Jump to content

θολο νερο


Recommended Posts

Γεια σασ!Εχω ενα ενυδρειο 110 λιτρων και ταιζω τα ψαρια με την τροφη novo bits αλλα επειδη η τροφη επεφτε κατω και τα πσαρια δεν προλαβαιναν να φανε το νερο ωρομιζε απο τα περισευματα τροφησ.Γι αυτο πηρα μια τροφη που επιπλεει τη novo flex.Τα ψαρια την τρωνε κανονικα την τροφη αλλα μετα το νερο θολωνει γιατι γινεται αυτο?αν ξερετε πωσ να το αντιμετωπιπισω πειτε μου pppppppppppllllllllzzzzzzzzz

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ!Εχω ενα ενυδρειο 110 λιτρων και ταιζω τα ψαρια με την τροφη novo bits αλλα επειδη η τροφη επεφτε κατω και τα πσαρια δεν προλαβαιναν να φανε το νερο βρομιζε απο τα περισευματα τροφησ.Γι αυτο πηρα μια τροφη που επιπλεει τη novo flex.Τα ψαρια την τρωνε κανονικα την τροφη αλλα μετα το νερο θολωνει γιατι γινεται αυτο?αν ξερετε πωσ να το αντιμετωπιπισω πειτε μου pppppppppppllllllllzzzzzzzzz

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ!Εχω ενα ενυδρειο 110 λιτρων και ταιζω τα ψαρια με την τροφη novo bits αλλα επειδη η τροφη επεφτε κατω και τα πσαρια δεν προλαβαιναν να φανε το νερο βρομιζε απο τα περισευματα τροφησ.Γι αυτο πηρα μια τροφη που επιπλεει τη novo flex.Τα ψαρια την τρωνε κανονικα την τροφη αλλα μετα το νερο θολωνει γιατι γινεται αυτο?αν ξερετε πωσ να το αντιμετωπιπισω πειτε μου pppppppppppllllllllzzzzzzzzz

Tι φιλτρο υπαρχει;

Στρωσημο εχεις κανει;

Ποσα ψαρακια εχεις;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησημοποιηω μια τροφη της tetra σε φιλαρακια και δεν ειχα κανενα προβλημα!Πρωτα απο ολα μαλλον ριχνεις παραπανω τροφη και γινεται αυτο,αν τα ψαρακια σου ειναι μικρα π.χ. αν εχεις νεον δεν τρωνε pellets τρωνε φιλαρακι!Να ριχνεις λιγο ροφη ωστε τα ψαρια σου μεσα σε ενα λεπτο να την εχουν φαει ολη,δεν πρεπει να περισευει ουτε κομματακι γιατι θα ανεβει η αμμωνια και θα εχεις προβληματα!Τροφη δεν περνουμε οποια μας αρεσει να κοιτα να μπορουν τα ψαρια να την φανε με ευκολια!

Τι ψαρακια εχεις?

Μετρησεις απο το νερο σου εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησημοποιηω μια τροφη της tetra σε φιλαρακια και δεν ειχα κανενα προβλημα!Πρωτα απο ολα μαλλον ριχνεις παραπανω τροφη και γινεται αυτο,αν τα ψαρακια σου ειναι μικρα π.χ. αν εχεις νεον δεν τρωνε pellets τρωνε φιλαρακι!Να ριχνεις λιγο ροφη ωστε τα ψαρια σου μεσα σε ενα λεπτο να την εχουν φαει ολη,δεν πρεπει να περισευει ουτε κομματακι γιατι θα ανεβει η αμμωνια και θα εχεις προβληματα!Τροφη δεν περνουμε οποια μας αρεσει να κοιτα να μπορουν τα ψαρια να την φανε με ευκολια!

Τι ψαρακια εχεις?

Μετρησεις απο το νερο σου εχεις κανει?

εχω plutty,gurami,pleco,γατοψαρο και ροδοστωμα

μετρησεισ εχω να κανω αρκετο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Tι φιλτρο υπαρχει;

Στρωσημο εχεις κανει;

Ποσα ψαρακια εχεις;

:thumbup:

τα ψαρια μπορω να πω πως ειναι αρκετα γιατι προσφατα ειχα μια γενα και περιμενο να μεγαλωσουν λιγο για να τα δωσω και εχω κανει στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το pleco και το γατοψαρο θελουν τροφη που βουλιαζει ενω το plutty και το gurami θελουν τροφη που επιπλεει.Εγω προτεινω να αλλαξεις τροφη και ουσιαστικα ο τιτλος του θεματος ειναι θολο νερο!Τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για τα λιτρα σου σηγουρα αρα καποτε θα πρεπει να αποχωριστεις ορισμενους απο του φιλους σου αυτο ειναι αλλο θεμα!Κανε και μετρησεις να ξερεις που βρισκεσαι!

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειναι πολυ μεγάλο το θεμα και θα ηθελα και γω να ρωτησω κατι.

το νερο ειναι δυνατον να θολωσει αν το φιλτρο και το σφουγγαρι εχουν πλυθει με dettol? Προκειται για ενα ξενο ενυδρειο που προσπαθω να βρω τις αιτιες που μονιμα θολωνει. πολυ πιθανος και ο λογος της υπερβολικης τροφης που επειδη ειναι μπαλακια δε προλαβαινουν να τα φανε και μενουν κατω απο τις πετρες.

θα επιστρεψω και με μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

το νερο ειναι δυνατον να θολωσει αν το φιλτρο και το σφουγγαρι εχουν πλυθει με dettol?

:bowdown::thumbup: Τώρα αυτό να το πιστέψω ή....... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::thumbup: Τώρα αυτό να το πιστέψω ή....... :thumbup:

εντάξει ρε φιλε τα ενυδρεία που αγοράζει ο κοσμος δε συνοδευονται απο τα άρθρα του ΑΖ... που να ξερει, ο ανθρωπος να τα πλενει ηθελε. αν και μαλλον ειναι η αμμωνια. ακυρη η ερωτηση

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ρε φιλε τα ενυδρεία που αγοράζει ο κοσμος δε συνοδευονται απο τα άρθρα του ΑΖ... που να ξερει, ο ανθρωπος να τα πλενει ηθελε. αν και μαλλον ειναι η αμμωνια. ακυρη η ερωτηση

Εννοούσα αν ισχύει ή μας κάνεις πλάκα με την ερώτηση.

Σίγουρα δεν γνωρίζει κανένας, αλλά μου φάνηκε πολύ κουφό να ρίξεις ένα χημικό καθαριστικό εκεί που το ψαράκι αναπνέει! Γιατί περνάει στο νερό όσο και να το ξεβγάλεις. Είναι σαν να σου βάζουν να πίνεις νερό με άρωμα! Ποιές θα είναι οι συνέπειες και πόσο θα ζήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα αν ισχύει ή μας κάνεις πλάκα με την ερώτηση.

Σίγουρα δεν γνωρίζει κανένας, αλλά μου φάνηκε πολύ κουφό να ρίξεις ένα χημικό καθαριστικό εκεί που το ψαράκι αναπνέει! Γιατί περνάει στο νερό όσο και να το ξεβγάλεις. Είναι σαν να σου βάζουν να πίνεις νερό με άρωμα! Ποιές θα είναι οι συνέπειες και πόσο θα ζήσεις;

Νερό με άρωμα θα είναι μιά χαρά μπροστά στα συστατικά το dettol !!!

Όσο για το νερό θολώνει απο το dettol που το κύριο συστατικό του είναι η chloroxylenol δοκίμασε να το αραιώσεις με νερό να δείς το αποτέλεσμα...θα σου δώσει μία γαλακτερή απόχρωση ενώ είναι διάφανο

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

ενταξει kaeir, το ειχα πηρα αλλιώς :thumbup:

η αληθεια ειναι οτι το ενυδρειο του δεν ηταν θολο με χρωμα γαλακτος οπως δινει το dettol αλλα καστανο. αυτουσιο σαπουνι δεν μπηκε στο νερο (ετσι θελω να πιστευω!) αλλα πληθυκε μονο το φιλτρο οταν βγηκε, τωρα αν δε ξεπληθυκε καλα πριν μπει στο νερο αλλο θεμα. ειμαι σιγουρος παντως ότι ειναι η τροφη που δε προλαβαινουν να φανε τα ψαρια και παει στο υποστρωμα που δεν εχει αμμο αλλα μονο πετρες και τα ψαρια δεν την φτάνουν. για μενα θελει στησιμο απο την αρχη αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...