Jump to content

Προσέγγιση στην Ν.Α. Ασία


Salvator_v

Recommended Posts

Πολύ όμορφο ενυδρείο και τα φυτά σου απλά άψογα !!! Επειδή σε λίγο θα αρχίσω και εγώ να στήνω ένα μεγάλο μπορείς να μου αν μαζί με την υπέροχη άμμο έχεις και κάποιο υπόστρωμα ? ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά λόγια.

@tsoum

Η φτέρη πραγματικά το μπούκωνε. Παρότι φυτό αργής ανάπτυξης με το φως την λίπανση και το CO2 έγινε τεράστια. Αφαιρέθηκε σε δύο δόσεις και τελικά αποδεικνύεται μετά από μέρες ότι έφταιγε και για το σκαμπανέβασμα του PH.

Επίσης ο τεράστιος σκοτεινός όγκος της στρεσάριζε τα ψάρια.

Οι "πληθισμοί" των ψαριών ας πούμε ότι βρήκαν μόνοι τους μια ισορροπία όσο μεγάλωναν και γερνούσαν τα ψάρια.

Τα Botia παρότι έχουν αλλάξει 3 ενυδρεία κάνουν καθημερινή εμφάνιση πρωί και βράδυ.

Οι μελανοταινίες αποδήμησαν μία μία μάλλον από το στρεσάρισμα των γκουράμι και τον περιορισμένο χώρο από τα φυτά.

Collisia Lalia και Tsouna δεν ξαναβάζω σε ενυδρείο, καταλήγω ότι έχουν μεγάλη θνησιμότητα γιατί έρχονται άρρωστα και εκφυλισμένα από υπερπαραγωγή.

Τα Trigonostigma (Αρλεκίνοι) παρά το μικρό μέγεθος είναι απ΄τα πλέον ατρόμητα ψάρια και κάνουν πολύ καλό Deather για πιο φοβισμένα ψάρια.

@Khilan

Ο πυθμένας στο ενυδρείο είναι χωρισμένος στα δύο. Στο δεξιό μέρος έχει μπεί Seachem Flurite και στο αριστερό μέρος ψιλόκοκκη άμμος χαλαζιακή ενιχυμένη με παστίλιες εμπλουτισμού στα σημεία που φυτεύεται.

Το σχεδίασα έτσι για να δώσω μια αντίθεση χρωματικά και την αίσθηση ότι η όχθη καταλήγει στο βυθό.

Κάποπια στιγμή ανακάτεψα το Flurite με λίγο ψιλόκοκκο χαλίκι γιατί είναι δύσκολο να φυτευτεί και δεν συγκρατούνται καλά οι ρίζες των φυτών.

Όπως έχει υποθεί σε πολλές συζητήσεις παλαιότερα, η άμμος είναι το καλύτερο υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παραμένει ένα από τα αγαπημένα μου ενυδρεία στo forum και αξίζει συγχαρητήρια.

Σωτήρη το πρόβλημα με την υπερανάπτυξη της φτέρης το αντιμετώπισα και εγώ. Τελικά την αφαίρεσα όλη εδώ και καιρό. Νομίζω ότι η φτέρη εν τέλει θέλει μεγάλα ενυδρεία, πολλά λίτρα και χω΄ρο και για το φυτό και για τα ψάρια.

:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

@Khilan

Ο πυθμένας στο ενυδρείο είναι χωρισμένος στα δύο. Στο δεξιό μέρος έχει μπεί Seachem Flurite και στο αριστερό μέρος ψιλόκοκκη άμμος χαλαζιακή ενιχυμένη με παστίλιες εμπλουτισμού στα σημεία που φυτεύεται.

Το σχεδίασα έτσι για να δώσω μια αντίθεση χρωματικά και την αίσθηση ότι η όχθη καταλήγει στο βυθό.

Κάποπια στιγμή ανακάτεψα το Flurite με λίγο ψιλόκοκκο χαλίκι γιατί είναι δύσκολο να φυτευτεί και δεν συγκρατούνται καλά οι ρίζες των φυτών.

Όπως έχει υποθεί σε πολλές συζητήσεις παλαιότερα, η άμμος είναι το καλύτερο υπόστρωμα.

Με έχει εντυπωσιάσει πολύ το ενυδρείο σου !!!! :excl:

Αυτές τις 2 εκδοχές έχω στο μυαλό μου, να βάλω flurite και να το σκεπάσω με άμμο η να βάλω μόνο άμμο και να βάλω ταμπλέτες στα σημεία που θα μπουν τα φυτά , είμαι τις άποψης ότι το flurite είναι καλύτερο για μένα γιατί λογικά μέχρι να τελειώσω θα τους αλλάξω θέση 100 φορές τις πρώτες μέρες ….

Εσύ που έχεις και τα 2 τι μου προτείνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Με έχει εντυπωσιάσει πολύ το ενυδρείο σου !!!! :excl:

Αυτές τις 2 εκδοχές έχω στο μυαλό μου, να βάλω flurite και να το σκεπάσω με άμμο η να βάλω μόνο άμμο και να βάλω ταμπλέτες στα σημεία που θα μπουν τα φυτά , είμαι τις άποψης ότι το flurite είναι καλύτερο για μένα γιατί λογικά μέχρι να τελειώσω θα τους αλλάξω θέση 100 φορές τις πρώτες μέρες ….

Εσύ που έχεις και τα 2 τι μου προτείνεις ?

Ευχαριστώ,

Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Αναπαράσταση κάποιου βιότοπου ή γενικά ένα φυτεμένο ενυδρείο; Από αυτό εξαρτάται και τι υπόστρωμα θα βάλεις.

Σε γενικά πλαίσια, το Flurite αν και θεωρητικά ένα πολύ καλό υλικό έχει και μερικά προβλήματα. Δεν μπορεις να το αναμίξεις ή να το σκεπάσεις με λεπτόκοκκο υλικό (χαλίκι / άμμο) γιατί πολύ γρήγορα το λεπτότερο υλικό θα πάει από κάτω. Αυτό συμβαίνει και με το ίδιο το Flurite επειδή έχει διαφορετικής κοκκομετρίας υλικά μέσα. Καταλήγει να μένουν επάνω τα χοντρύτερα κομάτια και πάει κάτω το ψιλό.

Επίσης δεν πρέπει να το κουνας και πολύ, γιατί όσο και να το πλύνεις βγάζει πολύ χώμα και θολώνει το ενυδρείο.

Στην άμμο μπορείς να βάλεις ταμπλέτες ανα 15 cm περίπου στα σημεία που θες να φυτέψεις όχι απαραίτητα στην ρίζα κάθε φυτού. Είναι πολύ συγκεκριμένα τα φυτά που θέλουν ενίσχυση ακριβώς στην ρίζα και αυτό πορεί να γίνει αφού πάρουν την τελική τους θέση.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σχεδιάσεις από πριν πως θες να είναι το ενυδρείο.

Να διαλλέξεις φυτά ανάλογα το τελικό μέγεθος και το φύλλωμα να τα τοποθετήσεις στο σχέδιο εκεί που σου αρέσει.

Δεν είναι καλό για τα φυτά να τα μετακινεις συνέχεια γιατί δεν μπορεί να αναπτυχθει το ρίζικό σύστημα.

Μερικά αργά φυτά καταστρέφονται με τις μετακινήσεις π.χ. κρυπτοκορίνες.

Επίσης πρέπει να διαλλέξεις τις θέσεις των φυτών ανάλογα με το πως αναπτύσονται για να μην σκεπάζουν άλλα φυτά και αν είναι ταχείας ανάπτυξης να έχεις την ευχέρεια να τα κλαδεύεις συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτό ακόμα...

post-5311-1280359658_thumb.jpg post-5311-1280359674_thumb.jpg post-5311-1280359685_thumb.jpg

post-5311-1280359754_thumb.jpg post-5311-1280359767_thumb.jpg

και με νυκτερινό φωτισμό από το δωμάτιο...

post-5311-1280359788_thumb.jpg

και μια για το μάτι ! :excl:

post-5311-1280360025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη λεπτομερή ανάλυση :excl:

είναι το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο και η πρώτη μου ευκαιρία να φιλοξενήσω ψάρια που πραγματικά μου αρέσουν αξιοπρεπώς ! Συγγνώμη για το οφ τοπικ ελπίζω σύντομα να μπορώ και εγώ να παρουσιάσω κάτι τόσο εντυπωσιακό cheers :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πραγματικά απιστευτο ενυδρείο!

Ο νυχτερινός φωτισμός είναι τοσο έντονος ή απλα έτσι φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απιστευτο ενυδρείο!

Ο νυχτερινός φωτισμός είναι τοσο έντονος ή απλα έτσι φαίνεται;

Ευχαριστώ. :)

Ο νυκτερινός φωτισμός είναι περίπου σαν την δημοσίευση #24 όπου και πάλι είχα ανοίξει παραπάνω διάφραγμα (υπερφωτισμένη φωτό) για να φαίνεται κάτι αλλιώς βγαίνει πολύ σκοτεινό.

Στη δημοσίευση #33 πάφτει φως από το δωμάτιο από το ανοικτό καπάκι, ενώ έχουν σβήσει τα φώτα του ενυδρείου και ανάβουν μόνο τα LEDs.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά τώρα κατάλαβα τι έχασα που δεν ανέβηκα επάνω για καφέ.

απλά φανταστικό!!!

Μπράβο Σωτήρη να εισαι καλά να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά τώρα κατάλαβα τι έχασα που δεν ανέβηκα επάνω για καφέ.

απλά φανταστικό!!!

Μπράβο Σωτήρη να εισαι καλά να το χαίρεσαι!!!

:thumbup::D:D

Βρεθηκες τοσο κοντα σε τετοια ενυδρεια και χομπιστα και ειπες οχι? ;):D:blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευαχαριστώ Τάσο και σύ νάσαι καλά.

Τάσο και Σπύρο, θα το κανονίσουμε για καφέ ένα απογευματάκι.

Το"κατάστημα" διαθέτει ποικιλία καφέδων και τεϊων... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...