Jump to content

Malawi απο αρχαριο


harmem

Recommended Posts

ποιο φενιζολ βαζουμε? πηρα dow 0,5 και εκλεισε ολο το ενυδρειο.. υπαρχει προβλημα αν βαλω 0,3?

Oχι βαλε και 0,3...!!

Καποιοι δε βαζουν και καθολου............

Link to comment
Share on other sites

Oχι βαλε και 0,3...!!

Καποιοι δε βαζουν και καθολου............

Ετσι ειναι............

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι............

Συγγνωμη για αφελεστατη ερωτηση... Οταν λεμε 0,3 ή 0,5 εννοουμε 3 ή 5 εκατοστα ετσι δεν ειναι..? οχι 3 ή 5 χιλιοστα γιατι δε νομιζω να βγαινει σε τετοια διασταση... Παντως με τα 5cm που πηρα + 25 kg αμμο που θα βαλω θα μου κλεισει το μισο ενυδρειο.. 50 cm υψος εχω..

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια απορια..

χρησιμοποιω ενα επιπλο δικο μου που ειναι ακριβως στις ιδιες διαστασεις με το ενυδρειο. Πρεπει να βαλω και φενιζολ μεταξυ του επιπλου και του ενυδρειου και αν ναι τι φενιζολ και τι διασταση?

Link to comment
Share on other sites

Στη σειρά ΡΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να παρεμβάλεις φελιζόλ μεταξύ ενυδρείου και επίπλου. Άλλωστε το ενυδρείο σου κάθεται μέσα στην ειδική πλαστική του βάση η οποία παίζει το ρόλο αυτό.

Για φελιζόλ για μέσα στο ενυδρείο δες και στο Prakiker ή στο Leroy Merlin, πωλείται σε συσκευασίες πέντε τεμαχίων διάστασης 50x50 και πάχους ενός εκατοστού (για ψευδοροφές). Πολύ καλύτερο από τα οικοδομικά, DOW, μπλε, άσπρα ή δεν ξέρω τι άλλο κλπ. και φυσικά λεπτό όσο πρέπει.

Μην χαραμίσεις τόσο χώρο με 3 ή 5 εκατοστά φελιζόλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πηρα τα τεστακια της API αλλα δεν ειδα καποια σημαντικη διαφορα απο τα στικακια της Tropical. και τα 2 τεστ μου δινουν ph περιπου 7,8. ειναι καπου αναμεσα στο 7,6 και 7,8 ας πουμε.. (μια παρατηρηση για τα τεστακια γενικως.. αν τα δεις στο φυσικο φως ειναι πιο ανοιχτοχρωμα απ' οτι βραδυ στο φως δωματιου .. λογικο αλλα πιο ειναι το σωστο?) Θελω να βαλω καποιες πετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες. Υπαρχει προβλημα? Με 7,8 Ph νερου βρυσης αν χρησιμοποιησω ασβεστολιθικες θα ανεβει πολυ? Ρωταω γιατι εχω βαλει μη ασβεστολιθικες πετρες και αμμο γυρω γυρω απο τις πετρες αλλα νομιζω οτι χρειαζομαι και αλλες. αμμο εχω βαλει 10 κιλα και εχω αλλα 15. Θελω να συμπληρωσω κι αλλες αλλα λεω να βαλω απο τις ιδιες που μου αρεσουν χωρις να ειναι ασβεστολιθικες ή να συμπληρωσω καποιες αλλες λιγες ασβεστολιθικες. Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα τεστακια της API αλλα δεν ειδα καποια σημαντικη διαφορα απο τα στικακια της Tropical. και τα 2 τεστ μου δινουν ph περιπου 7,8. ειναι καπου αναμεσα στο 7,6 και 7,8 ας πουμε.. (μια παρατηρηση για τα τεστακια γενικως.. αν τα δεις στο φυσικο φως ειναι πιο ανοιχτοχρωμα απ' οτι βραδυ στο φως δωματιου .. λογικο αλλα πιο ειναι το σωστο?) Θελω να βαλω καποιες πετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες. Υπαρχει προβλημα? Με 7,8 Ph νερου βρυσης αν χρησιμοποιησω ασβεστολιθικες θα ανεβει πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Mε νερο δικτυου γυρω στο 7,6 με 7,8 και 11 ασβεστολιθικες πετρες εντος ενυδρειου εκ των οποιων 7 στο μεγεθος μιας γροθιας και 4 ακομη μεγαλυτερες θεωρειτε οτι ειμαι οκ για να ανεβει το Ph πανω στο 8 ή λιγο παραπανω ή να βαλω κι αλλες? Εχω βαλει και μη ασβεστολιθικες για να φτιαξω κρυψωνες κτλ. αλλα επειδη θα συμπληρωσω λιγες ακομη να βαλω ασβεστολιθικες ή μη? Τις ασβεστολιθικες που εχω τις δοκιμασα και στο σημειο που πεφτει το ακουαφορτε αφριζουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Mε νερο δικτυου γυρω στο 7,6 με 7,8 και 11 ασβεστολιθικες πετρες εντος ενυδρειου εκ των οποιων 7 στο μεγεθος μιας γροθιας και 4 ακομη μεγαλυτερες θεωρειτε οτι ειμαι οκ για να ανεβει το Ph πανω στο 8 ή λιγο παραπανω ή να βαλω κι αλλες? Εχω βαλει και μη ασβεστολιθικες για να φτιαξω κρυψωνες κτλ. αλλα επειδη θα συμπληρωσω λιγες ακομη να βαλω ασβεστολιθικες ή μη? Τις ασβεστολιθικες που εχω τις δοκιμασα και στο σημειο που πεφτει το ακουαφορτε αφριζουν πολυ.

Οτι θες προσθεσε!!!

Θα το φτασεις το ph μην σε ανησυχει αυτο....!!!!!!

Ηδη το νερο της βρυσης σου ειναι κοντα :excl:

Photo?

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Οτι θες προσθεσε!!!

Θα το φτασεις το ph μην σε ανησυχει αυτο....!!!!!!

Ηδη το νερο της βρυσης σου ειναι κοντα :excl:

Photo?

Φιλε μου ευχαριστω για τη βοηθεια. Παρακατω εχω μια φωτο στη σημερινη κατασταση.

Οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες και μη.. Δεν ξερω ποσο "βιοτοπικες" ειναι αλλα μου αρεσουν γι' αυτο και χρησιμοποιησα αυτες. Ειναι καλα κολλημενες με σιλικονη. Δεν εκανα 2 βραχους δεξια και αριστερα γιατι δεν μου αρεσει αυτη η διαταξη.Ισως σε μερικα σημεια δεν ειναι το "φυσικο" στησιμο αλλα τουλαχιστον υπαρχουν αρκετα περασματα.. Αμμο ειχα βαλει καφε απο waterinn αλλα την εβγαλα (εμεινε ελαχιστη) και εχω αγορασει 25 kg χαλαζιακη απο τον Ερμη. Το σκεφτομαι αλλη μαλλον θα χρησιμοποιησω τη χαλαζιακη. Ειναι πολυ ψιλη κατι σαν γκρι μου φαινεται εμενα αλλα στην αποδειξη λεει λευκη.. (παντως δεν μου κανει για λευκη). Πρεπει να βαλω νεο χαρτονι πισω γιατι αυτο το εβαλα δοκιμαστικα. ειχα 2 κομματια και φαινεται η ενωση..

Μια ερωτηση.. Η αμμος θελει πλυσιμο και βρασιμο? Πριν απο αυτα πρεπει να την περασω απο σιτα? Αν αντι για βρασιμο ψηθει υπαρχει διαφορα?

http://img697.imageshack.us/img697/2892/pb190012.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευχαριστω για τη βοηθεια. Παρακατω εχω μια φωτο στη σημερινη κατασταση.

Οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες και μη.. Δεν ξερω ποσο "βιοτοπικες" ειναι αλλα μου αρεσουν γι' αυτο και χρησιμοποιησα αυτες. Ειναι καλα κολλημενες με σιλικονη. Δεν εκανα 2 βραχους δεξια και αριστερα γιατι δεν μου αρεσει αυτη η διαταξη.Ισως σε μερικα σημεια δεν ειναι το "φυσικο" στησιμο αλλα τουλαχιστον υπαρχουν αρκετα περασματα.. Αμμο ειχα βαλει καφε απο waterinn αλλα την εβγαλα (εμεινε ελαχιστη) και εχω αγορασει 25 kg χαλαζιακη απο τον Ερμη. Το σκεφτομαι αλλη μαλλον θα χρησιμοποιησω τη χαλαζιακη. Ειναι πολυ ψιλη κατι σαν γκρι μου φαινεται εμενα αλλα στην αποδειξη λεει λευκη.. (παντως δεν μου κανει για λευκη). Πρεπει να βαλω νεο χαρτονι πισω γιατι αυτο το εβαλα δοκιμαστικα. ειχα 2 κομματια και φαινεται η ενωση..

Μια ερωτηση.. Η αμμος θελει πλυσιμο και βρασιμο? Πριν απο αυτα πρεπει να την περασω απο σιτα? Αν αντι για βρασιμο ψηθει υπαρχει διαφορα?

http://img697.imageshack.us/img697/2892/pb190012.jpg

Ενα πλύσιμο δεν είναι κακό.Βράσιμο δεν θα έλεγα.Τώρα το πλύσιμο μέσα σε ένα κουβά να φύγει η σκόνη.Σίτα δεν πιστεύω οτι χρειάζεται γιατί έχω υπόψιν μου την συγκεκριμένη άμμο.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και κατι αλλο.. Αυριο θα πλυνω την αμμο και αφου την ριξω στο ενυδρειο, στηνω το εξωτερικο μου φιλτρο, θερμοστατη και γεμιζω νερο. Ποια ειναι τα επομενα βηματα?

1)Χρειαζομαι κατι αλλο απο εξοπλισμο?

2)Να βαλω στο φιλτρο μονο ανθρακα και να το αφησω να δουλεψει ή δε χρειαζεται? Οταν λεμε μονο ανθρακα εννοουμε οτι βγαζουμε ολο το αλλο υλικο απο το φιλτρο ετσι? Μετα οταν το γεμισω, εχω παρει 2 κουτια αστερακια, χρειαζομαι και μακαρονια και αν ναι καποια συγκεκριμενη μαρκα? Κατα τα αλλα βαζω καινουριο ανθρακα, αστερακια και μακαρονια αν χρειαζεται και οτι ειχε μεσα το φιλτρο.. υαλοβαμβακα αν θυμαμαι καλα.

3)Αν κανω το βημα 1 , θα το αφησω κατι παραπανω απο 48 ωρες και Κυριακη βραδυ ριχνω αντιχλωριο κ βακτηρια.(ειχα παρει απο waterinn τo Nutrafin cycle και aqua plus- καλα ειναι αυτα?) Επειδη μετα θα λειπω εκτος Ελλαδος Δευτερα- Σαββατο πειραζει αν το αφησω να δουλεψει απο Κυριακη και για μια εβδομαδα χωρις να μετραω? Την πρωτη εβδομαδα εκτος απο μετρησεις εχω να κανω κατι αλλο? Μηπως επειδη θα λειπω να ξεκινησω στρωσιμο αφου επιστρεψω?

*Πως μπορω να ριξω την αμμο και να μη γινει εντελως επιπεδος ο βυθος? Εχω δει δικες σας φωτογραφιες και στα περισσοτερα δεν ειναι εντελως επιπεδη η αμμος. Αυτο γινεται ετσι κι αλλιως απο μονο του ή με δικη σας παρεμβαση?

Έγινε επεξεργασία - harmem
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2 βαλισνεριες. Χρειαζεται να ριχνω στα φυτα κατι οπως π.χ. ταμπλετες ή τ' αφηνω ετσι?

Δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτε.........

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες δημοσιεύσεις περί φυτών έχουν μετακινηθεί εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33442 για να γίνει συζήτηση.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...