Jump to content

No2 - νιτρωδη


Recommended Posts

κανοντας τις τελευταιες 2-3 φορες τεστ υγρα στο νερο μου παρατηρησα οτι τα νιτρωδη μου Nο2 , δεν ειναι 0 οπως θα επρεπε αλλα κοιμαινονται απο 0,025-0,5. η ερωτηση μου ειναι μπορουν να παθουν τα ψαρακια μου κατι απο αυτο ;; και αν ναι τι μπορω να κανω για να μηδενισει και παλι;;;; :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown::thumbup::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie::bowdown:

κανοντας τις τελευταιες 2-3 φορες τεστ υγρα στο νερο μου παρατηρησα οτι τα νιτρωδη μου Nο2 , δεν ειναι 0 οπως θα επρεπε αλλα κοιμαινονται απο 0,025-0,5. η ερωτηση μου ειναι μπορουν να παθουν τα ψαρακια μου κατι απο αυτο ;; και αν ναι τι μπορω να κανω για να μηδενισει και παλι;;;; :helpsmilie::helpsmilie:

κανεις βρε παιδια δεν μπορει να με βοηθησει;;;;; :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ λίγα για να είναι τοξικά. Αλλά μπορεί να ανέβουν, για το πως θα τα αντιμετωπίσεις να σου κάποιος άλλος καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία έχεις μετρήσει? Εγώ στη θέση σου θα έκανα και μια μερική αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Τι και ποσα ψαρια εχει μεσα;

το ενυδρειο μου τρεχει απο τον Απριλιο, μεχρι τελευταια δηλ κανα μηνα 1 1/2 το πολυ δεν ειχα κανενα προβλημα με κανενα απο τα ψαρακια μου. κανω σταθερα τις μετρησεις μου μια φορα την εβδομαδα, οπως και την αλλαγη του νερου 30% καθε βδομαδα. ξαφνικα εμφανισαν τα ψαρακια μου ICH, ειχα τοτε 6 dwarf gourami, 13 cardinalius(τα εδωσα), 2 clown(τα εδωσα), 3 sae (εμειναν 2), 3 apple snails, 5 amano, 15 red cherry. για καποιες μερες ειχα ανεβασει την θερμoκρασια περιμενοντας οτι θα περασει αλλα τιποτα. μετα εκανα ΜΑΛΛΟΝ το λαθος να ριξω costapur στο ενυδρειο.περασε το ICH, αλλα δυστυχος μετα απο λιγο αρχισαν να εμφανιζονται προβληματα.ψοφισε ενα sae+ gourami ετσι ξαφνικα. και τωρα πριν λιγες μερες εμφανιστηκε μια τρυπα στην κοιλια ενος αλλου gοurami, τον εχω μεν σε καραντινα και τον κανω θεραπεια αλλα δεν νομιζω να την βγαλει καθαρη :bowdown: .

οσο για τις υπολοιπες μετρησεις μου απο τοτε που τρεχει το ενυδρειο ειναι σχεδον ιιδιες. δηλ ph:7-7,5 , gh:13-14, kh: 7, no2:ηταν 0 και τωρα ειναι εδω και 2 -3 βδομαδες¨0,025-0,5 , no3:5, αμμωνια:0. Αυτα!!!

εχω πολυ στεναχωριθει γιατι δεν ξερω τι φταιει και τι μπορω να κανω για να το διορθοσω. :thumbup:

και πως να ριξω τα νιτρωδη...

Link to comment
Share on other sites

κανοντας τις τελευταιες 2-3 φορες τεστ υγρα στο νερο μου παρατηρησα οτι τα νιτρωδη μου Nο2 , δεν ειναι 0 οπως θα επρεπε αλλα κοιμαινονται απο 0,025-0,5. η ερωτηση μου ειναι μπορουν να παθουν τα ψαρακια μου κατι απο αυτο ;; και αν ναι τι μπορω να κανω για να μηδενισει και παλι;;;; :thumbup::bowdown:

Τα νιτρωδη ειναι και αυτα ακρως τοξικα οσο και η αμμωνια.

Αμεσα αντιμετωπιζεται με μερικη (σωστη) αλλαγη νερου.

Μονιμα αντιμετωπιζεται με σωστη ποσοτητα καλου βιολογικου υλικου στο φιλτρο, και με φυσιολογικο φορτιο απο ζωντανα στο ενυδρειο.

Εκτος απο αυτο

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Τι και ποσα ψαρια εχει μεσα;

Απαντησε και

1. αν σου λειπει καποιο ψαρι

2. ποσο και τι ταιζεις, καθε ποτε

3. ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,

4. τι φιλτρο και τι υλικα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Με το costapur ενα μερος της βιολογιας σου εχει καταστραφει,κανε μια καλη αλλαγη νερου,βαλε

για δυο-τρεις ημερες στο φιλτρο σου ανθρακα και μετα ριχνε ετοιμα βακτηρια συμφωνα με τις

οδηγιες του κατασκευαστη για να ενισχυσεις την βιολογια του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Με το costapur ενα μερος της βιολογιας σου εχει καταστραφει,κανε μια καλη αλλαγη νερου,βαλε

για δυο-τρεις ημερες στο φιλτρο σου ανθρακα και μετα ριχνε ετοιμα βακτηρια συμφωνα με τις

οδηγιες του κατασκευαστη για να ενισχυσεις την βιολογια του ενυδρειου.

το costapur εχει 1 μηνα περιπο που το ειχα βαλει. ειχα ενα φιλτρο ανθρακα ,που το ειχα στην αρχη στο ενυδρειο και μετα εμαθα οτι πρεπει να ο βγαλω κα ιτο αφισα στην ακρη. αυτο το ιδιο εβαλα στο ενυδρειο για 12 ωρες οταν τελειωσα την θεραπεια. αργοτερα εμαθα οτι τα σφουγγαρια του ανθρακα ειναι μιας χρησης οποτε μαλλον δεν θα εκανε τιποτα αυτο που εβαλα. να βαλω τωρα μετα απο τοσες μερες ανθρακα;;;

- να απαντησω και στον φιλο delta66

το ενυδρειο μου ειναι juwel trigon 190 lt. και εχει το εσωτερικο φιλτρο της μανας του το bioflow 3.0

ξεκινοντας απο κατω προς τα πανω εχει 2 μπλε σφουγγαρια με λεπτους πορους, ενα κουτακι με ''χαλικακια'', παλι ενα μπλε χοντρο σφουγγαρι ενα πρασινο , εβγαλα τον ανθρακα και στην θεση του χωρεσα μισο λιτρο substrat pro, και πανω τον υαλοβαμβακα που τον αλλαζω καθε εβδομαδα, και καμια φορα και 2 φορες αναλογος ποσο λερωμενο ειναι.

αλλαξα προσφατα το ενα λεπτο και το ενα χοντρο μπλε σφουγγαρι. στην αρχη δηλ. τους πρωτους μηνες καθαριζα το φιλτο μια φορα τον μηνα με νερο του ενυδρειου, εδω και ενα 2 μηνο κοβετε η ροη και το καθαριζω καθε 2 βδομαδες. πριν λιγες μερες πειρα καινουργιο εξωτερικο φιλτρο να βαλω ενα, 305 fluval. ακομη δεν το λειτουργω.

τα ψαρακια μου τα ταϊζω 2 φορες την ημερα με διαφορες τροφες της tetra, rubin granules, terta pro vegetables και ενα αλλο tetra pro με κιτρινο καπακι, delica mix, tetra fresh delica whole bloodborms , kai daphnia. Καικαθε Κυριακη νηστεια :thumbup:

αυτα ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Λογικα φταιει η θεραπεια για το προβλημα της βιολογιας και κατ'επεκτασιν και της εμφανισης των νιτρωδων.

Το φιλτρο φαινεται μια χαρα και αναβαθμισμενο.

Εκτος κι αν δεν ειναι σωστη η ιχθυοφορτωση (δεν ανεφερες ειδος ψαριων, μεγεθος και αριθμο).

Κανε οτι σου λεει ο stav με βακτηρια,αλλαγες κλπ

Για τα υλικα του φιλτρου εχω να προτεινω, να εβαζες το substrat πιο χαμηλα απο το σφουγγαρι γιανα προλαβαινει το σφουγγαρι να καθαριζει μηχανικα το νερο πριν παει στο βιολογικο υλικο.

Ισως καλυετρεψει και το προβλημα με τη συχνο βουλωμα.

Τον ασπρο pad που εχεις πανω πανω ειναι το μαμισιο?

Αν ναι αυτο μπορεις να το ξεπλενεις και να το ξαναχρησιμοποιεις οσο αντεχει.

Αν χρησιμοποιεις αλλο υλικο (πχ filterwool) να μη βαζεις μεγαλη ποσοστητα και να αραιωνεις ξαινοντας το μαλλι αυτο, γιατι αλλιως βουλωνει ευκολα και κοβεται η ροη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα φταιει η θεραπεια για το προβλημα της βιολογιας και κατ'επεκτασιν και της εμφανισης των νιτρωδων.

Το φιλτρο φαινεται μια χαρα και αναβαθμισμενο.

Εκτος κι αν δεν ειναι σωστη η ιχθυοφορτωση (δεν ανεφερες ειδος ψαριων, μεγεθος και αριθμο).

Κανε οτι σου λεει ο stav με βακτηρια,αλλαγες κλπ

Για τα υλικα του φιλτρου εχω να προτεινω, να εβαζες το substrat πιο χαμηλα απο το σφουγγαρι γιανα προλαβαινει το σφουγγαρι να καθαριζει μηχανικα το νερο πριν παει στο βιολογικο υλικο.

Ισως καλυετρεψει και το προβλημα με τη συχνο βουλωμα.

Τον ασπρο pad που εχεις πανω πανω ειναι το μαμισιο?

Αν ναι αυτο μπορεις να το ξεπλενεις και να το ξαναχρησιμοποιεις οσο αντεχει.

Αν χρησιμοποιεις αλλο υλικο (πχ filterwool) να μη βαζεις μεγαλη ποσοστητα και να αραιωνεις ξαινοντας το μαλλι αυτο, γιατι αλλιως βουλωνει ευκολα και κοβεται η ροη.

:thumbup::bowdown:

Πες και τα ψαρια....

Γιατι οτι και να σου πουμε αν εχεις πολυ περισσοτερα ψαρια απο αυτα που χωραει δε θα κανεις τιποτα...............

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

:helpsmilie::helpsmilie:

Πες και τα ψαρια....

Γιατι οτι και να σου πουμε αν εχεις πολυ περισσοτερα ψαρια απο αυτα που χωραει δε θα κανεις τιποτα...............

λοιπον... εχω 2sae 5-6εκ., 2 balloon molly-δεν ηξερα οτι ηταν υβρειδια, αλλιως δεν θα τα επερνα-, 3 ancistrus 7-10εκ, 3 apple snails, 5 amano, 15-20 red cherry-γεννησανε και δεν ξερω ακριβος τι γινεται-, 4 red nose shrimps , 5 dwarf gourami νορμαλ. αυτα!!!!! :bowdown::helpsmilie::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...