Jump to content

T5,t8 υπολογισμος Wat/ltr,θελω και αλλη λαμπα?


akvariym

Recommended Posts

Καλησπερα,

Στη φωτο αυτη ειναι το ενυδρειο μου (130 λιτρα καθαρα) που τρεχει 20 μερες τωρα χωρισ

κανενα προβλημα και χωρισ καθολου αλγη (χτυπα ξυλο!!).

Με ετοιμο στρομενο φιλτρο και πολυ ευκολα φυτα οπως

βαλισνερια,πολυσπερμα,κερατοφιλλο και μπακοπα οστραλισ.

εχω δυο λαμπεσ...μια Τ8 30 βατ τησ αρκαδια και μια Τ5 21 βατ του εμποριου.

το ερωτημα μου ειναι:

ποσα βατ ανα λιτρο εχω??

τα φυτα στο πισω μεροσ του ενυδρειου δ φωτιζονται καλα,

να βαλω και αλλη λαμπα?η θα αρχισουν οι αλγεσ?/

εχω σκεφτει για μια Τ5 εμποριου 17 βατ

τι λετε???

post-7443-1256408419_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επησης,οταν εχω αναμενη μονο την Τ8,φωτιζει περισσοτερο το ενυδρειο απο οσο οταν ειναι αναμενη η Τ5....

:thumbup::bowdown::thumbup::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

έχεις 0.4w/ltr. αφού είναι ευκολα φυτά δεν νομίζω να υπαρχει καπιο προβλημα με την αναλογία σου! Τα φυτά εχουν 3 πολύ βασικές αναγκες, φως, θερμοκρασία και co2. εαν αυτα τα 3 είναι σωστά τοτε έχεις αναπτυξη και αρχίζουν την κατανάλωση σε μικρο-μακροστιχεια, εδώ μπαίνουν τα λιπάσματα του εμπορίου!

Μονος σου πρέπει να κατσει και να δεις τις αναγκες των φυτών σου. Μιας και δεν έχεις παροχή co2 και φυτά χαμηλων απαιτήσεων η αναπτυξη σου θα είναι πολυ πολυ αργή.

Ασε τα φυτα στην ησυχια τους για 2 βδομάδες να δεις την αναπτυξη τους και μετα ξαναμιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

βρες ανακλαστήρες για να μπορέσεις να στείλεις λιγο φώς στην πλάτη του ενυδρείου! Το να βάλεις αλλη λαμπα το θεωρώ περιτο!

Link to comment
Share on other sites

φιλε tsagos ευχαριστω για την απαντιση,

αυτο εχω κανει,το αφισα 3 βδομαδεσ τωρα,απο την δευτερη με CO2 χωρισ ληπασμα.η αναπτηξη τους

ειναι καλουτσικη αλλα το ερωτημα μου ειναι για τα φυτα στο πισω μεροσ (βαλισνερια και κερατοφυλλο) αυτα που

οπωσ φαινεται στην φωτο δ τα πιανει καλα το φωσ και αυτο φαινεται και στην αναππτηξη τουσ.αν εβαζα μια GRO-LUX ακριβοσ απο πανω τουσ (εχω χωρο) θα πηγαιναν καλα πιστευω αλλα δεν ειμαι συγουροσ αν θα ειναι πολυ το φωσ στο συνολο του ενυδρειου κ αρχισουν αλγεσ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...