Jump to content

Help στον αρχαριο


Recommended Posts

Παιδια για σας.ειμαι νεος στο αθλημα και εχω καποιεσ ερωτησουλες.Εχω ενα ενυδρειο 40 λιτρα και θα το κανω θαλασσινο.μαλλον fo.Το θεμα ειναι πως δεν ξερω ποσο ζωντανο βραχο πρεπει να βαλω και ποσο αραγωνητη,επισης ζωντανο.Μια αλλη ερωτηση ειναι για το ποσο θα πρεπει να ειναι η φωτοπεριοδος απο την στιγμη που βαλω μεσα τον βραχο.Εχω 0,9w/l.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eφοσον θα γινει fish only (με 2-3 ψαρακια το πολυ γιατι τα λιτρα ειναι λιγα),μπορεις να στηριξεις τη βιολογογια σου σε βιολογικο υλικο ενος εξωτερικου φιλτρου.Ετσι θα βαλεις οσο ψοφιο βραχο χρειαστει για να υπαρχουν κρυψονες και θα σου μεινει πολυτιμος χωρος.

Αμμο βαζεις οσο σου αρεσει οπτικα,παλι για αν εξοικονομισεις πολυτιμα λιτρα νερου.

Φωτοπεριοδο σε FO μεχρι 12 ωρες καλα ειναι.

Τωρα το ποσο δυσκολο θα ειναι ενα τοσο μικρο ενυδρειο και αν θα πρεπει να το προσπαθησεις με μεγαλυτερο ειναι αλλη συζητηση.Καλο θα ειναι να πας σε 60 λιτρα+.

Περιμενε και αλλες αποψεις επι του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για σας.ειμαι νεος στο αθλημα και εχω καποιεσ ερωτησουλες.Εχω ενα ενυδρειο 40 λιτρα και θα το κανω θαλασσινο.μαλλον fo.Το θεμα ειναι πως δεν ξερω ποσο ζωντανο βραχο πρεπει να βαλω και ποσο αραγωνητη,επισης ζωντανο.Μια αλλη ερωτηση ειναι για το ποσο θα πρεπει να ειναι η φωτοπεριοδος απο την στιγμη που βαλω μεσα τον βραχο.Εχω 0,9w/l.

40 λιτρα τι??? καθαρα, μικτα??θα εχει sump??

Link to comment
Share on other sites

Απο την σιγμή φίλε μου που θα πάς γιά Fish only θαλασσινό ενυδρείο, δεν βρίσκω τον λόγο να πάς γιά ζωντανό βράχο, εκτός και εαν στην πορεία υπάρχει σκέψη να το αναβαθμίσεις σε reef.

Link to comment
Share on other sites

40 λιτρα καθαρα.Το εχουν κανει και 2 φιλοι μου και απ οτι μου εχουν πει δεν ειναι και τρελα δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την σιγμή φίλε μου που θα πάς γιά Fish only θαλασσινό ενυδρείο, δεν βρίσκω τον λόγο να πάς γιά ζωντανό βράχο, εκτός και εαν στην πορεία υπάρχει σκέψη να το αναβαθμίσεις σε reef.

Σωστο.... αν δεν κανω λαθος μπορει να βαλει Ζωντανο αραγωνιτη και ψωφιο βραχο....

Link to comment
Share on other sites

μπααααα....σκεφτομαι ζωντανο βραχο και ζωντανο αραγωνητη για καλο και για κακο.και περα απο αυτο ο ζωντανος βραχος ειναι πολυ ωραιος.Α και ξεχασα.Στο φιλτρο μεσα εχει ενυδρειακο βαμβακι,σφουγγαρι,ανθρακα και αντισφορο.

Link to comment
Share on other sites

as μου πει καποιος ποσα κιλα βραχο και αραγωνιτη θα χρειαστω.

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω πως με ένα τσουβαλάκι αραγωνίτη (4,5 kg) και 5-7 kg βράχο θα είσαι μιά χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βάλεις ζωντανό βράχο 4-5 κιλά είναι μια χαρά τώρα αραγωνίτη είναι σχετικό με το πόσους πόντους το θες.Ξεκίνα με 4-5κιλά που λέει ο costas και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

oκ παιδια.ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.Τα πραγματα στο φιλτρο που εχω βαλει ειναι εντακσει ή θα χρειαστω και τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Με υαλοβάμβακα,ανθρακα και αντισφορο είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ενυδρειακι ειναι;Βαλε μια φωτογραφια....... :thumbup:

ειναι ενα της elite.Θα βαλω φωτο μολις βαλω τον βραχο και τον αραγωνιτη να μου πειτε κιολας αν τα εστησα καλα.

Link to comment
Share on other sites

A παιδια και κατι αλλο....Εχω μια αεραντλια.Αυτη να την βαλω σε λειτουργεια ή μηπως δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο δεν νομίζω να σου χρειαστεί άν χτυπάει κάποιος κυκλοφορητής την επιφάνεια του νερού σου δέν θα έχεις πρόβλημα οξυγόνωσης απο την άλλη μπορεί να σου φανεί χρήσιμο ή στην καραντίνα άμα έχεις ή εκεί που θα φτιάχνεις το νερό για την αλλαγή σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες οτι μπορει να μου χρειαστει στο νερο που θα φτιαχνω τι εννοεις?εγω το νερο το φτιαχνω σε μια λεκανη με 2 κυκλοφορητες μεσα

Link to comment
Share on other sites

άν είναι βαθιά η λεκάνη και δέν γίνεται ανατάραξη της επιφάνειας και κρατάς το νερό αρκετές μέρες καλό θα είναι να οξυγονώνεται όχι ότι είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

οκ αν ειναι θα βαλω την αεραντλια μεσα τοτε και τους κυκλοφορητες.Ευχαριστω.Επι της ευκαιριας μηπως ξερεις κανεναν που να πουλαει ζωντανο βραχο ή αραγωνητη?Θελω κανα τρικιλο

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς; κατάστημα ή συγχομπίστα;

και τα 2 αλλα ποιο πολυ θελω να παρω απο ενα συνχομπιστα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω και κατι αλλο?Αμα βαλω τον βραχο και τον αραγωνιτη μετα θα πρεπει να εχω τα φωτα κλειστα για ενα μηνα?Αν ναι γιατι?

Link to comment
Share on other sites

μεγάλο κεφάλαιο πολλές οι απόψεις η πρωσοπική μου εμπειρία που δέν την συνιστώ καθότι είμαι σίγουρος πως απο τα 5000 μέλη μόνο 2 θα συμφωνήσουν μαζί μου...

Λοιπόν εγώ είμαι τις άποψεις πως όταν αγοράζεις ζωντανό βράχο τον αγοράζεις για την ζωή του όταν λοιπόν το αφήσεις με σβηστά φώτα η φωτοσυνθετικοί οργανισμοί πεθαίνουν με αποτέλεσμα να πεθάνουν και κάποιοι άλλοι που τρεφονται με φωτοσυνθετικούς με αποτέλεσμα ΑΜΜΩΝΙΑ πολύ σωστά την αμμωνία την χρειαζόμαστε στο ξεκίνημα και στρώσιμο του ενυδρείου αλλά ρισκάρουμε να πεθάνει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό οργανισμών που κάνει τον βράχο μας ζωντανό απλά για να μήν τιγκάρουμε άλγη;;;

Εγώ λοιπόν Απο την πρώτη μέρα το είχα με full φωτοπερίοδο την 4η μέρα ξεκίνησα με διατομική που με την σειρά της έγινε η γνωστή πράσινη μετά απο 13 μέρες και που με την σειρά της έγινε τροφή για το blue μου...

Είμαι της άποψεις λοιπόν για full φωτοπερίοδο χωρίς να το συνηστώ...απλά η δική μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και μενα λογικο μου ακουγεται αυτο που λες.Ειμαι σε δειλλημα.Θα δω τι θα κανω.να σε ρωτησω και κατι αλλο?μηπως μπορεισ να μου πεις τι κυκλοφορια θα πρεπει να εχω στο ενυδρειακι μου?ειναι 40 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...