Jump to content

Kατασκευη ενυδρειου


kynouros

Recommended Posts

Γεια σας.Ειμαι νεο μελος και στελνω χαιρετισματα σε ολους!

Πριν απο 10 μερες μου δωρισαν 2 νεροχελωνακια{αυτα με τα κοκκινα μαγουλα}.Η κοπελα που μου εκανε το δωρο μου ειπε να τους δινω μια γαριδουλα την ημερα που ειναι η τροφη που πουλανε στα πετ σοπ και να τους αλλαζω συχνα το νερο.

Eπειδη ομως μου φανηκε καπως αυτου του ειδους η φροντιδα, δηλαδη μου φανηκε πιο πολυ σαν συντηρω τα χελωνακια για να μην πεθανουν παρα να εξασφαλιζω μια καλη διαβιωση για αυτα.

Και ετσι επειδη εγω ειμαι της αποψης οτι τα αιχμαλωτιζομε που τα αιχμαλωτιζουμε, ας φροντισουμε να εχουν την καλυτερη δυνατη φροντιδα!

Ετσι ψαχτηκα για ωρες στο διαδικτυο και ειδα ποια ειναι τα απαραιτητα για μια χελωνα.

Επειδη απο λεφτα δεν υπαρχει σαλιο, θα ηθελα να με βοηθησετε και να μου προτεινετε τον ποιο οικονομικο τροπο

και να μου βγαλετε μια σουμα το ποσο περιπου θα κοστισει.Σκεφτηκα να φτιαξω μονος μου το ενυδρειο καθως εχω κατι τζαμια πλεξι γκλας.Οι διαστασεις να ειναι 100χ40χ40.

Ακουω τις οικονομικες προτασεις σας καθως μερακι υπαρχει! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ψάξε για φθηνά τζάμια και διάβασε για κατασκευή ενυδρείου, τα plexi φαντάζομαι θα είναι 4-5 χιλιοστά πράγμα που σημαίνει οτι δεν θα αντέξουν την πίεση του νερού.

Υπολόγισε στην κατασκευή το τελικό μέγεθος των ζωντανών, χώρο για να κολυμπούν, κάποιο σημαίο για να στεγνώνουν και σε αυτό το σημείο να υπάρχει λάμπα uv για ερπετά που είναι απαραίτητη για την καλή τους υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως δεν θα γεμισει μεχρι πανω το νερο, βασικα ουτε μεχρι την μεση, οποτε αντεχουν πιστευω.

Θελω κατι προσωρινο για τα χελωνακια και ξερω οτι μεγαλωνουν πολυ.Στην πορεια θα φτιαχτει κατι μεγαλυτερο και καλυτερο σιγουρα.

Εμενα με απασχολει το τωρα!

Μια λαμπα UVB ποσο κανει?Η λαμπα λιασματος ποσο?Καθως και ο θερμοστατης και τα θερμομετρα και η σιλικονη που ειναι καταλληλη για τα ενυδρεια(φιλτρο εχω).

Θα μου ηταν πολυ χρησιμο αν καποιος θα μπορουσε να απαντησει σε αυτες τις ερωτησεις καθως θα γλυτωσω πολυ χρονο.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως δεν θα γεμισει μεχρι πανω το νερο, βασικα ουτε μεχρι την μεση, οποτε αντεχουν πιστευω.

Θελω κατι προσωρινο για τα χελωνακια και ξερω οτι μεγαλωνουν πολυ.Στην πορεια θα φτιαχτει κατι μεγαλυτερο και καλυτερο σιγουρα.

Εμενα με απασχολει το τωρα!

Μια λαμπα UVB ποσο κανει?Η λαμπα λιασματος ποσο?Καθως και ο θερμοστατης και τα θερμομετρα και η σιλικονη που ειναι καταλληλη για τα ενυδρεια(φιλτρο εχω).

Θα μου ηταν πολυ χρησιμο αν καποιος θα μπορουσε να απαντησει σε αυτες τις ερωτησεις καθως θα γλυτωσω πολυ χρονο.

Ευχαριστω!

Κατ' αρχάς για να κολλήσεις plexi χρειάζεσαι χλωροφόρμιο, η σιλικόνη δεν τα κολλάει, μόνο το γυαλί.

Λάμπα υπολόγιζε 12-15 ευρώ+μηχανισμός άλλα 30 αν είναι έτοιμος ή φτιάχνεις σε ηλεκτρολογείο φθηνότερα.

Θερμαντήρας 15-20 ευρώ.

Θερμόμετρο 1-4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ μου ειναι πολυ χρησιμες και ελπιδοφορες οι πληροφοριες σου! :thumbup:

Μια απορια μονο.Σε φωτογραφιες που εχω δει, ειναι 2 οι λαμπες.

1.Αυτη που παρεχει τις ακτινες UVB που ειναι μια μακροστενη λαμπα.

2.Αυτη που ειναι σαν φωτιστικο και τοποθετειτε πανω απο το σημειο που ειναι πανω απο το νερο, στο οποιο λιαζονται οι χελωνες.

Ποια απο τις 2 ειναι αυτη που ανεφερες?Και ποσο κοστιζει η αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολύ ενδιαφέρον θέμα. Κι εγώ έχω μια χελώνα περίπου 7 ετών! Είναι γύρω στα 13 εκατοστά. Αλλα το πρόβλημα είναι οτι κι εγώ την συντηρώ και δεν της προσφέρω μια καλή ζωή. Σκεφτόμουνα να της κάνω κι εγώ κάτι καλύτερο. Όταν τελικά ολοκληρώσεις την κατασκευή σου θα ήθελα να μάθω τι, πόσο, και τα λοιπά.

Πληροφοριακά, καλό θα ήταν να τις βγάζεις τελείως απο το ενυδρείο καθε 2-3 μέρες για να μπορούν να στεγνώνουν και να περπατάνε απο 'δω και απο κει. Βεβαια φρόντισε να μην περιμένεις επισκέπτες και σου... κανουν καμια δουλεια σε κανένα χαλί ή τίποτα τέτοιο. Εμενα σήμερα την έβγαλα και μου έβγαλε κάτι καφέ πραματάκια (τι να ήταν άραγε :bowdown: ) δυο φορές και κατούρησε άλλες δυο. Ευτυχώς την είδα και δεν έμειναν εκεί... :thumbup:

Ακόμα, η 1 γαρίδα, είναι υπερβολικά λίγο νομίζω. Δίνε 3-4 ανα χελώνα (θα έλεγα εγώ) 2 φορές την ημέρα (πάλι θα έλεγα εγώ). Εγώ της δίνω μια χουφτίτσα (καμια 20αρια) μια ή δυο φορές την ημέρα, αναλόγως τα κέφια μου/της.

Τέλος αμα σκοπεύεις να ξαναφτιάξεις άλλο όταν μεγαλώσουν, και δεν έχεις παραγγείλει τζάμια, δεν χρειάζεται ούτε τόσο μακρύ όυτε τόσο βαθύ. Με 15-20 πόντους είναι καλά. Έτσι κι αλλιώς δεν κολυμπάνε πολυ. Μια φορά που είχα γεμίσει λίγο την μπανιέρα και την έβαλα μέσα, περισσότερο συγχήστηκε παρά χάρηκε... Θα σου έλεγα να κάνεις 80*40*30 (μ*π*υ), που πάλι, για τα μικρά είναι πολύ. Απο 'κει και πέρα, στο χέρι σου είναι να κάνει ότι θες. Βεβαια μάλλον είναι και τη έχει συνηθήσει το κάθε άτομο. Εμένα δεν ήταν και ποτέ σε ιδιαίτερα βαθεία νερα.

Στη συνάντηση θα έρθεις; Αμα θές μπορούμε να τα πούμε απο κοντά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φίλε μου θα σου προτεινα να δώσεις μεγαλύτερη προσοχη στο χώρο 'λιασματος" των χελωνων παρα στο χώρο που κολυμπάνε. Για ενυδρείο θα σου πρότεινα κατι κοντά στα 300 λίτρα για να μην χρειαστείς να αλλάζεις ξανα και ξανά.Το είδος χελώνων που εχεις είναι trachemys sripta elegans ή pseudemys scripta elegans ανήκουν στις ημι-υδροβιες χελώνες.Απο τα βασικά που πρέπει να κοιτάξεις την φιλτρανση σου,αν το μεγεθος των χελωνων σου είναι το φυσιολογικό της ηλικίας τους τοτε θα λερώνουν πολύ το νερό τους.Η χρήση εξωτερικού φίλτρου κάνιστρου είναι μονόδρομος.Σαν διατροφή θα σου πρότεινα να μην δινεις ΄μονο γαρίδουλες,υπάρχουν πολλα είδη τροφών στο εμπόριο που θα τη βοηθήσουν να αναπτυχθεί σωστα,π.χ επεξεργασμένα ψάρια.Οι ανήλικες χελώνες είναι σαρκοφάγες,και κυρίως θα πρέπει να ταιζεις τροφές με υψηλή πρωτεινη ενω όσο ωριμάζουν δείχνουν προτίμηση στις φυτικές τροφές.Το βασικότερο που πρέπει να προσέξεις είναι η χρήση λάμπας uv-c καθώς είναι το βασικότερο που μπορείς να προσφέρεις είναι το ηλιακό φως,με αυτό συνθέτουν βιταμίνη d3,συνθεση ασβεστίου για να μπορέσουν να αναπτυχθούν.Λίγο να ψαχθεις στο net μπορεις να βρεις παρα πολλά πραγματα για τις απαιτητικες νεροχελώνες σου!!

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φίλε μου θα σου προτεινα να δώσεις μεγαλύτερη προσοχη στο χώρο 'λιασματος" των χελωνων παρα στο χώρο που κολυμπάνε. Για ενυδρείο θα σου πρότεινα κατι κοντά στα 300 λίτρα για να μην χρειαστείς να αλλάζεις ξανα και ξανά.Το είδος χελώνων που εχεις είναι trachemys sripta elegans ή pseudemys scripta elegans ανήκουν στις ημι-υδροβιες χελώνες

Sense ---> NONE

Απο την μία λες πως πρέπει να δώσει μεγαλύτερη προσοχή στον χώρο λιάσματος" και οτι είναι ημιυδρόβιες χελώνες, και απο την αλλή λές ενυδρείο 300 λίτρων....

Link to comment
Share on other sites

300 λιτρα ενυδρειο δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξω προς το παρον γιατι ειναι πολυ μεγαλο για τα χελωνακια μου που ειναι 3.2 και 3.1 εκατοστα αντοιστοιχα.Το να φτιαχνω ξανα και ξανα ενυδρειο δεν ειναι κατι που με απασχολει ιδιαιτερα καθως η κατασκευη νεου ενυδρειου θα γινετε μια φορα τον χρονο!

Εχω ψαχτει ιδιαιτερα στο νετ και εχω δει για λαμπες UVB,UVA,UVC.Tην τελευταια την ακουσα απο εσενα μονο και μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.Ειναι μια λαμπα που παρεχει ολες τις ακτινοβολιες μαζι η ειναι διαφορετικες?

Οσο για την διατροφη tsoum και εμενα μου ακουγεται λιγο καθως ειναι κουφιες!Ετσι εκανα το εξης πειραμα.Ταιζα τις χελωνες ξεχωριστα και εδινα συνεχεια γαριδες.Αφου ειδα οτι στις 8 και οι 2 σκαγανε, αποφασισα να δινω 4 :thumbup:

Τους προσφερω και λιγη γαλοπουλα σταδιακα και καροτο (ασχετα που δεν το τρωνε).

tsoum θα σε ενημερωσω μολις ολοκληρωθει το ενυδρειο αν και θα αργησει λιγο(βλεπεις πλακωσαν επετειος και γενεθλια μαζι).

Για συναντηση τωρα το ακουω καθως ειμαι νεος.Ποτε θα γινει και που αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε λάμπα δεν προσφέρει τις ίδιες ακτινοβολίες. (Γι'αυτό είναι και διαφορετικές :thumbup:). Όμως δεν χρειάζεται να βάλεις και τις τρεις. Αμα πάρεις μια λάμπα για ερπετα μάλλον θα είσαι καλα. Αλλα γι'αυτό δεν είμαι και η πιο σίγουρη πηγη οπότε καλύτερα να περιμένεις και κάποιον άλλον πρίν πάς για ψώνια :bowdown:.

Στα ενυδρεία πάντως, συνήθως βάζουν 2 λάμπες με διαφορετικές θερμοκρασίες για να καλύπτονται όσο το δυνατόν καλύτερα.

Για την διατροφή καλά κανεις. Όταν είναι νεαρές είναι και σαρκοβόρες. Για την ποσότητα: βλέποντας και κάνοντας. Αμα τρώνε ρίχνεις αλλιώς όχι!!

Α ρε.. Να είχα και εγώ κάποιον να μου τα πει όταν ήταν μικρή η δικιά μου. Τι λαχανικά, τι το ένα, τι το άλλο... Τώρα μόνο γαρίδες τρώει....

Για την συνάντηση δες την υπογραφή μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα..!

Λοιπον περιμενω απο καποιον γνωστη να μου απαντησει για το ποια λαμπα χρειαζομαι :thumbup:

Για την συναντηση δεν ξερω ακομα, θα σου πω ομως. :bowdown:

Οσο που λες οτι τρωει μονο γαριδες, δοκιμασε αυτη την μεθοδο: δωσε τους λαχανικα, αμα δεν φανε ξαναδωσε την αλλη μερα{χωρις να δινεις γαριδες).Αφηνε την νηστικη.Κανε το αυτο για 2-3 μερες και θα δεις.Θελει δεν θελει θα φαει!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ! Οκ! Θα το δοκιμάσω. Οι δικές σου έχουν κάποια προτίμηση; Παντως την έδωσα λίγο σαλάμι γαλοπούλας που είχαμε μετα απο αυτα που διάβασα και το έφαγε! Για την ακρίβεια δεν το έφαγε...... Το χλαπάκιασε!!

Link to comment
Share on other sites

Sense ---> NONE

Απο την μία λες πως πρέπει να δώσει μεγαλύτερη προσοχή στον χώρο λιάσματος" και οτι είναι ημιυδρόβιες χελώνες, και απο την αλλή λές ενυδρείο 300 λίτρων....

Μιλάμε για χελώνες που φθάνουν σε μεγάλα μεγέθη εως και τα 30 εκατοστά για τα θηλυκά,υπολογίζουμε τουλάχιστον η σταθμη του ενυδρειου να είναι τουλάχιστον διπλάσιο του κελύφους της χελώνας ώστε αν αναποδογυρίσουν να είναι σε θέση να επανέρθουν στη φυσιολογική στάση,αναφέρομαι σε βιβλιογραφία του Dr. Harmut Wilke και υπάρχει και υπολογιστικος τύπος επιφάνειας και λίτρων που απαιτει κάθε χελώνα.Επίσης μιλάω απο προσωπική εμπειρία,ελπίζω να σε κάλυψα!

Πάντα φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πόσο προσωπική δηλαδή; Εμένα 13 εκατοστά δεν είναι πάνω απο 5 εκ ύψος. Αρα 15 εκ την κάνουν την δουλεία για αρκετά χρονια. Αμα κάνει 30 που λέει.....

Πόσο μεγάλη ήταν η δικιά σου;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο προσωπική δηλαδή; Εμένα 13 εκατοστά δεν είναι πάνω απο 5 εκ ύψος. Αρα 15 εκ την κάνουν την δουλεία για αρκετά χρονια. Αμα κάνει 30 που λέει.....

Πόσο μεγάλη ήταν η δικιά σου;

Αρκετά προσωπική,απο τοτε που θυμάμαι το εαυτό μου μια χελώνα τουλάχιστον τριγυρνούσε στο σπίτιμας,η δική μου είναι, όχι ήταν 19 εκατοστά και είναι 5 ετων,αρσενικη trachemys scripta elegans,μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη τους παίζει και η διατροφή τους.Ποιο είδος χελώνας είχες το συγκεκριμένο?,μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικά τα 300 λίτρα αλλα είναι απαιτητικά ζώα όπως προανέφερα και χρειάζονται χώρο.Βέβαια δε γνωρίζω πολλούς που έχουν διαθέσει τόσα λίτρα για χελώνες.

Link to comment
Share on other sites

tsoum Προτιμηση δειχουν σε γαλοπουλα και γαριδουλες.Καροτο το φτυνουν....Ψαχνω τωρα να τους παρω τα στικακια.

Nickthefish Για μαλακο καβουκι οι σταγονες κανουν δουλεια?Οσο για τα 300 λιτρα αυτη την στιγμη ειναι απλα αδυνατον αλλα και μη αναγκαιο.Ακομα μωρα ειναι σχεδον 4cm βολευοντε προς το παρον σε ενα 70λιτρο ενυδρειο για κανα χρονο.Οπως και να εχει απο το ταπερ που ονομαζεται χελωνερια ειναι πολυ καλυτερο.Μετα απο ενα χρονο θα γινει η αλλαγη ενυδρειου αν ολα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

tsoum Προτιμηση δειχουν σε γαλοπουλα και γαριδουλες.Καροτο το φτυνουν....Ψαχνω τωρα να τους παρω τα στικακια.

Nickthefish Για μαλακο καβουκι οι σταγονες κανουν δουλεια?Οσο για τα 300 λιτρα αυτη την στιγμη ειναι απλα αδυνατον αλλα και μη αναγκαιο.Ακομα μωρα ειναι σχεδον 4cm βολευοντε προς το παρον σε ενα 70λιτρο ενυδρειο για κανα χρονο.Οπως και να εχει απο το ταπερ που ονομαζεται χελωνερια ειναι πολυ καλυτερο.Μετα απο ενα χρονο θα γινει η αλλαγη ενυδρειου αν ολα πανε καλα.

Απο μια πλαστική 'χελωνιέρα' σίγουρα καλύτερα, καλές οι σταγόνες αλλα μην περιμένεις και πολλά πράγματα,θα σου προτεινα να προμηθευτεις σε μορφή σκόνης και να εμπλουτίζεις την τροφή τους περιπου 2 φορες την εβδομαδα,αν τις βγάζεις σε καθημερινή βάση στον ήλιο για περίπου 4 ώρες θα δεις μεγάλη διαφορά στο καβούκι τους.Τις δικές μου θα τις βρεις στο μπαλκονι 9-5 να λιάζονται και ειναι σε αψογη κατασταση,μη φοβασαι να τις αφήσεις και για ωρες εκτος νερού

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά προσωπική,απο τοτε που θυμάμαι το εαυτό μου μια χελώνα τουλάχιστον τριγυρνούσε στο σπίτιμας,η δική μου είναι, όχι ήταν 19 εκατοστά και είναι 5 ετων,αρσενικη trachemys scripta elegans,μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη τους παίζει και η διατροφή τους.Ποιο είδος χελώνας είχες το συγκεκριμένο?,μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικά τα 300 λίτρα αλλα είναι απαιτητικά ζώα όπως προανέφερα και χρειάζονται χώρο.Βέβαια δε γνωρίζω πολλούς που έχουν διαθέσει τόσα λίτρα για χελώνες.

Το είδος δεν ξέρω... Μοιάζει με την elegans αλλα απο κάτω έχει πολλά παραπάνω σχέδια (σε σχέση με αυτη). Μπορεί να φταεί η διατροφή της (μόνο γαρίδες και που που τίποτα άλλο) ή ο χώρος που έχει για να αναπτυχθεί για το μέγεθος

Τις δικές μου θα τις βρεις στο μπαλκονι 9-5 να λιάζονται και ειναι σε αψογη κατασταση,μη φοβασαι να τις αφήσεις και για ωρες εκτος νερού

Με το κρύο τώρα το φθινώπορο; (καλα για τον χειμώνα δεν το συζητάμε)

Link to comment
Share on other sites

Το είδος δεν ξέρω... Μοιάζει με την elegans αλλα απο κάτω έχει πολλά παραπάνω σχέδια (σε σχέση με αυτη). Μπορεί να φταεί η διατροφή της (μόνο γαρίδες και που που τίποτα άλλο) ή ο χώρος που έχει για να αναπτυχθεί για το μέγεθος

Με το κρύο τώρα το φθινώπορο; (καλα για τον χειμώνα δεν το συζητάμε)

Τις βροχερές και μουντές ημέρες δεν τις βγάζω καθόλου βλέπω και απο τη συμπεριφορά τους ψάχνουν που να κρυφτούν,τους χειμερινούς μήνες στο ενυδρείο τους και αν καμία μέρα έχει ζέστη βγαίνουν λίγο στον κήπο, αλλά σπάνια.

Για την διατροφη κυκλοφορουν κατι επεξεργασμενα ψάρια απο jbl η energil,ξερουν που εχω το κουτί και οταν θέλουν περιτριγυρίζουν το σημειο :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα και ρωτησα σε ενα μαγαζι για τζαμια και με ειπαν 140 ευρω!!!

Αν ειναι ετσι παιρνω και ετοιμο ενυδρειο με τα ιδια λεφτα και πολυ μεγαλυτερο!ελεος...

Νickthefish εδω sticks και σκονη ασβεστιου δεν μπορω να βρω θα βρω αυτο που λες?Βασικα αν εισαι απο θεσσαλονικη, πες μου απο που τα πηρες.

Στο reptilesalonica ο αλλος πηρε στο διπλο μεγεθος τζαμια με 25 ευρω http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?showtopic=5608 !

Δυστυχως για καποιο λογο δεν μπορω να γραφτω και θελω να τον ρωτησω αν ειναι στην ιδια πολη να παω να παρω και εγω απο τον ιδιο τζαμα..

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα και ρωτησα σε ενα μαγαζι για τζαμια και με ειπαν 140 ευρω!!!

Αν ειναι ετσι παιρνω και ετοιμο ενυδρειο με τα ιδια λεφτα και πολυ μεγαλυτερο!ελεος...

Νickthefish εδω sticks και σκονη ασβεστιου δεν μπορω να βρω θα βρω αυτο που λες?Βασικα αν εισαι απο θεσσαλονικη, πες μου απο που τα πηρες.

Στο reptilesalonica ο αλλος πηρε στο διπλο μεγεθος τζαμια με 25 ευρω http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?showtopic=5608 !

Δυστυχως για καποιο λογο δεν μπορω να γραφτω και θελω να τον ρωτησω αν ειναι στην ιδια πολη να παω να παρω και εγω απο τον ιδιο τζαμα..

Είναι απο Ορεστιάδα. Φαίνεται. Μήπως όμως χρησιμοποίησε ο τζαμάς κοινή σιλικόνη;

Όσο για τα 140€ μην τα δώσεις..... @@ θα σου έλεγε για να σε ψαρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Απο Αθηνα ειμαι φίλε μου,απο pet city τα προμηθευομαι αλλα πιστευω να τα βρεις και εσυ.Τα τζαμια πολύ ακριβα πάντως καλο ειναι να κάνεις εναν έλεγχο αγοράς και σίγουρα θα αποζημειωθείς για αυτο.Απο σιλικόνη δεν χρειάζεσια κάτι τρομερο, η bisson για ενυδρεία practiker στα 6,5 ευρω θα είναι άψογη,αφου δεν θα γεμίσεις το ενυδρείο μέχρι επάνω και δεν θα υπάρχει τόσο μεγάλη πίεση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειτε πως δεν παιζει να παρω αυτα τα χρυσα τζαμια!

Οσο για το ασβεσtιο βρηκα αλλα μου εδωσε μια ταμπλετα σε σχημα χελωνας και μου ειπε να το βαλω ολοκληρο στη χελωνερια!Και στικακια βρηκα παλι καλα καθως περπατουσα στο κεντρο και βρηκα ενα μεγαλο πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

@ Nick: Ναι, σίγουρα θα υπάρχουν και πιο φτηνές σιλικόνες. Το θέμα είναι να μην απελευθερώνουν τοξικά στοιχεία στο νερό και πάθουν τίποτα οι χελώνες...

@ Kynouros: Θα ρωτήσω κι εγώ σε ένα που ξέρω και θα σου πω. Τι διαστάσεις ακριβώς θές; Τι πάχος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...