Jump to content

Λόλα... Η πράσινη φίλη μου!


Recommended Posts

Σήμερα απέκτησα την εικονιζόμενη κούκλα. Δυστυχώς η κατάστασή της δεν είναι και η καλύτερη δυνατή αφού εκεί που βρισκόταν πριν, δεν υπήρχε ο χρόνος και η διάθεση για μεγαλύτερη περιποίηση! Στην παρούσα φάση συλλέγω πληροφορίες για αυτά τα ζωντανά ώστε να έχει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης. Οπότε όποιος έχει γενικές πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν, θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτες :thumbup:

IMG_3223_.jpg

IMG_3224_.jpg

IMG_3225_.jpg

IMG_3227_.jpg

IMG_3229_.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σου ζησει , ποσο μεγαλη ειναι τωρα?

Περίπου στο 140cm μαζί με την ουρά! Δεν έχουμε ακόμα εξοικειωθεί ο ένας με τον άλλον, οπότε δεν μπορώ να κάνω και ακριβής μετρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ..

http://www.reptilesalonica.com/

http://www.erpeta.com/iguana/TOCFrame.htm

πιστεύω να βοηθηθείς

Link to comment
Share on other sites

ταιριαζετε!! :thumbup:

Εγώ είμαι πιο γλοιώδης!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να την χερεσε την κουκλα σου.....εχω κ εγω εναν κουκλο.λογο ομωσ χωρου δν μπορω να τον κρατησω αλλο,τον εχω 8 χρονια.τον πουλαω με πολλα παρελκομενα εαν ξερεισ καπιον που να ενδιαφερεται πραγματικα ασ μ στειλει μνμ..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νικο.... 140cm??

Διαβασα καλα ή εγινε καποιο λάθος?? :bowdown:

Πόσο φτανει??

Υ.Γ. Την περασμενη εβδομαδα ήμουν κύπρο και σε κατι χωρια που πέρασα συναντησα παρα πολλους χαμελεοντες..... δηνοσαυρους!!!

Λόγω θερμοκρασιας περιβάλλοντος 36 βαθμων... κυκλοφορουσαν ακομα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νικο.... 140cm??

Διαβασα καλα ή εγινε καποιο λάθος?? :bowdown:

Πόσο φτανει??

Από 180-200cm. Αυτό είναι μικρό ακόμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από 180-200cm. Αυτό είναι μικρό ακόμα :thumbup:

Nα δω φωτο να κοιμαστε αγκαλια... και τπτ αλο στη ζωη μου!!

Ελπιζω μονο να ειναι θυλικό.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νικο να την χερεσαι την ιγκουανα σου ειναι καρακουκλαρα! :thumbup:

Λοιπον επειδη ηταν το προηγουμενο χομπυ μου σου δινω καποιες σημαντικες πληροφοριες για το ξεκινημα:

-Παιζει καθοριστικο ρολο η καθαριοτητα στο τεραριο.Κακακια να απομακρυνονται μολις εντοπιζονται!

-Φρεσκα λαχανικα και φρουτα σε καθημερινη βαση για ισιρροπημενη και πλουσια διατροφη.(κολοκυθακι=αγαπημενη τροφη)

-Επειδη ειναι μεγαλωσομη η συγγεκριμενη καλο ειναι να υπαρχουν 2 λαμπες UVA-UVB.

-Κρατα μεγαλα επιπεδα υγρασιας στον χωρο την (μπορεις να το καταφερεις με ενα κοινο ψεκαστιρι νερου)

-Αντισταση κατω απο το γυαλι η θερμαινομενη πετρα (προτιμησε την αντιτασταση η πετρα σε παρατεταμενη χρηση ισως προκαλεσει εγγαυματα)

-Ο φλοιος για υποστρωμα οσο ομορφο και αν ειναι θα δεις οτι ειναι μπελας σε βαθος χρονου (μια φορα το μηνα απομακρυνση και τοποθετηση νεου) η εφημεριδα θα δεις οτι ειναι μια πρακτικη-φθηνη-προσωρινη λυση.

-Κλαδια να σκαρφαλωνει και να ακονιζει τα νυχια της.

-Χωρος χ3 το μεγεθος της.

-Πολυ και φρεσκο καθαρο νερακι (κανει καλο και στην υγρασια)

Μολις εξοικιωθει ο ενας με τον αλλο να την εχεις εξω οσο περισσοτερο μπορεις!

Υ.Γ.Παρε τηλ εχω κρατησει καποια πραγματακια που ισως σου φανουν χρησιμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα βασικο θα πω...αν θελεις να το εχεις για καιρο ακομα το ζωο προσεξε....

1. ειχαμε ιγκουανα περιπου 1,50 - 1,60 μετρα, μια μερα ενω καναμε διακοπες μας πηραν τηλ και μας ειπαν οτι το ιγκουανα εσπασε το τεραριουμ και τρεχει ελευθερο στο δρομο....

οποτε φτιαξε ενα Κλουβι οπως ειναι τον πουλιων με σιρμα και απο εξω κολλησε πλεξιγλας.... για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην χανεις θερμοτητα που ειναι πολυ συμαντικη για το ιγκουανα...

2. πρεπει να παρεις οτι και αν κανεις λαμπα powersun αν θυμαμαι καλα... κοστιζει πολυ δλδ 70 - 90 ευρω αν θυμαμαι... αλλα ειναι απαρετητη για τα κοκαλα του ζωου... οτι αλλη και να βαλεις ειναι απλα μετριοτιτα...

3. αγορασε ενα κουτακι (της εταιριας Ρεξ αν θυμαμαι) το οποιο ειναι ασβεστιο σε σκονη και ριχνε πανω στην τροφη του... χρειαζετε οπωςδιποτε ασβεστιο....

ps καλο πλησημο χεριων μετα απο την επαφη με το ιγκουανα... το σαλιο του περιεχει το βακτιριο της σαλμονελας... (το χρειαζετε για να διασπαει την τροφη του)

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΠΙΛΑ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε Νικολα τι αλλο εχει σειρα; :thumbup:

Σκυλο εχεις; :bowdown:

DSC00010_resize.jpg

:thumbup:

Λιβελουλες τρωει..?? :helpsmilie:

100% φυτοφάγο... Βέβαια και κανένα χέρι, αν δεν του κάτσεις καλά στο μάτι, το έχει για πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

DSC00010_resize.jpg

:thumbup:

100% φυτοφάγο... Βέβαια και κανένα χέρι, αν δεν του κάτσεις καλά στο μάτι, το έχει για πλάκα!

ΜΟΝΟ χερι?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι την εβαλες την φωτο για να με στεναχωρεσεις κ η δικη μου η γουρουνιτσα κοκερινα ηταν, αυτη που εχω στο αβαταρ μου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Τι την εβαλες την φωτο για να με στεναχωρεσεις κ η δικη μου η γουρουνιτσα κοκερινα ηταν, αυτη που εχω στο αβαταρ μου :thumbup:

Εμένα πλέον είναι κωλόγερος... κλείνει τα 13 στις 5 Νοεμβρίου! Βέβαια από ορέξεις καλά πάει, αλλά από αυτιά.... περήφανος :bowdown: Μόνο με νοηματική κι αν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στις 28-12-09 που ¨εφυγε" ηταν 14 χρονων κ 3μηνων αλλα φαινοταν πολυ μικρη . ελπιζω να τον εχεις για πολλα χρονια ακομη κοντα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...