Jump to content

Φροντίδα Ph ηλεκτρόδιο


Recommended Posts

Παιδια ξέρει κανεις ποια είναι η φροντίδα ενός ph ηλεκτροδίου? πρέπει να το καθαρίζουμε και κάθε πόσο με υγρό καθαρισμού?

Link to comment
Share on other sites

Φροντιδα ενω το χρησιμοποιουμε στο ενυδρειο μας η για αποθηκευση?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

για πειτε και τις δυο περιπτωσεις. :D

Καλησπέρα,

Σα χημικός μπορώ να σε ενημερώσω ότι δεν υπάρχουν 2 ή 3 περιπτώσεις, παρά μόνο 1.

1. Το phμετρο πρέπει να ξεπλένεται ΠΑΝΤΑ με απιονισμένο νερό μετά απο κάθε χρήση.

2. Το στεγνώνουμε ακουμπόντας ΜΑΛΑΚά την άκρη του ηλεκτροδίου σε ένα κομμάτι καθαρό χαρτί κουζίνας.

3. Να φυλάσεται ταπωμένο με την ειδική τάπα, η οποία περιέχει διάλυμα ph=7 σε κατακόρυφη θέση.

4. Εκτός ρεύματος.

5. Δεν επιρρεάζεται απο το φως (σε αντίθεση με άλλα ηλεκτρόδια)

Σύμφωνα με την επαγγελματική μου εμπειρία. Phμετρο που δεν χρησιμοποιείται... απλά δεν θα ξαναχρησιμοποιηθεί. Πρέπει να γνωρίζεται ότι ότι τύπο phμετρου και να έχετε είναι ηλεκτρόδιο μεμβράνης πράγμα που σημαίνει ότι αν αφυδατωθεί, τότε καταστρέφεται η ισοροπίας της και δεν αποδίδει - σε απλά ελληνικά.

Η διαδικασία αναγέννησης Phμέτρου (με διαλύματα ΗCl κτλ...) ΔΕΝ χρησιμοποιήται στην καθημερινή ζωή του χημικού αφού δεν υπάρχει καμία απολύτως εξασφάλιση για το τελικό αποτέλσμα και σε συνδιασμό με τη "χαμηλή" τιμή του, απορρίπτεται χωρίς σκέψη.

Αν είναι κάποιος άλλος συνάδελφος παρόν και θέλει να δώσει κάποια παραπάνω πληροφορία ...

νομίζω όμως ότι αυτός ειναι ο κανόνας συντήρησης / φύλλαξης του ηλεκτροδίου ph.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σα χημικός μπορώ να σε ενημερώσω ότι δεν υπάρχουν 2 ή 3 περιπτώσεις, παρά μόνο 1.

1. Το phμετρο πρέπει να ξεπλένεται ΠΑΝΤΑ με απιονισμένο νερό μετά απο κάθε χρήση.

2. Το στεγνώνουμε ακουμπόντας ΜΑΛΑΚά την άκρη του ηλεκτροδίου σε ένα κομμάτι καθαρό χαρτί κουζίνας.

3. Να φυλάσεται ταπωμένο με την ειδική τάπα, η οποία περιέχει διάλυμα ph=7 σε κατακόρυφη θέση.

4. Εκτός ρεύματος.

5. Δεν επιρρεάζεται απο το φως (σε αντίθεση με άλλα ηλεκτρόδια)

Σύμφωνα με την επαγγελματική μου εμπειρία. Phμετρο που δεν χρησιμοποιείται... απλά δεν θα ξαναχρησιμοποιηθεί. Πρέπει να γνωρίζεται ότι ότι τύπο phμετρου και να έχετε είναι ηλεκτρόδιο μεμβράνης πράγμα που σημαίνει ότι αν αφυδατωθεί, τότε καταστρέφεται η ισοροπίας της και δεν αποδίδει - σε απλά ελληνικά.

Η διαδικασία αναγέννησης Phμέτρου (με διαλύματα ΗCl κτλ...) ΔΕΝ χρησιμοποιήται στην καθημερινή ζωή του χημικού αφού δεν υπάρχει καμία απολύτως εξασφάλιση για το τελικό αποτέλσμα και σε συνδιασμό με τη "χαμηλή" τιμή του, απορρίπτεται χωρίς σκέψη.

Αν είναι κάποιος άλλος συνάδελφος παρόν και θέλει να δώσει κάποια παραπάνω πληροφορία ...

νομίζω όμως ότι αυτός ειναι ο κανόνας συντήρησης / φύλλαξης του ηλεκτροδίου ph.

αν στεγνωσει, δεν θα αφυδατωθει?

Link to comment
Share on other sites

αν στεγνωσει, δεν θα αφυδατωθει?

Το στεγνωνεις απο το απιονισμενο νερο που χρησιμοποιησες για να το ξεπλυνεις και το φυλας οπως λεει στο βημα 4 μεσα σε υγρο.

Φυσικα το πιο σωστο ειναι να διαβασεις τις οδηγιες του καθε οργανου ξεχωριστα γιατι εχω δει διαφορες οδηγιες εως και καθαλου φυλαξη σε υγρο πχ σε καποιο φορητο πεχαμετρο χειρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...