Jump to content

54 λιτρα με Ramirezi


Raven

Recommended Posts

Eπιτελους αποκτησα ενα ζευγαρακι που ειναι οσο πιο "καθαρο" γινεται. Τα περισσοτερα που εβρισκα ηταν πολυ κακης ποιοτητας ψαρια ή σε ασχημες τεχνητες μορφες οπως ballon, long fin, golden κλπ.

Θα μεινουν προσωρινα στο 54αρι για 1 μηνα μεχρι να ετοιμαστει το 200αρι βιοτοπικο Orinoco που θα τα φιλοξενησει τελικα.

Τα εχω σε PH 6,6 προς το παρον αλλα σκοπευω να το χαμηλωσω κι αλλο.

Με εχουν ηδη ξετρελλανει με τον τροπο που κινουνται και με την ηρεμια τους :thumbup:

post-6932-1256304351_thumb.jpg

post-6932-1256304463_thumb.jpg

post-6932-1256304499_thumb.jpg

post-6932-1256304535_thumb.jpg

post-6932-1256304568_thumb.jpg

post-6932-1256304628_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου και γενικά ενυδρείο σου!! :thumbup:

μια ερώτηση μόνο,μπορούν να μείνουν μόνιμα σε 54λ με σωστές συνθήκες?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα για προσωρινα :thumbup:

Στο μεγαλο θα εχεις αμμο ή χαλικι παλι?

Οι πετρες παλι πολυ ομορφες. που πας και τις βρισκεις?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους !!

Πολυ καλο :helpsmilie::bowdown:

Αλλα εχεις καποια περιθωρια βελτιωσης :helpsmilie:

Ελπιζω να εννοεις το ενυδρειο γιατι στη φωτογραφιση εβαλα τα δυνατα μου :helpsmilie:

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου και γενικά ενυδρείο σου!! :thumbup:

μια ερώτηση μόνο,μπορούν να μείνουν μόνιμα σε 54λ με σωστές συνθήκες?

Δυσκολο !! Απαιτουν σταθεροτητα και καθαρο νερο με συχνες αλλαγες. Θελει τρομερη φροντιδα και ελεγχο ενα τοσο μικρο ενυδρειο με ευαισθητα ψαρια οπως αυτα, κατι που στο τελος κουραζει. Το 200αρι που λεω θα ειναι μονο γι αυτα και μερικους οτοκυκλους με σκοπο την αναπαραγωγη και την ανετη διαβιωση τους.

πολυ ομορφα τα ψαρακια , ποσα εχεις (m-f)?

ανυπωμωνουμε για το 200αρι :helpsmilie:

Εχω μονο ενα ζευγαρακι.

Μια χαρα για προσωρινα :thumbup:

Στο μεγαλο θα εχεις αμμο ή χαλικι παλι?

Οι πετρες παλι πολυ ομορφες. που πας και τις βρισκεις?

Στο μεγαλο σκεφτομαι σκετη λευκη αμμο. Διαβαζω και ψαχνω συνεχεια για πληροφοριες σχετικα με το βιοτοπο Ilanos/orinoco. Κατεληξα οτι θα πρεπει να ειναι με πολλα ξυλα , ξερα φυλλα και αρκετα φυτα απο την περιοχη. Χαμηλη ροη, μετριο φωτισμο και Pistia στην επιφανεια.

Οι πετρες Σπυρο ειναι λαβα Σαντορινης και μου τις χαρισε ο Ντινος99. Η πλακα ειναι λεια σαν γυαλι και ειναι απο το κτημα μου στην Σαμο. Μοιαζει σαν αργιλωδης σχιστολιθος και ουδετερη. Την ονομαζουμε "Καγιά" στο νησι και εχω τονους στο κτημα απο δαυτες αλλα αντε να τις μεταφερω Αθηνα...φορτηγο θελω !

Τελος κανω τον σταυρο μου να πανε καλα γιατι ειναι πολυ ευπαθη και φιλασθενα ψαρια και με μικρο ορο ζωης συνηθως. Ελπιζω να μεινουν υγιη και θα κανω οτι μπορω γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησαν κιολας ! εχω αυγουλακια :thumbup:

DSC_0001-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους !!

Ελπιζω να εννοεις το ενυδρειο γιατι στη φωτογραφιση εβαλα τα δυνατα μου :thumbup:

Δυσκολο !! Απαιτουν σταθεροτητα και καθαρο νερο με συχνες αλλαγες. Θελει τρομερη φροντιδα και ελεγχο ενα τοσο μικρο ενυδρειο με ευαισθητα ψαρια οπως αυτα, κατι που στο τελος κουραζει. Το 200αρι που λεω θα ειναι μονο γι αυτα και μερικους οτοκυκλους με σκοπο την αναπαραγωγη και την ανετη διαβιωση τους.

Εχω μονο ενα ζευγαρακι.

Στο μεγαλο σκεφτομαι σκετη λευκη αμμο. Διαβαζω και ψαχνω συνεχεια για πληροφοριες σχετικα με το βιοτοπο Ilanos/orinoco. Κατεληξα οτι θα πρεπει να ειναι με πολλα ξυλα , ξερα φυλλα και αρκετα φυτα απο την περιοχη. Χαμηλη ροη, μετριο φωτισμο και Pistia στην επιφανεια.

Οι πετρες Σπυρο ειναι λαβα Σαντορινης και μου τις χαρισε ο Ντινος99. Η πλακα ειναι λεια σαν γυαλι και ειναι απο το κτημα μου στην Σαμο. Μοιαζει σαν αργιλωδης σχιστολιθος και ουδετερη. Την ονομαζουμε "Καγιά" στο νησι και εχω τονους στο κτημα απο δαυτες αλλα αντε να τις μεταφερω Αθηνα...φορτηγο θελω !

Τελος κανω τον σταυρο μου να πανε καλα γιατι ειναι πολυ ευπαθη και φιλασθενα ψαρια και με μικρο ορο ζωης συνηθως. Ελπιζω να μεινουν υγιη και θα κανω οτι μπορω γι αυτο.

και εγω κατι τετοιο εχω διαβασει , οτι σε ενυδρειο δεν ζουνε πανω απο 2-3 χρονια , γιατι αραγε?

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Για ακομα μια φορα.... μαγκας!!!

Πες μου ομως... πως ξεχωριζει το αρσενικό με το θυλικό? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Raven !

Έχει καταντήσει πια πολύ δύσκολο να βρεις πραγματικά καθαρά ramirezi και μάλιστα και θηλυκά.

Πολύ όμορφο ζευγαράκι, καθώς μάλιστα διάβαζα το θέμα, πριν να φτάσω στη γέννα, ήμουν έτοιμος να απαντήσω ότι μάλλον να περιμένεις γέννα άμεσα οπότε είδα το post με τα αυγά !

Την τελευταία φορά που είχα ramirezi, πριν από αρκετά χρόνια σε ένα juwel record 60, δύο μάλιστα ζευγαράκια (η φάση όσα πιο πολλά ψάρια τόσο το καλύτερο :thumbup: ), διαλεγμένα ήδη ως ζευγάρια μέσα από το κατάστημα (!), και φανερά δύο αρσενικά και δύο θηλυκά (τώρα ούτε αυτό δεν ξεχωρίζει πια εύκολα) και είχα συχνά γέννες (φυσικά λόγω απειρίας και νερού Θεσσαλονίκης δεν είχα ποτέ μικρά). Κάθε ζευγάρι είχε την πλευρά του, και τα αρσενικά συναντιόνταν στο κέντρο του ενυδρείου για να τσακωθούν ! Απίστευτα ψαράκια.

Από τότε δεν κατάφερα να σταυρώσω ένα αξιοπρεπές ζευγάρι που να επιβιώσει κιόλας για το φυτεμένο μου που είναι και διπλάσιο από εκείνο το παλιό 60άρι.

Πολύ όμορφα τα δικά σου και όταν τα μεταφέρεις θα είναι ακόμη καλύτερα. Πάντα τέτοια !

:bowdown::thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

super!!!!!!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για ακομα μια φορα.... μαγκας!!!

Πες μου ομως... πως ξεχωριζει το αρσενικό με το θυλικό? :thumbup:

Tα ψαχνεις ή ζητας ταυτοτητα :bowdown::thumbup:

Ο Aρσενικος φαινεται απο το πανω πτερυγιο

Εδω και η θυληκια

Και αυτο :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εύγε !!! Πάρα πολύ Όμορφά !!!

Τελικά γεννήσανε στο 54lt ... νομίζω ότι πολύ σημαντικό είναι η ηρεμία σε αυτά τα ψαράκια (μόνα τους στο 54) ...

Τι κάνουν τα μωρά γενικότερα ??

Link to comment
Share on other sites

Γεννησανε 3 φορες μεχρι τωρα αλλα τρωνε τα αυγα τους λιγο πριν εκκολαφθουν. :excl:

Link to comment
Share on other sites

ωραια! :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αψογοσ........ :P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

raven εχω κ γω το ιδιο πακετο μου γεννισαν κ μετα απο 4 μερεσ τα φαγαν!!!!!τσαμπα η χαρα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

3-5 ευρώ αλλα κάποιοι φιλόδοξοι πωλητές τα βάζουν και 15 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...