Jump to content

Iwagumi Layout


venom

Recommended Posts

Τις πέτρες τις έκανες παραγγελία ή τις βρήκες κάπου;

Τα καλα σας λογια με τιμανε ιδιαιτερα!ευχαριστω και παλι!

Για πιο λογο να γινει παραγγελια οταν υπαρχουν free στο βουνο μας? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο ! Μπραβο Φώτη ! :blush:

Νομιζω οτι διαπιστωσες και μονος σου οτι τα iwagumi αν και φαινονται ευκολα -(ελα μωρα βαζεις 2 πετρες κι ετοιμο..) δεν ειναι καθοοολου ευκολη υποθεση !!

Υπαρχει μια ολοκληρη φιλοσοφια και ενα σωρο κανονες πισω απο αυτο το μινιμαλ στυλ. Κατ αρχην ολα τα στοιχεια του aquascape πρεπει να ειναι σε μονο αριθμο. Συνηθως υπαρχει μια μεγαλη δεσποζουσα πετρα , που πλαισιωνεται απο μικροτερες, και πολλα αλλα μυστικα που συνοδευονται (για να γινει πιο πολυπλοκο ακομα..) και απο γιαπονεζικους ορους βασισμενους στην αρχαια, παραδοσιακη φιλοσοφια και την τεχνικη των Ιαπωνικων βραχοκηπων.

Επισης ειναι δυσκολα στην λιπανση και στην επιτευξη της ισορροπιας για να μην καταληξουν κηποι αλγης ! Βλεπεις η μικρη φυτομαζα και ο δυνατος φωτισμος ,θελουν καλη εμπειρια για να χαλιναγωγηθουν.

Πανω στο δικο σου τωρα , με ολη την καλη διαθεση, θα ηθελα να σχολιασω μερικα προς διορθωση...

-Οι 2 μεγαλες πετρες ειναι παραλληλες ως προς την κατευθυνση στην οποια στεφονται. Αυτο δημιουργει μια αισθηση συμμετριας που κανει την εικονα πιο στατικη και λιγοτερο δυναμικη. Καλο ειναι να αποφευγεται η συμμετρια. Σπανια συνανταται στην φυση ετσι κι αλλιως. Στρεψε την αριστερη πετρα σε αλλη κατευθυνση και ψαξτο λιγο...θα δειξει πολυ καλυτερα ολο το ενυδρειο.

-Παλι οι 2 αυτες κεντρικες πετρες, ειναι σχεδον ισουψεις (εχουν το ιδιο υψος). Κι αυτο ειναι λαθος. Πρεπει παντα να δεσποζει 1 πετρα ή ενα συμπλεγμα πετρων, ποτε 2 ή περισσοτερα.

- οι 2 αυτες πετρες εχουν ελαφρως διαφορετικο χρωμα και υφη. Το ιδανικο θα ηταν να ειναι σχεδον διδυμες στην οψη αλλα διαφορετικου μεγεθους και σχηματος. Δεν μπορεσες να βρεις 2 πανομοιοτυπες ε;

Διυλιζω τον κωνωπα ομως εγω...μιλαμε για ενα ενυδρειο που οταν καλυφθει απο το γρασιδι θα ειναι χαρμα οφθαλμων ουτως ή αλλως !

Αν σου αρεσει ετσι οπως ειναι ,αστο. Αν θες να το βελτιωσεις κι αλλο ομως , σκεψου αυτα που σου ανεφερα παραπανω και δοκιμασε τα.

Αντε και του χρονου θα παμε μαζι στον AGA :)

Φιλικα Αλεξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλα σας λογια με τιμανε ιδιαιτερα!ευχαριστω και παλι!

Για πιο λογο να γινει παραγγελια οταν υπαρχουν free στο βουνο μας? :blush:

Πολύ ωραίο!!

Τις πέτρες από ποιο βουνό τις μάζεψες?

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένοι αυτοί οι κανόνες?

Ισως να υπαρχουν, δεν το εχω ψαξει..Θα το κοιταξω.

Ο,τι ξερω κι εγω ,το εχω διαβασει απο διασπαρτες πηγες εδω κι εκει, καθως και απο διαλεξεις και σεμιναρια του Αμανο στις ΗΠΑ.

Δεν εχω λοιπον μια πληρη γνωση πανω σε αυτο το στυλ το οποιο δεν μου ταιριαζει και καθολου. Εσπασα τα μουτρα μου 2 φορες επιχειρωντας iwagumi ,οποτε μην κανετε το λαθος να με θεωρησετε ειδικο ή γνωστη του ειδους .

Mολις θυμηθηκα αυτο το αρθρο του Roi Deki.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Kαλα ε, πολυ ωραιο το ενυδρειο, και μαλιστα η δεξια πετρα τελεια!!!

Link to comment
Share on other sites

παιζει και να γινει και πολυ τουμπανο το ενυδρειακι σου! :):blush:

Link to comment
Share on other sites

Ισως να υπαρχουν, δεν το εχω ψαξει..Θα το κοιταξω.

Ο,τι ξερω κι εγω ,το εχω διαβασει απο διασπαρτες πηγες εδω κι εκει, καθως και απο διαλεξεις και σεμιναρια του Αμανο στις ΗΠΑ.

Δεν εχω λοιπον μια πληρη γνωση πανω σε αυτο το στυλ το οποιο δεν μου ταιριαζει και καθολου. Εσπασα τα μουτρα μου 2 φορες επιχειρωντας iwagumi ,οποτε μην κανετε το λαθος να με θεωρησετε ειδικο ή γνωστη του ειδους .

Mολις θυμηθηκα αυτο το αρθρο του Roi Deki.

Ευχαριστώ! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Aισθανομαι παρα πολυ ομορφα με τα καλα σας σχολια και θελω να σας ευχαριστησω με την σειρα μου!!! :P

Αλεξανδρε,η δικη σου γνωμη ειναι απολυτως σεβαστη και δεν υπαρχει περιπτωση να 'χαλαστω' :blush:

Οσο για το ενυδρειο,εχεις απολυτο δικιο για την αριστερη πετρα,θα προσπαθησω να βρω μια που να ταιριαζει με ολο το συνολο ωστε να 'δεσει΄' ωραια.Να μην μπορουσα να βρω πετρες!!!δεν μου εκατσε ουτε μια αναλογη! :ballistic:

Το εχω πιασει το νοημα 'iwagumi' και σε ευχαριστω σε αυτο.Εχεις απολυτο δικιο οτι δεν ειναι καθολου ευκολο να συντηρησεις και να στησεις ενα τετοιο! (αλγες,συμμετρια)θα το παλεψω.... :thumbup:

Ace απο το ορος Αιγαλεω! :thumbup:

ευχαριστω πολυ και παλι!!! :)

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Αντε και του χρονου θα παμε μαζι στον AGA :)

Φιλικα Αλεξανδρος.

μεσα!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Venom έγραψες οτι το υπόστρωμα είναι της tera αλλα σε μια προχειρη ματια που έριξα στον καταλογο της δεν βρηκα κάτι που να μοιάζει στο υπόστρωμα σου..Μήπως ειναι αυτο στο πράσινο κουβαδακι??Οταν λεμε υπόστρωμα εννοουμε το χαλικι ή εχεις βαλει κατω απο το χαλικι το υποστρωμα??Όρος Αιγάλεω??Λιγα τετραγωνα απο το σπίτι μου..θα αρχίσω την ορειβασία μου φαίνεται :blush::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Venom έγραψες οτι το υπόστρωμα είναι της tera αλλα σε μια προχειρη ματια που έριξα στον καταλογο της δεν βρηκα κάτι που να μοιάζει στο υπόστρωμα σου..Μήπως ειναι αυτο στο πράσινο κουβαδακι??Οταν λεμε υπόστρωμα εννοουμε το χαλικι ή εχεις βαλει κατω απο το χαλικι το υποστρωμα??Όρος Αιγάλεω??Λιγα τετραγωνα απο το σπίτι μου..θα αρχίσω την ορειβασία μου φαίνεται :blush::):thumbup:

tetra substrate ναι στο πρασινο κουβαδακι.Κατω απο το χαλικι ειναι το υποστρωμα... :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε?

Αλεξανδρεεεεε????

DSC00426.jpg

DSC00424.jpg

και οι κατοικοι (endlers,bumblebee snail) :blush:

DSC00423.jpg

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

:blush::)

Eleocharis ειναι πισω..??

Και παλι :thumbup::P

Ναιιι!!!!!

και μαλιστα parvula!!!!

thanks! :ballistic::thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πετρα βρηκες και ιδιαιτερη ! Φερτην ομως λιγο προς το κεντρο. Πρεπει να βρισκεται στην αριστερη χρυση τομη αλλιως δεν ισορροπει στο ματι. Η αλλη η δεξια ειναι τελεια εκει που ειναι.

Την αριστερη πετρα, λογω υψους μπορεις να την συνδυασεις με καποιο φυτο μπροστα της. 3-4 ριζες Pogostemon helferi θα ταιριαζαν μουρλια !

Με τον καιρο θα απλωσει το χαλι , οι πετρες θα πιασουν λιγη πρασινιλα και θα δειξει τρομερο !!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πετρα βρηκες και ιδιαιτερη ! Φερτην ομως λιγο προς το κεντρο. Πρεπει να βρισκεται στην αριστερη χρυση τομη αλλιως δεν ισορροπει στο ματι. Η αλλη η δεξια ειναι τελεια εκει που ειναι.

Την αριστερη πετρα, λογω υψους μπορεις να την συνδυασεις με καποιο φυτο μπροστα της. 3-4 ριζες Pogostemon helferi θα ταιριαζαν μουρλια !

Με τον καιρο θα απλωσει το χαλι , οι πετρες θα πιασουν λιγη πρασινιλα και θα δειξει τρομερο !!

Ok,θα το προσπαθησω!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...