Jump to content

Kατασκευη ενυδρειου


kynouros

Recommended Posts

Ο φίλος είπε 60€, εσύ είπες 25€ για πολύ μεγαλύτερα τζάμια και εργατικα (ή χωρίς τα εργατικά; )....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

στη προηγουμενη σελιδα ρε φιλε που εκανε παραθεση...τελος παντων..

εγω τα πηρα 25 ε και τα κολλησα μονος μου!!!!δεν ειναι τιποτα δυσκολο..αφου ειναι κομμενα τελεια :blush::)

Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα πραμα φιλε πηρες απο τους γειτονες :thumbup:

:blush::)

το ξερω....

οπως και ψαρια νεον με 0,50ε το ενα ...γκαπυ 1ε!!!!!!!

εδω 4πλασια τιμη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον.... Πώς και βρίσκεις τόσο χαμηλές τιμές;

Link to comment
Share on other sites

τουρκια :blush::):thumbup::P:ballistic::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:blush:....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και πως τα περασες απο Τουρκια?Εγω μια φορα τα περασα και με αφησαν μονο και μονο επειδη ημουν καλο παιδακι και οι τελαωνειακοι μου εκαναν τη χαρη.Αλλιως παιρνω απο Βουλγαρια.Γκαπυ 1,60 λεβα χελωνακια 1,5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα..!

Λοιπον περιμενω απο καποιον γνωστη να μου απαντησει για το ποια λαμπα χρειαζομαι :excl:

Για την συναντηση δεν ξερω ακομα, θα σου πω ομως. ;)

Οσο που λες οτι τρωει μονο γαριδες, δοκιμασε αυτη την μεθοδο: δωσε τους λαχανικα, αμα δεν φανε ξαναδωσε την αλλη μερα{χωρις να δινεις γαριδες).Αφηνε την νηστικη.Κανε το αυτο για 2-3 μερες και θα δεις.Θελει δεν θελει θα φαει!

Για σωστότερη προσαρμογή του φωτισμού κοντά στο ηλιακό φως, αν χρησιμοποιήσεις λάμπες φθορισμού, χρειάζονται 2 λάμπες.

Μία ειδική για ερπετά π.χ. JBL Solar Reptil Sun στα 6500 kelvin CRI 98 (full spectrum) με ακτινοβολία UV-A 36% και UV-B 8% και μία JBL Solar Tropic 4000 kelvin CRI 98 (full spectrum) βοηθάει αν βάλεις και φυτά.

Ο συνδιασμός των 2 δίνει ένα πλούσιο πλήρες φως.

Αν μπορεις να ανάβεις τις λάμπες με διαφορετικούς χρονοδιακόπτες, τότε ανάβεις την Tropic Πρώτα (η απόδοση της είναι αντίστοιχη όταν οι ακτίνες του ήλιου είναι ακόμα πλάγιες) και μετά 1-2 ώρες την repti Sun (η απόδοσή της αντίστοιχη με μεσημεριανό ήλιο).

Στην συνέχεια το απόγευμα σβήνεις πρώτα την Reptil Sun και μετά 1-2 ώρες την Tropic.

Αν το πλάτωμα όπου μπορούν να βγαίνουν οι χελώνες είναι ψηλά 15-20 εκ κοντά στις λάμπες, δεν χρειάζεσαι λάμπα σποτ για θερμοκρασία.

Διάβασα παραπάνω για ακτινοβολία UV-C, που μάλλον εκ παραδρομής θα γράφτηκε.

ΔΕΝ στέκει και ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει ανοικτά μέσα στο ενυδρείο ή οπουδήποτε αλλού.

Η ακτινοβολία UV-C είναι καθαρά για αποστείρωση, απαιτεί ειδική συσκευή και δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με ζώντες οργανισμούς το δέρμα και τα μάτια μας.

Στην ατμόσφαιρα φιλτράρεται από το Όζον και δεν φτάνει (ή δεν έφτανε :excl: ) αυτό το μήκος κύματος σε μας, αλλιώς θα είχε κάψει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...