Jump to content

το pH και ενας εξωγηίνος!


Recommended Posts

Εδώ και κάποιο καιρό μετρώ το pH στο ενυδρείο μου και παίρνω τιμές πάνω από 7,6.Τελικά αποφάσισα να μετρήσω και το pH της βρύσης και πήρα την ίδια ένδειξη. Είναι τόσο ψηλές οι τιμές, ή κάνουν λάθος τα υγρά μου?

Ανακάλυψα ένα καινούργιο πλάσμα στο ενυδρείο μου. Είναι πράσινο φωσφωρούχο, μοιάζει με γαρίδα, ή κάποιο είδος Artemia,περίπου ένα εκατοστότο. Η ουρά του στην άκρη χωρίζεται σε τρία τμήματα. Ζει εδώ και ένα μήνα, και ζει ανάμεσα μας!

Τι πλάσμα είναι? Το έχετε συναντήσει κι εσείς? Δεν βρήκα κατι στο internet που να του μοιάζει. Είναι άγνωστο πως ήρθε, δεν έχω αγοράσει ούτε φυτά ούτε ψάρια.

Ισως να προσγειωθηκε με το διαστημόπλοιο του! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μια φωτο για να το δουμε;

Link to comment
Share on other sites

εχω μόνο μια ψηφιακή που δεν έχει μάκρο φακό για τόση λεπτομερεια. Άσε που καμουφλάρεται απίστευτα, δεν το ξαναβρισκεις εύκολα. Ίσως να έχει κι άλλα, πετυχαίνω καμιά φορά στις αλλαγές, άδεια κελύφη, στην αρχή νόμιζα πως είναι υπολλείμματα τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκαρι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάνα είδος γαρίδας ή τρίοπας???

Χωρίς φωτό όπως καταλαβαίνεις μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτο. Τρώνε μικρά ψάρια που πιάνουν τη νύχτα που κοιμούνται.

http://www.at-bristol.org.uk/About/Pond/pond.htm

http://www.fishbc.com/adventure/angling/bu...damselfly.phtml

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτο. Τρώνε μικρά ψάρια που πιάνουν τη νύχτα που κοιμούνται.

http://www.at-bristol.org.uk/About/Pond/pond.htm

http://www.fishbc.com/adventure/angling/bu...damselfly.phtml

20402[/snapback]

Μπράβο Κυριάκο!

Σωστή αναγνώριση!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο ενα μηνα ανακαλυψα κ' εγω αυτο το ζωντανο μεσα στο φιλτρο.

Το πηγα σ' ενα καταστημα και μου ειπαν οτι ειναι ειδος γαριδας.

Το κρατησα μονο του σε μια γεννηστρα για να δω την πορεια του αλλα εζησε μονο ενα μηνα ακομα.

post-867-1146231313_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιο καιρό μετρώ το pH στο ενυδρείο μου και παίρνω τιμές πάνω από 7,6.Τελικά αποφάσισα να μετρήσω και το pH της βρύσης και πήρα την ίδια ένδειξη. Είναι τόσο ψηλές οι τιμές, ή κάνουν λάθος τα υγρά μου?

Ανακάλυψα ένα καινούργιο πλάσμα στο ενυδρείο μου. Είναι πράσινο φωσφωρούχο, μοιάζει με γαρίδα,  ή κάποιο είδος Artemia,περίπου ένα εκατοστότο. Η ουρά του στην άκρη χωρίζεται σε τρία τμήματα. Ζει εδώ και ένα μήνα, και ζει ανάμεσα μας!

Τι πλάσμα είναι? Το έχετε συναντήσει κι εσείς? Δεν βρήκα κατι στο internet που να του μοιάζει. Είναι άγνωστο πως ήρθε, δεν έχω αγοράσει ούτε φυτά ούτε ψάρια.

Ισως να προσγειωθηκε με το διαστημόπλοιο του!  :D

20390[/snapback]

Δεν κάνουν λάθος τα υγρά σου και μένα το ph του ενυδρείου όταν ξεκίνησα έδειχνε 8 και έχει κατέβει στα 7,6 παρακάτω δεν λέει να πάει

και της βρύσης το ph είναι 7,8 :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Δε χωράει αμφιβολία πως είναι πράγματι αυτό το έντομο, δεν έχω ψάρια (ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το θάνατο του clownακου), και αφήνω αυτό το έντομο από περιέργεια. Φαίνεται πως αυτό είναι νύμφη και αν μεγαλώσει θα βγει από το νερό.

Τα πουλάνε σε πετ σοπ?

Όσο για το pH, αν βάλω μπουκάλα CO2 θα πέσει?

Σας στέλνω και ένα σκίτσο που δεν πρόλαβα να στείλω το μεσημέρι. Φτερά δεν είχα παρατηρήσει πως έχει. Προφανώς είναι ακόμα μικρό, γιατί είναι πολύ ανοιχτόχρωμο.

post-713-1146259291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητή echatzidiakou, η παροχή CO2 ρίχνει το ph στο ενυδρείο αλλά θα έλεγα μην ασχολείσαι στην παρούσα φάση με αυτό. Έχε όμως υπόψιν σου ότι σε μικρά ενυδρεία (χωρίς να ξέρω το μέγεθος του δικού σου) προτιμάτε η λύση του DIY διοξειδίου πρώτον για λόγους ευκολίας και δεύτερον γιατί η μπουκάλα είναι σχεδόν απαραίτητο να συνοδευτεί από ph controller και διάφορα άλλα. (λόγοι οικονομίας) Τώρα για το ζουζούνι που ρωτάς προσωπικά δεν έχει τύχει ποτέ να δω να πουλάνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...