Jump to content

Recommended Posts

προσθετουμε αλατι για αντιμετωπιση ick οταν το ενυδρειο εχει μωρα?

δεν υπαρχει δυνατοτητα καραντινας

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι μεγαλη αναγκη!!!!

εβαλα 240 γρ αλατι σε 80 λιτρο ενυδρειο(χτες βραδυ) για αντιμετωπιση ικ και το σαλιγκαρι μου(απλ σνειλ) δεν ειναι καθολου καλα.

το απομακρυνα και προσωρινα το εβαλα σε μια γυαλα.εδω και κανα διωρο ειναι ακινητο ,ειναι νεκρο?

να απομακρυνω και την αμανο?ζει σε γυαλα?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πληροφορίες...

Τί ψάρια έχεις? Ποιο αλάτι έριξες? Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο? Ποιο ψάρι ασθενεί? Τι μωρά έχεις? Καλύτερα απ'όλα είναι να συμπληρώσεις την φόρμα ασθενειών!

Link to comment
Share on other sites

σε 80 λιτρα εβαλα 240 γρ τυροκομικο αλατι διαλθμενο καλα σε 2 δοσεις.

η θερμοκρασια ειναι 29-30 απο την ωρα που παρουσιαστηκε το προβλημα.

ειμαι στην τριτη μερα θεραπειας με αλατι κ τιποτα δεν φαινεται να πηγαινει καλα.

σημερα εχασα κ το τριτο ψαρακι.μου εχουν μεινει 3 γκαπι,(το ενα καμπουριαζει κ του ελιωσε η ουρα)

μερικα μωρα γκαπι,μια γαριδα ενα πλεκο και ενα σαλιγκαρι που απομονωθηκε σε γυαλα.

να απομακρυνω κ αμανο κ πλεκο?

να βαλω φαρμακο η θα μου καθαρισει τα μωρα?

η κατασταση μαλλον ασχημη

Link to comment
Share on other sites

σε 80 λιτρα εβαλα 240 γρ τυροκομικο αλατι διαλθμενο καλα σε 2 δοσεις.

η θερμοκρασια ειναι 29-30 απο την ωρα που παρουσιαστηκε το προβλημα.

ειμαι στην τριτη μερα θεραπειας με αλατι κ τιποτα δεν φαινεται να πηγαινει καλα.

σημερα εχασα κ το τριτο ψαρακι.μου εχουν μεινει 3 γκαπι,(το ενα καμπουριαζει κ του ελιωσε η ουρα)

μερικα μωρα γκαπι,μια γαριδα ενα πλεκο και ενα σαλιγκαρι που απομονωθηκε σε γυαλα.

να απομακρυνω κ αμανο κ πλεκο?

να βαλω φαρμακο η θα μου καθαρισει τα μωρα?

η κατασταση μαλλον ασχημη

Κάνε τη μεγαλύτερη δυνατή αλλαγής νερού που μπορείς με προετοιμασμένο νερό από θέμα συνθηκών και θερμοκρασίας. Την θερμοκρασία μη φοβηθείς να την φτάσεις και 31. Πιθανόν να μην είναι Ick αλλά οοdinium. Βάλε φωτογραφίες και συμπλήρωσε την φόρμα διάγνωσης ασθένειας ΑΜΕΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

LunaDark έκανες κάτι για το Odinium ;

ick η odinium?

δεν ξερω.

τα ψαρια ειναι καλυτερα,οσα εμειναν.τα μωρα εμφανισαν ασπρα στιγματα.

σε ποσο καιρο καταστρεφεται το παρασιτο?ειμαι στην πεμτη μερα θεραπειας

Link to comment
Share on other sites

ick η odinium?

δεν ξερω.

τα ψαρια ειναι καλυτερα,οσα εμειναν.τα μωρα εμφανισαν ασπρα στιγματα.

σε ποσο καιρο καταστρεφεται το παρασιτο?ειμαι στην πεμτη μερα θεραπειας

Την θερμοκρασία που την έφτασες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απο ότι καταλαβα ακομα δεν ξερει τι απο τα δυο ειναι το προβλημα...

Αυτο ειναι και για τις δυο περιπτωσεις??

Το προτεινεις να το έχουμε στο ντουλαπι μας??

Φιλε μου... οι απωλειες ήταν πολλες?? Συνεχίζονται??

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso είδες πουθενά να εχω αναφερθεί εγω για ick ;

Link to comment
Share on other sites

AΝ ειχε για αρκετες ωρες στους 31 το ick θα ειχε αρχισει να εξαφανιζεται παντως..

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso είδες πουθενά να εχω αναφερθεί εγω για ick ;

Δεν ειπα κατι τετοιο.... αλλα επειδη ηταν μπερδεμενος και επειδη δε φανηκε ο σαφης διαχωρισμός και με τη θερμοκρασια ψηλά και το αλατι....

επειδη κι εγω μπερδευτηκα... αν και αναφερεις ξεκαθαρα τι ειναι.... ρωταω εαν αυτο μπορει να χρησιμοποιηθει και για τις δυο περιπτώσεις. :thumbup:

Και αν αυτο θα πρεπει να το εχουμε στο ντουλαπι μας σε περιπτωση που εχουμε καποιο παρασιτο...

Πανο... για λίγες ώρες ή μερικές μέρες?

Υ.Γ. Εγω ας πουμε χρισημοποιησα το FMC και ρωταω για να ξερω.... και να μαθαινω.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Κανείς από 'μας δεν μπορεί να ξέρει να πρόκειται για Ick ή για Oodinium από τη στιγμή που ζητήσθηκαν φωτογραφίες και δεν δόθηκαν. Απλά η λογική λέει πως μάλλον είναι Oodinium καθότι είναι πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμο από το Ick.

Προσωπικά πιστεύω πως ασθένειες όπως το Ick και το Oodinium ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπίζονται άμεσα και σωστά. Μπορεί να κάνω και λάθος στη σύγκριση, αλλά αυτές οι ασθένειες είναι κάτι σαν την γρίπη του ανθρώπου. Είναι κρίμα να πεθαίνουν ψάρια από αυτό. Φυσικά αν δεν αντιμετωπιστεί νωρίς μπορεί και να είναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση.

Το Omnipur κάνει και για τις 2 ασθένειες. Όπως και να έχει δεν είναι ένα φάρμακο που ΠΡΕΠΕΙ να έχεις. Αρκεί να το γνωρίζεις και να ξέρεις που και πότε θα το χρησιμοποιήσεις! Είναι δυνατό φάρμακο, αλλά δρα εκεί που πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...