Jump to content

Από φυτεμένο με ζωοτόκα σε Mini Tanganyika


fillmore

Recommended Posts

Μετά από 3 χρόνια "μποστανάς" αποφάσισα το μικρό μου 60λιτρο ενυδρείο να το μετατρέψω σε Τανγκανίκα!!!

Αιτία και αφορμή ήταν αυτά τα ενδιαφέρων όμορφα "shellfish". Στην αρχή έψαχνα για Neolamprologus Occelatus, αλλά μου ήταν πολύ δύσκολο να τα βρω εδώ στην θεσ/νίκη έτσι αποφάσισα να βάλω τα Stappersi του Πάνου από την Αλεξανδρούπολη που τον ευχαριστώ για το ενδιαφέρον του.

Τα πάντα όλα αλλάχτηκαν!!!... βγήκαν όλα μέσα από την γυάλα. Άμμος φυτά πέτρες κτλ. Σε ένα μικρό ενυδρειάκι έβαλα το φίλτρο με το παλιό νερό για να διατηρώ βιολογία. Τοποθέτησα μέσα άμμο λευκή, μια ασβεστολιθική πέτρα αγορασμένη και μία από την θάλασσα που μάζεψε ο μικρός μου από τις φετινές μας διακοπές. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ και έβαλα μία vallisneria και μια anubia για μια πράσινη πινελιά.

Αγόρασα σαλιγκάρια από το τοπικό παζάρι, τα έβρασα (όχι δεν τα έφαγα) τα καθάρισα τα στέγνωσα στον ήλιο για τρεις μέρες και τοποθετήθηκαν άταχτα μαζί με διάφορα κογχύλια επίσης από την θάλασσα. Έβαλα και ένα μικρό φιλαράκι με μπόλι από το μεγάλο (ένα κομμάτι υαλοβάμβακα) για να καθαρίσει το νερό και να δημιουργήσει βιολογία. Τέλος άλλαξα και την πλάτη του ενυδρείου. Έβαλα ένα χαρτόνι σιέλ. Την ημέρα που θα παραλάμβανα τα ψάρια έβαλα το φίλτρο μέσα και άρχισα να φέρνω τις τιμές του νερού στα επιθυμητά επίπεδα.

Ορίστε το καμάρι μου

Πρίν!!!!!

post-3978-1256022541_thumb.jpg

Κατα την διάρκεια στρωσίματος!!!

post-3978-1256022647_thumb.jpg

Οπως είναι τώρα!!!

post-3978-1256022862_thumb.jpg

post-3978-1256023036_thumb.jpg

Τα καμάρια μου!!!

post-3978-1256023106_thumb.jpg

post-3978-1256023180_thumb.jpg

post-3978-1256023231_thumb.jpg

post-3978-1256023286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτήρια πολύ όμορφη αλλαγή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...