Jump to content

Σπασμένη λάμπα @$#@^% την τύχη μου


costas21

Recommended Posts

Έβαλα το χέρι για να πιάσω το μαγνητάκι που καθαρίζει τα τζάμια και την έσπασα στα δύο...#$@@##*$%$@#@ φιρί φιρί το πάω εγώ με το ρεύμα να γίνω κάρβουνο...

Α)έπεσαν γυαλάκια μέσα τα οποία και μάζεψα ΑΜΕΣΑ αυτό που με ανησυχεί είναι η άσπρη σκόνη που έχουν μέσα οι ακτινικές και βρισκόταν πάνω στα γυαλάκια...μπορεί να γίνει κάτι;;;

Β πηράζει εάν μείνει το ενυδρείο μόνο με τις 2 λευκές μέχρι αύριο που θα γίνει η αντικατάσταση;;;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

H λευκη σκονη ειναι ακρως τοξικη νομιζω γιατι περιεχει βαρεα μεταλλα, και νομιζω υδραργυρο.

Για αρχη ριξε αντιχλωριο και παραπανω απο τα λιτρα σου :thumbup:

Β δεν πειραζει, η λιγοτερη σου ανυσηχια

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Πολλες λαμπες εχουν επιστρωση φωσφορου και εσωτερικα υδραργυρο.

Αλλαγη νερου,γεναια δοση αντιφωσφορου και ανθρακα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Εχω ετοιμάσει νεράκι απο εχθές για την αλλαγή που θα έκανα αύριο δέν έχουν περάσει όμως 24 ώρες απο την έναρξη της αντλίας για την δυάλυση του αλατιού είναι περίπου 20 ώρες να προχωρήσω στην αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο γρήγορα τοσο καλύτερα γιατι όντως περιέχουν βαρέα μεταλα....αν κάνεις όμως μια καλη αλλαγη και καινουργιο ανθρακα και αντιφωσ. νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

70 φρέσκα λίτρα είναι καθοδόν ανανεώθηκε άνθρακας και αντιφ. και ο θεός βοηθός :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

70 φρέσκα λίτρα είναι καθοδόν ανανεώθηκε άνθρακας και αντιφ. και ο θεός βοηθός :thumbup:

ολα θα πανε καλα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

70 φρέσκα λίτρα είναι καθοδόν ανανεώθηκε άνθρακας και αντιφ. και ο θεός βοηθός :thumbup:

Ανθρακα βαλε γεναια δοση.Αντιφωσφορο κανονικη δοση γιατι μπορει να εχουν προβλημα τα κοραλια σου

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα δέν είναι και τόσο ευχάριστα 7 καβουρια έχουν σκαρφαλώσει στο τελευταίο βραχάκι πάνω πάνω η εφίλια έχει μαζέψει βέβαια δέν ξέρω άν είναι και απο την μείωση του φωτός (-2 λάμπες) και το νερό ξαφνικά άρχισε και θολώνει τα ψαράκια 2 κλόουν και το blue που το πήρα πρίν 3 μέρες απο τον κουμπάρο (άκη θα θυμάσαι την περίπτωση) κατά περίεργο τρόπο έιναι μιά χαρά τουλάχιστον έτσι φαίνονται...οι γαρίδες πάνε απο την μία άκρη στην άλλη...ξαναγέμισα το 70λιτρο αυριο το πρωί ξανακάνω αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Ψαράκια γαρίδες σαλιγγάρια και κοράλια μεταφερθήκαν σε άλλο ενυδρείο το νερό δείχνει να ξεθολώνει

και οι μετρήσεις είναι...

PH 8,2

KH 8

NO2 0

NO3 5

NH3,4 0

PO4 0

MG 1300

CA 432

ALK. 1025

μπορώ να κάνω κάτι άλλο; έχω βάλει και άλλα 70 λίτρα να κάνω αλλαγή αύριο το απόγευμα που θα γυρίσω απο την δουλειά...να ξανααλλάξω άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή πραγματοποιήθηκε το απόγευμα και πρίν λίγο ξαναέκανα μετρήσεις με τις ίδιες τιμές θα περιμένω 2-3 μέρες και άν όλα συνεχίσουν καλά θα αρχίσω να ξαναβάζω τα ζωντανά στο σπίτι τους...

ΠΡΟΣΟΧΗ στις λάμπες παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...