Jump to content

Μετακόμιση μονομάχου


Licious

Recommended Posts

λέω να δοκιμάσω να βαλω καμια γαριδουλα.αν τις κυνηγησει η τις φαει θα μεινει μόνος του.

αλήθεια μιας και εχουμε το ιδιο...με τη λάμπα τι έκανες?την αλλαξες?γιατί 15W ειναι πολλά...

Ναι, την άλλαξα. Έβαλα μια 8watt daylight ( πάλι οικολογίας και οικονομίας). Να ξέρεις ότι είναι λίγο πιο κοντή από εκείνη που είχε, αλλά είναι εντάξει. Έχει και τον ανακλαστήρα το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την άλλαξα. Έβαλα μια 8watt daylight ( πάλι οικολογίας και οικονομίας). Να ξέρεις ότι είναι λίγο πιο κοντή από εκείνη που είχε, αλλά είναι εντάξει. Έχει και τον ανακλαστήρα το ενυδρείο.

την πήρες από κάποιο κατάστημα με ενυδρειακα η απλα από καποιο μαγαζι με ηλεκτρολογικά?ειμαι ασχετη από αυτα.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

την πήρες από κάποιο κατάστημα με ενυδρειακα η απλα από καποιο μαγαζι με ηλεκτρολογικά?ειμαι ασχετη από αυτα.. :excl:

Από το Praktiker την πήρα και είναι philips. Στα ηλεκτρολογικά είδη την βρίσκεις και στα μεγάλα σούπερ-μάρκετ.

Ουσιαστικά ψάχνεις για τα λιγότερα watt που βγαίνουν στις λάμπες οικονομίας με τον βαρδύ "λαιμό". Εκεί που βιδώνει η λάμπα δηλ. να είναι φαρδύ και όχι από τα λεπτά. Στο γράφω όσο πιο απλά μπορώ για να το καταλάβεις.... :excl: Πάρε την λάμπα του ενυδρείου μαζί σου, για να μην κάνεις λάθος, αφού λες ότι δεν ξέρεις από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Από το Praktiker την πήρα και είναι philips. Στα ηλεκτρολογικά είδη την βρίσκεις και στα μεγάλα σούπερ-μάρκετ.

Ουσιαστικά ψάχνεις για τα λιγότερα watt που βγαίνουν στις λάμπες οικονομίας με τον βαρδύ "λαιμό". Εκεί που βιδώνει η λάμπα δηλ. να είναι φαρδύ και όχι από τα λεπτά. Στο γράφω όσο πιο απλά μπορώ για να το καταλάβεις.... :excl: Πάρε την λάμπα του ενυδρείου μαζί σου, για να μην κάνεις λάθος, αφού λες ότι δεν ξέρεις από αυτά.

ευχαριστω να σαι καλα :excl:

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι..ελπίζω να μην σας κουράζω..

εβαλα τον μπετακο μου στο νεο ενυδρειο και βλέπω οτι εχει αλλαξει η συμπεριφορα του....τι εννοω: 1ον) κανει σαν τρελος με το που αναβει η λάμπα ,ειδικά την πρώτη μερα δεν έλεγε να ηρεμησει

2ον) παει και μπλέκει στα φυτα και καθεται εκει σαν να ειναι κρεμασμενος

και 3ον)ειναι νορμαλ να τσιμπολογάει στον πάτο?? :excl:

αα και κατι ακομη :excl: πανω στην αμμο εχουν μαζευτει κάποια υπολειμματα απο τα φυτα, να τα αφησω έτσι η να τα μαζεψω?και αν πρεπει να τα μαζέψω πως??ειναι πολυ μικρα και διαλύονται..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο σαλιγκάρι μεσα; Αμα έχεις τότε αυτά τα φυλλαράκια θα τα κάνει κολατσίο! Αμα δεν έχεις, αστα δεν πειράζει (εκτος κι αν έχεις τσιμπίδα για να φτάνεις μέχρι κάτω). Καλύτερα -και για σένα, και για τον ψάρη και για το ενυδρείο- να μην βάζεις απ'ευθείας τα χέρια μεσα.

(αν δεν έχεις σαλιγκάρι περνα μια βόλτα απο τον ψαροκαφέ το σάββατο να πάρεις ενα apple snail απο τα δικά μου αν θες :excl:)

Αυτό που "κάθεται" στα φυτά είναι νορμάλ. Ξεκουράζεται!!

Για το οτι τσιμπολογάει την άμμο δεν ξέρω. Αμα όταν τον ταϊζεις πάει τροφή κάτω (δηλαδή δεν την τρώει), μυρίζει και τσιμπολογάει (μαλλον) :excl: Εχεις δει στην θάλασσα τα ψάρια να "τρώνε" και να φτύνουν την αμμο ψάχνοντας για τροφή; Κατι αντίστοιχο φαντάζομαι κάνει ο μονομάχος σου. Το κανουν και τα γκάπυ μου! ;)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι..ελπίζω να μην σας κουράζω..

εβαλα τον μπετακο μου στο νεο ενυδρειο και βλέπω οτι εχει αλλαξει η συμπεριφορα του....τι εννοω: 1ον) κανει σαν τρελος με το που αναβει η λάμπα ,ειδικά την πρώτη μερα δεν έλεγε να ηρεμησει

2ον) παει και μπλέκει στα φυτα και καθεται εκει σαν να ειναι κρεμασμενος

και 3ον)ειναι νορμαλ να τσιμπολογάει στον πάτο?? :excl:

αα και κατι ακομη ;) πανω στην αμμο εχουν μαζευτει κάποια υπολειμματα απο τα φυτα, να τα αφησω έτσι η να τα μαζεψω?και αν πρεπει να τα μαζέψω πως??ειναι πολυ μικρα και διαλύονται..

1. Καλο ειναι αφου στρεσαρεται και δεν εχει συνηθησει το αποτομα αναμα της λαμπας να του αναβεις (και με χρονοδιακοπτη ακομα) λιγο πριν αναψε η λαμπα του, ενα φωτιστικο του χωρου για να "προετοιμαζεται".

Καποια στιγμη ομως δουλευουν τα εσωτερικα ρολογια των ζωντανων και νοιωθουν την επερχομενη αλλαγη, μειωνοντας το στρες.

Μπορεις να κανεις το ιδιο κολπο και οταν κλεινει το φως.

2. Συνηθες. Δες το δικο μου που εχει πιαστει σε ενα φυλλο και στεκεται ακινητος και κοιταει τον "ουρανο". :excl:P3060063_resize.jpg

3. Ναι.

Αν θελησεις να αφαιρεσεις κατι απο το βυθο ποτε, μπορεις να το κανεις με ενα λαστιχο (πχ αλφαδολαστιχο αυτο που χρησιμοποιεις για τις αλλαγες) με τη μεθοδο της αναρροφησης και σιφωναρεις απο το βυθο.

Δεν χρειαζετα ομως σε νορμαλ συνθηκες αυτο το κανει η βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο σαλιγκάρι μεσα;

δεν εχω τιποτα apple snails αλλα καποιους "λαθρεπιβατες"από τα φυτά,κατι μικρουλια μαυρα που σουλατσαρουν περα δωθε..

(αν δεν έχεις σαλιγκάρι περνα μια βόλτα απο τον ψαροκαφέ το σάββατο να πάρεις ενα apple snail απο τα δικά μου αν θες :excl:)

οκ! :excl: ποτε και που?

Αμα όταν τον ταϊζεις πάει τροφή κάτω (δηλαδή δεν την τρώει)

μπαα ειναι πολυ λιγουρης,τα bloodworms κυριολεκτικα τα τσακιζει.οπότε δεν ειναι τροφη..λετε να ειναι τιποτα μικρα σαλιγκαρακια απο τους λαθραιους εκει μεσα και να τα κυνηγαει?

Link to comment
Share on other sites

μμάλιστα..ευχαριστω και πάλι παιδια να στε καλα!

κουκλος ο μικρος σου delta!φτου φτου !να τον χαιρεσαι! :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τιποτα apple snails αλλα καποιους "λαθρεπιβατες"από τα φυτά,κατι μικρουλια μαυρα που σουλατσαρουν περα δωθε.. Καλύτερα να βάλεις κάποια φωτογραφία γιατι κάποιοι λαθρεπιβάτες τρώνε φυτά ;)

οκ! :excl: ποτε και που? εδώ :excl: Εγώ θα είμαι κατα/μετα τις 6.30 εκει.

μπαα ειναι πολυ λιγουρης,τα bloodworms κυριολεκτικα τα τσακιζει.οπότε δεν ειναι τροφη..λετε να ειναι τιποτα μικρα σαλιγκαρακια απο τους λαθραιους εκει μεσα και να τα κυνηγαει? απ'οσο ξέρω δεν τρώνε σαλιγκάρια...

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Αυτά συνήθως είναι άκακα. Μπορείς να τα αφήσεις μέσα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συνήθως είναι άκακα. Μπορείς να τα αφήσεις μέσα :hysterical:

:ooh2: ok ευχαριστω

υ.γ ισχύει για σημερα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...