Jump to content

Μετακόμιση μονομάχου


Licious

Recommended Posts

post-15979-1256213616_thumb.jpgΑυτός είναι ο Κορνήλιος μου :bowdown::thumbup: !φαίνεται αρκετά ζωηρός μέσα στην 5l γυάλα του - προς το παρόν - αλλα σκέφτομαι να "μετακομίσει" σε ένα νέο σπίτι πιο ευρυχωρο. εχω ηδη παραγγείλει ενα ενυδρειάκι των 20l για να ειναι άνετος.

το θέμα ειναι πως να στρώσω το καινουριο ενυδρείο, τι να προσέξω, τι υλικά (αληθινα φυτά - πλαστικά, άμμος - χαλίκι κλπ)να χρησιμοποιησω? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχουν γραφτει τοσαααααααααααα πολλα για το στρωσιμο του ενυδρειου που καλο θα ηταν να διαβασεις προηγουμενα ποστ.

αν μετα το διαβασμα θες κατι περισσοτερο μας λες

Link to comment
Share on other sites

εχουν γραφτει τοσαααααααααααα πολλα για το στρωσιμο του ενυδρειου που καλο θα ηταν να διαβασεις προηγουμενα ποστ.

αν μετα το διαβασμα θες κατι περισσοτερο μας λες

ok αρχίζω διάβασμα! :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ιδεες για τα απαραιτητα ειναι :

- Ενυδρειο 30-40 λιτρων (για πιο εμπειρους γινεται και μικροτερο, 20 λιτρα)

- Θερμαντηρας (περιπου τοσα Watt οσα και λιτρα ή λιγο λιγοτερα).

- Μινι φιλτρακι με χαμηλη ροη (να γυριζει 3-4 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου) και αν δυνατον να εχει spraybar για σπασιμο της ορης του νερου (οι μονομαχοι συχαινονται το δυνατο ρευμα νερου να τους παρασερνει)

- Βυθιζομενο θερμομετρο (διαλεγεις αυτο που δειχνει το μεσο ορο θερμοκρασιας απ'ολα τα θερμομετρα του ραφιου) το τοποθετεις απο την απεναντι μερια που ειναι ο θερμαντηρας και να βρισκεται σε μερος που κινειται το νερο, ή και καποιο ψηφιακο απο e-bay απο 3-4 εβρω ακομα και με αλαρμ χαμηλοτερης και ανωτερης θερμοκρασιας.

- Μια ριζα ξυλου driftwood χωρις περιεργες προεξοχες για να εγκυμονει κινδυνο να πιαστει καποιο πτερυγιο ή ουρα του μονομαχου.

- Χαλαζιακη αμμος μεσαιου διαμετρηματος 0,3-0,8 mm φυσικου χρωματος (μονοχρωμη) χωρις μπιχλιμπιδια και αστραφτερα βοτσαλακια κλπ, τοση οσο σχηματισει βυθο 5-6 εκ υψος.

- Ενα-δυο ειδη ευκολων φυτων χωρις απαιτησεις σε λιπασματα εξτρα φως και διοξειδιο, το ενα τουλαχιστον να ειναι φυτο επιφανειας που αφηνεται στην επιφανεια του νερου χωρις να φυτευτει ή να πιαστει σε μια βεντουζα για ενυδρειακο σωληνα. Πολυ ωραια ειναι η java moss που μπορει να δεθει με λιγη πετονια πανω στο ξυλο, ή το microsorum pteropus που και αυτο δενεται. οπως και η ανουμπια κλπ .

Φυτο βρισκεις και στις αγγελιες του φορουμ που χαριζονται συνηθως κλαδεματα.

Τα αληθινα φυτα οξυγονωνουν το νερο και τραβανε και τοξικα (αφου τρεφονται με αυτα) καθαριζοντας σαν εξτρα φιλτρο το νερο.

- Αν ψωνιζεις απο ebay ενα τετοιο φυλλο απο δεντρο catappa ειναι οτι πρεπει για το νερο του μονομαχου.

Για μικρα ενυδρεια παιρνουμε μικρα φυλλα.

ΥΓ Ο μονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι και σε μικρο ενυδρειο δεν ανεχεται ευκολα συγκατοικους, ιδιως του ιδιου ειδους (μονομαχους) ψαρια. Μπορεις να βαλεις καποιο applesnail ή καμια γαριδα για συγκατοικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποιες ιδεες για τα απαραιτητα ειναι :

- Ενυδρειο 30-40 λιτρων (για πιο εμπειρους γινεται και μικροτερο, 20 λιτρα)

- Θερμαντηρας (περιπου τοσα Watt οσα και λιτρα ή λιγο λιγοτερα).

- Μινι φιλτρακι με χαμηλη ροη (να γυριζει 3-4 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου) και αν δυνατον να εχει spraybar για σπασιμο της ορης του νερου (οι μονομαχοι συχαινονται το δυνατο ρευμα νερου να τους παρασερνει)

- Βυθιζομενο θερμομετρο (διαλεγεις αυτο που δειχνει το μεσο ορο θερμοκρασιας απ'ολα τα θερμομετρα του ραφιου) το τοποθετεις απο την απεναντι μερια που ειναι ο θερμαντηρας και να βρισκεται σε μερος που κινειται το νερο, ή και καποιο ψηφιακο απο e-bay απο 3-4 εβρω ακομα και με αλαρμ χαμηλοτερης και ανωτερης θερμοκρασιας.

- Μια ριζα ξυλου driftwood χωρις περιεργες προεξοχες για να εγκυμονει κινδυνο να πιαστει καποιο πτερυγιο ή ουρα του μονομαχου.

- Χαλαζιακη αμμος μεσαιου διαμετρηματος 0,3-0,8 mm φυσικου χρωματος (μονοχρωμη) χωρις μπιχλιμπιδια και αστραφτερα βοτσαλακια κλπ, τοση οσο σχηματισει βυθο 5-6 εκ υψος.

- Ενα-δυο ειδη ευκολων φυτων χωρις απαιτησεις σε λιπασματα εξτρα φως και διοξειδιο, το ενα τουλαχιστον να ειναι φυτο επιφανειας που αφηνεται στην επιφανεια του νερου χωρις να φυτευτει ή να πιαστει σε μια βεντουζα για ενυδρειακο σωληνα. Πολυ ωραια ειναι η java moss που μπορει να δεθει με λιγη πετονια πανω στο ξυλο, ή το microsorum pteropus που και αυτο δενεται. οπως και η ανουμπια κλπ .

Φυτο βρισκεις και στις αγγελιες του φορουμ που χαριζονται συνηθως κλαδεματα.

Τα αληθινα φυτα οξυγονωνουν το νερο και τραβανε και τοξικα (αφου τρεφονται με αυτα) καθαριζοντας σαν εξτρα φιλτρο το νερο.

- Αν ψωνιζεις απο ebay ενα τετοιο φυλλο απο δεντρο catappa ειναι οτι πρεπει για το νερο του μονομαχου.

Για μικρα ενυδρεια παιρνουμε μικρα φυλλα.

ΥΓ Ο μονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι και σε μικρο ενυδρειο δεν ανεχεται ευκολα συγκατοικους, ιδιως του ιδιου ειδους (μονομαχους) ψαρια. Μπορεις να βαλεις καποιο applesnail ή καμια γαριδα για συγκατοικο.

να σαι καλά φίλε delta αλλά με τις γκαντεμιές που με δέρνουν δεν το βλέπω να φτιάχνεται εγκαίρως το ενυδρείο... :blush:

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά φίλε delta αλλά με τις γκαντεμιές που με δέρνουν δεν το βλέπω να φτιάχνεται εγκαίρως το ενυδρείο... :blush:

Δεν πειραζει υπομονη, εσυ να΄σαι καλα.

Κρατα τον σε χωρο με οσο πιο σταθερη θερμοκρασια γινεται και κανε του συχνες αλλαγες να εινα καθαρο το νερο του μεχρι να μπορεσεις να τον "αποκαταστησεις".

Αν μπορει να πιασεις καπου στη γυαλα λιγο κερατοφυλλο (απο κλαδεμα συνχομπιστα που χαριζουν στις αγγελιες), θα του κανει καλο αφου θα του προσφερει καλυψη οταν το θελει και θα τραβαει και τιποτα τοξικα.

Link to comment
Share on other sites

25 ευρώ περίπου η γυάλα 20 λίτρων, 12 ο θερμοστάτης, 12 το mini φίλτρο magic jet, 1 ευρώ το χαλίκι 15 το φωτιστικό atman. 65 ευρώ σύνολο. Τόσο μου στοίχισε ένα μινι που έστησα πριν λίγο καιρό. Αναζήτησε λίγο στα pet shop της Θεσσαλονίκης και θα βρείς καλύτερες τιμές από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά καταρχήν για την αργοπορία των απαντήσεων μου...

μετά την ακύρωση της παραγγελίας από το πετσοπ για τα ενυδρειάκια -ανάμεσα και το δικό μου- λόγω μή ζήτησης ξανάρχισα από την αρχή το ψάξιμο...

βρήκα ενα των 30l κομπλέ (θερμοστάτη,φίλτρο,λάμπα) με 65 Ε με στρογγυλεμένες γωνίες.σαν τιμή μου φάνηκε καλή αλλα μήπως δεν ειναι καλό για τον μικρό μου? :P

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομαχοι πηδανε ψηλα.

Θελει καπακι το ενυδρειο.

:P

εμένα ο μικρός ήσυχος μου βγήκε...μέχρι τώρα μόνο μπουρμπούλήθρες κάνει στα τοιχώματα και ερχεται σαν παλαβος προς το μέρος μου οταν πλησιαζω κοντά στη γυάλα..λέτε να κανει και τέτοια κόλπα?!

Link to comment
Share on other sites

:P

εμένα ο μικρός ήσυχος μου βγήκε...μέχρι τώρα μόνο μπουρμπούλήθρες κάνει στα τοιχώματα και ερχεται σαν παλαβος προς το μέρος μου οταν πλησιαζω κοντά στη γυάλα..λέτε να κανει και τέτοια κόλπα?!

Μεχρι να κανει τετοια κολπα ειναι υσηχος, μετα ειναι ανησυχος και νεκρος.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να κανει τετοια κολπα ειναι υσηχος, μετα ειναι ανησυχος και νεκρος.

φτου φτου φτου μακριά από μας :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...σήμερα πήρα το νέο ενυδρείο και το έστησα!εβαλα την άμμο, το φυτό καθώς και το θερμοστάτη και το φίλτρο σε λειτουργία..τώρα τί κάνω?διάβασα κάπου ότι αν βάλω αληθινά φυτά παίρνει περίπου δυο βδομάδες για να ειναι έτοιμο το ενυδρείο να δεχθεί ψάρια και οτι καλο θα ειναι να αποφεύγεται η αμμωνία για μην κάψει τα φυτά.ισχύει?να το αφήσω να δουλευει έτσι χωρίς να κάνω τίποτα άλλο? :P δεν θελω να κάνω καμιά βλακεία..

Link to comment
Share on other sites

Άν έριξες το νερό απο το παλιό ενυδρείο και χρησιμοποιείς το ίδιο φίλτρο, λογικά, σε μια μέρα το πολύ θα είσαι έτοιμη. Τα φυτά να ξές είναι πολυυυυυύ πιο ανθεκτικά σε θέμα αμμωνίας/ΝΟ2 (εκτος αν είναι σε υπερβολικές ποσότητες. Εγώ έβαλα τα φυτά κατευθείαν και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Άν έριξες το νερό απο το παλιό ενυδρείο και χρησιμοποιείς το ίδιο φίλτρο, λογικά, σε μια μέρα το πολύ θα είσαι έτοιμη.

είναι το πρωτο μου ενυδρείο και όλα λειτουργουν για πρώτη φορα :P λογικά θα πάρει περισσότερο από μια μερα...

εχω ριξει λίγη τροφη,έκλεισα την αεραντλία και ο Κορνηλιος παραμένει για λιγο καιρό ακομη στη γυάλα του. μηπως κανω κατι λάθος?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Α αρα δεν είχες στο παλιο φίλτρο έ;

Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να διαβάσεις εδώ περι στρωσίματος και άλλων πληροφοριών

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους έτοιμο!!! :excl:

προσπαθω να βάλω φωτος αλλά δεν μπορω..

Έγινε επεξεργασία - Licious
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Μπράβο :excl:

Link to comment
Share on other sites

post-15979-1258627863_thumb.jpgpost-15979-1258627825_thumb.jpg

Ωραίο το έκανες. :excl: Θα του αρέσει του μπετάκου σου.

ΥΓ. Έχω ακριβώς ίδιο, απλά σε ασημί χρώμα με μονομάχο και 1 σαλιγκάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλο....

Η αμμος απο που;

από μαγαζί με ενυδρειακά -μόνο-στην αγγελάκη,θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το έκανες. :excl: Θα του αρέσει του μπετάκου σου.

ΥΓ. Έχω ακριβώς ίδιο, απλά σε ασημί χρώμα με μονομάχο και 1 σαλιγκάρι.

λέω να δοκιμάσω να βαλω καμια γαριδουλα.αν τις κυνηγησει η τις φαει θα μεινει μόνος του.

αλήθεια μιας και εχουμε το ιδιο...με τη λάμπα τι έκανες?την αλλαξες?γιατί 15W ειναι πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο :excl:

Προτεινω για να παρει πιο ιδιαιτερο ρεαλιστικο χρωμα στο νερο αλλα και για να μαλακωσει και να πεσει το πεχα καπως (θεσ/νικη = πολυ σκληρο και αλκαλικο νερο για μονομοαχο), επισης και για ευεργετικες ουσιες, τα φυλλα catappa

http://cgi.ebay.co.uk/Amys-100-baby-INDIAN...=item3a5429e12a

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...