Jump to content

Help στον αρχαριο


Recommended Posts

η εμπειρια μου απο μικρα συστηματα ειναι οτι σημασια δεν εχει ποση δυναμη εχουν οι αντλιεσ/κυκλοφοριτες, αλλα αν υπαρχουν νεκρες ζωνες...

προσπαθισε με την κινηση της αντλιας να καλιψεις τα πιο δυσκολα σειμια και ενα μικρο κυκλοφοριτη σε κεντρικο σειμιο ψηλα....

τωρα δεν ξερω αν σε προλαβα, αλλα για τον βραχο το σημαντικο δεν ειναι τοσο το βαρος αλλα αν εχει χωρους να μπενοβγενουν τα ψαρακια σου.

για τα ψαρια, θα προτινα μινι γκομπυ και γαριδες μικρες... αν βαλεις μονο μικρες γαριδες στα 40 λιτρα φανταζομε πως θα μπορουσες να εχεις περισοτερα ζωντανα. τι εχεις υποψη σου?

αααα ναι... βιολογικο υλικο θα βαλεις στο φιλτρο σου??

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

η εμπειρια μου απο μικρα συστηματα ειναι οτι σημασια δεν εχει ποση δυναμη εχουν οι αντλιεσ/κυκλοφοριτες, αλλα αν υπαρχουν νεκρες ζωνες...

προσπαθισε με την κινηση της αντλιας να καλιψεις τα πιο δυσκολα σειμια και ενα μικρο κυκλοφοριτη σε κεντρικο σειμιο ψηλα....

τωρα δεν ξερω αν σε προλαβα, αλλα για τον βραχο το σημαντικο δεν ειναι τοσο το βαρος αλλα αν εχει χωρους να μπενοβγενουν τα ψαρακια σου.

για τα ψαρια, θα προτινα μινι γκομπυ και γαριδες μικρες... αν βαλεις μονο μικρες γαριδες στα 40 λιτρα φανταζομε πως θα μπορουσες να εχεις περισοτερα ζωντανα. τι εχεις υποψη σου?

αααα ναι... βιολογικο υλικο θα βαλεις στο φιλτρο σου??

και γω για κανα goby σκεφτομουνα να βαλω που ειναικαι μικρα.στο φιλτρο εχω ενυδρειακο βαμβακι σφουγγαρι,ανθρακα και αντιφοσφορο

Link to comment
Share on other sites

και γω για κανα goby σκεφτομουνα να βαλω που ειναικαι μικρα.στο φιλτρο εχω ενυδρειακο βαμβακι σφουγγαρι,ανθρακα και αντιφοσφορο

Και είσαι μιά χαρά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και είσαι μιά χαρά :thumbup:

ok σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Παρεγγειλα και ενα skimmer γιατι θελω να βαλω και κανενα μανηταρακι ή τιποτα αλλο.Θα δειξει στην πορεια

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερει κανενας να μου προτηνει μια πολυ καλη μαρκα αραγωνιτη για να βαλω στο ενυδρειο μου?εχω ακουσει καλα λογια για την caribsea

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μια καλή εταιρία.Μου αρέσει και η Τropic eden αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

To βασικο ειναι να σου αρεσει το χρωμα και η κοκκομετρια.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα στο τη αρέσει στο καθένα είναι.Εμένα πχ μου αρέσει κάτι ενδιάμεσο.

Link to comment
Share on other sites

oκ εγω το λεω μηπως παιζει καποιο ρολο στο φιλτραρισμα.Γι αυτο.πρωσπαθω να κανω οτι ποιο σωστο μπορω,θαλαασσινο ειναι αυτο,αμα δεν το προσεξουμε την κατσαμε............χεχε

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο πρεπει να εχει αμμο κατω και οχι πετρουλες για να αποφευγεται η συσσορευση βρομιας αναμεσα τους.Τωρα το αν ειναι ψιλη ή χοντρη αμμος,ειναι θεμα γουστου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτησουλα.πηρα εχθες αραγωνητη απο ενα συνχομπιστα και μολις τον εβαλα το βραδυ στο εβυδρειο επιασε μια θολουρα τρελη.εκλεισα τα φιλτρα για να μιν μπουκωσουν αλλα και σημερα το πρωι που ειδα δεν εχει φυγει η θολουρα,βεβαια εχει ελατωθει.Αυτο που ηθελα να μαθω ειναι αν θα πρεπει να ανοιξω τα φιλτρα και τις αντλιες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε φίλτρο και αντλίες και σιγά σιγά θα φύγει η θολούρα εντελώς.Δεν υπήρχε λόγος να κλείσεις τις αντλίες παρά μόνο όταν έβαζες τον αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες καθολου βραχο μεσα,οταν θα κατσει η θολουρα,παρε εναν κυκλοφοριτη και ξεσκονισε τον.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω Ακη.Εχω και siporax αχεησιμοποιητο.Να το βαλω αυτο ή δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιησεις ζωντανο βραχο,μην το βαλεις.Διαφορετικα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια ποιος ξερει να μου πει πως λεγεται αυτη η γαριδα που τρωει την αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Την διατομική άλγη την καθαρίζουν τα σαλιγκάρια,κάποια είδη άλγης οι ερημιτες,

εσύ τι ψάχνεις ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Την διατομική άλγη την καθαρίζουν τα σαλιγκάρια,κάποια είδη άλγης οι ερημιτες,

εσύ τι ψάχνεις ακριβώς;

εγω εχω την αλγη που ειναι πανω στα βραχακια και ειναι σαν γκαζον,δεν ξερω πως λεγεται.Η διατομικη αλγη ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου ηρθε ενα skimmerακι που ειχα παραγειλει :excl: .Δεν ξερω ομως,κατι μου φενεται οτι παει στραβα.Το εβαλα στο ενυδρειο,δουλευει κανονικα αλλα δεν βγαζει αφρο.Τι λετε να ειναι?Μηπως ειναι νωρις ακομα να βγαλει αφρο?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε κάποια στοιχεία για το skimmer... μερικά (αν όχι όλα) χρειάζονται "στρώσιμο" λογικά θα αρχίσει να σου δουλεύει καλά μετά από 2-3 μέρες.

Από την άλλη πάλι αν δεν υπάρχουν οργανικά απόβλητα, θα κάνει αφρό αλλά δεν θα βγάζει βρομιά.

Δώσε όμως στοιχεία του skimmer διότι το καθένα θέλει και τη δικιά του ρύθμιση.... μέχρι να βρεθεί η "χρυσή τομή"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...