχρις στιγμης

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): φυσιολογικα οπως ολα τα ψαρια του ενυδρειου. πριν απο δυο εβδομαδες ηταν φοβισμενο και δεν ετρωγε ιδιαιτερα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: κανενα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-6427-1255979751_thumb.jpg post-6427-1255979761_thumb.jpg post-6427-1255979775_thumb.jpg

και ενα βιντεο

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

πριν απο δυο εβδομαδες ηταν φοβισμενο, καθοταν χαμηλα, μονο του με σχεδον καθολου δραστηριοτητα. δεν ετρωγε ιδαιτερα και παρουσιαστηκαν τα πρωτα συμπτωματα στα πτερυγια της ουρας. υπεθεσα οτι ηταν τσιμπιματα και οτι ηταν στρεσσαρισμενο απο τις μαχες κυριαρχιας χωρου. εχθες παρατηρησα την εξελιξη που εχουν ολα τα πτερυγια, οπως φαινεται στις εικονες και στο βιντεο, αλλα κινηται, τρωεικαι αναπνεει οπως ολα τα υπολοιπα ψαρακια. επισης εχει μικροτερη αναπτυξη απο τα υπολοιπα.

πιθανολογω οτι πασχει απο βακτηριακη μολυνση των πτερυγιων αλλα η γνωμη σας ειναι απαραιτητη καθως και οι οδηγιες για την αντιμετωπιση της.

τα μαυρα στιγματα στο σωμα τι ειναι? γενικα εχουν ολα τα σκαλαρια μου απο τοτε που τα πηρα.

.......

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ενημέρωση που μας έκανες .

:)

Θα σου έλεγα να βάλεις Melafix , οπως υποψιάζεσαι και εσύ , κάποια βακτηριακή μόλυνση που προέρχεται κατα πάσα πιθανότητα απο τις μάχες που έχασε .

Εννοείτε βέβαια τα κλασικά , αλλαγή νερού , αντιχλώριο , ζωντανά βακτήρια , Εκτοζόν , όπως κάνουμε σε όλες τις περιπτώσεις .

Θα ανέβει για λίγο το TDS , αλλά δεν μας πειράζει .

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία πιο γερή αλλαγή νερού περί του 50% ή αν δεν έχεις την δυνατότητα, κάνε για 2-3 μέρες αλλαγές 85 λίτρων.

Melafix και EKTOZON βάση οδηγιών καθώς και βιταμίνες στη διατροφή! Καθημερινή παρακολούθηση και ενημέρωση για την βελτίωση των πτερυγίων!

*edit* Με πρόλαβε ο δάσκαλος :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Χτυπησε και τη δικη σου πορτα προβληαμ θαναση???

:)

Ελπιζω να τα καταφερεις.... :glare:

Link to comment
Share on other sites

Θαναση περαστικα.

Εγω θα αλλαζα και τη ρουτινα αλλαγης.

Θα την εκανα πιο συχνη.

20% μεν αλλα καθε 10 μερες.

Ποσο καιρο εχεις να ανοιξεις φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το ψάρι τρώει κανονικά και δεν πέρνει βάρος σε συνδιασμό με το φάγωμα των πτερυγίων υπάρχει περίπτωση (μικρή το τονίζω) να είναι αποτέλεσμα ενδοπαράσητου. Σε αρκετές περιπτώσεις σε προχωρημένη προσβολή δίσκων από ενδοπαράσητα( flagelates) έχουμε φάγωμα πτερυγίων σαν σύμπτωμα επίσης.

Φυσικά και κάνεις αυτά που λέει ο Σταμάτης απλά το αναφέρω αν δεν πιάσουν αυτά που λένε τα παιδιά από πάνω που είναι και το λογικό σαν αντίδραση στα συμπτώματα αυτά

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ενημέρωση που μας έκανες .

:)

Θα σου έλεγα να βάλεις Melafix , οπως υποψιάζεσαι και εσύ , κάποια βακτηριακή μόλυνση που προέρχεται κατα πάσα πιθανότητα απο τις μάχες που έχασε .

Εννοείτε βέβαια τα κλασικά , αλλαγή νερού , αντιχλώριο , ζωντανά βακτήρια , Εκτοζόν , όπως κάνουμε σε όλες τις περιπτώσεις .

Θα ανέβει για λίγο το TDS , αλλά δεν μας πειράζει .

Κάνε μία πιο γερή αλλαγή νερού περί του 50% ή αν δεν έχεις την δυνατότητα, κάνε για 2-3 μέρες αλλαγές 85 λίτρων.

Melafix και EKTOZON βάση οδηγιών καθώς και βιταμίνες στη διατροφή! Καθημερινή παρακολούθηση και ενημέρωση για την βελτίωση των πτερυγίων!

σταματη ευχαριστω για το θεμα της παρουσιασης!!

1) να βαλω μονο μελαφοξ ή και εκτοζον οπως λεει ο νικος? νικο δεν θελω να σε αμφισβιτησω, αλλα καταλαβαινεις... :D σε περιπτωση που το εκτοζον ειναι απαραιτητο, πειραζει να μπει την επομενη ημερα μετα το μελαφιξ? ρωταω γιατι δεν το εχω διαθεσιμο στο σπιτι και θα το αγορασω.

2)το μελαφιξ το εχω ανοιξει απο το μαρτη για ενα προβλημα που ειχα τοτε (οποιος θυμαται). ειναι εκτος ψυγειου τοσο καιρο. λετε να εχει χαλασει?

3)δεν θα ηταν καλυτερα η θεραπεια να γινει σε μια καπως σκοτεινη καραντινα με νερο ενυδρειου και μια αεραντλια μονο, ωστε να μην χαλασουμε τη βιολογια και να μην μπλεξω με καθαρισμους νερου(αλλαγες, ανθρακες,κτλ)?

4)νικο οι αλλαγες ειναι καπως δυσκολες, λογω μικρης δεξαμενης προετοιμασιας(85λιτρα). μονο σε καθημερινη βαση και με νερο ΑΟ μονο χωρις συμπληρωση ιχνοστοιχειων κτλ. αν μπλεξω με νερο βρυσης και τυρφη καηκα (χρονος). ειναι απαραιτητο? απο τη στιγμη που τα αλλα ψαρια ειναι οκ δεν νομιζω να χρειαζεται. και αυτο γιατι πιστευω η αιτια ηταν το στρες απο το κυνηγητο οπως λεει και ο ντοκτορ και οχι η κακη ποιοτητα νερου. τι λες-λετε?

5) εχω και το φαρμακο της σερα για τη μολυνση των πτερυγιων διαθεσιμο αν χρειαστει. απλα το αναφερω να το γνωριζετε.

Χτυπησε και τη δικη σου πορτα προβληαμ θαναση???

:D

Ελπιζω να τα καταφερεις.... :D

ναι νικολα μου... θα περασει ομως!!! :D δεν θα του περασει. εδω εχουμε επιτελειο με "μπαλες"!!

Θαναση περαστικα.

Εγω θα αλλαζα και τη ρουτινα αλλαγης.

Θα την εκανα πιο συχνη.

20% μεν αλλα καθε 10 μερες.

Ποσο καιρο εχεις να ανοιξεις φιλτρο?

να σαι καλα σπυρο.

συμφωνο μαζι σου και δεν ειμαι ικανοποιημενος απο τον εαυτο μου στο θεμα των αλλαγων αλλα προς το παρων θα περιοριστω σε αυτα τα λιτρα (λογω οικονομικων) και στη συχνοτητα αυτη (λογω χρονου). εμεις δεν εχουμε γυναικα να μας πλενει και να μας μαγηρευει οπως καποιοι αλλοι (δεν λεμε ονοματα) :glare:

Από την στιγμή που το ψάρι τρώει κανονικά και δεν πέρνει βάρος σε συνδιασμό με το φάγωμα των πτερυγίων υπάρχει περίπτωση (μικρή το τονίζω) να είναι αποτέλεσμα ενδοπαράσητου. Σε αρκετές περιπτώσεις σε προχωρημένη προσβολή δίσκων από ενδοπαράσητα( flagelates) έχουμε φάγωμα πτερυγίων σαν σύμπτωμα επίσης.

Φυσικά και κάνεις αυτά που λέει ο Σταμάτης απλά το αναφέρω αν δεν πιάσουν αυτά που λένε τα παιδιά από πάνω που είναι και το λογικό σαν αντίδραση στα συμπτώματα αυτά

δεν το γνωριζω αλλα για να το λες εσυ κατι θα ξερεις. μονο και μονο απο θεμα συχνοτητας της περιπτωσης που αναφερεις θα το λαβω υπ'οψιν αν δεν γινει κατι με τη θεραπεια του σταματη και παντα με την συμφωνη γνωμη του καθως και των υπολοιπων. :blink:

να σας ευχαριστησω ολους για τις συμβουλες σας και το νικολουτσο για τη συμπαρασταση!!

αναμενω απαντησεις στις αποριες μου για να ξεκινησω.

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΤΟΖΟΝ και το Melafix μπορείς να τα παντρέψεις άνετα και σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Καλό είναι να τρέξουν μαζί από την αρχή, αλλά για αυτό που σε "καίει" τώρα, το Melafix θα σε βοηθήσει περισσότερο. Κανένα από τα 2 δεν θα σου χαλάσει την βιολογία. Γνώμη μου είναι πως αφού το ψάρι τρώει και κινείται κανονικά, να μην το μεταφέρεις σε καραντίνα γιατί θα το στρεσάρεις χωρίς λόγο. Αν βέβαια δεις ότι τρώει ξύλο συνεχώς τότε θα πρέπει να σκεφτείς και την περίπτωση να το αποχωριστείς για πάντα.

Μη μπλέξεις με άλλα φάρμακα, τουλάχιστον τώρα στην αρχή.

Το Melafix αν ήταν σε σκιερό και δροσερό μέρος δεν χαλάει. Αν όχι, μύρισέ το. Αν δεις ότι διαφέρει η μυρωδιά του από την αρχική, καλύτερα να μη το ρισκάρεις (γνώμη μου χωρίς να ξέρω 100%).

Κατ'εμέ, κάνε την μεγαλύτερη δυνατή αλλαγής νερού που μπορείς και ξεκίνα την θεραπεία. Μείωσε (τουλάχιστον για την διάρκεια της θεραπείας) τον χρόνο αλλαγών στις 7 μέρες! Κακό δεν θα κάνεις!

Τα ενδοπαράσιτα τα σκέφτηκα κι εγώ, αλλά θεωρώ πως από τη στιγμή που το ψάρι από θέμα συμπεριφοράς είναι ΟΚ, ας μη τρομάζουμε για το χειρότερο!

Link to comment
Share on other sites

το μελαφιξ μου φαινεται οκ, οποτε θα το βαλω. ακομη δεν εχω κανει τιοποτα λογο χρονου. τωρα μολις κανω μια αλλαγη 105 λιτρων (τα 20 με τυρφη και αντιχλωριο και τα 85 με αο). την ημερα που ενοιξα το ποστ ειχα κανει αλλα 85.

καποιες αποριες σχετικα με τις δοσεις των φαρμακων:

1) μελαξιξ ---> ριχνω καθημερινα 5 μλ/40 λιτρα ενυδρειου για 7 ημερες. επειτα αλλαγη νερου 25%. οκ? δεν ειναι πολυ η δοση να βαζω συνολικα 55μλ καθε μερα?

2) το εκταζον πως θα το ριξω? στις οδηγιες λεει να το κανω μπανιο και οχι μεσα στο ενυδρειο. μεσα στο ενυδρειο μονο για προληπτικη χρηση. να ακολουθησω τη δοσολογια της προληπτικης χρησης?

Link to comment
Share on other sites

και καποα βασικα επισης

ο φωτισμος υποθετω προς πρεπει να ειναι κλειστος. το λεει και στη θεραπεια του εκτοζον αλλα μονο για τις πλυσεις.

η θερμοκρασια μενει ως εχει? (26,5-27,0)

Link to comment
Share on other sites

Για το Melafix ακολουθείς ακριβώς αυτά που σου λένε οι οδηγίες. Η δράση του συγκεκριμένου υγρού είναι περιορισμένη, οπότε μη σε ανησυχεί η μεγάλη ποσότητα.

Για το ΕΚΤΟΖΟΝ θα ακολουθήσεις της οδηγίες θεραπείας μέσα στο ενυδρείο. Θα πάρεις ένα μπουκάλι μισού ή ενάμιση λίτρου θα ρίξεις μέσα την ποσότητα του ΕΚΤΟΖΟΝ που αναλογεί στα λίτρα σου και θα το διαλύσεις με νερό ενυδρείου. Αν δεν διαλυθεί όλο επαναλαμβάνεις μέχρι να το ρίξεις πλήρως διαλυμένο.

Από το βιντεάκι σου βλέπω πως το ενυδρείο σου είναι κάπως σκοτεινό. Δεν κρίνω απαραίτητο να το σκοτεινιάσεις. Στην χειρότερη, εάν έχεις δύο λάμπες βγάλε την μία, αλλά και πάλι λέω πως δεν το θεωρώ ανάγκη.

Γενικώς είμαι υπέρ του να μην αλλάξεις τίποτα από την καθημερινότητα των ψαριών σου. Απλά κάνε αυτή τη μίνι θεραπεία, παρακολούθα τα και σύμφωνα με τις εξελίξεις προχωράμε!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

1η ημερα

το ψαρακι παρουσιαζει μικρης επεκτασης ζημιας σε ολα του τα πτερυγια σε σχεση με προχθες. αλλα συμπτωματα δεν υπαρχουν στο ψαρι. (τουλαχιστον δεν εχω την εμπειρια να διακρινω εγω) οι υπολοιποι συγκατοικοι ως ειχαν, δηλαδη δειχνουν καλα!! μπορω ομως να πω οτι ολα τα σκαλαρια εχουν μια πιεση-στρες, πιθανον απο τις τακτικες αλλαγες νερου που εκανα, τα κλαδεματα που πραγματοποιησα προχθες και τις συνεχομενες βολτες μου γυρω απο το ενυδρειο.

αφου εγινε η προαναφερομενη αλλαγη νερου προστεθηκαν:

- 55ml melafix. αυτο θα συνεχιστει για 7 ημερες(αλλες 6 δοσεις).

- 50 γραμμαρια ektozon διαλυμενα σε 12 λιτρα νερου ΑΟ που προστεθηκε με τη σειρα του στο ενυδρειο.

εσβησα τη μια απο τις δυο λαμπες. υπαρχει pistia στην επιφανεια και καλυπτει περιπου το 1/3 αυτης, το νερο εχει μια ελαφρια χρωματωση "τσαγιου" απο τη τυρφη, τα ξυλα και το "σκουπιδαριο", καθως επισης και τα ξυλα κανουν σκια στο μισο ενυδρειο. οποτε το φως δυσκολευεται να περασει βαθια τουλαχιστον στο μισο ενυδρειο

παω για υπνο (αν μπορεσω φυσικα να κοιμηθω) και ο θεος βοηθος...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

2η ημερα

το αρρωστο ψαρι δεν δειχνει καμια μεταβολη. τα υπολοιπα ειναι καπως στρεσαρισμενα και αναπνεουν λιγο πιο εντονα απο εχθες.

προστεθηκαν αλλα 55 ml Melafix (2η δοση)

φωτα-θερμοκρασια οπως αναφερα εχθες.

ζητω συγνωμη αν γινομαι κουραστικος με την καθημερινη ενημερωση αλλα θεωρω οτι ισως φανει χρησιμο και θα ειναι και αρχειο στη θεραπεια μου... :thumbup:

μια ερωτηση ακομη. βιταμινες βαζω καθημερινα στη τροφη? υπ'οψιν ταιζω μεTetra Discus και με καινουρια τροφη Sera Vipagran. δοσολογια και συχνοτητα τροφης οπως και πριν απο τη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθε μερα βιταμινες, πιστευω δυο φορες την εβδομαδα καλα ειναι για την περιπτωση.

Βαλε καμια αεραντλια επιπλεον με κουρτινα να δεις μηπως ειναι θεμα οξυγονωσης η αναπνοη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθε μερα βιταμινες, πιστευω δυο φορες την εβδομαδα καλα ειναι για την περιπτωση.

Βαλε καμια αεραντλια επιπλεον με κουρτινα να δεις μηπως ειναι θεμα οξυγονωσης η αναπνοη.

αποκλειεται σπυρο. εχω τοση αναταραξη στην επιφανεια που το αποκλειω.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κατάσταση είμαστε σήμερα ; (μας ξεχασες).

Link to comment
Share on other sites

δεν σας ξεχασα, αλλα ειπα να παρω μια μερα ρεπο κι εγω ο γιατρουδακος!!!

3η ημερα "εχθες"

δεν υπερχε καμια μεταβολη.

προστεθηκαν αλλα 55 ml Melafix (3η δοση)

μου κανει εντυπωση η αναπνοη που εχω αναφερει. παντως δεν νομιζω να ειναι ελειψη οξυγονου, διοτι εχω μεγαλη αναταραξη και δεν βλεπω τα ψαρια στην επιφανεια. οταν λεω εντονη αναπνοη εννοω μεγαλη και γρηγορη κινηση των βραγχιων και παραλληλα ανοιγουν πολυ το στομα με καθε αναπνοη, κατι που δεν εκαναν. επισης σαν μια πρωτη παρατηρηση βλεπω οτι ολα τα ψαρια κρυβονται σαν να μην με γνωριζουν. ισως αυριο να ανεβασω και νεο βιντεο να δειτε καλυτερα. σημερα δεν μπορω γιατι ο αδερφος μου ειναι νεμεα και εχει τη φωτογραφικη μαζι του. :thumbup:

να σημειωσω επισης οτι μετα την εναρξη της θεραπειας το ΡΗ μου επεσε καπου 0,4 και το TDS εφτασε 210!!! αλλες μετρησεις δεν εχω κανει ακομη.

θα αναφερω αργοτερα παρατηρησεις για σημερα.

Link to comment
Share on other sites

4η ημερα (εχθές):

καμια μεταβολη.

χορηγηθηκαν 55ml melafix (4η δοση)

5η ημερα (σημερα):

καμια μεταβολη επισης.

χορηγηθηκαν απο 55ml melafix (4η και 5η δοση)

ξεχασα να πω οτι τα ψαρια απο την ημερα που ξεκινησε η θεραπεια εχουν επισης και μειωμενη ορεξη(οχι πως δεν τρωνε).

Link to comment
Share on other sites

6η ημερα (προχθές):

χορηγηθηκαν 55ml melafix (4η δοση)

καμια μεταβολη

7η ημερα (εχθες):

χορηγηθηκαν 55ml melafix (4η δοση)

τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. πλεον δεν δειχνουν ιδιαιτερα στρεσαρισμενα, δεν κρυβονται και εχουν πολυ ορεξη.

για σημερα θα δωσω λεπτομερειες αργοτερα. γενικα δειχνουν να κρυβονται στην παρουσια μου και να μην εχουν ορεξη. συνηθως ομως τις πρωινες ωρες συμπεριφερονται ετσι. ετοιμαζω και νερο για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς οτι έληξε ο συναγερμός ;

Σταματη, εγω λεω να αλλαξω νερο(25%) και να αφησω το συστημα λιγο να ηρεμησει. ακομη και αν εξολοθρεψαμε τους μικροοργανισμους, χρειαζεται χρονο να θρεψουν τα πτερυγια. επισης τα ψαρια θελουν το χρονο τους να ηρεμησουν και να μπουν στη καθημερηνοτητα τους. ετσι πιστευω. θεωρω οτι το ξεπερασαμε.

παντως δεν εχω νεα γιατι δουλευα το απογευμα και οταν επεστρεψα τα φωτα ηταν σβηστα και δεν μπορουσα να τα παρατηρησω.

το θεμα ειναι οτι απο τη κυριακη θα ειμαι εκτος αθηνων για 7 εως 15 ημερες και δεν ξερω τι μπορει να δω οταν επιστρεψω.

να ευχαριστησω για το ενδιαφερον σου καθως και ολα τα παιδια για την βοηθεια τους!!! η βοηθεια ειναι πραγματικα ανεκτιμητη σε τετοιες καταστασεις, ακομα και για αυτους που γνωριζουν. μια γνωμη παντα μετραει!!! θα ενημερωνω μεχρι σιγουρευτω οτι ολα ειναι οκ και ευχομαι να μην σας χρειαστω αλλο για το συγκεκριμενο θεμα!

ελπιζω να μπορεσω και να τα πουμε απο κοντα το σαββατο!!!! κανω το παν στη δουλεια, ωστε να ερθω γιατι τετοιες εμπειριες δεν πρεπει να χανονται!!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά. Εχω παρατηρήσει και εγώ αύξηση στην ταχύτητα της αναπνοής σε όλα τα ψάρια όταν χρησιμοποίησα melafix.

Link to comment
Share on other sites

καλο κουραγιο θαναση.

ευχωμαι τα ψαρακια σου να ναι καλα :blush:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, παιδια. πιστευω οτι το ξεπερασαμε!!

Συνοψη:

Η θεραπεια ξεκινησε στις 23/10 (1η ημερα) με αλλαγη νερου 105 λιτρων, απο τα 450 καθαρα λιτρα νερου (τα 20 με τυρφη και αντιχλωριο και τα 85 με αο). δηλαδη αλλαξα κατι λιγοτερο απο το 1/4 του ενυδρειου και 5 ημερες πριν ειχα κανει αλλα 85 λιτρα αλλαγη.

Επισης χορηγηθηκε:

- 55ml melafix. η δοση αυτη συνεχιστηκε και για τις επομενες 6 ημερες

- 50 γραμμαρια ektozon διαλυμενα σε 12 λιτρα νερου ΑΟ που προστεθηκε με τη σειρα του στο ενυδρειο.

Αλλαγη νερου εγινε την 9 ημερα περιπου το 1/4(αντι για την 8 ημερα και του 1/2 που ελεγαν οι οδηγιες του Melafix, λογω ελλειψης χρονου).

στο μεταξυ:

- ταιζα 1-2 φορες και οποτε θυμονουν εριχνα και βιταμινες στην τροφη(κατα μεσο ορο καθε 3-4 ημερες)

- εσβησα τη μια λαμπα του φωτεισμου απο τις δυο χωρις να μεταβαλω τη φωτοπεριοδο. αυτο για τις πρωτες 8 ημερες της θεραπειας. επειτα κανονικα.

- η θερμοκρασια παρεμεινε η ιδια

- το ΡΗ επεσε μιση μοναδα μεχρι τη δευτερη ημερα της θεραπειας, οπου και παρειμεινε σταθερο

- το TDS ανεβηκε απο 84 σε 210, για να πεσει στη συνεχεια και μετα τις αλλαγες νερου που πραγματοποιηθηκαν στο τελος της θεραπειας, στη σημερινη τιμη 170

- τα ψαρια ηταν στρεσσαρισμενα κυριως της εντονης παρουσιας μου, της τακτικοτερης απ' οτι συνηθως αλλαγης νερου, της μεταβολης των συνθηκων και παραμετρων του νερου γενικοτερα (απο τη χορηγηση φαρμακων), με αποτελεσμα να μην εχουν ιδιαιτερη επιθυμια για φαγητο (καποια ορισμενες ημερες δεν ετρωγαν και καθολου) και να εχουν εντονη-γρηγορη αναπνοη.

Την 10η ημερα απουσιασα απο το σπιτι για καμια εβδομαδα, ενεργοποιωντας την αυτοματη ταϊστρα και χορηγοντας, πριν φυγω στο τελευταιο γευμα, βιταμινες.

Εχθες το βραδυ που επεστρεψα:

- PH 6,8(αμεταβλητο)

- TDS 170

- θερμοκρασια η ιδια

- μετρησεις των υπολοιπων τιμων δεν εγιναν

- τα ψαρια συμπεριφερονταν φυσιολογικα (δεν κρυβονταν, δεν τρομαζαν, ετρωγαν με ορεξη, αναπνεαν κανονικα). το σκαλαρι που ειχε παρουσιασει το συπτωμα επισης. τα πτερυγια του ειναι ακομη αλλοιωμενα, αλλα χωρις επιδείνωση. πιστευω θελουν χρονο να θρεψουν. εδω θελω να ρωτησω: αν ολα πανε καλα, ποσο χρονο θα χρειαστουν να θρεψουν ή να δω βελτιωση?

Διευκρνιζω οτι βρισκοματε στην 17η ημερα απο την εναρξη της θεραπειας (αρα 10 ημερες απο τη ληξη της) και οτι τις τελευταιες 8 ημερες το ενυδρειο ηταν στην υσηχια του γιατι ελειπα. ο αδερφος μου απλα ζει εδω μεσα και δεν ασχοληται με το θεμα. :P

Σημερα θα ταισω με βιταμινες και οποτε αδειασω μια απο τις επομενες ημερες θα κανω αλλαγη 1/4 νερου.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1) προαναφερθηκε (υπογραμισμενη)

2) θελω να προσθεσω ενα ζευγαρι Απιστογραμα ή ενα κοπαδακι Κορυντορας. Ποια επιλογη μπορω και αν μπορω.

3) να φιλταρω το νερο με ενεργο ανθρακα ή να αφησω να χωνεψει το ενυδρειο τα φαρμακα σε βαθος χρονου με τις αλλαγες του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...