Jump to content

Βιοτοπικο ή φυτεμενο ?


ReBeLoS

Recommended Posts

Βιοτοπικο ή φυτεμενο ? Ας κανουμε ενα γκαλοπ μιας και τα βιοτοπικα εχουν γινει της μοδας τελευταια.

Να μου πειτε τι οριζει ενα ενυδρειο ως βιοτοπικο ? Απλα ξυλα πετρες και αμμος ? Ας κανουμε και μια κουβεντα για το τι θεωρειτε βιοτοπικο δισκοενυδρειο για να μην εχουμε απλα ενα ξερο γκαλοπ.

Ακουω τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για άγριους, εκτροφής ή γενικά?

Δεν υπαρχει καποια δεσμευση. Δεν το ζηταω για μενα αλλα για να τα βλεπουν καπου συγκεντρωμενα τα νεα μελη που γραφονται και ισως ενδιαφερονται να βρουν καποιες αποψεις μαζεμενες.

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικό ενυδρείο πιστεύω πως είναι αυτό στο οποίο γίνεται μια προσπάθεια προσομοίωσης της περιοχής στην οποία ζουν τα ψάρια. Τώρα από οτι έχω διαβάσει και από κάτι video στο youtube που έχω δει νομίζω πως οι δίσκοι δεν ζουν σε περιοχές με μεγάλη βλάστηση, αλλά σε περιοχές με αρκετές ρίζες και blackwater.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι ειναι καλυτερο για καθε ψαρι ιδιαιτερα.

Υπαρχουν ειδη ψαριων (συνηθως τα εκτροφης) που ετπιτρεπουν και ανεχονται παρεμβασεις στο στησιμο και λειτουργια του ενυδρειου.

Αλλα ειδη δεν επιζουν για πολυ αν δεν προσεξουμε ακομα και τις μικρες λεπτομερειες.

Το θεμα αισθητικης του καθε ενυδρειου απο ενα σημειο και μετα (ασφαλειας και υγειας του συστηματος) ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια δεσμευση. Δεν το ζηταω για μενα αλλα για να τα βλεπουν καπου συγκεντρωμενα τα νεα μελη που γραφονται και ισως ενδιαφερονται να βρουν καποιες αποψεις μαζεμενες.

Νομίζω πως μια τέτοια τοποθέτηση είναι πολύ γενική.Οπως είπε και ο Bleher στο σεμηναριο του,θα πρέπει να πούμε πως οι εκτροφής είναι ''ξεχωριστοί'' απο τους άγριους.Πολύ γενικά θα συμφωνήσω με όσα ανέφερε ο Σπύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν πρόσεξα την κατηγορία και διαγράφω τις παρατηρήσεις μου, ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

Για εναν αρχαριο που ασχοληται πρωτη φορα θα του προτεινα φυτεμενο ητε θελει να παρει αγριους ειτε εκτροφης δισκους.Αρκετα φυτα χωρις απαιτησεις σε φωτισμο και co2.Δεν θα προτεινα βεβαια σε καμια περιπτωση ενα φουλ φυτεμενο με εντονο φωτισμο(ολλανδικου τυπου πχ).Με το καιρο και το διαβασμα και την προσωπικη πειρα θα εβλεπε αυτος και θα αποφισιζε τι θελει αυτος και τα ψαρια του καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικο ή φυτεμενο ? Ας κανουμε ενα γκαλοπ μιας και τα βιοτοπικα εχουν γινει της μοδας τελευταια.

Να μου πειτε τι οριζει ενα ενυδρειο ως βιοτοπικο ? Απλα ξυλα πετρες και αμμος ? Ας κανουμε και μια κουβεντα για το τι θεωρειτε βιοτοπικο δισκοενυδρειο για να μην εχουμε απλα ενα ξερο γκαλοπ.

Ακουω τις αποψεις σας.

Η απαντηση στο πρωτο βρισκεται στην κορυφη της σελιδας.

Το φυτεμενο ειναι θεμα υποκειμενικο περα των θετικων που σωστα ανεφερε ο pan.

H αποψη μου ειναι οτι οι δισκοι ειναι δισκοι ειτε αγριοι ειτε εκτροφης αρα οσο πιο κοντα στο βιοτοπικο.

Link to comment
Share on other sites

Βιοτοπικο ή φυτεμενο ? Ας κανουμε ενα γκαλοπ μιας και τα βιοτοπικα εχουν γινει της μοδας τελευταια.

Να μου πειτε τι οριζει ενα ενυδρειο ως βιοτοπικο ? Απλα ξυλα πετρες και αμμος ? Ας κανουμε και μια κουβεντα για το τι θεωρειτε βιοτοπικο δισκοενυδρειο για να μην εχουμε απλα ενα ξερο γκαλοπ.

Ακουω τις αποψεις σας.

Κατ αρχην οταν μιλαμε για βιοτοπικο ενυδρειο δισκων, αναφερομαστε σε ενυδρειο το οποιο εξομοιωνει απολυτα το βιοτοπο των ψαριων που φιλοξενει! Με αυτο εννοω οτι θα εχει ψαρια απο συγκεκριμενη γεωγραφικη περιοχη τα οποια εχουν ακριβως τις ιδιες απαιτησεις σε παραμετρους νερου, αλλα και θα "γνωριζονται" εστω και φατσικα!!! Γινεται λοιπον κατανοητο οτι βιοτοπικο κατα τη γνωμη μου ειναι ενα ενυδρειο που φιλοξενει αγρια ψαρια.

Οσον αφορα στους δισκους εκτροφης δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το αν θα ειναι το ενυδρειο που τους φιλοξενει φυτεμενο ή οχι. Ετσι και αλλιως γεννηθηκαν και μεγαλωσαν σε 5 τζαμια, οι συνθηκες που μεγαλωσαν εξαρτωνται απο τον εκτροφεα τους και οχι απο τη φυση και στην τελικη τους φυσικους βιοτοπους των δισκων δεν τους εχουν δει ουτε σε καρτ ποσταλ!!!!!

Απλα λογω του οτι προερχονται απο τα αγρια και πιθανον η μνημη του DNA τους κατι να εχει κρατησει, προτεινεται να ακολουθουμε καποια στοιχεια που πλησιαζουν στη φυση, οπως ξυλα,αμμος,κρυψωνες και χαμηλος φωτισμος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην εχουν δει ποτε τον αμαζωνιο αλλα ομως η λειτουργια του οργανισμου τους παραμενει σχεδον ιδια.

Θα συνεχισουν να αισθανονται καλυτερα σε χαμηλο φωτισμο και οχι στα πολλα βατ των φυτεμενων, θα τσιμπολογανε πιο ευκολα στο βυθο απο την αμμο παρα απο το χαλικι, θα ειναι καλυτερα στους 29-30 παρα στους 26-27 max που απαιτει ενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην εχουν δει ποτε τον αμαζωνιο αλλα ομως η λειτουργια του οργανισμου τους παραμενει σχεδον ιδια.

Θα συνεχισουν να αισθανονται καλυτερα σε χαμηλο φωτισμο και οχι στα πολλα βατ των φυτεμενων, θα τσιμπολογανε πιο ευκολα στο βυθο απο την αμμο παρα απο το χαλικι, θα ειναι καλυτερα στους 29-30 παρα στους 26-27 max που απαιτει ενα φυτεμενο υψηλων απαιτησεων κλπ

Δεν ειπα κατι διαφορετικο.................. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα κατι διαφορετικο.................. :bowdown:

ΟΚ.

Ανεφερες τη λεξη "φυτεμενο" και σχολιασα για να μη πανε στο μυαλο μερικων, τα βραβευμενα φυτεμενα ενυδρεια με δισκους στον AGA, με σουπερ φυτα που για να διατηρηθουν σωστα, δεν θα "διατηρηθουν" για πολυ καιρο οι δισκοι :thumbup:

Με εξαιρεσεις φυσικα απο πολυ εμπειρους χομπυστες, που αργα ή γρηγορα ομως κουραζονται να τα εχουν και τα δυο (φυτα και δισκους) στην τριχα και παιρνουν τον ενα δρομο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Ανεφερες τη λεξη "φυτεμενο" και σχολιασα για να μη πανε στο μυαλο μερικων, τα βραβευμενα φυτεμενα ενυδρεια με δισκους στον AGA, με σουπερ φυτα που για να διατηρηθουν σωστα, δεν θα "διατηρηθουν" για πολυ καιρο οι δισκοι :thumbup:

Φυτεμενα δηλαδη ειναι μονο τα τυπου AGA???

Ρε Σπυρο, ωρες ωρες παραεισαι ψειρας και ισως καπου ειναι κουραστικο!!!!!!

Οταν καποιος μπει στη διαδικασια να φτιαξει δισκοενυδρειο, δεν θα δει μονο αυτο το θεμς, αλλα και ολα τα υπολοιπα στα οποια αναφερεται η συμβατοτητα φυτων με τους δισκους............

Link to comment
Share on other sites

Γινεται λοιπον κατανοητο οτι βιοτοπικο κατα τη γνωμη μου ειναι ενα ενυδρειο που φιλοξενει αγρια ψαρια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυτεμενα δηλαδη ειναι μονο τα τυπου AGA???

Ρε Σπυρο, ωρες ωρες παραεισαι ψειρας και ισως καπου ειναι κουραστικο!!!!!!

Θελω να ειμαι σαφης και να ειναι και τα ποστ σαφη.

Εγραψα "πολλοι θεωρουν οταν διαβαζουν φυτεμενο ενυδρειο, οτι το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο".

Πρεπει να διευκρινιζουμε τι θελουμε να πουμε για τους νεους στο χομπυ, γιατι αυτοι στην ουσια ειναι αυτοι που χρειαζονται τις πληροφοριες αυτες.

Οι παλιοι τα ξερουν, αν βαριουνται να τα διαβαζουν ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορακι μου Σπυρο .... αφου το εχεις κρυφο μερακι .... βαλε δισκους να ησυχασουμε!!! :thumbup:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορακι μου Σπυρο .... αφου το εχεις κρυφο μερακι .... βαλε δισκους να ησυχασουμε!!! :thumbup:

:helpsmilie:

Με το ζορι?

Αφου δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα.

Ολοι τα ιδια γουστα θα εχουμε? :thumbup:

Μου αρεσουν αλλα ψαρια της περιοχης τους. Οποτε το θεμα του βιοτοπου τους με ενδιαφερει :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι λες και δεν ξερουμε το ειδος που θα βαλετε και οι δυο.

Μηπως αυτο?

post-12184-1256924144_thumb.jpg post-12184-1256924480_thumb.jpg

Κιθαροψαρα. Μαλιστα.

Νικο το 2ο ειναι πιο βιοτοπικο. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...