Jump to content

Πως σκοτώνουμε ζωντανό βράχο ?


frakto

Recommended Posts

Εαν καταλάβατε θέλω να κάνω τον ζωντανό βραχο ... ψοφιο !!!

Τον έβαλα σε ενα κουβά και τον γέμισα με ζεστο νερο !!!

Άρχισε να μυρίζει και τα λοιπά ...

Άδειασα το νερο σήμερα , και τον άφησα να ξεραθεί ...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν χρειάζεται κάτι άλλο να κάνεις.Άστον στον ήλιο τώρα για λίγο.Αλλά γιατί το κάνεις αυτο΄?

Link to comment
Share on other sites

planaria !!!

Δοκίμασα ότι μπορούσα .π.χ. flatworm exit

Δεν λέω έκανε δουλεία αλλα την επόμενη μερα ,έβλεπα μερικα !!!

Ετσι διέλυσα το ενυδρείο επειδή ήταν σχετικά νωρίς (1 χρόνος) !

Εαν το ενυδρειο ήταν γεμάτο με κοράλλια θα το σκεφτόμενα διαφορετικά .

Τελικά χρειάζεται καραντίνα .

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πληγή η πλανάρια :) , το exit πόσες φορές το έριξες και πόσο ανα λίτρο?

Τον βράχο νομίζω ότι θα πρέπει να τον αφήσεις να ξεραθεί καλά γιατί αυτές επιβιώνουν και με λίγη υγρασία αν υπάρχει, οπότε μην μείνει καμιά σε καμιά κοιλότητα και ξαναεμφανιστούν :glare:

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα στην κανονική δοσολογία και μετα απο 12 ώρες στην διπλάσια δοσολογία .

Την δεύτερη φορά έριξα επειδή είδα λίγα πλαναρια (δηλ την πρώτη φορά είχαν σκοτωθεί το 90%) αλλα δεν έγινε τίποτα . Την τρίτη μερα ίδα τα διπλάσια ... και με έπιασε το χάλι μου!!!

Ο βραχος βραστός η άμμος πέταμα . Μιλαμε για 70 κιλα αμμο ζωντανη και 8 μήνες για να γίνει ιζηματοποίηση !!!

Αυτα !!!

Link to comment
Share on other sites

:)

Θα το επιχειρησεις παλι το reef ή εχασες το ενδιαφερον σου?

Link to comment
Share on other sites

Για να θελει να το σκοτωσει λογικα θα το επιχηρείσει! ΜΗΝ ΠΤΟΗΣΕ!

**σιγα μην το εγραψα σωστα!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

έτσι γράφεται :)

και εγώ της ίδιας άποψης είμαι

Link to comment
Share on other sites

:) ελεος βρε παιδια δεν υπαρχει αλλη λυση για πλαναρια?
Link to comment
Share on other sites

Εαν καταλάβατε θέλω να κάνω τον ζωντανό βραχο ... ψοφιο !!!

Τον έβαλα σε ενα κουβά και τον γέμισα με ζεστο νερο !!!

Άρχισε να μυρίζει και τα λοιπά ...

Άδειασα το νερο σήμερα , και τον άφησα να ξεραθεί ...

Ριξε χαλκο και δεν θα μεινει τιποτα ορθιο αλλα μην υπολογιζεις τον βραχο μετα.

Link to comment
Share on other sites

Για να θελει να τον σκοτωσει,θα τον ξαναχρησιμοποιησει μαλλον.Αλλιως απλα θα τον πετουσε.

Οποτε δεν υπαρχει λογος να κανει τη διαδικασια με το χαλκο.Εκτος αν τον βαλει σε Fish με μονο νεκρο βραχο και καθολου ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι ο synchiropus(splendidus αλλα καλυτερα occelaris) .εμενα τις πλαναριες μου τις εξαφανισε ο σπλεντιντους και για να τον ευχαριστησω του χαρισα ενα θηλυκο και τωρα γκομενιαριζει :)

Link to comment
Share on other sites

Για να θελει να τον σκοτωσει,θα τον ξαναχρησιμοποιησει μαλλον.Αλλιως απλα θα τον πετουσε.

Οποτε δεν υπαρχει λογος να κανει τη διαδικασια με το χαλκο.Εκτος αν τον βαλει σε Fish με μονο νεκρο βραχο και καθολου ζωντανο.

Πιστευεις οτι αν τον βγαλει στον ηλιο θα επανελθει στην αρχικη του κατασταση μετα ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ο frakto ενημερωτικά πεδευτικε πολλή με την πλαναρια που ειχε μεσα στο ενυδρειο κπροσπαθησε με φαρμακο αλλα καποια ζήσανε οπότε προκειμένου να δώσει λύση αποφάσισε να "χαλάσει" το στημένο ενυδρείο που ειχε γυρω στα 250 λιτρα και να ξαναξεκινισει "σκοτώνοντας" τον βραχο λογο πλαναριας και αφου θα ξαναστισει κάποια στιγμη ενα καινούργιο τανκ να τον ξαναχρησιμοποιήσει ως "νεκρο"βραχο μαζι με "ζωντανο" αυτα και του ευχομε καλη προσπάθεια και σε ότι χρειαστεί θα είμαι διπλά του :):glare:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι αν τον βγαλει στον ηλιο θα επανελθει στην αρχικη του κατασταση μετα ?

Απλα θα έχω 15κιλα νεκρο βραχο .

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ο frakto ενημερωτικά πεδευτικε πολλή με την πλαναρια που ειχε μεσα στο ενυδρειο κπροσπαθησε με φαρμακο αλλα καποια ζήσανε οπότε προκειμένου να δώσει λύση αποφάσισε να "χαλάσει" το στημένο ενυδρείο που ειχε γυρω στα 250 λιτρα και να ξαναξεκινισει "σκοτώνοντας" τον βραχο λογο πλαναριας και αφου θα ξαναστισει κάποια στιγμη ενα καινούργιο τανκ να τον ξαναχρησιμοποιήσει ως "νεκρο"βραχο μαζι με "ζωντανο" αυτα και του ευχομε καλη προσπάθεια και σε ότι χρειαστεί θα είμαι διπλά του :):glare:

:D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι αν τον βγαλει στον ηλιο θα επανελθει στην αρχικη του κατασταση μετα ?

Aν ξεραθει καλα,θα ειναι εναν ψοφιος βραχος.Με τον καιρο και σε συνδιασμο με ζωντανο βραχο,θα αποκτησει και αυτος αποικιες οργανισμων και βακτηριων που θα μεταφερθουν εκει απο τον ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Aν ξεραθει καλα,θα ειναι εναν ψοφιος βραχος.Με τον καιρο και σε συνδιασμο με ζωντανο βραχο,θα αποκτησει και αυτος αποικιες οργανισμων και βακτηριων που θα μεταφερθουν εκει απο τον ζωντανο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Aν ξεραθει καλα,θα ειναι εναν ψοφιος βραχος.Με τον καιρο και σε συνδιασμο με ζωντανο βραχο,θα αποκτησει και αυτος αποικιες οργανισμων και βακτηριων που θα μεταφερθουν εκει απο τον ζωντανο.

+1

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό λέτε να τον αφήσω να ξεράθει ?

Μετά να τον βράσω ?

Όταν τον ξανά βάλω , τι λέτε , θα ανεβάσει αμμωνία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...