Jump to content

Κοστος Reef


harmem

Recommended Posts

Επειδη τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι για στησιμο γλυκου θα ηθελα να σας ρωτησω γενικα για το κοστος ενος Reef που αν και μου αρεσει περισσοτερο, κυκλοφορει γενικα ενας μυθος..(?) οτι το κοστος στησιματος/ συντηρησης ειναι υπερογκο. Επειδη βεβαια η τσεπη του καθενος ειναι διαφορετικη θα μπορουσε καποιος να προσδιορισει ενα μεσο κοστος για το στησιμο ενος reef ενυδρειου? Οχι, τιποτα αλλο αλλα να μαθω εγω και αλλοι αρχαριοι αν αυτο που γενικα ακουγεται ισχυει.. Εγω συγκεκριμενα διαθετω το juwel rio 180 Lt και εχω και ενα εξωτερικο φιλτρο της rena 1350 lt/h. Τι αλλο χρειαζομαι για να πω οτι στρωνω? Skimmer χρειαζομαι ας πουμε απο την αρχη και ποσο κοστιζει περιπου? Ρωταω εσας γιατι αν ρωτησω σε μαγαζι θα με "σκισει" με συμπραγκαλα που ισως δε χρειαζονται..

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικα πολυ και για αρχη 8α χρειαστεις περιπου το 10%(σχετικο ειναι αυτο) σε ζωντανο βραχο αυτο x 12 ευρω/κιλο περιπου 3-4 σακια αραγωνιτη αν βαλεις στεγνο υπολογισε καμια 18 ευρ το σακι και καμια 200 ευρω για το skimmer + αλλα 100 ευρω για κυκλοφορια.Αυτα ειναι τα βασικα δε σου λεω τιμες για αλατι και τετοια αυτα τα αφηνω απ'εξω και μιλαμε παντα για fish only γιατι το φωτηστικο του ριο δεν ειναι για κοραλια.Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη.Ελπιζω να σε βοηθησα.Τωρα για το μηνιαιο κοστος αυτο αλλαζει αναλογα με το τι θες και πως.

Link to comment
Share on other sites

το σκιμερ ειναι απραιτητο για ενα ενυδρειο οπως το λες αλλα με με ελαφρια ιχθιφορτιση?

Link to comment
Share on other sites

το σκιμερ ειναι απραιτητο για ενα ενυδρειο οπως το λες αλλα με με ελαφρια ιχθιφορτιση?

Το skimmer ειναι ο πνευμονας του θαλασσινου ενυδρειου.Ειτε λιγα ειτε πολλα ειναι στον βασικο εξοπλισμο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer ειναι ο πνευμονας του θαλασσινου ενυδρειου.Ειτε λιγα ειτε πολλα ειναι στον βασικο εξοπλισμο. :thumbup:

συμφωνώ, εμενα με εσωσε πολλες φορες οταν πεθανε clum και οταν ειχα μπλεξει με αλγη και γενικα οταν ταιζεις προκειμενου να μην βρεθεις προεκπληξεων χρειαζόμαστε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ειναι απο τα πραγματα που όντως αξιζουν με 1000 :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσα εχεις χωνεις.........και παντα κατι θα βρισκεις να τα χωσεις.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσα εχεις χωνεις.........και παντα κατι θα βρισκεις να τα χωσεις.... :thumbup:
++++1+

Το θαλασσινο ενυδρειο ειναι ενας τρυπιος κουμπαρας.Χωνεις χωνεις και ποτε δεν τελειωνεις.Μην κανεις το λαθος και σκεφτεις μονο την αρχη αλλα σκεψου και το μετα.Ενα θα σου πω μονο για να καταλαβεις.καθε 6 με 8 μηνες θελουν αλλαγμα οι λαμπες σου αν θες να εχεις σκληρα κοραλια κτλ.οποτε υπολογισε απο 150 σε καλες τιμες και παραπανω.και τωρα σου ειπα μονο για τις λαμπες σκεψου και τα αλλα.Μακαρι να σε παιρνει οικονομικα και να μπορεις να το φτιαξεις και να το συντηρεις γιατι ειναι πολυ ομορφο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κάθόλου ευκολη απαντηση στο ερωτημα "ποσο κανει"

Σαν να ρωτάς "ποσο κανει ενα αμαξι"

Μπορει 5000€ μπορει και 500000€...

Link to comment
Share on other sites

Οσα εχεις χωνεις.........και παντα κατι θα βρισκεις να τα χωσεις.... :thumbup:

+1000000000000 :bowdown: αλλα αξιζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα με ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ και ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ μου βγηκε 1200 Euros για 128 λιτρα.

Και χωρις να κανω σχεδον ουτε μια περιττη αγορα!!!!

Αααααα...

και το ενυδρειο μαζι με 20 κιλα βραχο και αραγωνιτη τα πηρα 350 euros.

Οποτε μην υπολογιζεις λιγα γιατι θα πεσεις εξω!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...