Jump to content

Κλήσεις Δημοτικής Αστυνομίας


Recommended Posts

Εχτές, στον Δήμο Π.Φαλήρου έφαγα κλήση για παράνομο παρκάρισμα... Τι παράνομο δηλαδή... Μόνο πανό δεν κρέμασα που να λέει "*ΜΠΙΠ* μπάτσοι ελάτε να με γράψετε"! Τέλος πάντων... Ήταν να κάνω μία δουλειά 5 λεπτών η οποία όμως ήταν υπέρ αρκετή για να δω το "παράσημό" μου στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου! Το "κουστούμι" έγραφε 200 ζεστά και λαχταριστά ευρουλάκια, όπου ο καλός ο Δήμαρχος Π.Φαλήρου (όπως και όλοι οι υπόλοιποι) μας κάνουν έκπτωση 50% αν την πληρώσουμε μέσα σε 10 μέρες.

Το'ψαξα λίγο στο ίντερνετ και διάβασα όλες τις απόψεις. Από τη μία ότι αυτές οι κλίσεις δεν πάνε στην εφορία οπότε δεν τίθεται θέμα από την άλλη ότι τους ήρθε από την εφορία να πληρώσουν το διπλάσιο κλπ. Προσωπικά μέσω ίντερνετ και φόρουμ δεν θα ακούσω καμία άποψη. Είμαι αποφασισμένος να μη πληρώσω την κλήση. Από τη μία έχω "καβάτζα" το ότι το αμάξι είναι εταιρικό, από την άλλη βέβαια η ημερομηνία της κλήσης μπορεί να δείξει κάλλιστα ποιος ήταν ο οδηγός του οχήματος.

Έχετε κάποια προσωπική εμπειρία? Ή ακόμα καλύτερα, ΞΕΡΕΤΕ κάτι συγκεκριμένο και εμπεριστατωμένο?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις; οταν λες οτι ειναι εταιρικο το αυτοκινητο, τοτε θα πληρωσει η εταιρια σου.

αυτο που λες : η ημερομηνια της κλησης θα δειξει ποιος ηταν ο οδηγος δηλαδη; εσυ δεν οδηγουσες;

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι μπερδεμενη φαση, εγω την ειχα πληρωσει στου Ζωγραφου αλλα ολοι με εβριζαν πωσ τσαμπα τα εδωσα...

Θα προτεινα να το αφησεις κ οτι γινει ουτος ή αλλως οι πιθανοτητες μειονωνται οντας εταιρικο να σου ερθει εσενα το κουστουμι, εαν πχ ο λογιστης της εταιριας θα ασχοληθει πραγματικα με το προστιμο ωστε να βρεθει πιου ειναι ή θα το βαλει στα εξοδα της εταιριας....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω εταιρικό, εννοώ πως η εταιρεία μου νοικιάζει αυτό το αμάξι από άλλη εταιρεία (δεν θυμάμαι πως λέγεται η διαδικασία), το οποίο μου το παρέχει, έχοντας υπογράψει χαρτί ότι είμαι πλήρως υπεύθυνος για το συγκεκριμένο αμάξι (κλήσεις, ζημιές κλπ). Οπότε υπάρχει η πιθανότητα να σκάσει η κλήση στην εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων, η οποία με τη σειρά της θα μεταφέρει την κλήση στην δική μου εταιρεία και αυτή θα ξεσκίσει :thumbup:

Πάντως εγώ κλήση δεν πληρώνω, απλά προσπαθώ να μάθω αν όντως ισχύει το ότι η Δημοτική Αστυνομία είναι εν μέρη παράνομη....

Link to comment
Share on other sites

να μην την πληρωσεις.πριν αρκετα χρονια μου ειχαν κοψει κι εμενα μια κληση οι ΄΄δημοτικοι μ@λ@..ς΄΄

την οποια φυσικα δεν πληρωσα και δεν μ εχει ενοχλησει κανεις.οπως ειπες αυτες οι κλησεις δεν πανε στην εφορια οποτε δεν σ ενοχλει κανεις.χωρις να ειμαι σιγουρος εχω την εντυπωση πως ειχα ακουσει πως ολες αυτες οι κλησεις ειναι παρανομες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,εγω σε ιδια φαση στην δ.πλακεντιας εφαγα κληση για σταθμευση...ειχα παρκαρει σε οικοπεδο που ειχε χορτα....πηγα την πληρωσα....εαν ειναι να μην την πληρωσεις ρωτα καλα γιατι καποιος γνωστως σε αλλη περιοχη ακομα το φυσαει οταν επιδεικτικα την εσκιζε...οποτε καλο ειναι να το ψαξεις...παντως παρανομο δεν ειναι να σε γραψει δημομπατσος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...αν εχεις και δοσοληψιες με το συγκεκριμενο Δημο (Δημοτης π.χ) τοτε νομιζω καλα θα ηταν να την πληρωνες,γιατι θα φανει η οφειλη σου καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να είναι παράνομο γιατί όλο και κάποιος θα είχε βρεθεί να κάνει δικαστήρια κλπ και θα είχε ακουστεί πως είχε κερδίσει...

Εγώ την είχα πληρώσει, δεν θα άντεχαν να είμαι να το άγχος...

Αλλά έτσι είμαι εγώ, τώρα ο καυενας έχει τις δικές του σκέψεις!!

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά ο ένας, 10 λεπτά ο άλλος, γι αυτό είμαστε μονίμως μπάχαλο.

Τουλάχιστον να αποδεχόμαστε τη μ@@@@@ μας και να πληρώνουμε και καμιά φορά ούτε αυτό δεν κάνουμε.

Η κόλαση είναι οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

το μπαχαλο δεν γινεται με 5 λεπτα που δηπλοπαρκαρες ουτε με την μιση ωρα....πιο ψηλα ειναι το προβλημα!!!αλλα απο που θα βγουν τα λεφτα για τα αυθαιρετα???

Link to comment
Share on other sites

...αν εχεις και δοσοληψιες με το συγκεκριμενο Δημο (Δημοτης π.χ) τοτε νομιζω καλα θα ηταν να την πληρωνες,γιατι θα φανει η οφειλη σου καποια στιγμη...

Σημαντικό στοιχείο, το οποίο βέβαια προσωπικά δεν με απασχολεί, καθότι δεν έχω δοσοληψίες με αυτόν τον Δήμο, αλλά καλό είναι να το γνωρίζουμε γενικά αν ξανασυμβεί.

5 λεπτά ο ένας, 10 λεπτά ο άλλος, γι αυτό είμαστε μονίμως μπάχαλο.

Τουλάχιστον να αποδεχόμαστε τη μ@@@@@ μας και να πληρώνουμε και καμιά φορά ούτε αυτό δεν κάνουμε.

Η κόλαση είναι οι άλλοι.

Σωστή παρατήρηση, αλλά εγώ όταν έγραψα 5 λεπτά, δεν το έγραψα για να δικαιολογηθώ. Το έγραψα γιατί απλά ήταν 5 λεπτά. Και μία ώρα να ήταν μάλλον το ίδιο θα έκανα. Απλά ήθελα να τονίσω το πόσο γρήγορα μπορούν να "δράσουν". Θα αποδεχτώ το λάθος μου ΜΟΝΟ σε περίπτωση που εγώ κρίνω ότι έσφαλα, όπως πχ να έχω παρκάρει σε θέση ή διάβαση ανάπηρων, μπροστά από μαγαζί ή χώρο στάθμευσης ή πάνω σε πεζοδρόμιο... Το να παρκάρω (όπως και πάρκαρα) μπροστά από κάδους απορριμάτων, ώρα 15:00 περίπου, όπου τα απορριμματοφόρα δεν δουλεύουν, και σε έναν δρόμο όπου για να κάνεις ένα μέτρο περιμένεις 5 λεπτά και το διπλοπαρκάρισμα πάει σύννεφο, δεν το θεωρώ λάθος. Παράνομο ναι... Λ¨αθος όχι. Κι επειδή δεν είμαι της λογικής πως "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" ( :thumbup: ) το έκανα και δεν το μετανιώνω από αυτήν την άποψη. Αν βέβαια μου έρθει κάποτε κάποιο χαρτί με το διπλάσιο ή το τριπλάσιο της κλήσης, τότε θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο, αλλά είπα να το ρισκάρω!

Αυτό βέβαια που με τσάντισε περισσότερο και αποφάσισα να μη πληρώσω, είναι πως το διπλοπαρκαρισμένα και κατά πολύ περισσότερο παράνομα σταθμευμένα αυτοκίνητα, δεν είχαν κλήση, καθότι είχαν μέσα τους οδηγούς (με άλλα λόγια οι συνοδηγοί πήγαν να κάνουν την όποια δουλειά). Βέβαια αυτοί ενοχλούσαν τον δρόμο και τον διπλής κυκλοφορίας δρόμο τον κάνανε μονής, ενώ εγώ πάρκαρα χωρίς να ενοχλώ και άναψα τα αλάρμ. 2 μέτρα και 2 σταθμά δεν μπορούν να υπάρχουν.

Τέλος πάντων! Το θέμα της Δημοτικής Αστυνομίας ανήκει στους αστικούς μύθους, όπως μπορώ να καταλάβω και στις περισσότερες των περιπτώσεων, αυτό σημαίνει πως δεν πρόκειται να γίνει τίποτα "κακό" από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper θα σου πω για τις κλησεις τησ αθηνας.

οι κλησεις πρωτα ερχονται στην υπηρεσια κρατιουνται ενα διαστημα και επειτα πανε στα κεντρικα στη λιοσιων,εκει ελεγχονται αν εχουν πληρωθει και αν δεν........τοτε μεσα σε 3 μηνες σου ερχεται ταχυδρομικος οτι υπαρχει υπολοιπο που δεν εχει πληρωθει στο δημο(οσο ειναι η κλησει).Αν παλι δεν την πληρωσεις ΔΕΝ ξερω τι γινεται με την εφορια.

Link to comment
Share on other sites

το μπαχαλο δεν γινεται με 5 λεπτα που δηπλοπαρκαρες ουτε με την μιση ωρα....πιο ψηλα ειναι το προβλημα!!!αλλα απο που θα βγουν τα λεφτα για τα αυθαιρετα???

Επαναλαμβάνω ότι η κόλαση είναι οι άλλοι.

Καλή δικαιολογία βρήκαμε 150 χρόνια τώρα για να συνεχίζουμε όλοι μαζί το μπάχαλο.

@stromtrooper

Νίκο δεν θεώρησα ότι το έγραψες για να δικαιολογηθείς και ξέρεις ότι πάντα συζητάμε με καλή διάθεση.

Η διαφορά μας στη προσέγγιση είναι ότι εγώ απλά θεωρώ ότι η παρανομία είναι παρανομία τελεία.

Είτε έγινε στις 15:00 μπροστά σε κάδους είτε στις 08:00 μπροστά σε διάβαση.

Επίσης δεν είμαι από αυτούς που δεν κάνουν παρανομίες ειδικά όταν υπάρχει ανάγκη όπως ανέφερες κι εσύ, απλά μετά πληρώνω δεν ζητάω και τα ρέστα (δεν λέω ότι ζητάς εσύ τα ρέστα τώρα) ούτε μόνιμα μου φταίνε κάποιοι πιο πάνω που μονίμως τα παίρνουν ή δεν ξέρω τι άλλο κάνουν. . Αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία.

Επίσης θεωρώ ότι το γελοίο θέαμα τροχονόμου ή δημοτικού υπαλλήλου με τη σφυρίχτρα να παρακαλάει τον καθένα από μας να το μετακινήσει, αλλιώς θα μας γράψει είναι θλιβερό. Απλά έπρεπε να μας γράφουν όλους χωρίς δεύτερη ευκαιρία. Εκτός αν υπήρχε μηχανογραφική οργάνωση της προκοπής όπως στον πολιτισμένο κόσμο όπου θα έλεγχε τις προειδοποιήσεις που πήρες πανελλαδικά και να πέφτει το πρόστιμο μετά από 1-2 προειδοποιήσεις. Τώρα απλά έγραψαν εσένα που δεν ήσουν μέσα στο αμάξι (προφανώς για να γλυτώσουν από την πιθανή γκρίνια και το βρίσιμο όλων των άλλων που ήταν μέσα στο αμάξι τους).

Link to comment
Share on other sites

το μπαχαλο δεν γινεται με 5 λεπτα που δηπλοπαρκαρες ουτε με την μιση ωρα....πιο ψηλα ειναι το προβλημα!!!αλλα απο που θα βγουν τα λεφτα για τα αυθαιρετα???

Εεεεεεεεεεε ρε Γερμανια - Αυστραλια που χρειαζεται σε μερικους για να στρωσουν!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...