Jump to content

βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!


chris z3

Recommended Posts

εχω ενα 200λιτρα φυτεμενο και ντροπη μου που το λεω αλλα το εχω παραμελλημενο γιατι εστεισα και ενα νανο reef και ειχα αποροφηθει εκει.....

εχω μεσα καποιες λανθασμενες επιλογες ψαριων τα αποια και θα δωσω (ηδη εδωσα καποια)

και κοντεβω να τρελαθω απο τιμες ειμαι πολυ καλα και δεν ξερω τι φταιει!!!!!!!!!

εχω co2 βαζω καθε βδομαδα flourish comprehensive supplement for the planted aquarium και κανω ανελειπως αλλαγη του 1/3 του νερου καθε 3-4 βδομαδες........

μεχρι πριν 1-2 εβδομαδες ολα καλα (τρεχει απο τον ιουλιο) αλλα ξαφνικα πολλες τρυπες σε φυλλα απωλια και δεν εχει την αναπτυξη που ειχα πιο πριν!!!!!

εχω λιπασμα της jbl σαν υποστρωμα......παρακαλω τα φωτα σας και την επιηκια σας γιατι καθοδηγηθηκα απο καποιον οχι και τοσο γνωστη και εχω κανει λαθη.......

τα φυτα ειναι χαλια!

post-13974-1256316741_thumb.jpg

post-13974-1256316754_thumb.jpg

post-13974-1256316768_thumb.jpg

post-13974-1256316781_thumb.jpg

post-13974-1256316793_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως ξεκινησε (1) πως ηταν (2) και πως κατεληξε (3)

post-13974-1256317123_thumb.jpg

post-13974-1256317137_thumb.jpg

post-13974-1256317153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σιγουρα ελλειψη σιδηρου και καλιου, πιθανον και ιχνοστοιχειων.

Επισης υπαρχει μια χλωρωση που μοιαζει με ελλειψη αζωτου. Απο νιτρικα πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμμεση ανταποκτιση

εχω κανει 10 φορες τεστ σημερα!

no2 0

no3 0-5

αμμωνια 0

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

οκ.....οποτε τι θα χρειαστω συνολικα???????????

απο ζουμια και ενεργειες που πρεπει να κανω.......

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σιγουρα ελλειψη σιδηρου και καλιου, πιθανον και ιχνοστοιχειων.

Επισης υπαρχει μια χλωρωση που μοιαζει με ελλειψη αζωτου. Απο νιτρικα πως εισαι?

τι μου προτεινετε για να επανακτισει τισ ελλειψεισ του?

απο εταιριες?

Link to comment
Share on other sites

Να μην παρω ενα τεστ σιδηρου?????????

για τα υπολοιπα υπαρχει τεστ?????????

το flourish comprehensive supplement for the planted aquarium που εχω τι κανει?

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σιγουρα ελλειψη σιδηρου και καλιου, πιθανον και ιχνοστοιχειων.

Επισης υπαρχει μια χλωρωση που μοιαζει με ελλειψη αζωτου. Απο νιτρικα πως εισαι?

χλωροση = ;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη τη φαση προσωπικα δεν θα επερνα τεστ.

Η ελειψη σιδηρου ειναι σιγουρη (φαινονται εντονα πρασινα τα νευρα των φυλλων ενω το υπολοιπο φυλλο εχει κιτρινισει)

Το flourish ειναι κυριως ιχνοστοιχεια σε μετρια περιεκτικοτητα..

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω!!!!!!!

ελπιζω να επανελθουν!

Link to comment
Share on other sites

αγορασα το σιδιρο,λεει τι ποσοτητα να ριξω αλλα δεν λεει καθε ποτε.......

μηπως ξερει καποιοσ να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα φυτα εχουν αρχισει να επανερχονται....αλλα δεν υπαρχει τρελη βελτιωση........

τι γινεται???????

μηπωσ εχω θεμα με τον φωρισμο??????

αλλα γιατι στην αρχη υπηρχε τοσο μεγαλη αναπτυξη(2-3 πρωτους μηνες)

και τωρα ετσι?

μιλαμε οτι ειχαν φουντωσει απιστευτα~!!!!μηπως πρεπει να αυξησω τον αριθμο των ψαριων????????\

εχω ενα κοπαδι 25 νεον 3 σιαμεζουσ,3 κορι,3 algea eater,2 gala ruffa και 1 red tailed red eye puffer και 2 γαριδουλες(τροφη για το puffer που ακομα την εχουν γλυτωσει)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μετράς νιτρικά σημαίνει οτι φτάνουν για τα φυτά και περισσεύουν και στο νερό που μετράς, πόσο γενικό λίπασμα ρίχνεις και κάθε πότε?

Το flourish έχει όλα τα στοιχεία που χρειαζονται τα φυτά τουλάχιστον ποιοτικά, αν τώρα το φυτό θέλει μεμονωμένα περισσότερο κάλιο ή σίδηρο προσθέτεις έξτρα μόνο αυτά, φώσφορο και άζωτο έχουν οι τροφές των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

ριχνω το 1/4 της προτεινομενης ποσοτητας οπως μου προτειναν τα παιδια εδω.....

και ριχνω ενα μερα εναλαξ απο το καθε μπουκαλακι.....

και εχω και στροση λιπασματος της jbl....

Link to comment
Share on other sites

Το 1/4 γίνεται με προοπτική να αυξηθεί σταδιακά για να δεις που θα σταματήσεις, κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικές ανάγκες.

Πιστεύω οτι το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να αυξάνεις τη δόση και να σπάσεις την εβδομαδιαία προτεινόμενη σε όσο συχνότερη μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά υδρόβια και μη χρειάζονται το χρόνο τους για να σταθεροποιηθούν. Μπορεί στην αρχή τα φυτά σου να φούντωσαν γιατί οι ρίζες βρήκαν τα στοιχεία που τους ήταν απαραίτητα για να αναπτυχθεί το φυτό απλά μετά τα φυτά σου ενηλικιώθηκαν (στο δεδομένο χώρο πάντα) σταμάτησαν να αναπτύσονται (τουλάχιστον τόσο γρήγορα) και το μόνο που ζητάνε είναι συντήρηση και σωστή διατροφή. Ο viciouscircle το έθεσε πολύ σωστά: "Πιστεύω οτι το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να αυξάνεις τη δόση και να σπάσεις την εβδομαδιαία προτεινόμενη σε όσο συχνότερη μπορείς."

Link to comment
Share on other sites

και δηλαδη θα πρεπει εφορου ζωης των φυτων να ριχνω ανα 2 μερες προσθετα στο νερο?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...